ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ...

Ακούσαμε-Διαβάσαμε-ειδαμε-
Πληροφορίες - Γνώμες - Συγκριτικά

Συντονιστής: Συντονιστές

Δημοσίευσηαπό V7 την Τετ Δεκ 27, 2006 10:19 am

Να πω την αλήθεια το έχω σκεφτει...Το θέμα είναι ότι το έχω δει μόνο από περιοδικά φωτογραφίες μέχρι στιγμής. Εμφανισιακά μου αρέσει πολύ, σε διαστάσεις και άνεση δεν ξέρω τι λέει...
"Πραγματική ευτυχία είναι να είσαι υπεράνω της σχετικότητας των πραγμάτων της καθημερινής ζωής χωρίς να βρίσκεσαι έξω από αυτή..."
Άβαταρ μέλους
V7
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 14, 2006 2:04 pm
Τοποθεσία: Α. Γλυφάδα

Δημοσίευσηαπό Tassos την Πέμ Δεκ 28, 2006 2:57 pm

Δεν είναι κακό το Versys, για τα χρήματα που κοστίζει τουλάχιστον.

Το έκανα μια βόλτα πριν κανένα 15ήμερο, δυστυχώς για κανένα 10λεπτο μόνο, στην Ηλιουπόλεως. Μου άρεσε πολύ ο κινητήρας του, τραβάει ωραία, είναι εύστροφος και δεν έχει καθόλου κραδασμό. Είναι μαζεμένο σε μέγεθος, ελαφρύ (ή τουλάχιστον δεν δείχνει τα κιλά του). Αρνητικά (κατά τη γνώμη μου): η σέλα είναι πιο χαμηλά από ότι θα ήθελα, το τιμόνι δεν με βόλεψε, μου φάνηκε στενό, και επίσης, το μηχανάκι που οδήγησα έτριζε λίγο στην περιοχή του φέρινγκ (όχι λογικό για μηχανή με 500Km).

Για αναρτήσεις και συμπεριφορά δεν έχω άποψη, καθώς το test ride ήταν πολύ μικρό. Στα χαρτιά όμως δείχνουν συμπαθητικές.

Ίσως αξίζει να του ρίξεις μια ματιά.
Άβαταρ μέλους
Tassos
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 16, 2006 1:05 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Μοντέλο: Aprilia Dorsoduro
Κυβικά: 750

Δημοσίευσηαπό V7 την Πέμ Δεκ 28, 2006 10:30 pm

Λοιπόν Τάσο, μάλλον στο ήδιο κατάστημα πήγαμε...Χθες έκανα επιτέλους (λόγω δουλειάς!) μια βολτίτσα στα "μαγαζιά"... :smt041

Εντυπώσεις, εμφανισιακά πολύ λιγότερα από όσα περίμενανα δω από κοντά...
Πόλύ καλές διαστάσεις για πόλη, όντως στενό το τιμόνι και βαθύ το κάθισμα και για τα δικά μου γούστα! Δέν έχει ΤΟ γκάζι αλλα για πόλη φαίνεται καλό...Γενικά δεν τρελλάθηκα και μπορώ να σου πω μετά κόλλησα με το ΕR..!

Εν συνεχεία...HELLINMOTO...ducati multistrada... Ενα μηχανάκι αμφιλεγόμενης αισθητικής που εγώ είμαι απο αυτούς που τους αρέσει...Δεν έκανα βόλτα και γιαυτό αν υπάρχει κάποιος που το έχει οδηγήσει ας μου πει...Μου αρέσει όμως πολύ αισθητικά και έχω ακούσει καλά λόγια για τις επιδόσεις του και άσχημα για την άνεση στο ταξίδι...(Φυσικά λόγω "κοκο" ΔΕΝ μιλάμε για το 1000... :smt009 )

(καλα, μέχρι να πάρω μηχανάκι θα σας τρελλάνω... :smt026 χεχε)
"Πραγματική ευτυχία είναι να είσαι υπεράνω της σχετικότητας των πραγμάτων της καθημερινής ζωής χωρίς να βρίσκεσαι έξω από αυτή..."
Άβαταρ μέλους
V7
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 14, 2006 2:04 pm
Τοποθεσία: Α. Γλυφάδα

Δημοσίευσηαπό iliasRC31 την Παρ Δεκ 29, 2006 12:42 am

V7 έγραψε:Λοιπόν Τάσο, μάλλον στο ήδιο κατάστημα πήγαμε...Χθες έκανα επιτέλους (λόγω δουλειάς!) μια βολτίτσα στα "μαγαζιά"... :smt041

Εντυπώσεις, εμφανισιακά πολύ λιγότερα από όσα περίμενανα δω από κοντά...
Πόλύ καλές διαστάσεις για πόλη, όντως στενό το τιμόνι και βαθύ το κάθισμα και για τα δικά μου γούστα! Δέν έχει ΤΟ γκάζι αλλα για πόλη φαίνεται καλό...Γενικά δεν τρελλάθηκα και μπορώ να σου πω μετά κόλλησα με το ΕR..!

Εν συνεχεία...HELLINMOTO...ducati multistrada... Ενα μηχανάκι αμφιλεγόμενης αισθητικής που εγώ είμαι απο αυτούς που τους αρέσει...Δεν έκανα βόλτα και γιαυτό αν υπάρχει κάποιος που το έχει οδηγήσει ας μου πει...Μου αρέσει όμως πολύ αισθητικά και έχω ακούσει καλά λόγια για τις επιδόσεις του και άσχημα για την άνεση στο ταξίδι...(Φυσικά λόγω "κοκο" ΔΕΝ μιλάμε για το 1000... :smt009 )

(καλα, μέχρι να πάρω μηχανάκι θα σας τρελλάνω... :smt026 χεχε)


Δεν πειράζει , γι αυτο ειμαστε εδω !

Για το 650 multi εγω δεν θα το επερνα , το θεωρω μια κακη εκδοση του 1000 που δεν εχει να επιδειξει κατι πλην το ονομα και μονο .
Ακριβές ασφάλειες ; Οχι ποιά ! https://www.insurance4you.gr & https://www.ins4youdirect.gr/
Το Motocikleta στο Facebook http://www.motocikleta.gr/facebook
Το Motocikleta στο Twitter http://twitter.com/motocikleta
------------------------------------------------
Άβαταρ μέλους
iliasRC31
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 7007
Εγγραφή: Τετ Ιουν 14, 2006 10:22 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Ονομα χρήστη: Ηλίας
Κυβικά: 1050
Επάγγελμα: Ασφαλιστικός Σύμβουλος -www.Insurance4you.gr

Δημοσίευσηαπό SAM.KOSTAS την Παρ Δεκ 29, 2006 3:34 am

V7 έγραψε:
Εντυπώσεις, εμφανισιακά πολύ λιγότερα από όσα περίμενανα δω από κοντά...
Πόλύ καλές διαστάσεις για πόλη, όντως στενό το τιμόνι και βαθύ το κάθισμα και για τα δικά μου γούστα! Δέν έχει ΤΟ γκάζι αλλα για πόλη φαίνεται καλό...Γενικά δεν τρελλάθηκα και μπορώ να σου πω μετά κόλλησα με το ΕR..!

Εν συνεχεία...HELLINMOTO...ducati multistrada...


Το τιμονι ειναι οντως απαραδεκτα στενο για εξω απο την πόλη,πρεπει να ναι ακριβως ιδιο με το δικο μου...κοιτα και το avatar μου κ θα καταλαβεις :smt005 ..! αλλα εντος πολης σφινωνει κ σε σημεια που αρκετα σκουτερ (που ειναι της μοδας),δεν χωρανε!
Δυστυχως το Versys δεν εχει και καταλληλο χωρο για να βαλεις βαλιτσακι..

Το multi νομιζω οτι δεν ειναι οτι καλυτερο απο πλευρας χρηματων κ νομιζω οτι γρηγορα ερχεται αντικαταστατης σε πιο πολλα κυβικα..(αυτα τα γραφω με πονο μιας και ειμαι φανατικος ducatisti αλλα η αληθεια να λεγεται..!)


οσο γι' αυτο που τονισα με κοκκινο???
αν θες γυμνο,value.. :smt041 :smt041 :smt041
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
SAM.KOSTAS
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 264
Εγγραφή: Δευτ Δεκ 18, 2006 2:58 am
Τοποθεσία: Thessaloniki

Δημοσίευσηαπό V7 την Παρ Δεκ 29, 2006 2:11 pm

Δυστυχώς λόγω δουλειάς (συχνα, κοντινά, εκτός Αθήνας ταξιδάκια) δεν με εξυπηρετούν τα γυμνά...Πάντως το ΕR που το χάζεψα από κοντά πρώτη φορά είναι όντως πολύ όμορφο (δικαίως βγήκε το ομορφότερο μηχανακι της χρονιάς πιστεύω).
"Πραγματική ευτυχία είναι να είσαι υπεράνω της σχετικότητας των πραγμάτων της καθημερινής ζωής χωρίς να βρίσκεσαι έξω από αυτή..."
Άβαταρ μέλους
V7
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 14, 2006 2:04 pm
Τοποθεσία: Α. Γλυφάδα

Δημοσίευσηαπό V7 την Σάβ Ιαν 27, 2007 10:29 am

...και συνεχίζω ακάθεκτος... :smt026

Σκέφτομαι μήπως κρατήσω τελικά την Africana μου (γιατί έχω αδυναμία :D )και πάρω μια δεύτερη για την πόλη για καθημερινή χρήση (κανένα μονοκυλινδράκι :smt017 ). Με αυτό κατα νου έκανα χθες μια βόλτα προς APRILIA μεριά για να δω το STRADA. Το πήρα και μια βολτιτσα...

Εντυπώσεις...
Από εμφάνιση τι να λέμε, σκίζει...Το μαύρο είναι κούκλα...
Τιμή: ΣΟΥΠΕΡ (δεδομένου ότι θέλω και κανα 1000 - 15000 για την AFRICA!)
...6000 μου το αφήνει γυμνό, 6390 με σχάρα μπαγκαζιέρα 47άρα ζελατίνα πινακίδες κλπ.
(+2 χρόνια εργοστασιακή εγγύηση)

Οδήγηση: Πανάλαφρο, καλοζυγισμένο, στριφτερο, καλοστημένο, σούπερ διασκεδαστικό, δεν σκορτσάρει πολύ όπως θα περίμενα , καλούτσικα φρένα...

Άλλα στοιχεία...

50 hp (κάπου στις 6500...), 6 κιλά ροπή περίπου.

Ιnjection +
Ελατήριο πίσω με προφόρτιση +
Ηλεκτρονικό immobilizer +
Θήκη στο ντεπόζιτο πρακτικότατη που ανοίγει με κουμπί και η τάπα είναι μέσα (βάζεις βενζίνη χωρίς να σβύσεις) +
Χαμηλή κατανάλωση+

Λιγουλάκι χαμηλό για τα γούστα μου -
Μονοκύλινδρο - (πρρρρρρρρρ πρπρπρ πρρρρρρρρρρ :D ) Πράγμα το οποίο για τη δουλειά του ΔΕΝ είναι απαραίτητα και μειονέκτημα...

Εχει κανείς άποψη;;;

Bοήθειααα :smt005
"Πραγματική ευτυχία είναι να είσαι υπεράνω της σχετικότητας των πραγμάτων της καθημερινής ζωής χωρίς να βρίσκεσαι έξω από αυτή..."
Άβαταρ μέλους
V7
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 14, 2006 2:04 pm
Τοποθεσία: Α. Γλυφάδα

Δημοσίευσηαπό Dimitris την Σάβ Ιαν 27, 2007 11:07 am

V7 εφόσον το θες για κίνηση μέσα στην πόλη η συγκεκριμένη μοτοσικλέτα πιστέυω είναι τίμια και θα σε πάει μέσα στο Αθηναικο καμίνι καλά και αξιοπρεπώς. Τα μονοκύλινδρα με την νευρικότητά τους είναι μια χαρά για αυτές τις καταστάσεις.

Η τιμή τι να λέμε είναι σίγουρα δελεαστική.


Γνωστοί μου που είχαν το Aprilia ήταν ευχαριστημένοι και μάλιστα ταξίδευαν μαζί του αρκετά.

Με το που έγραψες Aprilia το μυαλό μου πήγε αμέσω στο καινούριο Shiver 750cc το οποίο θα κυκλοφορήσει εντός του έτους. (έχουμε ποστ αφιερωμένο σε αυτό το μοντέλο αν θες να το χαζέψεις). Σίγουρα όμως η τιμή του θα είναι υψηλότερη από αυτή του Pegasus.

Άλλη μια μοτοσικλέτα πετυχημένη και κατάλληλη για την χρήση που θες είναι το XT. Λίγο διαφορετικό απο το Pegasus αλλά για μέσα στην πόλη καλό και με καλή τιμή.
Moderator of Motocikleta.Gr

Moto Guzzi Breva V1100 2006
Moto Guzzi Le Mans V11 2003
Moto Guzzi World Club

The way the "V" is meant to be...



Δημοπρασίες Αγάπης ! Δεν έχεις ακόμα την κάρτα μέλους ? Δες τι χάνεις !
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Παλαιό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 7897
Εγγραφή: Τετ Αύγ 30, 2006 8:11 pm
Τοποθεσία: Μακεδονία, Θεσσαλονίκη, Καλαμαριά
Μοντέλο: Moto Guzzi 1100 Breva 2006 ABS, V11 Le Mans 2003, 1100 sport 1998
Κυβικά: 1100

Δημοσίευσηαπό tasos_z την Σάβ Ιαν 27, 2007 11:09 am

V7 δεν παίρνεις κανα smart να κάνεις την δουλειά σου :smt005
_________________________________________________________
Εικόνα
Spamking and Member of "ΚΑΓΚΟΥΡΟΓΑΜΟΣΑΥΡΟΣ" official club
Άβαταρ μέλους
tasos_z
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: Παρ Ιουν 23, 2006 7:50 pm

Δημοσίευσηαπό V7 την Σάβ Ιαν 27, 2007 12:23 pm

taz έγραψε:V7 δεν παίρνεις κανα smart να κάνεις την δουλειά σου :smt005


:vom:

:D
"Πραγματική ευτυχία είναι να είσαι υπεράνω της σχετικότητας των πραγμάτων της καθημερινής ζωής χωρίς να βρίσκεσαι έξω από αυτή..."
Άβαταρ μέλους
V7
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 14, 2006 2:04 pm
Τοποθεσία: Α. Γλυφάδα

Δημοσίευσηαπό V7 την Σάβ Ιαν 27, 2007 12:29 pm

Dimitris έγραψε:Με το που έγραψες Aprilia το μυαλό μου πήγε αμέσω στο καινούριο Shiver 750cc το οποίο θα κυκλοφορήσει εντός του έτους. (έχουμε ποστ αφιερωμένο σε αυτό το μοντέλο αν θες να το χαζέψεις). Σίγουρα όμως η τιμή του θα είναι υψηλότερη από αυτή του Pegasus.


Το έχω δει και το ποστ και από τα περιοδικά...

Ρώτησα, έρχεται την Ανοιξη, θα έιναι γύρω στα 8000 +- 100 (άκρως ανταγωνιστική)

με 95 hp και πάνω από 8 ροπή θα σκοτώνει...με τέτοια τιμή θα πάει τρελά πιστεύω. Μ'αρέσει αλλα δεν είναι αυτό που ζητάω.
"Πραγματική ευτυχία είναι να είσαι υπεράνω της σχετικότητας των πραγμάτων της καθημερινής ζωής χωρίς να βρίσκεσαι έξω από αυτή..."
Άβαταρ μέλους
V7
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 14, 2006 2:04 pm
Τοποθεσία: Α. Γλυφάδα

Δημοσίευσηαπό PAN την Δευτ Ιαν 29, 2007 6:33 pm

καλησπερα φιλε V7...
το fazer fz6 ειναι ενα μηχανακι που δν θα σε προβληματισει κ δν θα σε κουρασει καθολου!
κανει κ για πολλες χρησεις....
εγω ταξιδευω συχνα δικαβαλος(με την γυναικα) και δν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα!ουτε η κοπελια μου επισης!
ταξιδευουμε ξεκουραστα και στα χαμηλα και στα ψηλα!
επισης οποτε θες να τρεξεις και να στριψεις δν θα σου πει οχι(δν ειναι κ supersport βεβαια)...
στην τελικη αν θελεις μπορεις να μπεις κ πιστα με το φειζερακι!
ασε που ειναι κουκλι!για μενα το πιο ομορφο στην κατηγορια του!
κκκκκκ best value for money...
:smt041
Η εξουσία ήταν και θα ειναι εχθρική προς την κοινωνία,ανεξάρτητα απο τους διαχειριστές της.....Το μόνο που μένει είναι να πάρουμε τις ζωές μας στα χέρια μας...
Άβαταρ μέλους
PAN
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 22, 2006 9:06 pm
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Προηγούμενη

Επιστροφή στο ΜΟΝΤΕΛΑ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


cron