ΠΛΑΣΤΙΚΑ V-STROM ΕΠΙΣΚΕΥΗ SOS

ΠΛΑΣΤΙΚΑ V-STROM ΕΠΙΣΚΕΥΗ SOS

Δημοσίευσηαπό sakk την Σάβ Ιαν 12, 2008 4:11 pm

Καλησπερα παιδια, θα ηθελα την βοηθεια οσων γνωριζουν και την γνωμη των υπολοιπων,
εχει σπασει το χρωμα(ξεφλουδισει) στα δυο πλαινα πισω πλαστικα του μωρου μου και θα θελα να τα φτιαξω εγω(επειδη μου αρεσει να ασχολουμαι οσο μπορω και επειδη δεν παιζουν και λεφτα)
περιμενω οδηγιες...καποια στιγμη σημερα θα βαλω και φωτογραφιες[/i][/u]
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ...με το V-STROM μου!!!
Άβαταρ μέλους
sakk
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 30, 2007 11:34 pm
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Δημοσίευσηαπό Kiriakost την Σάβ Ιαν 12, 2008 7:07 pm

Οτι και να κάνεις .... 10-12 € για ένα σπρέι χρώμα αυτοκινήτου + 12-15€ σπρέι πλαστικοποιητή + ντουκόχαρτα , το 30αντάρι είναι μέσα στο νερό .
Άβαταρ μέλους
Kiriakost
Συχνό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2019
Εγγραφή: Παρ Οκτ 19, 2007 11:15 pm
Τοποθεσία: ΒΟΛΟΣ
Ονομα χρήστη: Κυριάκος
Μοντέλο: Old Cut Japani _ AX-1 HONDA
Κυβικά: 250

Δημοσίευσηαπό sakk την Σάβ Ιαν 12, 2008 11:29 pm

sorry παιδια δεν καταφερα να βαλω σημερα τις φωτος αυριο το υποσχομαι...κυριακο οκ για το ποσο που λες, θες να μου πεις τι ακριβως πρεπει να κανω [smilie=colorz_yellow_pdt_18.gif] ναι! ειμαι τελειως ασχετος αλλα με τα φωτα σας θα γινω και εγω σοφος και θα εχω να λεω στα εγγονια μου [smilie=pdt_old.gif] μπορω να βρω πιστολι αερα και καθαρο χωρο να τα δουλεψω!
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ...με το V-STROM μου!!!
Άβαταρ μέλους
sakk
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 30, 2007 11:34 pm
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Δημοσίευσηαπό Man With No Name την Σάβ Ιαν 12, 2008 11:50 pm

sakk πόσο στο άφησε ο τζάμπας;
Remember The Name! :smt101
Άβαταρ μέλους
Man With No Name
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 22, 2007 12:14 pm

Δημοσίευσηαπό sakk την Κυρ Ιαν 13, 2008 4:07 pm

να και οι φωτογραφιες... παιδια περιμενω συμβουλες και οδηγιες
Συνημμένα


ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ...με το V-STROM μου!!!
Άβαταρ μέλους
sakk
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 30, 2007 11:34 pm
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Re: ΠΛΑΣΤΙΚΑ V-STROM ΕΠΙΣΚΕΥΗ SOS

Δημοσίευσηαπό skiathian την Κυρ Ιαν 13, 2008 5:34 pm

sakk έγραψε:Καλησπερα παιδια, θα ηθελα την βοηθεια οσων γνωριζουν και την γνωμη των υπολοιπων,
εχει σπασει το χρωμα(ξεφλουδισει) στα δυο πλαινα πισω πλαστικα του μωρου μου και θα θελα να τα φτιαξω εγω(επειδη μου αρεσει να ασχολουμαι οσο μπορω και επειδη δεν παιζουν και λεφτα)
περιμενω οδηγιες...καποια στιγμη σημερα θα βαλω και φωτογραφιες[/i][/u]


Πως εγινε αυτο?Φαινεται σαν να εχει σπασει η βαφη.Εχω και εγω V strom αλλα δεν εχω τετοιου ειδους προβλημα.
Παντως να ξερεις για να μην φενεται η επισκευη σαν μπαλωμα, πρεπει να βαφει ολο το πλαστικο και οχι μονο τοπικα.
Άβαταρ μέλους
skiathian
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 20, 2007 11:33 pm
Τοποθεσία: ΒΟΛΟΣ

