ΑΓΩΝΕΣ-Οι παλιοί παρακαλώ

Ολα τά μάτια σέ μία ευθεία

ΑΓΩΝΕΣ-Οι παλιοί παρακαλώ

Δημοσίευσηαπό ktm_isa την Τετ Ιουν 28, 2006 10:12 pm

Είχα την τιμή να γνωρίσω άνθρωπους που κάποτε έτρεχαν σε αγώνες ... το 1980 +

Αγώνες που ίσως πια δεν έχουν καμία σχέση με τους σημερινούς αγώνες..
Μιλάω για motocross...
..μου είπαν πως υπήρχαν πάρα πολλοι θεατές .... τα εισητήρια για τότε ηταν πανάκριβα γύρω στις 250 δραχμές !
Και όμως οι άνθρωποι που αγαπούσαν την μοτοσικλέτα πηγαίνανε...δεν έβρισκες θέση..!!!
Συμμετείχε ο κόσμος σε κάθε αγώνα,χειροκροτούσε,αγκάλιαζε τον αγωνιζόμενο στο τέλος του αγώνα είτε κέρδιζε είτε όχι..όλοι μαζί,θεατες και αγωνιζομενοι φτιαχνανε ενα παράξενο κλίμα που πια ισως δεν υπάρχει...εκείνη η μαγεία
Ο κάθε αγωνιζόμενος κάθε φορά που έτρεχε ηταν καλύτερος απο την προηγούμενη..δεν ήξερες το αποτέλεσμα ποτέ..και αυτό έκανε τους θεατές να κοιτάνε τον αγώνα σιωπηλοί με θαυμασμό....

Πιστεύεται πως απο το 1980 πές μέχρι σήμερα αλλάξανε πολλά?
Οκ έχει και πολλά θετικά τότε παρακαλούσαν για μια καλη πιστά... και τίποτα...


Θετικά και αρνητικά...μπορείτε να γράψετε είτε κάτι που ακούσατε,είτε δικές σας εμπειρίες,φίλων,συγγενών.....

Χμμμ..ελάτε να μιλήσουμε άντε... :wink:
ktm_isa
 

Δημοσίευσηαπό andreastt600 την Τρί Ιούλ 04, 2006 12:28 am

Ωραιες εποχες αγγελικα πλασμενες χρονια ξενιαστα απλα
ωραιοι φιλοι και προπαντων πραγματικοι.......
ναι
καπως ετσι ηταν εκεινα τα ωραια χρονια που αγαπουσαμε πραγματικα της μηχανες και σεβομασταν και αυτες και τους φιλους μας
και αφου το θελεις τοσο να μαθεις να σου πω μια εικονα που μου ηρθε στο μυαλο τωρα για να καταλαβεις το πως ηταν ολα αυτα.......
μια μικρη γειτονια στην μεση της αθηνας με πολλα παιδια στους δρομους παιδια που στο ακουσμα / μηχανη/ ανατριχαζανε και κανανε ονειρα πως μια μερα θα τρεχουν και αυτα στους δρομους ελευτερα με μια μηχανη
καποια απο αυτα το πραγματοποιησαν καποια οχι ....
χαιρομαι ιδιαιτερα γιατι μεσα σε αυτα ημουν και γω
ξεκινησα να αγαπαω αυτο που για σας μπορει να ειναι μια μαζα σιδερα αλλα για μενα ειναι μια ολοκληρη ζωη σκοπος θα ελεγα
απο μικρος της εβλεπα και της θαυμαζα και μαζι με αυτες και τους ανθρωπους που της ειχαν τους θεωρουσα ελευτερους και ναι ηταν τοτε ηταν.ξεκινησαμε μια παρεα παιδιων να εχουμε στην αρχη ενα μικρο μηχανακι μιας και δεν υπηρχαν τα λεφτα για κατι καλυτερο καναμε πολλα χιλιομετρα και μαθαμε να οδηγουμε να το επισκευαζουμε και το κυριοτερο να πεφτουμε αλλα να μην το βαζουμε κατω ποτε. τα χρονια περασαν λες και ηταν μια μικρη ευθεια που την διανησαμε τοσο μα τοσο πολυ γρηγορα και να μα στε !!! εφηβοι μπροστα σε μια ευθεια ετοιμοι να ακουσουμε το σημα της εκκινησεις..
ναι καλα το καταλαβες ΑΓΩΝΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ μια εμπειρια που λιγοι εχουν καταλαβει και εχουν ζησει... ονειρο πολλων για να γινει ομως ενα ονειρο χρειαζονται πολλοι και πολλα 1 η αγαπη και η τρελλα για τα σιδερα με της ροδες που τρεχουν σαν διαολια οπως ελεγε και η γιαγια μου
2 ατελειωτες ωρες αγωνιας πιεσης και συζητησεων για το πως ,τι ,που,
3 φιλοι καλοι φιλοι που εμπυστευονται τα χερια σου και μαζι με αυτα και τα ονειρα σου και τα δικα τους που δεν δισταζουν να σου δωσουν οτι ποιο καλο εχουν απο κρανη μποτες μπουφαν γαντια ....μηχανη....και συ τα δεχεσαι και ξεκινας και σε καθε στροφη η ευθεια ξερεις οτι ολα αυτα σε προστατευουν ολα αυτα ειναι μια φιλια ζωης ονειρα και προσδοκιες παιδικων χρονον που τωρα χαρη σε αυτους μπορεις και τα πραγματοποιεις
και προσπαθεις...προσπαθεις να φτασεις στο τερμα ξεροντας οτι οταν το κανεις δεν εισαι μονος σου εχεις παρεα και αυτους...... τον κωστα τον αλεξανδρο τον γιαννη τον τζιμη.... τα χρονια περασαν οι εμπειριες εμειναν κλεισμενες σε ενα χρονοντουλαπο να μας θυμηζουν το τι καναμε... καποιοι απο αυτους δεν ειναι ποια κοντα μας ομως τους εχω βαθια μεσα μου και τους ευχαριστω που καποτε μου εδωσαν την ευκαιρια να μοιραστω τα ονειρα τους και την αγαπη τους για της μηχανες.δυστηχως ομως ολα αυτα ειναι μια αλλη εποχη που δεν θα εχεις την ευκαιρια να την ζησεις
μπορει να σταματησα να τρεχω και να ανεβαινω σε μηχανες ομως να ξερεις οτι νοσταλγω καπου καπου εκεινες της ομορφες στιγμες και τους φιλους .................

αφιερωμενο στην δεκαετια του 80 και σε ολους αυτους που αγαπανε της μοτασυκλετες και της κανανε αναποσπαστο κομματι της ζωης τους.....
andreastt600
 


Επιστροφή στο ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ-ΝΕΑ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες