ENTRY LEVEL BIKE

Οτι σάς συμβαίνει - οτι βλέπουν τα μάτια μας στον μοτοσυκλετιστικό χώρο και οχι μόνο.

Re: ENTRY LEVEL BIKE

Δημοσίευσηαπό Psifis την Πέμ Οκτ 29, 2009 8:07 am

Κατά την ταπεινή μου άποψη είναι ότι τα παιδιά, θα πρέπει να ξεκινούν πολύ νωρίτερα το μάθημα οδήγησης (περίπου στα 8-10 χρόνια τους) με ποδήλατο στην αρχή, με μικρό 50άρι στην συνέχεια, και αργότερα μοτοσυκλέτα.
Θυμάμαι ότι όταν ο Πατέρας μου μ' έπαιρνε πάνω στο ντεπόζιτο της μηχανής του, και μου εξηγούσε τα σήματα, το μυαλό μου τα ρουφούσε σάν σφουγγάρι.

όσο για τον φίλο που είπε να πάρει αυτοκίνητο ώς πρώτο μέσω μετακίνησης, θα πώ ότι είναι λάθος,
γιατί;
Δέν θα μάθει να "διαβάζει" τον δρόμο
Δέν θα μάθει τα λάθη που κάνουν οι αυτοκινητιστές, και αργότερα να τα διορθώσει ο ίδιος αργότερα.
Δέν θα έλθει ποτέ άμεσα σ' επαφή με την φύση

σ.σ οι σκέψεις και απόψεις, είναι καθαρά προσωπικές, και δέν θέλω να προσβάλω, ούτε ν' αντιδικήσω με κανένα.

Το παιδί σου αγαπητέ μου φίλε, είναι αρκετά μεγάλο για να καταλάβει, να διδαχθεί, και να εφαρμόσει τις οδηγίες, τόσο τις δικές σου (λόγω εμπειρίας) όσο και μιάς καλής σχολής οδήγησης.
Psifis
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Δευτ Φεβ 25, 2008 9:16 pm
Τοποθεσία: Νίκαια, Πειραιώς
Ονομα χρήστη: Θανάσης
Μοντέλο: Piaggio Xevo
Κυβικά: 250

Re: ENTRY LEVEL BIKE

Δημοσίευσηαπό rednose την Πέμ Οκτ 29, 2009 1:21 pm

μιας και μολις 17 δεν μπορω να μπω στην θεση σου αλλα μπορω να πω πως ξεκινησα εγω.
εμενα ο πατερας μου και ο θειος μου οταν ημουν τριτη δημοτικου(ποσο να μου να δεν θυμαμαι)κ ο ξαδερφος μου 2 χρονια μεγαλυτερος μας ειχαν δωσει ενα προιστορικο c-50 που ειχαν πολλα χρονια παρατημενο.σαβ/κα,γιορτες κλπ που πηγαινα στο χωριο μου το οδηγαγα.σε δρομο κανονικοτατα αλλα σε δρομο π περναει ενα αμαξι την ωρα κι αυτο ζητημα οποτε κ την αισθηση παιρνεις και δν φοβασαι κ τοσο.(ενα χρονο μετα τα ιδια ακολουθησαν και με το αμαξι).στα 14-15 μου που αρχισα και του ελεγα οτι θελω και στην πολη μηχανακι αρχιζει και μου δινει το glxακι του.στα 16 βγαζω το διπλωμα κανονικα μενω με το glx το οποιο ηταν 72cc και αφου το εμαθα εγινε 115 και με συμπλεκτη πανω για να μαθαινω και τωρα που κοντευω τα 18 ειμαι με το kx το 250.
γενικα πιστευω οτι το καλυτερο ειναι να εμπιστευεσε το παιδι σου γιατι αν εμενα ο πατερας μου ας πουμε μου ελεγε παρε το μηχανακι το σαβ/κο που θα λειπω αλλα μην το πας εκτος περαματος πχ αμα του ελεγα ενταξει κ η κοπελα μου να μου ελεγε για βολτα δεν το εβγαζα.
ακομα σωστο θεωρω αμα τον ακους και θελει να μαλακιστει να παιξει λιγο να κανει τις σουζες του κλπ πες του να πατε μαζι σε μια αλανα να μαθει αλλα με στολη κ ολα.εγω ετσι ειχα κανει κ δν με ενοιαζε να τα κανω και ποτε στο δρομο
παντως το να το σκεφτεσαι τοσο τσαμπα σε αγχωνει.αστον να μαθει.καποια στιγμη θα γινοταν και αυτο ετσι κ αλλιως
rednose
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 12, 2009 7:19 pm
Ονομα χρήστη: mitsos
Μοντέλο: kawasaki kx 250
Κυβικά: 250

Re: ENTRY LEVEL BIKE

Δημοσίευσηαπό Greek_sailor62 την Κυρ Νοέμ 01, 2009 10:22 pm

bros400pgm έγραψε:1. Οταν σε βλεπει να καβαλας την μηχανη, τι φορας απο εξοπλισμο?
2. Παρτου ΤΑ ΠΑΝΤΑ σε εξοπλισμο, και αγορασε του ενα μηχανακι πιστας (rs125)
3.Προπονηση και εκμαθηση σε παρκινγκ. γυρω γυρω ολοι αλλιως κοφτου τον αερα
4.Bαλτον για αρχη, ΜΟΝΟ στα μεγαρα, στα TD που διοργανωνονται (εαν σε παιρνει, ανεβειτε και σερρες). ποτε ομως στον δρομο


HNIOXOS KTM έγραψε:Κατά τη γνώμη μου ο πιστιρικάς θα πρέπει να ξεκινήσει με αυτοκίνητο, ώστε να ψηθεί εκ του ασφαλούς (όσο γίνεται δηλαδή, αφού απόλυτη ασφάλεια δεν παρέχεται από κανένα μέσο) και αφού αποκτήσει κάποια εμπειρία να ξεκινήσει και με τη μηχανή.


Ναι, παρτου ενα σαξοραλο να θερισει κοσμο taou!!!! taou!!!!
Η **Motocikleta - Bot** της νομαθεσιας: στα 18 σου, οδηγεις ferrari αλλα δεν μπορεις να οδηγησεις rs125 :smt076 :smt076



+ 1000 συμφωνώ 100%. Ετσι έκανα με την κόρη μου! Οποιαδήποτε αλλη διαδικασία είναι επισφαλής για τον ίδιο τον γιό σου και γιά τους γύρω του!
Άβαταρ μέλους
Greek_sailor62
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 25, 2008 12:20 am
Ονομα χρήστη: Νικόλας
Μοντέλο: FJR1300
Κυβικά: 1300

Re: ENTRY LEVEL BIKE

Δημοσίευσηαπό Knittel Stefania την Δευτ Νοέμ 02, 2009 1:32 pm

Πιστεύω πως όλα είναι σχετικά...

Εγώ έκλεβα το παπάκι του πατέρα μου όταν ήμουν 14 και έκανα βόλτες στον Πειραιά χωρίς δίπλωμα...
Καθώς είμαι τυχερή το μόνο που έπαθα ήταν να φάω μερικές τούμπες και μερικές γρατζουνιές!

Όταν έμαθα αργότερα και πήρα δίπλωμα αγόρασα ένα TDRάκι 125 κκ.

Πλέον κυκλοφορώ μόνο με κράνος και συναφή εξοπλισμό και προσέχω πολύ...αν έχεις οδηγήσει Αθήνα μερικά χρόνια μαθαίνεις θέλεις δεν θέλεις... Κι εγώ ευτυχώς έμαθα με το καλό...

Ο αδερφός μου, ηλικίας 15 χρονών, ζήτησε επίσης μηχανάκι πρόσφατα. Δυστυχώς τα αγοράκια σε αυτή την ηλικία δεν προσέχουν καθόλου, κάνουν κόντρες, τρέχουν και κυρίως ΔΕΝ φοράνε κράνος.
Τώρα μπορεί ο υιός σου να είναι συνειδητοποιημένος, καθώς θα του έχεις μεταδώσει κάποια πράγματα, αλλά σε αυτή την ηλικία είναι σίγουρο πως παρασύρονται κάποιες φορές.

Κατά την γνώμη μου καλύτερα να του πάρεις ένα...smart παρά μηχανάκι! Στον αδερφό μου τουλάχιστον πέτυχε η αντιπροσφορά χεχε...

Αν πάλι έχει το μικρόβιο και δεν "θεραπεύεται" με τίποτα, τότε καλύτερα ένα εντούρο χαμηλών κυβισμών. Σίγουρα όχι cbr κλπ. Και οπωσδήποτε φυσικά ο κατάλληλος εξοπλισμός και η κατάλληλη απειλή του στυλ "Αν σε πετύχω έστω και μία φορά χωρίς κράνος, σου πήρα το μηχανάκι". Φυσικά αυτό προϋποθέτει πως δεν θα πετύχει κι εσένα ποτέ χωρίς κράνος... Δεν μπορούμε να ζητάμε πράγματα τα οποία δεν τηρούμε κι εμείς οι ίδιοι!

Αυτά κατά την γνώμη μου...

Τώρα ο κάθε γονιός έχει διαφορετική σχέση με τα παιδιά του και διαφορετικές αντιλήψεις...
Άβαταρ μέλους
Knittel Stefania
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Ιαν 09, 2008 1:12 pm
Τοποθεσία: Καλαμάτα
Μοντέλο: KLE
Κυβικά: 500

Re: ENTRY LEVEL BIKE

Δημοσίευσηαπό HNIOXOS KTM την Δευτ Νοέμ 02, 2009 10:46 pm

Greek_sailor62 έγραψε:
bros400pgm έγραψε:1. Οταν σε βλεπει να καβαλας την μηχανη, τι φορας απο εξοπλισμο?
2. Παρτου ΤΑ ΠΑΝΤΑ σε εξοπλισμο, και αγορασε του ενα μηχανακι πιστας (rs125)
3.Προπονηση και εκμαθηση σε παρκινγκ. γυρω γυρω ολοι αλλιως κοφτου τον αερα
4.Bαλτον για αρχη, ΜΟΝΟ στα μεγαρα, στα TD που διοργανωνονται (εαν σε παιρνει, ανεβειτε και σερρες). ποτε ομως στον δρομο


HNIOXOS KTM έγραψε:Κατά τη γνώμη μου ο πιστιρικάς θα πρέπει να ξεκινήσει με αυτοκίνητο, ώστε να ψηθεί εκ του ασφαλούς (όσο γίνεται δηλαδή, αφού απόλυτη ασφάλεια δεν παρέχεται από κανένα μέσο) και αφού αποκτήσει κάποια εμπειρία να ξεκινήσει και με τη μηχανή.


Ναι, παρτου ενα σαξοραλο να θερισει κοσμο taou!!!! taou!!!!
Η **Motocikleta - Bot** της νομαθεσιας: στα 18 σου, οδηγεις ferrari αλλα δεν μπορεις να οδηγησεις rs125 :smt076 :smt076



+ 1000 συμφωνώ 100%. Ετσι έκανα με την κόρη μου! Οποιαδήποτε αλλη διαδικασία είναι επισφαλής για τον ίδιο τον γιό σου και γιά τους γύρω του!


Με ποιό πράγμα συμφωνείς ακριβώς, γιατί όπως είναι γραμμένο το σχόλιό σου δεν το κατάλαβα.
Να ξεκινήσει με αυτοκίνητο ή με μηχανή; Πως έκανες με την κόρη σου;
Το δικαίωμά σου να μιλάς, δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε παίρνω στα σοβαρά!!!
Άβαταρ μέλους
HNIOXOS KTM
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Δευτ Μαρ 16, 2009 1:43 am
Ονομα χρήστη: Δημήτρης
Μοντέλο: KTM Adventure
Κυβικά: 990

Re: ENTRY LEVEL BIKE

Δημοσίευσηαπό HNIOXOS KTM την Δευτ Νοέμ 02, 2009 10:57 pm

Knittel Stefania έγραψε:Πιστεύω πως όλα είναι σχετικά...

Εγώ έκλεβα το παπάκι του πατέρα μου όταν ήμουν 14 και έκανα βόλτες στον Πειραιά χωρίς δίπλωμα...
Καθώς είμαι τυχερή το μόνο που έπαθα ήταν να φάω μερικές τούμπες και μερικές γρατζουνιές!

Όταν έμαθα αργότερα και πήρα δίπλωμα αγόρασα ένα TDRάκι 125 κκ.

Πλέον κυκλοφορώ μόνο με κράνος και συναφή εξοπλισμό και προσέχω πολύ...αν έχεις οδηγήσει Αθήνα μερικά χρόνια μαθαίνεις θέλεις δεν θέλεις... Κι εγώ ευτυχώς έμαθα με το καλό...

Ο αδερφός μου, ηλικίας 15 χρονών, ζήτησε επίσης μηχανάκι πρόσφατα. Δυστυχώς τα αγοράκια σε αυτή την ηλικία δεν προσέχουν καθόλου, κάνουν κόντρες, τρέχουν και κυρίως ΔΕΝ φοράνε κράνος.
Τώρα μπορεί ο υιός σου να είναι συνειδητοποιημένος, καθώς θα του έχεις μεταδώσει κάποια πράγματα, αλλά σε αυτή την ηλικία είναι σίγουρο πως παρασύρονται κάποιες φορές.

Κατά την γνώμη μου καλύτερα να του πάρεις ένα...smart παρά μηχανάκι! Στον αδερφό μου τουλάχιστον πέτυχε η αντιπροσφορά χεχε...

Αν πάλι έχει το μικρόβιο και δεν "θεραπεύεται" με τίποτα, τότε καλύτερα ένα εντούρο χαμηλών κυβισμών. Σίγουρα όχι cbr κλπ. Και οπωσδήποτε φυσικά ο κατάλληλος εξοπλισμός και η κατάλληλη απειλή του στυλ "Αν σε πετύχω έστω και μία φορά χωρίς κράνος, σου πήρα το μηχανάκι". Φυσικά αυτό προϋποθέτει πως δεν θα πετύχει κι εσένα ποτέ χωρίς κράνος... Δεν μπορούμε να ζητάμε πράγματα τα οποία δεν τηρούμε κι εμείς οι ίδιοι!

Αυτά κατά την γνώμη μου...

Τώρα ο κάθε γονιός έχει διαφορετική σχέση με τα παιδιά του και διαφορετικές αντιλήψεις...


Ευχαριστώ πολύ και σένα και όλους που συμμεριστήκατε το θέμα που με απασχολεί.
Ακόμα βέβαια, δεν ξέρω τι θα κάνω! Όμως πιστεύω με τόσες γνώμες τελικά θα αποφασίσω το καλύτερο.

Φοβάμαι είναι η αλήθεια τον φυσιολογικό ενθουσιασμό του νεαρού. Άλλωστε τι νεαρός θα ήταν αν δεν ήταν παρορμητικός και ενθουσιώδης;

Και για να απαντήσω σε μερικά σχόλια φίλων, δεν προτίθεμαι να απαγορεύσω κάτι στο γιόκα μου. Προσπαθώ να του δείχνω δρόμους και όχι να του επιβάλλω. Προτιμώ να τον πείθω και όχι να τον εξαναγκάζω. Τι νόημα θα είχε άλλωστε να του απαγορεύσω κάτι, στο οποίο εγώ βρίσκω απόλαυση και δεν του το κρύβω μάλιστα. Και αν δεν πειστεί για όσα του λέω, τελικά δεν θα κάνει το δικό του; Αυτό του τόχω μάθει καιρό τώρα!

Να μπει σωστά και με τη μέγιστη δυνατή ασφάλεια στον απίθανο κόσμο των μοτο θέλω και όχι να είναι απέξω. Γι' αυτό και προβληματίζομαι.
Το δικαίωμά σου να μιλάς, δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε παίρνω στα σοβαρά!!!
Άβαταρ μέλους
HNIOXOS KTM
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Δευτ Μαρ 16, 2009 1:43 am
Ονομα χρήστη: Δημήτρης
Μοντέλο: KTM Adventure
Κυβικά: 990

Re: ENTRY LEVEL BIKE

Δημοσίευσηαπό HNIOXOS KTM την Δευτ Νοέμ 02, 2009 11:02 pm

Knittel Stefania έγραψε:
Φυσικά αυτό προϋποθέτει πως δεν θα πετύχει κι εσένα ποτέ χωρίς κράνος... Δεν μπορούμε να ζητάμε πράγματα τα οποία δεν τηρούμε κι εμείς οι ίδιοι!



Δεν γίνεται να με πετύχει χωρίς κράνος στη μηχανή, γιατί δεν μπορώ να κυκλοφορήσω χωρίς κράνος.
Απλά δεν μπορώ!
Το δικαίωμά σου να μιλάς, δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε παίρνω στα σοβαρά!!!
Άβαταρ μέλους
HNIOXOS KTM
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Δευτ Μαρ 16, 2009 1:43 am
Ονομα χρήστη: Δημήτρης
Μοντέλο: KTM Adventure
Κυβικά: 990

Re: ENTRY LEVEL BIKE

Δημοσίευσηαπό MOTOWN την Δευτ Νοέμ 02, 2009 11:28 pm

ΕΜΕΝΑ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΗ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΙ ΘΑ ΕΚΑΝΑ, ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ (ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΗΔΗ) ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΑΠΟ 50 CC ΚΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΗ ΛΥΣΗ ΚΑΙ ΣΕ ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΟ ΣΧΕΤΙΚΑ ΠΕΡΙΒΑΛΟΝ (ΔΕ ΣΥΖΗΤΩ ΚΑΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΣΑΝ ΤΟ ΟΞΥΓΟΝΟ). ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΒΗΜΑΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥΠΛΟΚΑ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΚΑΤΑΝΤΑΝΕ ΚΑΜΜΙΑ ΦΟΡΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΑ, ΑΛΛΑ ΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ, ΠΑΝΤΑ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ: ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕ ΓΑΙΔΟΥΡΙΝΗ ΥΠΟΜΟΝΗ ΕΣΥ!! ΕΤΣΙ ΠΕΡΝΑΣ ΚΑΙ ΟΜΟΡΦΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ΟΤΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ "ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΤΙΜΩΡΙΑ ΑΝ ΘΕΣ ΜΗΧΑΝΑΚΙ"... Α, ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΛΕΩ ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΟ ΠΕΡΙΒΑΛΟΝ ΕΝΝΟΩ ΜΙΑ ΑΛΑΝΑ ΙΣΩΣ ΓΙΑ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΙΑ ΕΡΗΜΙΚΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΒΗΜΑ. ΚΑΙ ΟΙ ΣΧΟΛΕΣ ΟΔΗΓΩΝ ΕΤΣΙ ΚΑΝΟΥΝ...
ΦΙΛΙΚΑ...
MOTOWN
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευτ Φεβ 16, 2009 5:07 pm
Ονομα χρήστη: VAYENAS
Μοντέλο: MV AGUSTA F4 1000S+S
Κυβικά: 1000
Επάγγελμα: ΕΜΠΟΡΟΣ

Re: ENTRY LEVEL BIKE

Δημοσίευσηαπό iliasRC31 την Σάβ Νοέμ 07, 2009 2:30 pm

διαβασε αυτο topic2288.html

νομιζω οτι θα σου λυσει αποριες !
Ακριβές ασφάλειες ; Οχι ποιά ! https://www.insurance4you.gr & https://www.ins4youdirect.gr/
Το Motocikleta στο Facebook http://www.motocikleta.gr/facebook
Το Motocikleta στο Twitter http://twitter.com/motocikleta
------------------------------------------------
Άβαταρ μέλους
iliasRC31
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 7007
Εγγραφή: Τετ Ιουν 14, 2006 10:22 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Ονομα χρήστη: Ηλίας
Κυβικά: 1050
Επάγγελμα: Ασφαλιστικός Σύμβουλος -www.Insurance4you.gr

Re: ENTRY LEVEL BIKE

Δημοσίευσηαπό zireous την Τρί Νοέμ 10, 2009 9:11 pm

Η δοκιμασμένη συνταγή για τα παιδιά είναι το εντουράκι. Εδώ εγώ στα τριάντα φεύγα μου ξαναέγινα εντουράς και την έχω καταβρεί...

Τελεία και παύλα. :smt066

Το εντούρο είναι πιο διασκεδαστικό από τα ss, αλλά άμα ο πιτσιρικάς ή η πιτσιρίκα θέλει σώνει και καλά πχ gixxerάκι, η μόνη λύση είναι CSS -επειδή ΔΕΝ είσαστε εκπαιδευτές, και πάντα υπάρχει η περίπτωση μια χαζοτούμπα από λάθος χειρισμό να είναι η τελευταία.

Εδώ στα θεωρητικά ακόμα και αγωνιζόμενοι είναι σκράπες -δες στο bikenet πχ τί παπαριές γράφουν.....

Στη πίστα θα μάθει να διαβάζει στροφές και θα κολλήσει το μικρόβιο της πίστας -που είναι προτιμότερο από το να γίνει κάγκουρας και ευθειάκιας δίχως αύριο όπως οι περισσότεροι που οδηγούν ss μηχανές στο Ελλάντα.

:smt006

:smt015 ireous
http://z-moto.freehostia.com/gr_moto_brc.html

Ο έξυπνος άνθρωπος φοράει κράνος για να πραγματοποιεί τα όνειρά του, ο ανόητος οδηγάει αυτοκίνητο.
Άβαταρ μέλους
zireous
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Παρ Σεπ 01, 2006 10:37 pm

Re: ENTRY LEVEL BIKE

Δημοσίευσηαπό CBF_1000 την Τρί Νοέμ 17, 2009 6:35 pm

Να πω και'γω την ταπεινή μου γνώμη (σαν πατέρας)...
καλά είναι το παιδί να ξεκινήσει μ'ένα μηχανάκι των 250cc , ο τύπος
της μηχανής ανάλογα με την αρεσκεία του.Συνήθως οι νέοι προτιμούν
τα supersports μηχανάκια,οπότε ένα FZR250 / ZZR250 / ή κάτι παρόμοιο
θα ήταν μια χαρά.Καλύτερα το πρώτο μηχανάκι να είναι μεταχειρισμένο,
εννοείται πως το έχουμε κάνει σέρβις,δεν ξεχνάμε να αλλάξουμε ελαστικά
και φυσικά να το οδηγήσουμε εμείς πρώτα για να διαπιστώσουμε τυχόν
προβλήματα.
Φουλ εξοπλησμός (κράνος-γάντια-μπότες-διαιρούμενη φόρμα).
Και για λίγο καιρό (ανάλογα με την πρόοδο) σε ελεγχόμενο περιβάλλον,
σε κάποιο πάρκινγκ,σε κάποια διαδρομή που δεν έχει κίνηση,σε μια πίστα.
ΠΡΟΣΟΧΗ !!! Να αποφεύγονται τα TrackDay στις πίστες.

Ελπίζω να βοήθησα.
Άβαταρ μέλους
CBF_1000
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Τετ Ιαν 09, 2008 12:13 am
Τοποθεσία: Πολύκαστρο
Ονομα χρήστη: Χρήστος
Μοντέλο: HONDA CBF 1000
Κυβικά: 0

Re: ENTRY LEVEL BIKE

Δημοσίευσηαπό dreadlord την Πέμ Μάιος 06, 2010 12:28 am

Καλησπερα σε ολους!

Ξεθαβω αυτο το θεματακι για να βαλω και τη δικη μου νοτα (αληθεια, με τον πιτσιρικα τι εγινε; τι πηρε αν πηρε;;)

Τωρα ειμαι 30. Στα 26 περιπου ειχα εμπειρια 7 ετων στο δρομο με αυτοκινητο, του φαδερ, και θελησα, κυριως λογω κοστους, να παρω μηχανη. Ο Φαδερ επαθε ενα τραμπακουλο σχετικο αν κι ειναι απο πιτσιρικας στο δρομο με τις μηχανες, βεσπες κυριως..Τεσπα εκανα καποια μαθηματα, 12 με μηχανακι και αλλα 10 με σουπερφορ 400ρι και πηγαινα καρφι για των 250. Τη ποιοτητα των μαθηματων ας μη τη σχολιασω...Εδωσα 2 φορες, κοπηκα και τις 2. Τη πρωτη δε προλαβα καν να ανεβω στη μηχανη, ηταν μες στα νευρα ο εξεταστης γενικοτερα, σκαρφιστηκε εκει μια λαλακια και με εκοψε. Μια εβδομαδα μετα, στην ευθεια (μη χε..με κλιση προς δεξια και σε ανηφορα) γραμμη, ενω εκανα πανω απο 15 δευτερα πατησα λιγο στη γραμμη και με εκοψαν.

Μετα αποφασισα να παρω δικο αμαξι και αφησα, προς το παρον, το θεμα μηχανη..Δε μπορω να πω με βεβαιοτητα αν εφταιγε και το γεγονος οτι ειχα αρνηθει, αν κι εμμεσα δεν ειχε ειπωθει κατι, να λαδωσω..250 γιουρια θελαν εν ετοι 2006.

Τεσπα, του χρονου τετοια εποχη περιπου ξεπληρωνω το αμαξι και μπορω ακομα πιο ανετα να ξανα κανω καποια μαθηματα και, με το καλο; να παρω το διπλωμα μου.

Εχω σκεφτει εδω και καιρο να χτυπησω σαν πρωτη μηχανη το νιντζα 250ρ και θελω τη γνωμη σας..απο θεμα οδηγικης συμπεριφορας δε τιθεται θεμα, ειμαι πολυ προσεχτικος και γενικα "υποψιασμενος" στο δρομο. Επισης 33-ξε-33 αλογα, ξερω να μη τρεχω οταν δε πρεπει.

Για 125..δε θελω. Δε μ'αρεσουν καθολου, θεωρω οτι θα ειναι πολυ αδυναμα. Επισης για σκουτερ. Δε μ'αρεσουν καθολου.Μονο το τζιλερα νεξους μ'αρεσει.

Οποτε θα ηθελα γενικα καποια σχολια σας οσον αφορα προταση πρωτης μηχανης, υπερ ή κατα του 250ρ, καποιο αλλο σχολιο..

Φορ δε ρεκορντ, ειμαι 1,68 75 κιλα, ευελπιστω 67 στο αμεσο μελλον αρα και πιο ελαφρυς. Καπου 71 ημουν τοτε με το σουπερφορ. Το ειδα και στην εκθεση το σαββατο, ανεβηκα επανω, μια χαρα μου φανηκε.

Θυμαμαι με το σουπερ φορ δεν ειχα ιδιαιτερο θεμα με το βαρος της μηχανης και το χειρισμο.
dreadlord
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2007 4:45 pm
Τοποθεσία: Athens

Re: ENTRY LEVEL BIKE

Δημοσίευσηαπό iliasRC31 την Πέμ Μάιος 06, 2010 11:42 am

δεν εχει τυχει να το οδηγησω ακομα ,αλλα απο οσα εχω ακουσει και εχω δει φαινεται μια χαρα μοτορι και αν βολευεσαι (εγω οχι 1,82 βλεπεις ) τοτε κανονισε ενα test ride ωστε να μην παρεις γουρουνι στο σακι .

Αν ψαξεις λιγο θα βρεις σχετικο ποστ εδω μεσα.
Ακριβές ασφάλειες ; Οχι ποιά ! https://www.insurance4you.gr & https://www.ins4youdirect.gr/
Το Motocikleta στο Facebook http://www.motocikleta.gr/facebook
Το Motocikleta στο Twitter http://twitter.com/motocikleta
------------------------------------------------
Άβαταρ μέλους
iliasRC31
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 7007
Εγγραφή: Τετ Ιουν 14, 2006 10:22 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Ονομα χρήστη: Ηλίας
Κυβικά: 1050
Επάγγελμα: Ασφαλιστικός Σύμβουλος -www.Insurance4you.gr

Re: ENTRY LEVEL BIKE

Δημοσίευσηαπό mechie την Πέμ Μάιος 06, 2010 6:19 pm

Πάρε το πιο "καλό" που επιτρέπει ο νόμος στα 18 του και με το "καλημέρα" να τον πας να κάνει το 0-300 σχολείο. Θα μάθει τα σωστά από την αρχή και με όσο γίνεται πιο σωστή μοτοσικλέτα. Απλά για λόγους ενεργητικής ασφάλειας, τη λύση χρέπι 15ετίας ή σκούτερ δεν την βλέπω σωστή. Καλύτερα κάτι που να έχει καλά φρένα, ανάρτηση, λάστιχα, μοτέρ.

Από εκεί και πέρα, αν το παιδί έχει ωριμότητα, θα είναι -στο μέτρο του δυνατού- ασφαλές. Προσωπικά πήρα 650 κυβικά στα 35 μου, πρώτη μοτοσικλέτα, με μόνη δίτροχη επαφή το ποδήλατο. Έκανα σχολείο ένα μήνα μετά την αγορά, άλλα δύο μετά και θα κάνω και άλλα. Δεν είναι θέμα ηλικίας, αλλά μυαλού. Το παιδί σου εσύ το ξέρεις. Αν κάνει "παράτολμα" πράγματα, όλοι κάνουν στα 18 τους, άσε μερικά χρόνια να πήξει, να μάθει πως φέρονται οι άλλοι στο δρόμο και να οδηγήσει μηχανή μετά. Καλύτερα να γκρινιάζει 2-3 χρόνια, παρά να πάθει ζημιά.
the true dream is being able to dream... at all.
Άβαταρ μέλους
mechie
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 22, 2007 11:46 am
Τοποθεσία: Αφίδνες Αττικής
Ονομα χρήστη: Γιάννης
Μοντέλο: Suzuki GSF650SA K5
Kawasaki Z750 K5
Κυβικά: 0

Re: ENTRY LEVEL BIKE

Δημοσίευσηαπό iliasRC31 την Πέμ Μάιος 06, 2010 9:42 pm

mechie έγραψε:Πάρε το πιο "καλό" που επιτρέπει ο νόμος στα 18 του και με το "καλημέρα" να τον πας να κάνει το 0-300 σχολείο. Θα μάθει τα σωστά από την αρχή και με όσο γίνεται πιο σωστή μοτοσικλέτα. Απλά για λόγους ενεργητικής ασφάλειας, τη λύση χρέπι 15ετίας ή σκούτερ δεν την βλέπω σωστή. Καλύτερα κάτι που να έχει καλά φρένα, ανάρτηση, λάστιχα, μοτέρ.

Από εκεί και πέρα, αν το παιδί έχει ωριμότητα, θα είναι -στο μέτρο του δυνατού- ασφαλές. Προσωπικά πήρα 650 κυβικά στα 35 μου, πρώτη μοτοσικλέτα, με μόνη δίτροχη επαφή το ποδήλατο. Έκανα σχολείο ένα μήνα μετά την αγορά, άλλα δύο μετά και θα κάνω και άλλα. Δεν είναι θέμα ηλικίας, αλλά μυαλού. Το παιδί σου εσύ το ξέρεις. Αν κάνει "παράτολμα" πράγματα, όλοι κάνουν στα 18 τους, άσε μερικά χρόνια να πήξει, να μάθει πως φέρονται οι άλλοι στο δρόμο και να οδηγήσει μηχανή μετά. Καλύτερα να γκρινιάζει 2-3 χρόνια, παρά να πάθει ζημιά.


εσυ τωρα σε ποιον απαντας ? στον 30αρη ?
Ακριβές ασφάλειες ; Οχι ποιά ! https://www.insurance4you.gr & https://www.ins4youdirect.gr/
Το Motocikleta στο Facebook http://www.motocikleta.gr/facebook
Το Motocikleta στο Twitter http://twitter.com/motocikleta
------------------------------------------------
Άβαταρ μέλους
iliasRC31
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 7007
Εγγραφή: Τετ Ιουν 14, 2006 10:22 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Ονομα χρήστη: Ηλίας
Κυβικά: 1050
Επάγγελμα: Ασφαλιστικός Σύμβουλος -www.Insurance4you.gr

Re: ENTRY LEVEL BIKE

Δημοσίευσηαπό mechie την Πέμ Μάιος 06, 2010 10:03 pm

Α ναι... τι μλκς... ΔΕΝ είδα τις ημερομηνίες... c145


Το 250 είναι καλό και τίμιο και φαίνεται και από τις πωλήσεις του. Δεν θα σε ζορίσει σαν πρώτο και δεν θα ζητάει και τίποτα από ανταλλακτικά και αναλώσιμα... Απλά ισχύει αυτό που έγραψα για το σχολείο! Ντύσου καλά και μη φοβάσαι τίποτα.

To μόνο αρνητικό που έχω βρει είναι ότι έχει περίεργη διάσταση λάστιχα και δεν βρίσκεις τα "καλά" μοντέλα. Πάντως στα ίδια χρήματα, μεταχειρισμένα 600άρια βρίσκεις πολλά... Τα θεωρώ καλύτερη λύση για πολλούς λόγους.
Τελευταία επεξεργασία από mechie και Πέμ Μάιος 06, 2010 10:15 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
the true dream is being able to dream... at all.
Άβαταρ μέλους
mechie
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 22, 2007 11:46 am
Τοποθεσία: Αφίδνες Αττικής
Ονομα χρήστη: Γιάννης
Μοντέλο: Suzuki GSF650SA K5
Kawasaki Z750 K5
Κυβικά: 0

Re: ENTRY LEVEL BIKE

Δημοσίευσηαπό dreadlord την Πέμ Μάιος 06, 2010 10:12 pm

Παιδια καλησπερα.

Οταν λετε σχολειο..τι εννοειτε; τι παραπανω υπαρχει απο τη σχολη οδηγων; Υπαρχει κατι που δεν απευθυνεται σε πιτσιρικαδες μονο αλλα σε ολους, ηλικιακα; Και σε τι μορφη; 1-2 συναντησεις; σαν σεμιναριο;

Τα φωτα σας b010
dreadlord
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2007 4:45 pm
Τοποθεσία: Athens

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


cron