Re: ΠΛΑΣΤΙΚΑ V-STROM ΕΠΙΣΚΕΥΗ SOS

Δημοσίευσηαπό Man With No Name την Κυρ Ιαν 13, 2008 6:56 pm

skiathian έγραψε:
sakk έγραψε:Καλησπερα παιδια, θα ηθελα την βοηθεια οσων γνωριζουν και την γνωμη των υπολοιπων,
εχει σπασει το χρωμα(ξεφλουδισει) στα δυο πλαινα πισω πλαστικα του μωρου μου και θα θελα να τα φτιαξω εγω(επειδη μου αρεσει να ασχολουμαι οσο μπορω και επειδη δεν παιζουν και λεφτα)
περιμενω οδηγιες...καποια στιγμη σημερα θα βαλω και φωτογραφιες[/i][/u]


Πως εγινε αυτο?Φαινεται σαν να εχει σπασει η βαφη.Εχω και εγω V strom αλλα δεν εχω τετοιου ειδους προβλημα.
Παντως να ξερεις για να μην φενεται η επισκευη σαν μπαλωμα, πρεπει να βαφει ολο το πλαστικο και οχι μονο τοπικα.
Αυτό δεν ισχύει!
Αν ο μάστορας είναι γάτα δε παίρνεις είδηση τίποτα!
πχ. Αν και οι φωτογραφίες δεν είναι οι καλύτερες, ρίξε μια ματιά και προσπάθησε να καταλάβεις σε πιο σημείο έχει βαφτεί το fering.
Εγώ νομίζω πως του sakk το καπάκι έχει ξαναβαφτεί και απλά έσκασε το χρώμα λόγω κακής ποιότητας της δουλειάς του φαναρά.
Συνημμένα


Remember The Name! :smt101
Άβαταρ μέλους
Man With No Name
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 22, 2007 12:14 pm

Re: ΠΛΑΣΤΙΚΑ V-STROM ΕΠΙΣΚΕΥΗ SOS

Δημοσίευσηαπό skiathian την Κυρ Ιαν 13, 2008 7:27 pm

[Παντως να ξερεις για να μην φενεται η επισκευη σαν μπαλωμα, πρεπει να βαφει ολο το πλαστικο και οχι μονο τοπικα.[/quote]Αυτό δεν ισχύει!
Αν ο μάστορας είναι γάτα δε παίρνεις είδηση τίποτα!
πχ. Αν και οι φωτογραφίες δεν είναι οι καλύτερες, ρίξε μια ματιά και προσπάθησε να καταλάβεις σε πιο σημείο έχει βαφτεί το fering.
Εγώ νομίζω πως του sakk το καπάκι έχει ξαναβαφτεί και απλά έσκασε το χρώμα λόγω κακής ποιότητας της δουλειάς του φαναρά.[/quote]


Νομιζω πως εχεις δικαιο για την δικη σου την περιπτωση.Δεν φαινεται τιποτα γιατι εγινε απο μαστορα .Αν ομως την επισκευη αυτη την κανει καποιος μονος του, τοτε τα πραγματα αλαζουν.
Άβαταρ μέλους
skiathian
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 20, 2007 11:33 pm
Τοποθεσία: ΒΟΛΟΣ

Δημοσίευσηαπό Kiriakost την Κυρ Ιαν 13, 2008 7:48 pm

Η υπόθεση αυτή δεν είναι εύκολη .. για πρωτάρηδες .

Δεν μπορώ να συμβουλέψω τίποτα .


Παντως μου φαινεται ως χτύπημα από γυναικεία κλωτσιά ,
μάλλον είσαι βασιλιάς της απιστίας . :wink:


Παω να δω τον Ολυμπιακό .. :-P
Άβαταρ μέλους
Kiriakost
Συχνό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2019
Εγγραφή: Παρ Οκτ 19, 2007 11:15 pm
Τοποθεσία: ΒΟΛΟΣ
Ονομα χρήστη: Κυριάκος
Μοντέλο: Old Cut Japani _ AX-1 HONDA
Κυβικά: 250

Re: ΠΛΑΣΤΙΚΑ V-STROM ΕΠΙΣΚΕΥΗ SOS

Δημοσίευσηαπό Man With No Name την Κυρ Ιαν 13, 2008 8:47 pm

Νομιζω πως εχεις δικαιο για την δικη σου την περιπτωση.Δεν φαινεται τιποτα γιατι εγινε απο μαστορα .Αν ομως την επισκευη αυτη την κανει καποιος μονος του, τοτε τα πραγματα αλαζουν.[/quote] :smt023
Συνημμένα

Remember The Name! :smt101
Άβαταρ μέλους
Man With No Name
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 22, 2007 12:14 pm

Δημοσίευσηαπό iliasRC31 την Κυρ Ιαν 13, 2008 9:39 pm

για να κανεις σωστη δουλεια θελεις

πρωτον να βγαλεις το παλιο χρωμα
να στοκαριστει
να τριφτει για να γινει λια επιφανεια
να βαφτει 2 χερια τουλαχιστον με μπιστολι
να περαστει βερνικι
και φυσικα ολα αυτα να στεγνωσουν σε φουρνο

αν δεν το εχεις κανει ποτε πιστεψε με ειναι δυσκολη δουλεια και χρονοβορα το εχω αρκετες φορες και καθε φορα δυσκολευομαι

ακομα και να σου πω τι χρειαζεσαι θα πρεπει να το κανεις αρκετες φορες για να βγει καλο το αποτελεσμα

οποτε θα σου προτεινα να το πας να στο βαψουν , θα σου ερθει τελικα ποιο φθηνα γιατι αν δεν σου πετυχει στον βαφεα θα καταληψεις οπως κατεληξα και εγω σε ενα ντεποζιτο απο bandit που δεν εστρωνε με τιποτα
Ακριβές ασφάλειες ; Οχι ποιά ! https://www.insurance4you.gr & https://www.ins4youdirect.gr/
Το Motocikleta στο Facebook http://www.motocikleta.gr/facebook
Το Motocikleta στο Twitter http://twitter.com/motocikleta
------------------------------------------------
Άβαταρ μέλους
iliasRC31
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 7007
Εγγραφή: Τετ Ιουν 14, 2006 10:22 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Ονομα χρήστη: Ηλίας
Κυβικά: 1050
Επάγγελμα: Ασφαλιστικός Σύμβουλος -www.Insurance4you.gr

Δημοσίευσηαπό sakk την Κυρ Ιαν 13, 2008 10:05 pm

Ευχαριστω πολυ παιδια, κυριακο κατι ξερεις??(για την απιστια)εγω ειμαι το καλυτερο παιδι :smt083
δεν ειναι απο κλωτσια και μιας και μεταχειρισμενη δεν ξερω και την προιστορια της :smt102
πραγματικα δεν ξερω... απλα λεω να δοκιμασω για την εμπειρια και αν δεν πετυχει :partyman: θα παω να γινω πιτα!!!

rc31 αν δεν βαριεσαι...
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ...με το V-STROM μου!!!
Άβαταρ μέλους
sakk
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 30, 2007 11:34 pm
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Δημοσίευσηαπό iliasRC31 την Κυρ Ιαν 13, 2008 11:41 pm

λοιπον μιας και που ειναι πλαστικό

θα παρεις στοκο και θα στοκαρεις το κομματι που λειπει το χρωμα ( λεπτη στρωση εεεεε μην το παρακανεις )

με γυαλοχαρτα νερου βουτηγμενα καθε τρεις και λιγο στο νερο θα τριψεις τον στοκο να γινει μια λια επιφανια και στο ιδιο επιπεδο με το υπολοιπο χρωμα ( για υτο σου ειπα να βαλεις λιγο στοκο :cool: )

δεν θελει δυναμη στο τριψιμο

( και αφαιρεις τα αυτοκολλητα )

πας σε χρωματοπολειο αυτοκινητων και ζητας το χρωμα με βαση τον κωδικο χρωματος της μηχανης σου

αν δουλεψεις μπιστολι και πιεστικο θα πρεπει να παρεις και διαλυτικο νατριου ( αν θυμαμαι καλα ) ( κανε μια ερωτησουλα δεν βλαπτει ) ωστε να το αραιωσεις .

αφου τελιωσες με το τρυψιμο και εχει στεγνωσει καλα ο στοκος και ειναι λειω τοτε το καθαριζεις απο τυχον νερα βρομιες κτλ κτλ και ετοιμαζεις την μπογια στο μπιστολι σου

μιας και που δεν το εχει ξανακανει θα ρυθμισεις το πιεστικο στα 3/4 της πιεσης που μπορει να δωσει και θα ειναι παντα στο ON

θα αραιωσεις την μπογια να ειναι ποιο ρευστη ( οχι ολη με την μια ) αλλα οχι νερο ( ρωτα την αναλογια στον χρωματοπωλη) και αρχισε τις δοκιμες σε κατι αλλλο αντικειμενο που δεν σε νοιαζει

( φυσικα δεν πρεπει να φυσαει και να μην εχει τρελη υγρασια )

το χρωμα θα πρεπει να το στρωνεις με διαδοχικες κινησεις αριστερα δεξια σε ολη την επιφανια ( οχι πολυ γρηγορα οχι πολυ αργα ) με σταθερη ροη και να φροντιζεις να μην δημιουργουνται παχυ στρωματα μπογιας ή νερα ( τρεξιμο μπογιας )

εστω οτι εκανες το πρωτο στροσιμο και το πετυχες , βαζεις το κομματι για στεγνωμα σε χωρο που δεν μπορει να λερωθει και μπορει να ειναι ζεστο ( εγω ειχα βαλει ενα σωρο θερμαστρες σε ενα wc ) ( προσοχη με την πολυ ζεστη μου ξεκολησανε τα πλακακια :smt101 )

αφου στεγνωσει ( μια μερα μετα ) περνας και ενα δευτερο χερι με την ιδια διαδικασια και φυσικα
παλι στεγνωμα

αν στο πρωτο χερι εχει νερα τα ισιωνεις με ενα ψιλο γυαλοχαρτο νερου

και αφου στεγνωσει και το δευτερο χερι περνας ενα ψιλο χερι βερνικη και φυσικα παλι στεγνωμα και εισαι ετοιμος

προσοχη στο βερνικη ειναι ατιμο και κανει νερα για την πλακα του


απο προσωπικη εμπειρια ( εχω βαψει 2 μηχανες ) το κοστος θα σου παει αρκετα και αξιζει μονο για την εμπειρια

η διαδικασια ειναι απλη ολο το προβλημα ειναι στην τεχνικη και στην σωστη ρυθμιση του μπιστολιου κατι που δεν μπορω να βοηθησω γιατι απο μπιστολι σε μπιστολι αλλαζουν τα πραγματα


ελπιζω να σου εδωσα μια ιδεα τι εχεις να αντιμετοπισεις και σου ευχομαι αν το κανεις καλο κουραγιο και αποτελεσμα
Ακριβές ασφάλειες ; Οχι ποιά ! https://www.insurance4you.gr & https://www.ins4youdirect.gr/
Το Motocikleta στο Facebook http://www.motocikleta.gr/facebook
Το Motocikleta στο Twitter http://twitter.com/motocikleta
------------------------------------------------
Άβαταρ μέλους
iliasRC31
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 7007
Εγγραφή: Τετ Ιουν 14, 2006 10:22 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Ονομα χρήστη: Ηλίας
Κυβικά: 1050
Επάγγελμα: Ασφαλιστικός Σύμβουλος -www.Insurance4you.gr

Δημοσίευσηαπό sakk την Τετ Ιαν 16, 2008 7:32 pm

ευχαριστω πολυ rc31 θα δοκιμασω το αλλο σαββατοκυριακο και ο θεος βοηθος :supz:
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ...με το V-STROM μου!!!
Άβαταρ μέλους
sakk
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 30, 2007 11:34 pm
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ


Επιστροφή στο ΔΙΑΦΟΡΑ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες