Θέλω να πάρω μηχανή

Ακούσαμε-Διαβάσαμε-ειδαμε-
Πληροφορίες - Γνώμες - Συγκριτικά

Συντονιστής: Συντονιστές

Θέλω να πάρω μηχανή

Δημοσίευσηαπό Venos την Παρ Ιαν 30, 2009 11:48 am

Γειά σε όλους! Είμαι νέο μέλος [smilie=yahoo.gif]

Έχω οδηγήσει αρκετές φορές μηχανή με συμπλέκτη και σε εθνική. Πάντως ποτέ ως τώρα δεν πήρα δική μου. Το scooter μου είναι λίγο πλέον. Το στίβω στο δρόμο. Η τελική του είναι μικρή και δεν πλαγιάζει όσο θέλω. Επιπλέον δικάβαλο δεν έχει καθόλου ροπή και επιτάχυνση. Έχω κάνει πολλά ταξίδια μαθαίνοντας να αντιμετωπίζω τόσο τον αέρα ( η πρώτη μου φορά ήταν με ένα γυμνό 400 σε εθνική όπου χ@στηκα απ' τον αέρα :smt088 ). Πιστεύω πως θα μπορέσω να κάνω πολύ καλύτερη διαχείριση με συμπλέκτη - ταχύτητες απ' ότι με το αυτόματο κιβώτιο. Γενικά κάνω πολλά ταξίδια μέσα στο μήνα αρκετές φορές μάλιστα μόνο με το scooter.
Πάντως δεν έχω πολλά λεφτά και δε μπορώ να διαθέσω πάνω από 6 χήνες. Και το scooter θα το κρατήσω. Βέβαια το καλό είναι πως είμαι φουλ από εξοπλισμό που σημαίνει οτι όλα τα λεφτά είναι για τη μηχανή. Δε μου αρέσουν τα on - off, eduro, mega scooter. Κατά βάση προτιμώ τα γυμνά και ειδικά εκείνα με το μισό φαίρινγκ. Τα τσόπερ δε με αφήνουν αδιάφορο αλλά τουλάχιστον όσα οδήγησα ως τώρα είναι δύσχρηστα λόγω βάρους και με μικρή τελική. Από τα supersport άλλα μου αρέσουν κι άλλα όχι. Πάντως δεν είμαι καθόλου σίγουρος αν μπορώ να οδηγήσω τέτοια μηχανή κι επιπλέον δεν είναι καθόλου άνετα για συνθήκες ταξιδιού και ειδικά δικάβαλος.
Γενικά, τα μοντέλα που μ' αρέσουν είναι οι : cbf 600s, ducati multistrada 620, όλες οι moto guzzi ( εκτός απ' το stelvio ), fazer 600, street triple, 883R, vfr, z750s, er -6f. Έχετε να μου προτείνετε κάτι ή να μου πείτε κάτι γι' αυτές τις μηχανές βάσει των αναγκών μου αλλά και της εμπειρίας που σας περιγράφω οτι έχω;
-Μηχανή σημαίνει ελευθερία-
-Μηχανή σημαίνει επαγρύπνηση των αισθήσεων-
Άβαταρ μέλους
Venos
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 10:49 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Μοντέλο: Gilera Nexus 250
Κυβικά: 250

Re: Θέλω να πάρω μηχανή

Δημοσίευσηαπό tntyliss την Παρ Ιαν 30, 2009 11:55 am

Αφού δεν μπορείς ακόμα να πάρεις Benelli, πάρε ενα triple να γουστάρεις. :lol: :lol:
Benelli Club Cyprus
Άβαταρ μέλους
tntyliss
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 433
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 22, 2008 1:40 pm
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Ονομα χρήστη: Χρίστος
Μοντέλο: Benelli Tornado 1130 KTM adventure 950
V-strom 650
Κυβικά: 1130

Re: Θέλω να πάρω μηχανή

Δημοσίευσηαπό karaferas την Παρ Ιαν 30, 2009 12:09 pm

με 6 χηνες που διαθετεις γιατι δεν κοιτας κ το gs650f bandit της suzuki? καινουργιο 6.000 euro ταξιδιαρικο, τιμιο, the best value for money.. :smt006
karaferas
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2008 3:38 pm
Τοποθεσία: thess, kalamaria
Μοντέλο: aprilia
Κυβικά: 0

Re: Θέλω να πάρω μηχανή

Δημοσίευσηαπό Billy την Παρ Ιαν 30, 2009 12:17 pm

karaferas έγραψε:με 6 χηνες που διαθετεις γιατι δεν κοιτας κ το gs650f bandit της suzuki? καινουργιο 6.000 euro ταξιδιαρικο, τιμιο, the best value for money.. :smt006

Σωστή η παρατήρηση του karaferas, επίσης υπάρχει και το γυμνό ER-6 σε προσφορά. Μόνο κακό με το Bandit είναι πως τα κιλά θα σου φαίνονται πολλά (σε σχέση με το scooter και με τα υπόλειπα που ανέφερες).
Άβαταρ μέλους
Billy
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1070
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2007 5:06 pm
Τοποθεσία: Αθήνα Γλυφάδα
Κυβικά: 0

Re: Θέλω να πάρω μηχανή

Δημοσίευσηαπό Venos την Παρ Ιαν 30, 2009 12:19 pm

karaferas έγραψε:με 6 χηνες που διαθετεις γιατι δεν κοιτας κ το gs650f bandit της suzuki? καινουργιο 6.000 euro ταξιδιαρικο, τιμιο, the best value for money.. :smt006
Όταν πρωτοβγήκε πήγα να το δω και δεν ακουμπούσα καλά κάτω ενώ τα χέρια μου ήταν πολύ τεντωμένα. Αντίθετα το gsr ήταν λες και το φτιάξανε για 'μενα. Δε θέλω όμως τελείως γυμνό και μου φαίνεται πρέπει να είναι αρκετά γρήγορο.
Τελευταία επεξεργασία από Venos και Παρ Ιαν 30, 2009 2:09 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
-Μηχανή σημαίνει ελευθερία-
-Μηχανή σημαίνει επαγρύπνηση των αισθήσεων-
Άβαταρ μέλους
Venos
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 10:49 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Μοντέλο: Gilera Nexus 250
Κυβικά: 250

Re: Θέλω να πάρω μηχανή

Δημοσίευσηαπό karaferas την Παρ Ιαν 30, 2009 12:28 pm

το bandit εχει ρυθμιση σελας κ τιμονιου! κ ειναι το μονο που μπορεις να τα ρυθμισεις! κ γω ψηνομαι για το συγκεκριμενο μοτορι... το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να πας για test ride στα μοτορια που σου κανουν κλικ κ μετα αποφασιζεις... :-D
karaferas
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2008 3:38 pm
Τοποθεσία: thess, kalamaria
Μοντέλο: aprilia
Κυβικά: 0

Re: Θέλω να πάρω μηχανή

Δημοσίευσηαπό Dimitris την Παρ Ιαν 30, 2009 3:04 pm

το gsr είναι καλή φάση για τα λεφτά που μπορείς να διαθέσεις (έχεις λίγες επιλογές εκ των πραγμάτων για καινούριο). Με ένα μασκάκι μπορείς να κάνεις ταξίδια και μέχρι την ταχύτητα των 130 χλμ/ώρα να μην έχεις πρόβλημα από αέρα. Τι άλλο θες;

Αν ενδιαφέρεσαι για μεταχειρισμένο μετά έχεις και περισσότερες επιλογές όπως ας πούμε ένα Ducati Monster (και αυτό με μασκάκι πάντα για να μην "γκρινιάζεις" :lol:.

Επίσης ένα fazer 600άρι μπορείς να το βρείς μεταχειρισμένο σε πολύ καλή κατάσταση και σε πολύ προσιτή τιμή (και θα σε υπερκαλύπτει από τον αέρα με το ημιφέρινγκ).

Για moto guzzi που λες πως σου αρέσουν, η μόνη σου επιλογή σε αυτά τα λεφτά (μεταχειρισμένο) είναι το Breva 750 που ίσως σε καλύψει πολύ καλά (βλέπε ταξίδι, φόρτωμα, προστασία από αέρα, ευκολία)

Καλές αγορές και μην αργείς να κάνεις "το βήμα".
Moderator of Motocikleta.Gr

Moto Guzzi Breva V1100 2006
Moto Guzzi Le Mans V11 2003
Moto Guzzi World Club

The way the "V" is meant to be...



Δημοπρασίες Αγάπης ! Δεν έχεις ακόμα την κάρτα μέλους ? Δες τι χάνεις !
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Παλαιό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 7897
Εγγραφή: Τετ Αύγ 30, 2006 8:11 pm
Τοποθεσία: Μακεδονία, Θεσσαλονίκη, Καλαμαριά
Μοντέλο: Moto Guzzi 1100 Breva 2006 ABS, V11 Le Mans 2003, 1100 sport 1998
Κυβικά: 1100

Re: Θέλω να πάρω μηχανή

Δημοσίευσηαπό Venos την Παρ Ιαν 30, 2009 3:08 pm

Dimitris έγραψε:
Επίσης ένα fazer 600άρι μπορείς να το βρείς μεταχειρισμένο σε πολύ καλή κατάσταση και σε πολύ προσιτή τιμή (και θα σε υπερκαλύπτει από τον αέρα με το ημιφέρινγκ).

Για moto guzzi που λες πως σου αρέσουν, η μόνη σου επιλογή σε αυτά τα λεφτά (μεταχειρισμένο) είναι το Breva 750 που ίσως σε καλύψει πολύ καλά (βλέπε ταξίδι, φόρτωμα, προστασία από αέρα, ευκολία)

Καλές αγορές και μην αργείς να κάνεις "το βήμα".


Το fazer μου αρέσει αλλά γενικά μου έχουν πει οτι δεν κάνει για πρωτόπειρο.
Το breva 750 είναι κουκλάκι αλλά στον αντίποδα του fazer όπου ρώτησα μου είπαν οτι είναι ψόφιο.
-Μηχανή σημαίνει ελευθερία-
-Μηχανή σημαίνει επαγρύπνηση των αισθήσεων-
Άβαταρ μέλους
Venos
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 10:49 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Μοντέλο: Gilera Nexus 250
Κυβικά: 250

Re: Θέλω να πάρω μηχανή

Δημοσίευσηαπό Ofanis την Παρ Ιαν 30, 2009 3:55 pm

φαζερ 600 ήταν η πρωτ μηχανη που είχα και είναι πολυ καλη για απειρο οδηγο. και θα σε κρατησει οταν τη μαθεις λιγο, δε θα τη βαρεθεις λογω δυναμης ή κατι τετοιο.

στα λεφτα που λες 6000 εγω παντως (πανω κατω) δινω ενα ΤDM900abs και ενα R1

αν σε ενδιαφερει τπτ απτα δυο στειλε ΠΜ για πληροφοριες
Άβαταρ μέλους
Ofanis
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 29, 2006 2:06 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Ονομα χρήστη: Φάνης
Μοντέλο: R1
Κυβικά: 1000
Επάγγελμα: Αρχιτέκτων Μηχανικός

Re: Θέλω να πάρω μηχανή

Δημοσίευσηαπό iznogood την Παρ Ιαν 30, 2009 4:05 pm

Ofanis έγραψε:...στα λεφτα που λες 6000 εγω παντως (πανω κατω) δινω ενα ΤDM900abs...


Αυτο ειναι για σενα Venos, και ταξιδια και abs...!
chalife ala place du chalif.
http://www.carbon-aramid.com
ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
iznogood
Συχνό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2527
Εγγραφή: Δευτ Δεκ 11, 2006 8:50 pm
Τοποθεσία: Πολύγωνο-Αθήνα
Ονομα χρήστη: Αλεξης
Κυβικά: 0

Re: Θέλω να πάρω μηχανή

Δημοσίευσηαπό iliasRC31 την Παρ Ιαν 30, 2009 5:37 pm

το Fazer εδιαιτερα του 2003 είναι αρκετα φιλικο και τουριστάδικο ακομα και για τον πρωταρη

εξισου και το TDM

το breva απλως δεν συγκρινεται με κανενα απο τα δυο αφου ειναι τελειος διαφορετική μηχανή

τωρα αν ειναι ψοφια ή οχι ,εσυ θα το κρινεις αν αυτο ειναι συμαντικό .
Ακριβές ασφάλειες ; Οχι ποιά ! https://www.insurance4you.gr & https://www.ins4youdirect.gr/
Το Motocikleta στο Facebook http://www.motocikleta.gr/facebook
Το Motocikleta στο Twitter http://twitter.com/motocikleta
------------------------------------------------
Άβαταρ μέλους
iliasRC31
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 7007
Εγγραφή: Τετ Ιουν 14, 2006 10:22 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Ονομα χρήστη: Ηλίας
Κυβικά: 1050
Επάγγελμα: Ασφαλιστικός Σύμβουλος -www.Insurance4you.gr

Re: Θέλω να πάρω μηχανή

Δημοσίευσηαπό Venos την Παρ Ιαν 30, 2009 5:44 pm

Έχω οδηγήσει το tdm μοντέλο 05 και είναι ωραίο οδηγικά αλλά δε μου αρέσει στο μάτι. Το R1 δεν είναι για 'μενα. Δηλαδή ως προς τι διαφέρει το moto guzzi, δεν είναι street;
-Μηχανή σημαίνει ελευθερία-
-Μηχανή σημαίνει επαγρύπνηση των αισθήσεων-
Άβαταρ μέλους
Venos
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 10:49 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Μοντέλο: Gilera Nexus 250
Κυβικά: 250

Re: Θέλω να πάρω μηχανή

Δημοσίευσηαπό iliasRC31 την Παρ Ιαν 30, 2009 5:56 pm

Venos έγραψε:Έχω οδηγήσει το tdm μοντέλο 05 και είναι ωραίο οδηγικά αλλά δε μου αρέσει στο μάτι. Το R1 δεν είναι για 'μενα. Δηλαδή ως προς τι διαφέρει το moto guzzi, δεν είναι street;


και επειδη ειναι Street τι συμαινει αυτο ?

Καθε μηχανη εχει διαφορετικο στησιμο και συμπεριφορα απο τις υπολοιπες στην ιδια κατηγορια .

Εδω το fazer του 2003 με του 2004 εχουν τεραστια διαφορά .

Το Breva ειναι ποιο ανετο για ηρεμα ταξιδια φορτομένο με 2 ατομα σε συγκριση με το fazer .

Αν θες γκαζι , δυνατοτητα ταξιδιου , με μισο fairing και σε λογική τιμή θα σου προτεινα το fazer 600 του 2003 και μολις το παρεις θα του βαλεις ενα σετ ελαστικά diablo , και θα του αλλαξεις αναρτησεις ή αν θες ακομα ποιο πολυ γκαζι το Fazer 1000 που ειναι ιδιο εφανισιακα με το Fazer 600 του 2003 με τις ιδιες αλλαγες .

Επισης μια πολυ καλη προταση ειναι το VFR , εχει γκαζι , ειναι τουριστικό αλλα ειναι ποιο ακριβο απο το fazer

σε αυτα που περιγραφεις αλλα ειναι τελειος γυμνα και αλλα ειναι μισο γυμνα ή εντελος ντυμενα

οπως καταλαβαινεις δεν μας πολυ βοηθάς . Αν σε ενοχλει ο αερας θα πας στην χειροτερη στο μισο ντυμενο ,ενα μικρο μασκακι στο γυμνο δεν κανει και πολυ δουλεια εκτος αν δεν σε ενδιαφερουν ταχυτητες ανω τον 130

Αλλα εγω ειμαι της αποψης να μας πεις ποιο σου αρεσει εσενα
Ακριβές ασφάλειες ; Οχι ποιά ! https://www.insurance4you.gr & https://www.ins4youdirect.gr/
Το Motocikleta στο Facebook http://www.motocikleta.gr/facebook
Το Motocikleta στο Twitter http://twitter.com/motocikleta
------------------------------------------------
Άβαταρ μέλους
iliasRC31
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 7007
Εγγραφή: Τετ Ιουν 14, 2006 10:22 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Ονομα χρήστη: Ηλίας
Κυβικά: 1050
Επάγγελμα: Ασφαλιστικός Σύμβουλος -www.Insurance4you.gr

Re: Θέλω να πάρω μηχανή

Δημοσίευσηαπό Venos την Παρ Ιαν 30, 2009 6:57 pm

Δεν ξέρω πως να βοηθήσω, δεν τις καλοκαταλαβαίνω τις κατηγορίες. Εγώ θέλω να κάνω τα ταξιδάκια μου με την κοπελιά μου με ταχύτητες κοντά στα 160-170 χιλιόμετρα άνετα αλλά κι αν θέλω να πάω για ένα καφέ να μη μου βγάζει την ψυχή μέσα στην πόλη. Δεν ξέρω αν βοηθάει αυτό πάντως το tdm σα βάρος μου ήταν μια χαρά. Πήγα με αυτό μέχρι την Κόρυνθο κι έχω πάει και για καφέ στην Κηφισιά. Πόσα κιλά είναι καμιά εκατονπενηνταριά φαντάζομαι; Πιο ελαφριά μηχανάκια έχω οδηγήσει, βαρύτερα δε νομίζω πέρα από ένα τσόπερ που είδα κι έπαθα να κάνω αναστροφή. Πάντως το tdm που δεν έχει μεγάλο φαιρινγκ δεν είχα πρόβλημα με τον αέρα. Απλώς δε μου αρέσει αισθητικά.
-Μηχανή σημαίνει ελευθερία-
-Μηχανή σημαίνει επαγρύπνηση των αισθήσεων-
Άβαταρ μέλους
Venos
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 10:49 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Μοντέλο: Gilera Nexus 250
Κυβικά: 250

Re: Θέλω να πάρω μηχανή

Δημοσίευσηαπό nfot την Παρ Ιαν 30, 2009 7:02 pm

Το TDM γυρω στα 200 κιλα ειναι.
Με τις περιγραφες που κανεις παντως, μαλλον αυτο ψαχνεις. Ειδικα στον παραγοντα "ταξιδακια με την κοπελια μου". Το Fazer 2004-2007, που εχω κι εγω, δεν ειναι και το πιο βολικο για τον συνεπιβατη. Στο S2 βελτιωσαν καπως την κατασταση.

Κανα Kawasaki Versys κοιτα επισης.
"Motor racing, mountain climbing and bull fighting are the only true sports.
All the rest are children's games played by adults."

- Ernest Hemingway -
Άβαταρ μέλους
nfot
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1553
Εγγραφή: Τρί Σεπ 05, 2006 9:13 pm
Τοποθεσία: Βολος
Ονομα χρήστη: Νικος
Μοντέλο: FZ6 & Daytona 675
Κυβικά: 1275

Re: Θέλω να πάρω μηχανή

Δημοσίευσηαπό karaferas την Παρ Ιαν 30, 2009 7:20 pm

το gsf 650 denkako.... κανει αυτα που ζητας...κ με το παραπανω, δε σπαει, δε χαλαει, ειναι τιμιο κ οικονομικο.. κανε test ride, ο,τι κ να σου λεμε εμεις εσυ εισαι αυτος που θα παρει την τελικη αποφαση.. :smt006
karaferas
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2008 3:38 pm
Τοποθεσία: thess, kalamaria
Μοντέλο: aprilia
Κυβικά: 0

Re: Θέλω να πάρω μηχανή

Δημοσίευσηαπό Sougamoto την Παρ Ιαν 30, 2009 11:50 pm

karaferas έγραψε:το bandit εχει ρυθμιση σελας κ τιμονιου! κ ειναι το μονο που μπορεις να τα ρυθμισεις!



Και στο CBF ρυθμίζονται σε τρείς θέσεις και το τιμόνι και η σέλα.Τίμια μηχανάκια και τα δύο.
Sougamoto has left the building
Άβαταρ μέλους
Sougamoto
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: Παρ Οκτ 19, 2007 11:11 pm
Τοποθεσία: Western Hills
Ονομα χρήστη: Νίκος
Μοντέλο: Honda CBF 600S
Κυβικά: 0

Επόμενο

Επιστροφή στο ΜΟΝΤΕΛΑ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες


cron