ΑΝΩΡΘΩΤΗΣ

ΑΝΩΡΘΩΤΗΣ

Δημοσίευσηαπό frog1 την Σάβ Ιούλ 01, 2006 4:50 pm

Καλησπέρα και πάλι σε ολα τα παιδιά. Εχτές μετά τη δημοσίευση για τα λάστιχα πήγα για αλλαγή ανωρθωτή στο ΑΦΡΙΚΑ γιατι εδω και καιρό μου παρουσίαζε κατι τρελές ενδείξεις στα βολτ.
Η αλλαγή έγινε κατόπιν ψαξίματος στις διάφορες σελίδες των φορουμ και σε γνώμες αλλων παιδιών που εχουν το ιδιο πρόβλημα.
Ο μαμά ανωρθωτης εχει 250 ευρο και μετε απο κάποιο χρονικο διαστημα παλι θα ειχα τα ιδια προβλήματα, εγω πηγα στον πειραιά στην οδο Παρνασιδος 1 SXELECTRONICS και με 105 ευρο τον άλλαξα και μου έδωσε και γραπτη εγγύηση για 2 χρόνια. Ο δε μάστορας ενας τύπος πολυ εντάξει δηλαδη με το χαμόγελο την κουβεντούλα του πολυ προσεγμένη δουλειά και το βασικότερο να σου εξηγεί τι ακριβώς κανει.
Αυτά περί αλλαγής ανωρθωτή[/b]
ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΟΡΘΙΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.
frog1
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 24, 2006 10:36 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό andreastt600 την Δευτ Ιούλ 03, 2006 3:10 am

πολυ καλο να εχεις τον καταλληλο μαστορα
και ειναι πολυ σημαντικο να μπορεις να βλεπεις και τι κανει !!!
andreastt600
 

Δημοσίευσηαπό ktm_isa την Πέμ Ιούλ 20, 2006 12:41 pm

Frogako να πω? :oops: ή οποιος άλλος γνωρίζει τες πα..
Πήγε το συναδελφάκι για αλλαγή ανωρθωτή στο ΑΦΡΙΚΑ γιατι εδω και καιρό του παρουσίαζε κατι τρελές ενδείξεις στα βολτ.


Ποιος ο λόγος που παρουσίαζε τρελες ενδείξεις στα βολτ?
ktm_isa
 

Δημοσίευσηαπό maintenance την Πέμ Ιούλ 20, 2006 12:46 pm

=D>

όταν ψάχνεις βρίσκεις!

μπράβο!
Πωλούντε: "Βελτιωτικά - τονωτικά, εγκεφαλικής απεργείας"

Καλά κρασΑ!

Αντώνης.
Άβαταρ μέλους
maintenance
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Τρί Ιουν 27, 2006 10:08 am

Δημοσίευσηαπό HawkGt την Κυρ Ιούλ 23, 2006 10:27 am

andreastt600 έγραψε:πολυ καλο να εχεις τον καταλληλο μαστορα
και ειναι πολυ σημαντικο να μπορεις να βλεπεις και τι κανει !!!


Ας βρεθεί ένας από εσάς να μου πει ότι του αρέσει όταν δουλεύει να έχει και δυο άτομα από πάνω του να τον παρακολουθούν και να του κάνουν συγχρόνως και μαλακισμένες ερωτήσεις και πάω πάσο... Έγω πάντως όταν έχω ένα PC που δεν δουλεύει ή ένα πρόγραμμα στο οποίο κάνω debugging (εκσφαλμάτωση στα Ελληνικά :shock: ) και έχω κάποιον πάνω από το κεφάλι μου τρελαίνομαι!
Άβαταρ μέλους
HawkGt
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: Παρ Ιουν 23, 2006 10:22 pm

Δημοσίευσηαπό ktm_isa την Κυρ Ιούλ 23, 2006 11:52 am

HAwkGt_ακο :( με απογοητευσες (σέβομαι την άποψη σου) αλλα οκ απο την μια εχεις δίκιο το ξέρω.....
Αλλα απο την αλλη, οκ υπάρχουν άνθρωποι που θέλουν να μαθουν.:(
Ποιόν θα ρωτήσουν?
Κάποιον που δεν είναι σίγουρος για τις γνώσεις του?
Ποια είναι η πιο έγκυρη πηγή για να μάθει κάποιος?Ενας μηχανικός..... :oops:
Τώρα μπορείς να μου πείς οκ ρε Κατερίνακι ας σπούδαζες μηχανικός αν ήθελες τόσο πολύ να μάθεις...
Οκ κάποιες καταστάσεις δεν με αφήσανε .. οχι μόνο εμενα αλλα κ άλλα άτομα που θέλανε...

Και κάτι ακόμη, ενας καλός μηχανικός δεν χρειάζεται να τον ρωτήσεις, θα σου πεί απο μόνος του αν θέλεις κάθισε, και θα δεί στα μάτια σου τις ερωτήσεις που εχεις πρίν την κάνεις......

Πήγα τις προάλες να αλλάξω αλυσίδα,τσιμούχες,τακάκια..

Μου λέει Κατερίνακι κάθισε να τα κάνουμε δεν θα αργήσουμε,κάθισε να δείς πως γίνεται και οταν δεν καταλαβαίνεις κάτι ρώτησε με..

Ο μηχανικός αν ΘΕΛΕΙ μπορεί να κανει και σωστα την δουλεια του και να εχει πανω απο το κεφάλι του τον κάθε πελάτη που στην τελική οκ πρέπει αν τον κερδίσει..

Και κάτι ακόμη η κάθε δουλειά θέλει ΥΠΟΜΟΝΗ και ΕΠΙΜΟΝΗ και η δικιά μου κια η δικιά σου και του μηχανικού και ειδικά αυτές που εχουν σχέση και με άλλους ανθρώπους...


Καλημέρα...

Φλικα με σεβασμό και εκτίμηση Κ.
ktm_isa
 

Δημοσίευσηαπό HawkGt την Κυρ Ιούλ 23, 2006 11:12 pm

Κατερινάκι, το συνεργείο δεν είναι χώρος φροντιστηρίου, για να βελτιώσεις εσύ (όχι προσωπικά εσύ, γενικά μιλάω) τις γνώσεις σου. Είναι ένας χώρος όπου κάποιος/κάποιοι δουλεύουν για να βγάλουν το ψωμί τους. Αν θέλεις να μάθεις, παίρνεις ένα παλιό μηχανάκι για αρχή, παίρνεις και το service manual και σιγά σιγά το λύνεις και το δένεις. Τώρα μάλιστα με το internet, λίγα αγγλικά να ξέρεις βρίσκεις τα πάντα!
Η δουλειά του μηχανικού πρωτίστως θα ήθελα να είναι η μηχανή και μετά ο άνθρωπος (και οι δημόσιες σχέσεις). Θα ήθελα λοιπόν πάνω απ' όλα να του πηγαίνω την μηχανή μου για service/επισκευή και να την παίρνω και να κελαηδάει. Αν για να γίνει αυτό πρέπει να κλειστεί ο μηχανικός στο συνεργείο του και να κάνει αυτό που πρέπει, τότε πάω πάσο. Με λίγα λόγια, η δουλειά του μηχανικού κρίνεται από το αποτέλεσμα που επιφέρει στην μοτοσυκλέτα σου και όχι με το αν σε "αφήνει" να είσαι παρούσα ή με το αν σου κάνει και σεμινάριο συγχρόνως. Αν όλα αυτά μπορούν να συνυπάρξουν, έχει καλώς, αν όμως σου έκανε την μοτοσυκλέτα πουτάνα, αλλά συγχρόνως σε άφηνε να κοιτάζεις και σου εξηγούσε κιόλας, τότε θα ξαναπήγαινες?
Άβαταρ μέλους
HawkGt
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: Παρ Ιουν 23, 2006 10:22 pm

Δημοσίευσηαπό ktm_isa την Κυρ Ιούλ 23, 2006 11:18 pm

Σεβομαι οσα είπες παραπάνω, οταν ομως φεύγεις απο μια Αθήνα που για σένα είχες εναν μηχανικό που εκανε το μηχανάκι σου να πετάει οπως λές και μετά το Σέρβις σου έλεγε Κατερινάκι εκανα αυτό(να ξέρεις κ γιατί τον πληρώνεις) και πάς σε μια επαρχία που το μηχανάκι σου έχει αλλάξει συμπεριφορά και ο ενας μηχανικός είναι χειρότερος απο τον άλλον δεν θα πάς απο πάνω του για να μην σου πιάσει τον ποπό επειδή θα σε δεί και γυναίκα και σου λέει θα της πώ μια φλάντζα κεφαλής και οκ τί θα κάνει?μήπως ξέρει κιόλας?

ΟΧΙ... δεν θα αφήσω κανέναν να τα παίρνει έτσι απλά..Και καταλαβαίνεις τί εννοω...


Όσο για τις απορίες με λίγη καλή θέληση και απο τους 2 όλα γίνονται!

Δεν είπα πως το συνεργείο είναι φροντιστήριο...


Αλλά δεν είναι κακό να ρωτάς........αλλιώς θα στα πεί ο μηχανικός και αλλιώς θα τα διαβάσεις σε ενα manual... :oops:

Καμιά σχέση...Και στο λέω εεπιδή τα έχω δοκιμάσει και τα δύο...


Ίσως εγώ να μην τα παίρνω εύκολα.
Οκ πάω πάσο...
ktm_isa
 

Δημοσίευσηαπό andreastt600 την Δευτ Ιούλ 24, 2006 3:29 am

HAwkGt έγραψε:
andreastt600 έγραψε:πολυ καλο να εχεις τον καταλληλο μαστορα
και ειναι πολυ σημαντικο να μπορεις να βλεπεις και τι κανει !!!


Ας βρεθεί ένας από εσάς να μου πει ότι του αρέσει όταν δουλεύει να έχει και δυο άτομα από πάνω του να τον παρακολουθούν και να του κάνουν συγχρόνως και μαλακισμένες ερωτήσεις και πάω πάσο... Έγω πάντως όταν έχω ένα PC που δεν δουλεύει ή ένα πρόγραμμα στο οποίο κάνω debugging (εκσφαλμάτωση στα Ελληνικά :shock: ) και έχω κάποιον πάνω από το κεφάλι μου τρελαίνομαι!

ειναι δυσκολο το ξερω αλλα εγω λογο δουλειας [καθηγητης σε λυκειο ] δεν εχω 2 εχω 35 οποτε
ειναι και θεμα συνηθειας στο να μπορεις να απαντας και να εξηγης τα παντα
και πιστεψε με εχω ακουσει τα χιλιαδυο ασχετα πραγματα απο τα παδια
αλλα αν δεν κατσεις να εξηγησεις και να δειξεις πως αλλιως θα μαθουν
ομως οταν ειναι για μια δουλεια η επισκευη η για κατι το οποιο θελει πολυ προσοχη
τοτε ναι θελω να ειμαι μονος μου οχι για να μην τους πω τι κανω αλλα γιατι ετσι δουλευω
καλυτερα και δενομαι περισσοτερο με αυτο που κανω
andreastt600
 


Επιστροφή στο ΔΙΑΦΟΡΑ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες