μεταβίβαση μοτοσικλετας

μεταβίβαση μοτοσικλετας

Δημοσίευσηαπό crf την Τετ Οκτ 31, 2007 9:34 am

Καλημέρα σε όλη την παρέα.

Είμαι κάτοχος ενός crf450r και θέλω να σας ρωτήσω όσο αφορά την μεταβίβαση.
Το μηχανάκι όπως καταλαβαίνετε δεν έχει βγει άδεια έχει μονό τα πιστοποιητικά του πρόκειται να το πουλήσω. όμως τα στοιχειά τα οποία αναγραφεί στα πιστοποιητικά δεν είναι τα δικά μου διότι το πήρα από δεύτερο χέρι , αλλά μου έκοψε μια αποδείξει με τα στοιχειά μου επάνω που ότι έχω όλα τα δικαιώματα από το μοτοποδήλατο νομικά.. Επειδή θα το πουλήσω σε έναν 17χρονον θα ήθελα να μου πείτε τι πρέπει να κάνω για να μην έχω καμιά ευθύνη εφόσον το πουλήσω. Έχω ακούσει ότι με μια υπεύθυνη δήλωση θα είμαι 100 τις 100 καλυμμένος., ισχύει?


Ευχαριστώ Γιωργος.
Τελευταία επεξεργασία από crf και Τετ Οκτ 31, 2007 10:13 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
crf
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Οκτ 31, 2007 9:21 am

Δημοσίευσηαπό soundstorm την Τετ Οκτ 31, 2007 9:58 am

Φιλε γιατι δεν πηγαινεις σε ενα υπουγειο συγκοινωνιων να σου πουν ακριβως τι θα κανεις,να εισαι σιγουρος?
Δεν ξερεις τι μπορει να συμβει αργοτερα.
Μπορει η υπ.δηλωση που θες να κανεις να μην σε καλυπτει.
Δεν ξερω παλι σιγουρα.
Μ'αρεσει που ειμαι απο τη χωρα σου Σωκρατη και ας εχω τσιμπλα στο ενα ματι.
www.tsakosart.gr
Άβαταρ μέλους
soundstorm
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 29, 2007 8:11 pm
Τοποθεσία: Μυτιληνη

Δημοσίευσηαπό Sougamoto την Τετ Οκτ 31, 2007 9:58 am

Το CRF δεν είναι μοτοποδήλατο είναι μοτοσυκλέτα.Και μάλιστα μοτοσυκλέτα η οποία δεν είναι ομολογκαρισμένη για χρήση στο δρόμο αλλά μόνο στο χώμα ή για αγωνιστική χρήση κι ετσι δεν βγάζει άδεια κυκλοφορίας από τη Διευθυνση Συγκοινωνιών της Νομαρχίας όπου ανήκεις.Οπότε το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι μια υπευθυνη δήλωση δική σου και του αγοραστη για την αγοραπωλησία.Οπως είναι φυσικό αν η μοτοσυκλετα χρησιμοποιηθεί στο δρόμο θα υπάρξει πρόβλημα σε ενδεχόμενο έλεγχο που μπορεί να φτάσει μέχρι και στην κατάσχεση της μηχανής.Ελπίζω να βοήθησα και πάντα με προσοχή και νόμιμα.Και μη ξεχνάς ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΕΜΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΣΕΒΑΣΤΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ. [smilie=pdt_aliboronz_24.gif]
Sougamoto has left the building
Άβαταρ μέλους
Sougamoto
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: Παρ Οκτ 19, 2007 11:11 pm
Τοποθεσία: Western Hills
Ονομα χρήστη: Νίκος
Μοντέλο: Honda CBF 600S
Κυβικά: 0

Δημοσίευσηαπό crf την Τετ Οκτ 31, 2007 10:14 am

ευχαριστω.
crf
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Οκτ 31, 2007 9:21 am


Επιστροφή στο ΔΙΑΦΟΡΑ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες