ΠΑΡΑΝΟΜΑ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ;

Οτι σάς συμβαίνει - οτι βλέπουν τα μάτια μας στον μοτοσυκλετιστικό χώρο και οχι μόνο.

ΠΑΡΑΝΟΜΑ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ;

Δημοσίευσηαπό petel την Παρ Απρ 04, 2008 8:00 am

Δευτέρα, Φεβρουάριος 04, 2008

Παράνομα τα διόδια;
Χωρίς κυρώσεις όσοι δεν τα πληρώνουν!

.

Από το patranews.gr
.
Τους ασκούς του Αιόλου άνοιξε το θέμα της κάκιστης κατάστασης που βρίσκεται η Νέα Εθνική Οδός Πατρών Κορίνθου, σε συνδυασμό με το υψηλό κόστος διέλευσης, που καλούνται να πληρώσουν μόνο οι Έλληνες οδηγοί!
Αυτή την αποκάλυψη έκανε ο Νομάρχης Αχαΐας Δημήτρης Κατσικόπουλος, ο οποίος, δήλωσε στους δημοσιογράφους ότι οι τουρίστες που έρχονται από την Πάτρα με κατεύθυνση την Αθήνα, δεν πληρώνουν διόδια, καθώς υπάρχει Ευρωπαϊκή Νομοθεσία, σύμφωνα με την οποία, δεν επιβάλλεται κόστος διέλευσης, όταν δεν πληρούνται οι όροι ασφαλείας που έχουν θεσπιστεί από την Ευρωπαϊκή Ένωση!
«Καλούμε τον κόσμο να μην πληρώνει τα διόδια για να χρησιμοποιεί αυτό τον δρόμο. Οι ξένοι, δεν πληρώνουν βάσει νομοθεσίας της Ευρωπαϊκής Ένωσης, καθώς ο δρόμος αυτός δεν πληροί καμία προδιαγραφή για Εθνικό οδικό δίκτυο. Μόνο όσοι τρώνε κουτόχορτο, πληρώνουν για να σκοτωθούν», δήλωσε φανερά φορτισμένος ο κ. Κατσικόπουλος, ο οποίος συμπλήρωσε ότι και όσοι περνούν χωρίς να πληρώσουν, δεν αντιμετωπίζουν καμία κύρωση: «Ακόμα και αν ο οποιοσδήποτε οδηγός περάσει χωρίς να πληρώσει, τον αφήνουν χωρίς να του κάνουν τίποτα. Και αυτό για να μην ανοίξει το θέμα, επειδή το γνωρίζουνε», είπε ο κ. Κατσικόπουλος.
Τα έσοδα από τα Διόδια της Πατρών Κορίνθου, όπως αναφέρουν εκτιμήσεις ειδικών, ανέρχονται καθημερινά σε 80.000 ευρώ, καθώς το κόμιστρο που καλούνται να πληρώσουν οι οδηγοί που χρησιμοποιούν τον συγκεκριμένο δρόμο είναι από τα υψηλότερα στη χώρα, καθώς αγγίζει τα 2,5 ευρώ και παρά το μεγάλο αυτό ποσό, περίπου 100 χιλιόμετρα του δρόμου από την Πάτρα μέχρι την Κόρινθο, δεν έχει φωτισμό το βράδυ, ενώ περίπου τόσα είναι και τα χιλιόμετρα χωρίς διαχωριστική νησίδα, την στιγμή που η συνολική απόσταση των δυο πόλεων είναι μόλις 150 χιλιόμετρα.
ΠΡΟΣΕΧΩ, ΠΡΟΒΛΕΠΩ, ΦΤΑΝΩ ΚΙ ΕΠΙΣΤΡΕΦΩ...
petel
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Παρ Ιουν 22, 2007 7:51 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό nicholas.glynos την Παρ Απρ 04, 2008 1:28 pm

Επιτέλους και μια φωνή μέσα στο λήθαργο του Ελλαδιστάν!
ΜΠΡΑΒΟ στον Νομάρχη.

Θα ψάξω να βρω τη συγκεκριμένη νομοθεσία, και θα την τυπώσω έτσι ώστε να την έχω μαζί μου όταν θα περνάω αέρα πατέρα τα διόδια!
Ο στόχος μου είναι όταν έρθει η μέρα που θα κοιτάξω πίσω, να δω μια ζωή με χαρές, περιτριγυρισμένος από φίλους κάνοντας τρελές βόλτες σε όμορφα μέρη πάνω σε μια μοτοσυκλέτα.
Εύχομαι μόνο να μη δω μια μίζερη ζωή, μ’ανεκπλήρωτα όνειρα γιατί τότε θα είναι πλέον αργά!
Άβαταρ μέλους
nicholas.glynos
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 14, 2006 2:28 am
Τοποθεσία: Beograd Σερβία

Δημοσίευσηαπό Tassos την Παρ Απρ 04, 2008 3:01 pm

Νομίζω ότι έχει ξανασυζητηθεί το θέμα στο forum (η δήλωση είναι άλλωστε παλιά: 4 Φεβρουαρίου), και τα πράγματα δεν είναι έτσι ακριβώς. Δεν νομίζω ότι υπάρχει νομοθεσία που να επιτρέπει να μην πληρώσεις από τα διόδια (αν κάνω βέβαια λάθος, διορθώστε με).
Άβαταρ μέλους
Tassos
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 16, 2006 1:05 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Μοντέλο: Aprilia Dorsoduro
Κυβικά: 750

Δημοσίευσηαπό lord την Παρ Απρ 04, 2008 5:21 pm

επειδη δεν εχω ασχοληθει καθολου με το θεμα...
ειμαι πατρινος και οσες φορες θελω να περασω απο κει πηγαινω απο την παλια εθνικη για στροφες και τοπιο.
δηλαδη τωρα τι θα λεω στην κοπελα που θα μου ζηταει 1Ε?δε σε πληρωνω ανοιξε μου να φυγω???
Άβαταρ μέλους
lord
Συχνό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2682
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 09, 2006 11:08 pm
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
Ονομα χρήστη: ΑΡΗΣ
Μοντέλο: APRILIA TUONO R 08
Κυβικά: 1000

Δημοσίευσηαπό creperistas την Παρ Απρ 04, 2008 5:35 pm

Τελικά τα πράγματα δεν είναι ακριβώς έτσι. Έμαθα ότι ο Νομάρχης το κάνει αυτό εκβιαστικά επειδή τα διόδια έχουν δωθεί για εκμετάλλευση σε ιδιώτη. Γιατί δεν μιλούσε τόσα χρόνια που καρπωνόταν έσοδα και η Νομαρχία; Αν προσπαθήσεις να περάσεις έτσι, σου λένε να πας από την παλαιά εθνική οδό. Πάντως εγώ δεν μπορώ να βγάλω άκρη για το τί ισχύει ακριβώς.
GSF 650 SA Bandit K8
Άβαταρ μέλους
creperistas
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: Δευτ Δεκ 18, 2006 12:44 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Μοντέλο: Suzuki GSF 650 SA Bandit K8
Κυβικά: 650


Επιστροφή στο ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες


cron