Μοναχικοί καβαλάρηδες ή όχι ?

Οτι σάς συμβαίνει - οτι βλέπουν τα μάτια μας στον μοτοσυκλετιστικό χώρο και οχι μόνο.

Δημοσίευσηαπό Theo την Τετ Οκτ 18, 2006 3:27 am

Tdmrider έγραψε:
Theo έγραψε:
Tdmrider έγραψε:Προσωπικά, η αίσθηση όταν είμαι μόνος με τη μηχανή δεν συγκρίνεται. Είμαι ελεύθερος να κάνω οτι θέλω και να οδηγήσω όπως θέλω, να αφήσω τον εαυτό μου να χαρεί την κάθε στιγμή. Όταν είσαι με παρέα, ένα μικρό κομμάτι της σκέψης αφαιρείται από μηχανή οπότε θα δώσω ένα προβάδισμα στη μοναχική βόλτα.


καλά εσύ από βόλτες άλλο τίποτα........

ρε θα σε σκοτώσω καμία μέρα.....

Πάμε έως Ξυλόκαστρο για καφέ ρε boy!!!!

σε έχω αφήσει πίσω....10.000 χλμ το μοτόρι....πάω για service.....σε 4,5 μήνες!!





Η βόλτα δεν ορίζεται αναγκαστικά με την μεγάλη απόσταση. Δεν υπάρχει καλίτερη βόλτα από αυτή που θα πάρεις την καλή σου για βόλτα μέχρι το Σούνιο μετά από μια κουραστική μέρα, νομίζω.



kαλά τώρα....άσε τα μελό και πάμε να τα ανοίξουμε λίγο να δούμε και τι άλλαξε με φίλτρο-εξάτμιση!!

Μιλώ από τεχνικού ενδιαφέροντος ότι πρέπει να πάμε μακρινή βόλτα!! hehe :smt109 :smt109
Άβαταρ μέλους
Theo
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 693
Εγγραφή: Τρί Ιουν 27, 2006 6:42 pm
Τοποθεσία: Γουδί - Αθήνα

Δημοσίευσηαπό iliasRC31 την Τετ Οκτ 18, 2006 11:43 am

απο τεχνικου ενδιαφέροντος

το σιγουρο ειναι οτι στην καλητερη εχεις χασει τελική και η εκτη δεν θα σου γεμιζει ψιλά

ποσες φορές το εχω πεί

η φιλτρο ή εξατμιση

οχι και τα δυο μαζι χωρις powercommander στα ψεκαστα

και τα δυο μαζι κανουν φασαρια περισσοτερη αλλα απο επιδοσεις εχεις χασει !!!
Ακριβές ασφάλειες ; Οχι ποιά ! https://www.insurance4you.gr & https://www.ins4youdirect.gr/
Το Motocikleta στο Facebook http://www.motocikleta.gr/facebook
Το Motocikleta στο Twitter http://twitter.com/motocikleta
------------------------------------------------
Άβαταρ μέλους
iliasRC31
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 7007
Εγγραφή: Τετ Ιουν 14, 2006 10:22 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Ονομα χρήστη: Ηλίας
Κυβικά: 1050
Επάγγελμα: Ασφαλιστικός Σύμβουλος -www.Insurance4you.gr

Δημοσίευσηαπό Theo την Τετ Οκτ 18, 2006 12:06 pm

rc31 έγραψε:απο τεχνικου ενδιαφέροντος

το σιγουρο ειναι οτι στην καλητερη εχεις χασει τελική και η εκτη δεν θα σου γεμιζει ψιλά

ποσες φορές το εχω πεί

η φιλτρο ή εξατμιση

οχι και τα δυο μαζι χωρις powercommander στα ψεκαστα

και τα δυο μαζι κανουν φασαρια περισσοτερη αλλα απο επιδοσεις εχεις χασει !!!


to PC III θα είναι το δωράκι της τα Χριστούγεννα!!
Άβαταρ μέλους
Theo
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 693
Εγγραφή: Τρί Ιουν 27, 2006 6:42 pm
Τοποθεσία: Γουδί - Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Gandalf την Τετ Οκτ 18, 2006 5:01 pm

Παρέα;;;;... αλήθεια πότε είμαστε πραγματικά παρέα;

Ακόμα και με συνεπιβάτη, όταν πηγαίνεις με 120-140 και έχεις κράνος κλειστό, ούτε και τότε έχεις παρέα... απλά έχεις ενα όγκο πίσω που κουβαλάς πάνω στην μηχανή. Αν δεν έχεις και είναι απλά άλλοι συνοδοιπόροι, τότε απλά πηγαίνεις και πάλι μόνος σου , απλά ακολουθείς άλλα οχήματα.

Στην ουσία η παρέα με άλλους , είναι στα διαλείματα των διαδρομών.

Η μηχανή, είναι απο μόνη της, ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ προνόμιο του αναβάτη. Είναι τόσο ερωτική γιατί προσφέρει 1-προς-1 συνδυασμό μηχανής και αναβάτη. Όλη η συγκέντρωση είναι εκεί .. πάνω στον μπροστινό τροχό και την μπαριέρα που ορίζουν το τι κατεύθυνση θα πάρεις πάνω στο μηχανικό άτι. Αν υπάρχουν άλλοι που είναι στην ίδια διαδρομή, θα τους δούμε εκεί....αν οχι... τότε το ταξίδι είναι μεταξύ του αναβάτη και της μηχανής.

Gandalf
let there be light!
Άβαταρ μέλους
Gandalf
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Τρί Αύγ 29, 2006 11:17 am

Δημοσίευσηαπό Dimitris την Τετ Οκτ 18, 2006 7:18 pm

Gandalf έγραψε:Παρέα;;;;... αλήθεια πότε είμαστε πραγματικά παρέα;

Ακόμα και με συνεπιβάτη, όταν πηγαίνεις με 120-140 και έχεις κράνος κλειστό, ούτε και τότε έχεις παρέα... απλά έχεις ενα όγκο πίσω που κουβαλάς πάνω στην μηχανή. Αν δεν έχεις και είναι απλά άλλοι συνοδοιπόροι, τότε απλά πηγαίνεις και πάλι μόνος σου , απλά ακολουθείς άλλα οχήματα.

Στην ουσία η παρέα με άλλους , είναι στα διαλείματα των διαδρομών.

Gandalf


Μπορεί έχοντας συνεπιβάτη και με τα κράνη κλειστά η επικοινωνία να είναι περιορισμένη αλλά και πάλι η επικοινωνία πάλι υπάρχει. Είναι επικοινωνία των σωμάτων καταρχήν και κατά δεύτερον επικοινωνία με νοήματα με το ένα χέρι. Υπάρχει ολόκληρος κώδικας επικοινωνίας με συνθήματα που μπορεί να κάνει την βόλτα με συνεπιβάτη πραγματικά ευχάριστη. Να υποδείξει ο ένας στον άλλο μιά όμορφη εικόνα στο τοπίο, το πέρασμα από λίμνες, γέφυρες ή το πιο απλό να σε συντροφεύει ένα λαμπρό φεγγάρι με αποτέλεσμα να συνδέσεις την διαδρομή και τις υπέροχες εικόνες με τον συνεπιβάτη σου και να τις ανακαλείς μια ζωή...

Από την άλλη μια στριφτερή διαδρομή μπορεί να αποδειχθεί ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα με έναν έμπειρο συνεπιβάτη όταν καταλαβαίνεις σαν οδηγός πως οι κινήσεις του σώματός του είναι σωστές και πλήρως εναρμονισμένες με τις δικές σου και με της μηχανής. Πιστέυω πως αυτή η αίσθηση της "συνεργασίας" είναι απολαυστική εμπειρία....

Με άλλα λόγια πιστέυω πως η μηχανή φέρνει πιο κοντά τους ανθρώπους που την αγαπούν και πως δεν είναι απαραίτητα μοναχικό "άθλημα"...

Τί να πει κανείς και για τις ολοένα και περισσότερο εξελισσόμενες ενδοεπικοινωνίες.........
Moderator of Motocikleta.Gr

Moto Guzzi Breva V1100 2006
Moto Guzzi Le Mans V11 2003
Moto Guzzi World Club

The way the "V" is meant to be...



Δημοπρασίες Αγάπης ! Δεν έχεις ακόμα την κάρτα μέλους ? Δες τι χάνεις !
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Παλαιό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 7897
Εγγραφή: Τετ Αύγ 30, 2006 8:11 pm
Τοποθεσία: Μακεδονία, Θεσσαλονίκη, Καλαμαριά
Μοντέλο: Moto Guzzi 1100 Breva 2006 ABS, V11 Le Mans 2003, 1100 sport 1998
Κυβικά: 1100

Δημοσίευσηαπό ktm_isa την Τετ Οκτ 18, 2006 7:20 pm

Dimitris έγραψε:Από την άλλη μια στριφτερή διαδρομή μπορεί να αποδειχθεί ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα με έναν έμπειρο συνεπιβάτη όταν καταλαβαίνεις σαν οδηγός πως οι κινήσεις του σώματός του είναι σωστές και πλήρως εναρμονισμένες με τις δικές σου και με της μηχανής. Πιστέυω πως αυτή η αίσθηση της "συνεργασίας" είναι απολαυστική εμπειρία....



Απο όλα-όλα-όλα όσα διαβάσα θα μπορούσα να συμφωνήσω με το παραπάνω.
Η αίσθηση αυτή πραγματικά είναι κάτι ξεχωριστό ...
ktm_isa
 

Δημοσίευσηαπό Dakota την Πέμ Οκτ 19, 2006 11:05 am

Gandalf έγραψε:Παρέα;;;;... αλήθεια πότε είμαστε πραγματικά παρέα;

Ακόμα και με συνεπιβάτη, όταν πηγαίνεις με 120-140 και έχεις κράνος κλειστό, ούτε και τότε έχεις παρέα... απλά έχεις ενα όγκο πίσω που κουβαλάς πάνω στην μηχανή. Αν δεν έχεις και είναι απλά άλλοι συνοδοιπόροι, τότε απλά πηγαίνεις και πάλι μόνος σου , απλά ακολουθείς άλλα οχήματα.

Στην ουσία η παρέα με άλλους , είναι στα διαλείματα των διαδρομών.

Η μηχανή, είναι απο μόνη της, ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ προνόμιο του αναβάτη. Είναι τόσο ερωτική γιατί προσφέρει 1-προς-1 συνδυασμό μηχανής και αναβάτη. Όλη η συγκέντρωση είναι εκεί .. πάνω στον μπροστινό τροχό και την μπαριέρα που ορίζουν το τι κατεύθυνση θα πάρεις πάνω στο μηχανικό άτι. Αν υπάρχουν άλλοι που είναι στην ίδια διαδρομή, θα τους δούμε εκεί....αν οχι... τότε το ταξίδι είναι μεταξύ του αναβάτη και της μηχανής.

Gandalf



+1000000 :smt041
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Dakota
Συχνό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2185
Εγγραφή: Τρί Αύγ 29, 2006 4:08 pm
Τοποθεσία: Hell for Leather
Ονομα χρήστη: Μήτσος
Μοντέλο: Moto Guzzi 1200 Sport
Yamaha YBR 125
Κυβικά: 1275

Δημοσίευσηαπό Gandalf την Παρ Οκτ 20, 2006 12:40 am

Dimitris...

Σεβαστή η άποψη σου...

Αλλά για μένα , αν δεν είναι κάτι πολύ "καλό" θηλυκής φύσης σαν συνεπιβάτης , το "επαφή σωμάτων" δεν μου θυμίζει κάτι γλυκό... μάλλον περιττό βάρος σε κουβάλημα μου κάνει, που δεν με αφήνει να απολαύσω την διαδρομή.

Για το αν έχω παρέα έμπειρο σε μηχανή μπροστά σε στριφτερή διαδρομή... αυτό δεν είναι αληθινή παρέα,... δεν μιλάς , ούτε επικοινωνείς μαζί του. Απλά είσαι στην ίδια ρότα με εκείνον.. .τίποτα παραπάνω.

Η μηχανή , μας κάνει τόσο "ερωτοχτυπημένους" ακριβώς επειδή 1 προς 1. Είναι αποκλειστική σχέση σε επίπεδα , "τρελής ζήλειας" (ποιός δίνει το όχημα του σε τρίτο με ευκολία;...ή όπως θα έδινε το τιμόνι του αυτοκινήτου του; )

Είναι ενα όχημα που παίρνει ζωή , όταν είμαστε πάνω του , απο εκεί που ήταν απλά συνοθύλευμα ακίνητων μετάλλων και ελαστικών. Μόλις παίρνει μπρος και ακούγεται ο βρυχηθμός της "καρδιάς" του , που στο άκουσμα του, το μυαλο περνάει στην σφαίρα την αγαλίασης και της απόλαυσης των χιλιομέτρων που θα έρθουν.

Εκεί που θα τελειώνει ο γκρί δράκος της ασφάλτου, και στο τέλος της ανάσας του θα είναι ενα θολό τοπίο στην ομίχλη, μιας ψηλής κορυφής, ή στον κόκκινα χρωματισμένο ουρανό ενός ηλιοβασσιλέματος στο τέλος του ορίζοντα.

Πως είναι δυνατόν αυτές τις εικόνες και την αίσθηση να την νιώσεις μαζί με κάποιον/κάποια ενω η μηχανή κινείται...;;;

Είναι προσωπικές και μοναχικές εμπειρίες...

Gandalf
let there be light!
Άβαταρ μέλους
Gandalf
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Τρί Αύγ 29, 2006 11:17 am

Δημοσίευσηαπό Dimitris την Παρ Οκτ 20, 2006 2:30 am

Gandalf έγραψε:
Πως είναι δυνατόν αυτές τις εικόνες και την αίσθηση να την νιώσεις μαζί με κάποιον/κάποια ενω η μηχανή κινείται...;;;

Είναι προσωπικές και μοναχικές εμπειρίες...

Gandalf


Φίλε Gandalf όσο εύκολα μπορεί να διίστανται οι απόψεις μας άλλο τόσο εύκολα βρίσκω πως από προσωπική και μοναχική εμπειρία, η οδήγηση της μηχανής μπορεί να χαρίσει σπάνιες "παρείστικες" εκδρομές και εμπειρίες επιβάτη και συνεπιβάτη...Η ουσιαστική επικοινωνία δεν χρειάζεται απαραίτητα κα την ομιλία...
....άλλωστε το τραγουδάνε και οι Depeche Mode..."enjoy the silence"...άντε εγώ να προσθέσω..."enjoy while my motor is breaking the silence....do you feel me?.."

Το οτι έχουμε διαφορετικές απόψεις δείχνει πως είμαστε στο σωστό δρόμο....η ζωή δεν είναι βαρετή....


Φιλικά


Δημήτρης
Moderator of Motocikleta.Gr

Moto Guzzi Breva V1100 2006
Moto Guzzi Le Mans V11 2003
Moto Guzzi World Club

The way the "V" is meant to be...



Δημοπρασίες Αγάπης ! Δεν έχεις ακόμα την κάρτα μέλους ? Δες τι χάνεις !
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Παλαιό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 7897
Εγγραφή: Τετ Αύγ 30, 2006 8:11 pm
Τοποθεσία: Μακεδονία, Θεσσαλονίκη, Καλαμαριά
Μοντέλο: Moto Guzzi 1100 Breva 2006 ABS, V11 Le Mans 2003, 1100 sport 1998
Κυβικά: 1100

Δημοσίευσηαπό zaxaroplastis την Παρ Οκτ 20, 2006 9:34 pm

Τις πιο πολλες φορες μονος 8) γουσταρω
zaxaroplastis
 

Δημοσίευσηαπό Radburne την Τετ Οκτ 25, 2006 11:22 am

Είμαι κοινωνικό άτομο και γουστάρω να πηγαίνω βολτούλες με παρέα...

Είναι φορές που θέλω να είμαι μόνος
Θέλω να είμαι μόνος με τη φύση
Θέλω να είμαι μόνος με το δρόμο
Θέλω να είμαι μόνος με τη μηχανή

Θέλω να είμαι ξένοιαστος . . . .

Αυτές τις στιγμές ενσωματώνεσαι με όλα τα παραπάνω, νιώθεις ένα με αυτά
και ταξιδεύεις. . . . . . .

Αχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ (μου έλειψε μια τέτοια στιγμή) . . . . .
Και όποιος κατάλαβε, κατάλαβε . . .
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Radburne
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 23, 2006 8:46 am
Τοποθεσία: Chalkis

Δημοσίευσηαπό lonerider την Τρί Δεκ 05, 2006 2:56 pm

παιδια εγω πιστευω οτι η μηχανη η ιδια ειναι η καλιτερη παρεα.μην νομισετε ομως οτι ειμαι αντικοινωνικος με αυτο που λεω.
RIDE FAST LIVE SLOW
lonerider
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Παρ Δεκ 01, 2006 6:25 pm
Τοποθεσία: KEFALONIA

Δημοσίευσηαπό nikos_17 την Τρί Δεκ 12, 2006 7:58 pm

Paidia kai ta 2 exoun tin dikia tous fasi...pote protimas na eisai me pareoula kai pote na eisai monos kai na kaneis oti thes :D
burn your tyre not your soul...
Άβαταρ μέλους
nikos_17
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Δεκ 12, 2006 7:52 pm

Δημοσίευσηαπό sotokan την Τρί Δεκ 12, 2006 10:04 pm

Εδώ και 6-7 χρόνια ,95 % βόλτες και ταξίδια με την σύζυγο πάντα στο πίσω μέρος της σέλας, και γουστάρουμε με τρέλα........Τα ζούμε όλα μαζί και ας είναι χωρίς λόγια,άλλωστε πολλές φορές τα λόγια είναι περιττά.........Οι υπότιτλοι πέφτουν στον καφέ της στάσης που κάνεις.....
Γουστάρω πάντως όπως και να χει......Αρκεί να μαι πάνω στη σέλα,και το κέφι μου το κάνω.......
θέλω να ξε-φεύγωωωω
Άβαταρ μέλους
sotokan
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 25, 2006 8:48 am
Τοποθεσία: Περιστέρι
Ονομα χρήστη: Σωτήρης
Μοντέλο: VFR VTEC
Κυβικά: 800

Δημοσίευσηαπό Dimitris την Τρί Δεκ 12, 2006 10:09 pm

sotokan έγραψε:Εδώ και 6-7 χρόνια ,95 % βόλτες και ταξίδια με την σύζυγο πάντα στο πίσω μέρος της σέλας, και γουστάρουμε με τρέλα........Τα ζούμε όλα μαζί και ας είναι χωρίς λόγια,άλλωστε πολλές φορές τα λόγια είναι περιττά.........Οι υπότιτλοι πέφτουν στον καφέ της στάσης που κάνεις.....
Γουστάρω πάντως όπως και να χει......Αρκεί να μαι πάνω στη σέλα,και το κέφι μου το κάνω.......



+10000000000 :smt023
Moderator of Motocikleta.Gr

Moto Guzzi Breva V1100 2006
Moto Guzzi Le Mans V11 2003
Moto Guzzi World Club

The way the "V" is meant to be...



Δημοπρασίες Αγάπης ! Δεν έχεις ακόμα την κάρτα μέλους ? Δες τι χάνεις !
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Παλαιό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 7897
Εγγραφή: Τετ Αύγ 30, 2006 8:11 pm
Τοποθεσία: Μακεδονία, Θεσσαλονίκη, Καλαμαριά
Μοντέλο: Moto Guzzi 1100 Breva 2006 ABS, V11 Le Mans 2003, 1100 sport 1998
Κυβικά: 1100

Δημοσίευσηαπό Ταξιδευτής την Τετ Δεκ 13, 2006 11:02 am

Dimitris έγραψε:
Από την άλλη μια στριφτερή διαδρομή μπορεί να αποδειχθεί ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα με έναν έμπειρο συνεπιβάτη όταν καταλαβαίνεις σαν οδηγός πως οι κινήσεις του σώματός του είναι σωστές και πλήρως εναρμονισμένες με τις δικές σου και με της μηχανής. Πιστέυω πως αυτή η αίσθηση της "συνεργασίας" είναι απολαυστική εμπειρία....


H μηχανη αλλοτε ειναι μοναχικη σχεση 1-1, και αλλοτε επιζητας την παρεα καποιου συνοδοιπορου που θα μοιραστειτε στιγμες και στον προορισμο θα πιειτε μαζι ενα ζεστο καφε για να ζεσταθειτε και να μιλατε για οσα ειδατε...

Για εμενα ειναι και οι δυο καταστασεις. Αναλογα με την διαθεση και την στιγμη...

Αλλα θα ηθελα να σταθω λιγο παραπανω σε αυτο που ειπε ο Δημητρης πιο πριν.
Πραγματικα η συμμετοχη ενος εμπειρου συνεπιβατη σε μια γρηγορη διαδρομη ειναι μια απολαυση σπανια και εξαιρετικη! Πριν λιγο καιρο πηγα στην αγαπημενη μου διαδρομη Επιδαυρος/Stork και ξεκινοντας απο Λουτρακι εξηγησα καποια πραγματα στην συνεπιβατη και το πως να λειτουργει στις στροφες.
Η απολαυση του συγχρονισμου κινησεων ηταν το κατι αλλο... Και το χαμογελο στο τελος της διαδρομης ακομα μεγαλυτερο! 8)
Νίκος
Άβαταρ μέλους
Ταξιδευτής
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: Τετ Οκτ 18, 2006 12:36 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Dimitris την Τετ Δεκ 13, 2006 8:41 pm

Νίκο καταρχήν το οτι διάβασες αυτό το post σημαίνει πως διαβάζεις όλα τα post, ακόμα κι αν αυτά εχουν γραφτεί μήνες πριν, πράγμα που σημαίνει πως σου αρέσει να την "ψάχνεις"...

Πραγματικά το οτι αφιερώνεις χρόνο σε κάτι τέτοιο δίνει νόημα στο club.


Σε ότι αφορά την παραπάνω "αίσθηση" και "συνεργασία" με τον/ην συνεπιβάτη, εγώ θα σου πώ απλά πως σε ζηλεύω ( :D ) γιατί από τότε που η θερμοκρασία έπεσε κάτω από τους 17 βαθμούς Κελσίου το ταίρι μου με "άφησε" μοναχό να καβαλάω την μοτοσικλέτα, μέχρι πάλι να ανθήσουν τα λουλούδια....(έγινα και ποιητικός τρομάρα μου)..


Να είσαι πάντα καλά και πάντα όρθιος!!
Moderator of Motocikleta.Gr

Moto Guzzi Breva V1100 2006
Moto Guzzi Le Mans V11 2003
Moto Guzzi World Club

The way the "V" is meant to be...



Δημοπρασίες Αγάπης ! Δεν έχεις ακόμα την κάρτα μέλους ? Δες τι χάνεις !
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Παλαιό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 7897
Εγγραφή: Τετ Αύγ 30, 2006 8:11 pm
Τοποθεσία: Μακεδονία, Θεσσαλονίκη, Καλαμαριά
Μοντέλο: Moto Guzzi 1100 Breva 2006 ABS, V11 Le Mans 2003, 1100 sport 1998
Κυβικά: 1100

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες