ΦΘΗΝΑ ΚΑΥΣΙΜΑ?

Οτι σάς συμβαίνει - οτι βλέπουν τα μάτια μας στον μοτοσυκλετιστικό χώρο και οχι μόνο.

ΦΘΗΝΑ ΚΑΥΣΙΜΑ?

Δημοσίευσηαπό HNIOXOS KTM την Πέμ Νοέμ 17, 2011 8:23 am

Οι καιροί έχουν γίνει πολύ δύσκολοι και η προσοχή όλων μας θα πρέπει να είναι μεγάλη. Ειδικότερα σε ότι αφορά τα καύσιμα, δυστυχώς (και εκεί) τα πράγματα έχουν ξεφύγει. Χθες βράδυ, επιστρέφοντας από τη δουλειά αποφάσισα να συμπληρώσω βενζίνη στο αυτοκίνητό μου, το οποίο είχε κάτι περισσότερο από τέταρτο στο ρεζερβουάρ. Μιλάμε για μια λιμουζίνα SEAT IBIZA 1200cc. Σταμάτησα σε ένα πρατήριο που είχε φθηνή βενζίνη (1,589€/λίτρο) και ζήτησα να μου το γεμίσουν.

Πλήρωσα 75€ ή αλλιώς μου "έβαλαν" 47,2 λίτρα. Πήγα σπίτι προβληματισμένος και διαπίστωσα από το manual του κατασκευαστή, ότι το αυτοκίνητο έχει ρεζερβουάρ 45 λίτρα. Συμπερασματικά, μιλάμε για κλοπή περίπου 25 €.

Ας πρόσεχα! Όπως είπε κάποιος, όποιος πουλάει φθηνά δεν είναι λαμόγιο. Όμως όλα τα λαμόγια πουλάνε φθηνά.
Το δικαίωμά σου να μιλάς, δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε παίρνω στα σοβαρά!!!
Άβαταρ μέλους
HNIOXOS KTM
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Δευτ Μαρ 16, 2009 1:43 am
Ονομα χρήστη: Δημήτρης
Μοντέλο: KTM Adventure
Κυβικά: 990

Re: ΦΘΗΝΑ ΚΑΥΣΙΜΑ?

Δημοσίευσηαπό HNIOXOS KTM την Πέμ Νοέμ 17, 2011 8:33 am

Νομίζω, είμαι υποχρεωμένος να απευθυνθώ στους αρμόδιους, μήπως προστατευθεί κάποιος άλλος καταναλωτής. Γι' αυτό πρόκειται σήμερα κιόλας να απευθυνθώ στο ΣΔΟΕ. Κάτι μέσα μου βέβαια μου λέει ότι είναι τζάμπα κόπος. Αν λειτουργούσε όπως πρέπει δεν θα είχαμε τέτοια φαινόμενα. Αν δηλαδή γίνει έλεγχος και του βάλουν κάποιο γελοίο πρόστιμο, τότε ματαιοπονούμε.

Για τη δική σας ενημέρωση, το εν λόγω πρατήριο είναι REV OIL και βρίσκεται επί της λεωφόρου Παιανίας - Μαρκοπούλου.
Το δικαίωμά σου να μιλάς, δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε παίρνω στα σοβαρά!!!
Άβαταρ μέλους
HNIOXOS KTM
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Δευτ Μαρ 16, 2009 1:43 am
Ονομα χρήστη: Δημήτρης
Μοντέλο: KTM Adventure
Κυβικά: 990

Re: ΦΘΗΝΑ ΚΑΥΣΙΜΑ?

Δημοσίευσηαπό iliasRC31 την Πέμ Νοέμ 17, 2011 3:42 pm

Απόδειξη που δέιχνει ποσα λιτρα βενζίνης έβαλες έχεις ?

Φυσικά και να κανεις καταγγελία αφου μονο με αυτο τον τροπο μπορει καποιοι να βαλουν μυαλο . Ηξερα για νοθεία στα καυσιμα αλλα και να σου βαζουν λιγοτερη , ελεος .

Γενικά πρέπει να προσεχουμε οταν επιλεγουμε ενα βενζιναδικο που εχει μεγαλη διαφορα τιμης απο τα υπολοιπα.
Ακριβές ασφάλειες ; Οχι ποιά ! https://www.insurance4you.gr & https://www.ins4youdirect.gr/
Το Motocikleta στο Facebook http://www.motocikleta.gr/facebook
Το Motocikleta στο Twitter http://twitter.com/motocikleta
------------------------------------------------
Άβαταρ μέλους
iliasRC31
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 7007
Εγγραφή: Τετ Ιουν 14, 2006 10:22 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Ονομα χρήστη: Ηλίας
Κυβικά: 1050
Επάγγελμα: Ασφαλιστικός Σύμβουλος -www.Insurance4you.gr

Re: ΦΘΗΝΑ ΚΑΥΣΙΜΑ?

Δημοσίευσηαπό HNIOXOS KTM την Πέμ Νοέμ 17, 2011 5:25 pm

Σήμερα λοιπόν αποφάσισα να ξεκινήσω από το βενζινάδικο, όπου πήγα και τους εξήγησα το πρόβλημά μου. Οτιδήποτε άλλο θεωρήθηκε πιθανό εκτός από το ότι με κλέβουν μπρος στα μούτρα μου. Τι αν πήρα σωστή απόδειξη με ρωτούσαν, τι αν είμαι σίγουρος ότι δουλεύει ο δείκτης της βενζίνης του αυτοκινήτου, αν είμαι βέβαιος ότι πράγματι το ρεζερβουάρ χωράει 45 λίτρα, ότι και να λέει ο κατασκευαστής 45 λίτρα μπορεί να χωράει και παραπάνω και άλλα πολλά.

Από την άλλη, τι ακριβώς περίμενα και εγώ? Να μου πούνε: ε! σε κλέψαμε λιγάκι, δεν βαριέσαι πάρε πίσω τα παραπάνω χρήματα και άντε στο καλό!

Έτσι, αποφάσισα να κάνω καταγγελία στη γενική γραμματεία του καταναλωτή (τηλ. 1520). Μου απάντησε ένας εξυπηρετικός άνθρωπος, ρώτησε τι μου συνέβη, κράτησε και όλα τα προσωπικά μου στοιχεία και μου είπε ότι θα διενεργηθεί έρευνα, τα αποτελέσματα της οποίας θα μου κοινοποιηθούν. Μάλιστα!

Επίσης με ορμήνεψε, ότι θα πρέπει να είμαι πολύ προσεχτικός (και όχι κουτορνίθι), διότι το κακό έχει παραγίνει και επίσης ότι η καλύτερη συμπεριφορά θα ήταν να ειδοποιήσω επιτόπου την αστυνομία, η οποία υποχρεούται να έρθει και να καταγράψει το συμβάν, οπότε αυτό διευκολύνει κατά πολύ τους ελέγχους που θα ακολουθήσουν από την γενική γραμματεία καταναλωτή.

Αυτά! Έγινα -μετά το πάθημά μου- καθηγητής στο θέμα.
Το δικαίωμά σου να μιλάς, δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε παίρνω στα σοβαρά!!!
Άβαταρ μέλους
HNIOXOS KTM
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Δευτ Μαρ 16, 2009 1:43 am
Ονομα χρήστη: Δημήτρης
Μοντέλο: KTM Adventure
Κυβικά: 990

Re: ΦΘΗΝΑ ΚΑΥΣΙΜΑ?

Δημοσίευσηαπό HNIOXOS KTM την Πέμ Νοέμ 17, 2011 5:48 pm

Επίσης θα ήθελα να σας πω ότι συνήθως βενζίνη βάζω από την ΕΚΟ στην Κλεισθένους (Ασμάτογλου) στον Γέρακα και μέχρι σήμερα δεν έχω κανένα παράπονο. Είναι σωστή στην ποσότητα, μη νοθευμένη και στις καλύτερες τιμές που κυκλοφορούν.

Αφού η REV OIL που έβαλα στο αυτοκίνητο ήταν φθηνότερη και από τον Ασμάτογλου θα έπρεπε να το περιμένω ότι θα μου έβαζαν φέσι.

Σημειώστε ότι η Κλεισθένους στο Γέρακα (κοντά στο Σταυρό) έχει ένα σωρό βενζινάδικα που είναι από τα φθηνότερα.

Βέβαια πριν φύγω ταξίδι με τη μηχανή, πηγαίνω εκεί και φουλάρω. Στο δρόμο και ειδικά στην εθνική οδό ΔΕΝ εμπιστεύομαι κανένα. Τα βενζινάδικα της Αττικής οδού εξαιρούνται (παρότι είναι πανάκριβα). Επειδή κατά καιρούς αναγκάστηκα σε ταξίδι να φουλάρω από άγνωστα βενζινάδικα, ήδη έχω αλλάξει ένα φίλτρο βενζίνης, το οποίο είναι μέσα (βυθισμένο) στο ρεζερβουάρ και κοστίζει ουκ ολίγα.
Το δικαίωμά σου να μιλάς, δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε παίρνω στα σοβαρά!!!
Άβαταρ μέλους
HNIOXOS KTM
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Δευτ Μαρ 16, 2009 1:43 am
Ονομα χρήστη: Δημήτρης
Μοντέλο: KTM Adventure
Κυβικά: 990


Επιστροφή στο ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες