Πολίτης και πάλι!

Καλωσήρθατε στην παρέα μας! Πείτε μας μερικά πράγματα για εσάς / συστηθείτε εδώ...

Πολίτης και πάλι!

Δημοσίευσηαπό Billy την Παρ Δεκ 11, 2009 2:36 pm

Δεν ξέρω αν με θυμάστε αλλά κάποτε γέμιζα το forum με ότι είδος απορίες είχα.
Δυστηχώς δεν έχω μοτοσυκλέτα γιατί η φαμίλια με έπεισε να πάρω αυτοκίνητο. Mazda RX8 με κάποια μουλάρια...
ΜΟΥ ΛΕΙΠΕΙ ΤΟ SUZUKAKI ΜΟΥ!!!

Έχω τόσες αναμνήσεις απο βόλτες και κακοτυχίες που όποτε την θυμάμαι με πιάνει μια στεναχώρια αλλα και ένα πλατύ χαμόγελο στο πρόσωπο μου.
Βροχές, σε σημείο που κινητά, λεφτά χαρτια είχαν γίνει μ#@$ι. Να κατεβαίνω απο την μοτοσυκλέτα και να στάζουν λίτρα νερό απο πάνω μου και να περνάει το οικογενειακό αυτοκίνητο με την σύζηγο και παιδιά κουνόντας το κεφάλι τους με ένα ύφος "τον καιμένο τον άνθρωπο". Στην πραγματικότητα εγώ για αυτούς λυπόμουν που στα 40-50 τους χρόνια δεν νιώσανε τι πάει να πει... Βρέχει έξω!
Χαλάζι, τι πράγμα κι αυτό!?! Να σου τρυπάει γόνατα και να ακούς αυτή τη μελωδία στο κράνος. Τα τα τακ τακ τα... Και στα σημείο που φτάνει στο ρεφρεν να νιώθεις πάνω σου να αυξάνει ο ρυθμός.
Ομίχλη, το καλύτερο που θυμάμαι! Ομίχλη που πέρα απο τα 6-7 μέτρα δεν έβλεπες τίποτα! Ταμπουρομένη πίσω απο ένα ημιφορτηγό έκανα 100χλμ για να φτάσω σπίτι μου. Δεν έβλεπα τίποτα, ουτε θάλασσα, ούτε βουνά ούτε ουρανό. Μόνο ένα μαύρο μονοπάτι με κάτι άσπρες λωρίδες, και ακριβώς απο κάτω μου η μοτοσυκλέτα.
Τα χιόνια που βρήκα μια φορά στην Εύβοια. Να σταματάω στην άκρι του δρόμου και αφήνοντας το πόδι κάτω να νιώθω χιόνι.
Μπορώ να γράψω ένα ολόκληρο βιβλίο για αυτά που έχω νιώσει κι έχω ζήσει πάνω στης μοτοσυκλέτες που είχα... ένα βιβλίο? Δύο και τρια!
Αναμνήσεις κι εμπειρίες είναι το παν!
Χθες κατάλαβα ότι κατάντησα σαν τα άτομα που κοροιδευα όταν είχα μοτοσυκλέτα. Είχε κίνηση και πηγαίναμε σε ρυθμό χελώνας. Κάνω αριστερά το κεφάλι μου και είδα στην βιτρίνα ενός καταστήματος ένα χάος. Αυτοκίνητα παντού να κορνάρουν, ένα συνεχές θόρυβο που αποτελούταν απο μουσική και φωνές απο κάντι παιδιά σε ένα Opel και ένα δυστηχησμένο πρόσωπο που πρώτη φορά το είδα. Εικόνες απο την μοτοσυκλέτα μου στην πιλοτί ερχόταν συνέχεια στο μυαλό μου. Έτσι με το πίσω σταντ με αναμένη την μηχανή να γουργουλίζει σαν να προσπαθεί να με δελεάσει. Όσο αστείο κι να σας φαίνεται αυτή είναι η ανάμνηση που με στεναχωρεί περισσότερο απόλα. Μου λείψανε οι στιγμές που με λεπτομέρεια και υπομονή γυάλιζα τα πιρούνια, την αλυσίδα και τους λαιμούς της. Καθάρισα τα μηχανικά μέρη, τα περιφερειακά. Κάτι που στο αυτοκίνητο είναι αδύνατο, όλα είναι κρυμμένο πίσω απο σίδερα.
Η μοτοσυκλέτα μου άφησε σημάδια, ψυχικά και σωματικά. Αλλά αυτό είναι που το κάνει τόσο κα@&!α!
Δεν θα συνεχίσω άλλο γιατί όσο γράφω θυμάμει κι άλλα και το αποτέλεσμα είναι να ξεφεύγω απο το θέμα.
Θα λείπω για κάποιες μέρες (σπάνια θα μπαίνω στο forum) αλλά μόλις γυρίσω μάλλον θα πάρω την απόφαση να πουλήσω το όχημα να πάρω κάτι που με κάνει πραγματικά χαρούμενο.
Χάρηκα που ξαναγράφω εδώ και εύχομαι σύντομα να βρεθώ κοντά σας με μια καινούργεια μου αγάπη.
Άβαταρ μέλους
Billy
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1070
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2007 5:06 pm
Τοποθεσία: Αθήνα Γλυφάδα
Κυβικά: 0

Re: Πολίτης και πάλι!

Δημοσίευσηαπό tntyliss την Παρ Δεκ 11, 2009 4:43 pm

Άντε και ξανά με μια δίτροχη καλονή στο πλάι σου...
Benelli Club Cyprus
Άβαταρ μέλους
tntyliss
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 433
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 22, 2008 1:40 pm
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Ονομα χρήστη: Χρίστος
Μοντέλο: Benelli Tornado 1130 KTM adventure 950
V-strom 650
Κυβικά: 1130

Re: Πολίτης και πάλι!

Δημοσίευσηαπό iliasRC31 την Παρ Δεκ 11, 2009 10:08 pm

αχχχχ και εσυ ερωτευμενος με την μοτο εισαι :smt040

εγω απεσυρα το κουτι που ειχα και ησηχασα , μοτοβιωος μεχρι το κοκκαλο :smt026
Ακριβές ασφάλειες ; Οχι ποιά ! https://www.insurance4you.gr & https://www.ins4youdirect.gr/
Το Motocikleta στο Facebook http://www.motocikleta.gr/facebook
Το Motocikleta στο Twitter http://twitter.com/motocikleta
------------------------------------------------
Άβαταρ μέλους
iliasRC31
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 7007
Εγγραφή: Τετ Ιουν 14, 2006 10:22 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Ονομα χρήστη: Ηλίας
Κυβικά: 1050
Επάγγελμα: Ασφαλιστικός Σύμβουλος -www.Insurance4you.gr

Re: Πολίτης και πάλι!

Δημοσίευσηαπό Dimitris την Τρί Ιαν 26, 2010 7:02 pm

Μπίλυ πάλι με χρόνια με καιρούς...πάλι καβάλα θα'σαι!
Moderator of Motocikleta.Gr

Moto Guzzi Breva V1100 2006
Moto Guzzi Le Mans V11 2003
Moto Guzzi World Club

The way the "V" is meant to be...



Δημοπρασίες Αγάπης ! Δεν έχεις ακόμα την κάρτα μέλους ? Δες τι χάνεις !
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Παλαιό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 7897
Εγγραφή: Τετ Αύγ 30, 2006 8:11 pm
Τοποθεσία: Μακεδονία, Θεσσαλονίκη, Καλαμαριά
Μοντέλο: Moto Guzzi 1100 Breva 2006 ABS, V11 Le Mans 2003, 1100 sport 1998
Κυβικά: 1100

Re: Πολίτης και πάλι!

Δημοσίευσηαπό nfot την Τρί Ιαν 26, 2010 7:38 pm

Moto junkie !!!
"Motor racing, mountain climbing and bull fighting are the only true sports.
All the rest are children's games played by adults."

- Ernest Hemingway -
Άβαταρ μέλους
nfot
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1553
Εγγραφή: Τρί Σεπ 05, 2006 9:13 pm
Τοποθεσία: Βολος
Ονομα χρήστη: Νικος
Μοντέλο: FZ6 & Daytona 675
Κυβικά: 1275


Επιστροφή στο ΜΕΛΗ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες