Καθημερινή μετακίνηση στην πολή !

Ακούσαμε-Διαβάσαμε-ειδαμε-
Πληροφορίες - Γνώμες - Συγκριτικά

Συντονιστής: Συντονιστές

Ιδανική κατηγορία για τα αστικά κέντρα

Scouter
10
15%
Mega scouter
4
6%
Street εως 250cc
5
8%
Super Sport
1
2%
Παπί
14
21%
Street ανω 250cc
4
6%
Enduro
6
9%
On & Off
14
21%
super motard
8
12%
 
Σύνολο ψήφων : 66

Δημοσίευσηαπό mechie την Πέμ Φεβ 21, 2008 9:29 pm

ον-οφ γιατί φορτώνεται χαλλαρότατα με οτιδήποτε, πάει παντού μονό, διπλό, ανεβαίνει παντού, κατεβαίνει παντού, είναι άνετο, ψηλό για να βλέπεις, στενό για να περνάς ανάμεσα και όταν αποφασίσεις να πας για φαγάκι/καφέ λίγο παραέξω δεν χρειάζεται να πας σπίτι να αλλάξεις μοτοσικλέτα. Και λογικό κόστος χρήσης. Αν μιλάμε αποκλειστικά και μόνο για διαδρομές "ντελίβερι" τότε παπί ή βέσπα.

Όσο για τα σκούτερ... €400 το σέρβις του beverly? Ε όχι αγάπες μου...
the true dream is being able to dream... at all.
Άβαταρ μέλους
mechie
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 22, 2007 11:46 am
Τοποθεσία: Αφίδνες Αττικής
Ονομα χρήστη: Γιάννης
Μοντέλο: Suzuki GSF650SA K5
Kawasaki Z750 K5
Κυβικά: 0

Δημοσίευσηαπό valentinosgsxr την Πέμ Φεβ 21, 2008 9:33 pm

Πως ειναι μηχανακια πολης τα μεγαλα σκουτερ αφου δεν χωρανε πουθενα? Σχεδον καθε φορα που εχω καποιο μπροστα μου σπανε τα νευρα μου απο την "ταλαιπωρια" του να περασει εκει που χωραω για πλακα!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
valentinosgsxr
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 673
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 21, 2007 1:25 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Μοντέλο: GSX-R750T SRAD
Κυβικά: 750

Δημοσίευσηαπό Tdmrider την Πέμ Φεβ 21, 2008 10:54 pm

Αν η μπαγαζιέρα δεν είναι απαραίτητη στην καθημερινή μετακίνηση τότε εγώ χαλαρά θα έπερνα ένα μεγάλο Motard. Ότι καλύτερο για την πόλη, με μεγάλη ευελιξία και τρόπο απόδοσης που ταιριάζει στις συνθήκες κίνησης μέσα σε αυτήν, αν και δεν θα πουν ποτέ όχι σε διαδρομές με κλειστές στροφές.

Ένα DUCATI Hypermotard ας πούμε ....



:smt004 :smt004 :smt004
Moderator of Motocikleta.Gr


Το μεγαλύτερο δώρο για έναν αναβάτη είναι η επόμενη βόλτα με τη μηχανή. Οδηγείτε με ασφάλεια λοιπόν.


Δημοπρασίες Αγάπης !

Δεν έχεις ακόμα την κάρτα μέλους ? Δες τι χάνεις !
Άβαταρ μέλους
Tdmrider
Συχνό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2698
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2006 12:00 am
Τοποθεσία: Βούλα, Αθήνα
Ονομα χρήστη: Σπύρος
Μοντέλο: Yamaha TDM
Κυβικά: 900

Δημοσίευσηαπό DesertStorm την Πέμ Φεβ 21, 2008 10:58 pm

Κάτι σαν κι αυτό θα ήταν το ιδανικό για μένα. Είναι σαν ποδήλατο με κινητήρα, ελαφρό, στενό, ροπάτο και πάει και στο βουνό άμα χρειαστεί. Το πρόβλημα είναι πως καμμιά εταιρεία δεν εισάγει πλέον τέτοιου είδους μοντέλα στη χώρα μας. :smt022
Συνημμένα

Άβαταρ μέλους
DesertStorm
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 172
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2008 5:29 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευσηαπό HAWK7 την Πέμ Φεβ 21, 2008 11:43 pm

mixalakis έγραψε:Εγώ ψήφισα scouter γιατί είναι πανεύκολο στην χρήση, έχει χώρους, προστασία από τα νερά και είναι και ασφαλές. Τα προτιμώ από τα mega scouter γιατί είναι πολύ πιο ευέλικτα και γιατί καίνε πολύ λιγότερο. Σε σχέση με τα παπιά έχουν συνήθως καλύτερες επιδόσεις και χώρους ενώ είναι πιο πρακτικά.
Τα mega scouter προσφερουν το πλεονέκτημα των επιδόσεων και γενικότερα του στησίματος και εκτός πόλεως αλλά εδώ μας απασχολεί μόνο η μετακίνηση εντός των τειχών!

Συμφονω με τον φιλο κ εγω πιγενα για το bv 250 αν κ πιρα το 500 γιατη εινε το μονο 500αρη που με κοντο μεταξωνιο κ πολι μαζεμενο για σφηνες κ λοιπα αφηστε που δουλευω με αυτο σαν κουριερ αλλα οχι μεσα στο κεντρο κανο 150 χιλ την ημερα κ δεν εχω κανενα παραπονο ισα ισα παω πιο στεγνος κ πιο ξεκουραστος σπιτη μου απο ημουνα με το παπι τα σ αυτην την δουλεια τα τελευτευα 5 χρονια :arrow:
Άβαταρ μέλους
HAWK7
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Τετ Φεβ 20, 2008 8:18 pm
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Δημοσίευσηαπό ace69 την Παρ Φεβ 22, 2008 12:08 am

Ψηφίζω παπί.

Μπορώ να πώ ότι τα έχω οδηγήσει όλα στα 20 χρόνια που κυκλοφορώ στην Αθήνα εκτός απο σπορ χιλιάρια και touring.
Με το on-off (ΚΜΧ 125) μετατρέπεις την όποια διαδρομή σε διασκέδαση αν θές (σούζες, endo, drift) αλλά τελικά κοστίζει σε service και βενζίνες.
Το streetάκι μου (ΜΖ Scorpion) είναι στενό και χωράει άνετα ανάμεσα στα αυτοκίνητα αλλά μέχρι εκεί και βέβαια ισχύουν τα περί βενζίνης και σέρβις.
Σκούτερ έχω οδηγήσει αρκετά, έχοντας δουλέψει σαν κούριερ κάποια φεγγάρια. Και το beverly και το scarabeo και δεν μπορώ να πώ ότι ενθουσιάστηκα. Ισως να φταίει βέβαια η αίσθηση της αυτόματης μετάδοσης και το βάρος τους. Ισως ότι δεν είναι και τα πιό στενά μηχανάκια για να κυκλοφορείς ανάμεσα σε αυτοκίνητα και βέβαια αν δεν παίρνει μπροστά απλώς σπρώχνεις.
Παπί λοιπόν. Χαμηλή κατανάλωση, πάμφθηνο σέρβις, μικρό μέγεθος και βάρος, μανιβέλα για τις δύσκολές ώρες και αν είναι και κινέζικο όπως το δικό μου δεν πληρώνεις και μια περιουσία για την απόκτηση του.
εν οίδα ότι ουδέν είδα
Άβαταρ μέλους
ace69
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Τρί Ιαν 01, 2008 1:58 am
Ονομα χρήστη: Κώστας
Μοντέλο: Suzuki Bandit 650
Το MZ Scorpion το έφαγε η ανακύκλωση
Παπάκι made in china
Κυβικά: 650

Δημοσίευσηαπό Dimitris την Παρ Φεβ 22, 2008 2:24 am

valentinosgsxr έγραψε:Εγω θα παιρνα ενα Hayabusa γιατι μεσα στην πολη εχει πολλα φαναρια! :smt114


:smt111 :smt111 :smt111

Στη πόλη θέλω ευκινησία, ευελιξία, οδηγική ασφάλεια (φρένα, ρόδες, αναρτήσεις), χαμηλή κατανάλωση και αποθηκευτικούς χώρους. Και φυσικά να καβαλάνε άνετα 2 άτομα.

Το scooter θεωρώ πολύ καλή φάση για τα παραπάνω αλλά τα περιφερικά δε με πείθουν (το MP3 πολύ βαρύ, άλλες τύπου Beverly ακριβές).

Ψήφισα τελικά μηχανή μέχρι 250cc. ΜΠορεί να χάνει σε προστασία από κακοκαιρία, αλλά έχεις ένα αξιόλογο μίνι πακέτο περιφερειακών, μικρό ταυτόχρονα και ελαφρύ και του βάζεις και μια μπαγκαζιέρα όπως είπε ο Soter και τέλος.
Moderator of Motocikleta.Gr

Moto Guzzi Breva V1100 2006
Moto Guzzi Le Mans V11 2003
Moto Guzzi World Club

The way the "V" is meant to be...



Δημοπρασίες Αγάπης ! Δεν έχεις ακόμα την κάρτα μέλους ? Δες τι χάνεις !
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Παλαιό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 7897
Εγγραφή: Τετ Αύγ 30, 2006 8:11 pm
Τοποθεσία: Μακεδονία, Θεσσαλονίκη, Καλαμαριά
Μοντέλο: Moto Guzzi 1100 Breva 2006 ABS, V11 Le Mans 2003, 1100 sport 1998
Κυβικά: 1100

Paidia enduro pistevw....

Δημοσίευσηαπό saiboneRR την Παρ Φεβ 22, 2008 4:35 am

Egw exw supersport alla pistevw mia mhxanh typou XT-X 660 einai h idanikh lysh gia metakinhseis mesa sthn polh. De tha pw scooter k papia se kamia periptwsh dioti oso mikrotero einai se kybika ena mhxanaki toso pio epikindyno einai p.x ena XT exei k ta gkazia tou gia na kaneis mia prosperash h na apofygeis kapoion kindyno, exei kai ta frena tou gia kalytero stamathma, einai evelikto k anevainei akomh k ta pezodromia. Ayth einai h tapeinh mou gnwmh.
saiboneRR
Άβαταρ μέλους
saiboneRR
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 29, 2007 2:24 pm
Τοποθεσία: Killamaria Salonica

Δημοσίευσηαπό georgek την Παρ Φεβ 22, 2008 6:03 am

Λοιπον το ιδανικο μηχανακι πολης ειναι το CR500 (ναι το παλιο το βρωμοδιχρονο).
Ειναι ελαφρυ,διακριτικο,εκλεπτυσμενο,εχει μια ξεχωριστη φινετσα,μυριζει υπεροχα,ανεβαινει ευκολα σε πεζοδρομια,περιπτερα,ταξι,λεωφορεια,διωροφα λεωφορεια,τριωροφα κλπ,εχει μια καπως ικανοποιητικη επιταχυνση και ειναι και ευκολοοδηγητο απο τον καθενα.
Το μονο αρνητικο ειναι οτι δεν εχει τεραστια αυτονομια αλλα μεσα στην πολη δεν μας νοιαζει αυτο γιατι καθε 100 μετρα εχει βενζιναδικο.


Αν παλι δεν δεχτειτε την επιλογη μου τοτε θα προτιμησω το Goldwing το οποιο κανει ολα οσα κανει το CR και επιπλεον εχει και στερεο για να ακουω το Born to be wild σε διασκευη απο τον Τερλεγκα ζωντανα απο το πανηγυρι της Κατω Αχλαδιας.
Και εχει και οπισθεν.
Άβαταρ μέλους
georgek
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Τετ Ιαν 30, 2008 1:23 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Δημοσίευσηαπό div400 την Παρ Φεβ 22, 2008 10:16 pm

ΠΑΠΙ ! :smt045

ειναι αρκουντως δυνατο για τις ταχυτητες πολης...
τα συχρονα πλεον εχουν και φρενα...
για τις διαδρομες πολης ειναι ανετο και για 2ο ατομο...
ελαχιστο κοστος κινησης/συντηρησης...
και με ενα βαλιτσακι πισω λυνεις και το θεμα αποθηκευση...
χωράει/παει παντου....
αν απαιτηθει (και ο αναβατης ειναι αρκετα τρελλος) μπορει να φορτωθει με ΟΤΙ ΝΑ'ΝΑΙ!!!!....

[smilie=heya.gif]
div400
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί Αύγ 29, 2006 9:53 am

Δημοσίευσηαπό leonidas91 την Παρ Φεβ 22, 2008 10:25 pm

ego xrisimopio xt 600 gia tis katimerines matakiniseis mou,kai pistebo oti ine poli pio ikonomiko apo pola scouter,den to sizitao gia mega scooter 500cc ,to leo auto giati iparxi i antilipsi oti ta scooter ine oikonomika,distixos kai kene kai ine kai akribi i sintirisi tous,apopsi mou ine oti kai me ena 400cc i 250cc ise poli super gia mesa stin poli ala distixos i eteries exoun tora pia mikri gama se suta ta kibika
leonidas91
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Ιαν 25, 2008 12:52 am
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό wolf77 την Σάβ Φεβ 23, 2008 2:08 am

Αν και δεν τα συμπαθώ λόγω των ελαστικών τους, των φρένων τους (εντάξει όχι όλα), των φώτων τους θα έλεγα ΠΑΠΙ. Χωράνε παντού, φορτώνονται, προστατεύουν από νερά και λάσπες κλπ,κλπ.
"Δεν είμαι ο Έλληνας που έχεις συνηθίσει,έχω ένα πρόβλημα για κάθε σου λύση" (ΣΥΓΝΩΜΜΗ, TXC)
Άβαταρ μέλους
wolf77
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 120
Εγγραφή: Κυρ Απρ 08, 2007 11:36 pm
Μοντέλο: Suzuki Freewind XF-650
Κυβικά: 650

Re: spamattack

Δημοσίευσηαπό mixalakis την Σάβ Φεβ 23, 2008 2:51 am

iznogood έγραψε:Εγω ψηφιζω Αλεξη Τσιπρα... :supz:


Ο Τσίπρας έχει gs 650!

Άρα ψηφίζεις on-off???
:smt043 :smt043
Άβαταρ μέλους
mixalakis
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Παρ Σεπ 07, 2007 2:55 pm
Μοντέλο: Triumph Tiger 1050
Κυβικά: 1050

Προηγούμενη

Επιστροφή στο ΜΟΝΤΕΛΑ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες