Ασφαλιστήρια Συμβόλαια και Μεταβίβαση Μοτοσυκλέτας

Ασφαλιστική & Νομική Νομοθεσία

Ασφαλιστήρια Συμβόλαια και Μεταβίβαση Μοτοσυκλέτας

Δημοσίευσηαπό Tassos την Τετ Μάιος 21, 2008 12:34 pm

Μόλις πούλησα το ΧΤ660 και ο αγοραστής μίλησε με τον ασφαλιστή του για να κάνει νέο ασφαλιστήριο συμβόλαιο. Αυτός του είπε ότι η ασφάλεια που είχα κάνει εγώ τον καλύπτει (μέχρι να λήξει) και επομένως μπορούμε να κανονίσουμε (off the record) να μου δώσει τα χρήματα που αντιστοιχούν στον χρόνο ασφάλισης που απομένει και να του δώσω ασφαλιστήριο συμβόλαιο και ειδικό σήμα. Μάλιστα του είπε ότι σε περίπτωση ατυχήματος (με δική του υπαιτιότητα) την ευθύνη έχει αυτός και όχι εγώ.

Μιλώντας με τον δικό μου ασφαλιστή, μου είπε ότι τα παραπάνω ισχύουν, αλλά σε περίπτωση ατυχήματος (με ευθύνη του αγοραστή) μπορεί να μπλέξω και εγώ. Από την άλλη, για να διακόψω το ισχύον συμβόλαιο πρέπει να στείλω στην ασφαλιστική το νέο σήμα από το ασφαλιστήριο που θα κάνει ο αγοραστής, και επιπλέον, η επιστροφή των χρημάτων που αντιστοιχούν στον χρόνο ασφάλισης που απομένει είναι δύσκολη και χρονοβόρα.

Όλα τα παραπάνω είναι με βάση νέα νομοθεσία που άρχισε να ισχύει πρόσφατα. Ποια η γνώμη σας (rc31 περιμένω εμπεριστατωμένη άποψη :-) :-) ); Είμαι σε διλημμα τι από τα δύο να κάνω (δεδομένου ότι ο αγοραστής είναι γνωστός, αλλιώς θα επέλεγα να διακόψω το συμβόλαιο ακόμη και αν δεν εισπράξω τα υπόλοιπα χρήματα).
Άβαταρ μέλους
Tassos
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 16, 2006 1:05 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Μοντέλο: Aprilia Dorsoduro
Κυβικά: 750

Re: Ασφαλιστήρια Συμβόλαια και Μεταβίβαση Μοτοσυκλέτας

Δημοσίευσηαπό iliasRC31 την Τετ Μάιος 21, 2008 3:19 pm

Tassos έγραψε:Μόλις πούλησα το ΧΤ660 και ο αγοραστής μίλησε με τον ασφαλιστή του για να κάνει νέο ασφαλιστήριο συμβόλαιο. Αυτός του είπε ότι η ασφάλεια που είχα κάνει εγώ τον καλύπτει (μέχρι να λήξει) και επομένως μπορούμε να κανονίσουμε (off the record) να μου δώσει τα χρήματα που αντιστοιχούν στον χρόνο ασφάλισης που απομένει και να του δώσω ασφαλιστήριο συμβόλαιο και ειδικό σήμα. Μάλιστα του είπε ότι σε περίπτωση ατυχήματος (με δική του υπαιτιότητα) την ευθύνη έχει αυτός και όχι εγώ.


Σωστα του είπε !

Tassos έγραψε:Μιλώντας με τον δικό μου ασφαλιστή, μου είπε ότι τα παραπάνω ισχύουν, αλλά σε περίπτωση ατυχήματος (με ευθύνη του αγοραστή) μπορεί να μπλέξω και εγώ. Από την άλλη, για να διακόψω το ισχύον συμβόλαιο πρέπει να στείλω στην ασφαλιστική το νέο σήμα από το ασφαλιστήριο που θα κάνει ο αγοραστής, και επιπλέον, η επιστροφή των χρημάτων που αντιστοιχούν στον χρόνο ασφάλισης που απομένει είναι δύσκολη και χρονοβόρα.



Ο μονος τροπος για να μπλεξεις εσυ ειναι να γινει ατυχημα οσο η αδεια κυκλοφορίας παραμενει στο ονομα σου , αν ολοκληρωθει η μεταβιβαση η ευθυνη ειναι στον νεο ιδιοκτητη και η παλια ασφάλεια εχει ισχυ μεχρι την ημερομηνια ληξης , μετα πρεπει να κανει νεα στο δικο του ονομα .

Tassos έγραψε: (δεδομένου ότι ο αγοραστής είναι γνωστός, αλλιώς θα επέλεγα να διακόψω το συμβόλαιο ακόμη και αν δεν εισπράξω τα υπόλοιπα χρήματα).


Να ξεκαθαρίσουμε κατι για την νεα νομοθεσία .

Δεν μπορείς να διακοψεις το συμβολαιο αν ο νεος ιδιοκτητης δεν σου προσκομισει αντιγραφο του νεου συμβολαιου που θα το καταθεσεις μαζι με το παλιο ( το δικο σου ) το μονο που μπορεις ειναι μην του το δοσεις και να το αφησεις να ληξει .
Ακριβές ασφάλειες ; Οχι ποιά ! https://www.insurance4you.gr & https://www.ins4youdirect.gr/
Το Motocikleta στο Facebook http://www.motocikleta.gr/facebook
Το Motocikleta στο Twitter http://twitter.com/motocikleta
------------------------------------------------
Άβαταρ μέλους
iliasRC31
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 7007
Εγγραφή: Τετ Ιουν 14, 2006 10:22 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Ονομα χρήστη: Ηλίας
Κυβικά: 1050
Επάγγελμα: Ασφαλιστικός Σύμβουλος -www.Insurance4you.gr

Re: Ασφαλιστήρια Συμβόλαια και Μεταβίβαση Μοτοσυκλέτας

Δημοσίευσηαπό Tassos την Πέμ Μάιος 22, 2008 8:08 am

Ηλία ευχαριστώ.

Τελικά θα μου δόσει ο αγοραστής αντίγραφο του νέου συμβολαίου που θα κάνει για να διακόψω το δικό μου, γιατί δεν θέλω να κυκλοφορεί όχημα που δεν μου ανήκει πλέον με ασφαλιστήριο συμβόλαιο που είναι στο όνομά μου.
Άβαταρ μέλους
Tassos
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 16, 2006 1:05 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Μοντέλο: Aprilia Dorsoduro
Κυβικά: 750


Επιστροφή στο ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες


cron