Πρόβλημα με μπαταρία Hornet 600 07

Λύσε δέσε σέ δουλειά να βρισκόμαστε

Συντονιστής: Συντονιστές

Πρόβλημα με μπαταρία Hornet 600 07

Δημοσίευσηαπό dionisis την Δευτ Νοέμ 28, 2011 11:17 am

Καλημερα,

Εχω ένα hornet 600 07 και αντιμετωπίζω προβλημα με την μπαταρία. Φοράει YUASA YTZ10S MF και είναι πάνω στο μηχανάκι περίπου 2,5 χρόνια. Ψιλογυρνάει την μίζα αλλά όχι με αρκετή δύναμη ώστε να εκινήσει. Γ@μ@τ@ το κινώ χειμώνα καλοκαίρι και να μείνω..; Λόγω των δύσκολων καιρών που διανύουμε τα σκέφτομαι πολύ σοβαρά τα 60 με 70€ για καινούρια και λέω μήπως μπορώ να τα γλυτώσω με μία πλήρης φόρτιση. Δεν έχω φορτιστή αλλά πρέπει να σιγουρευτώ πρώτα, ότι η μπαταρία μπορεί να σωθεί. Τι ίδους μέτρηση πρέπει να γίνει ώστε να βεβαιωθώ για την κατάσταση της..; φίλος μου είπε ότι μια μέτρηση με βολτόμετρο δεν είναι αρκετή... και αν γνωρίζει κάποιος καμμια τρούπα να αγοράσω μπαταρία (αν χρειαστεί) σε καλή τιμή..;

ευχαριστώ
dionisis
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευτ Απρ 23, 2007 6:34 pm

Re: Πρόβλημα με μπαταρία Hornet 600 07

Δημοσίευσηαπό iliasRC31 την Δευτ Νοέμ 28, 2011 5:44 pm

Το γεγονος οτι δεν παιρνει μπορστα το μηχανακι εχουμε τις εξης πιθανες ζημιες.

Μπαταρια
Ανορθωτης
Μιζα.

Με την μεθοδο του αποκλεισμου κανουμε τις εξης μετρησεις:

ΜΠΑΤΑΡΙΑ : Μια πληρως φορτισμένη μπαταρια πρεπει να δειχνει πανω απο 12 volt στο πολυμετρο. Αν δειχνει κατω τοτε πας για καινουρια.

ΑΝΟΡΘΩΤΗΣ: Με πληρως φορτισμενη μπαταρια και καθως λειτουργει το μοτερ θα πρεπει να δειχνει τουλαχιστον απο 13,5 - 14,5 volt. . Αν δειχνει κατω απο 13 και η μπαταρια ειναι πληρως φορτισμενη (με φορτιστη) τοτε θες σιγουρα ανορθωτη.

Αν ολα τα απο πανω ειναι σωστα τοτε ψαχνεσαι στο κομματι της ΜΙΖΑΣ. (Σχεδον απιθανο να εχεις θεμα εκει )

Μερικές φορές ακομα και αν δείχνει ΟΚ η μπαταρια στο πολυμετρο (και ο ανορθωτης ΟΚ) μπορει να μην λειτουργει σωστα και να αδυνατει να κρατησει το ρευμα της ή να φορτισει σωστα με αποτέλεσμα με καθε μιζια να τα φτηνει.

Οπως βλεπεις ακομα και αν κανεις μια πληρως φορτιση και το προβλημα ειναι στον ανορθωτη τοτε παλι δεν θα εχεις μιζα . Πριν αρχισεις να πετας φραγκα αριστερα και δεξια κανε ενα κοπο και περνα απο ενα ηλεκτρολογειο και παρακαλα να σου κανει μια μέτρηση και να σου πει αμέσως τι φταιει. Αν ειναι λιγο ανθρωπος δεν θα σε χρεώσει .

Μπορεις να αγορασεις και ποιο φθυνες μπαταριες που κρατανε μια χαρα αν ο ανορθωτης σου δουλευει.
Ακριβές ασφάλειες ; Οχι ποιά ! https://www.insurance4you.gr & https://www.ins4youdirect.gr/
Το Motocikleta στο Facebook http://www.motocikleta.gr/facebook
Το Motocikleta στο Twitter http://twitter.com/motocikleta
------------------------------------------------
Άβαταρ μέλους
iliasRC31
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 7007
Εγγραφή: Τετ Ιουν 14, 2006 10:22 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Ονομα χρήστη: Ηλίας
Κυβικά: 1050
Επάγγελμα: Ασφαλιστικός Σύμβουλος -www.Insurance4you.gr

Re: Πρόβλημα με μπαταρία Hornet 600 07

Δημοσίευσηαπό dionisis την Δευτ Νοέμ 28, 2011 10:13 pm

σε ευχαριστω πολύ iliasRC31 για τις συμβουλές σου. αύριο το πρώτο που θα κάνω είναι να μετρησω την μπαταρία..
dionisis
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευτ Απρ 23, 2007 6:34 pm

Re: Πρόβλημα με μπαταρία Hornet 600 07

Δημοσίευσηαπό dionisis την Τετ Νοέμ 30, 2011 9:55 am

..την τύχη μου μέσα πρωί-πρωί...

Ισα-ίσα που πρόλαβα εχτές το απόγευμα ένα μπαταριομάγαζο, με το κλειδί στην πόρτα ήταν ο μάστορας... μπαίνουμε μέσα και του ζητώ να την ελέγξει.. μου είπε ότι είναι καμμένη η μπαταρία αδυνατώντας να μου εξηγήσει με ποιόν τρόπο μπορεί να καεί μια μπαταρία, το πόρισμα πάντως ήταν «καμμένη». Πόσα Ah είναι με ρωτάει (ήταν φθαρμένα τα ετικετάκια σε κάποια σημεία και δεν φαινόταν καλά), 8,6 ή 9 του λέω και μου δείχνει μία με 45€. Να ξέρεις μου λέει ότι αν την αγοράσεις, δεν αλλάζετε σε περίπτωση που δεν σου κάνει, και ότι δεν έχει εγγύηση. Αυτό ισχύει για όλες τις μπαταρίες μοτό. Αλήθεια ψέμμα δεν ξέρω, εγώ εκείνη την στιγμή το μόνο που έβλεπα ήταν ότι ήθελα επειγόντως μπαταρία, καθότι σήμερα ήθελα να κυκλοφορώ με μηχανή. Θα την πάρω του λέω, βγάζει κάτι αμπούλες γεμίζει τις κυψέλες κλείνει την μπαταρία και έτοιμος. Τον ρώτησα αν θέλει φόρτιση και μου είπε ότι οι μπαταρίες αυτές δεν φορτίζονται. Την παίρνω πάω στο μηχανάκι την βάζω επάνω γυρνάω μίζα μια χαρά. Κάτσε να ξαναβάλω μπροστά σκέφτομαι.. Και τις 2 φορές εκίνησε μια χαρά.

Πάω σήμερα το πρωί να βάλω το μωρό μπροστά και με το που γυρνάει 2-3 φορές σαν να κόλλησε η μίζα... το μόνο που ακουγόταν ήταν ένα ΖΖΖΖ. Μετά από προσπάθειες ξεκίνησε να γυρνάει πάλι κανονικά αλλά δεν έπαιρνε.. έσκαγε το μηχανάκι αλλά δεν έπαιρνε... παράτησα τις προσπάθειες μην την ξελιγώσω και αυτήν..

Ο μάστορας φεύγοντας μου είπε να του πάω το μηχανάκι να δει αν φορτίζει την μπαταρία αλλά δεν μπόρεσα να το ξεκινήσω σήμερα...

..μήπως του έχω κάνει ζημιά καθότι την μέρα που με αφησε (πριν 4 μέρες) και μέχρι να γυρίσω σπίτι χρειάστηκε να κάνω κάνω κάποιες δουλειές και το μηχανάκι το έσπρωξα για να εκκινήσει 5-6 φορές...

την τύχη μου μέσα.. δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει, άσε που σκέφτομαι και το σπρώξιμο για να το πάω να το δουν... κάτσε να δείς που το απόγευμα που θα μιζάρω θα πάρει κανονικά και θα γίνω χαζός.. Οι μπαταρίες τελικά αυτού του τύπου θέλουν φόρτιση ή όχι..; καμμιά ιδέα..;

ευχαριστώ.
dionisis
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευτ Απρ 23, 2007 6:34 pm

Re: Πρόβλημα με μπαταρία Hornet 600 07

Δημοσίευσηαπό Motocikleta.Gr την Τετ Νοέμ 30, 2011 6:33 pm

Απο αυτα που περιγραφεις το προβλημα σου ειναι με μεγαλη πιθανοτητα ανορθωτης. Ναι οι καινουριες μπαταριες δεν χρειαζονται πληρη φορτιση στην αρχη. Φορτιζουν πληρως κατα την λειτουργια της μηχανης.

Απο αυτα που λες εσενα δεν φορτιζει ,αρα ανορθωτης. Κανονισε να την φορτισεις για να μην την χαλασεις γιατι τωρα την εχεις ξελιγωσει . Επισης αν εχεις συναγερμο συνδεδεμενο αποσυνδεσετο μεχρι να δεις τι φταιει.

Sent from my X8 using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
Motocikleta.Gr
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Παρ Δεκ 15, 2006 10:19 pm

Re: Πρόβλημα με μπαταρία Hornet 600 07

Δημοσίευσηαπό Mad Greek την Παρ Δεκ 02, 2011 10:36 pm

Αγαπητέ Φίλε.
Συμφωνώ με τις διαδικασίες που ανέφεραν οι φίλοι στις προηγούμενες απαντήσεις τους αλλά σου περιγράφω τη δική μου φάση πρίν από 2 ημέρες.
Λόγω της πολύ χαμηλής θερμοκρασίας που επικράτησε το βράδυ την επομένη λοιπόν κατά τις 12 με ωραίο ήλιο είπα να βολτάρω το μηχάνημα για φόρτηση της μπαταρίας μιας και είχε κανα 2 βδομάδες ακίνητο.ΟΝ μίζα αλλά χωρίς μεγάλα κέφια για περιστροφή. 2η προσπάθεια και η μίζα να κάνει περίεργο θόρυβο. OFF μπαταρία έξω ο έλεγχος 12,3 Volt. Σύμφωνα με το βιβλίο συντήρησης του κατασκευαστή Harley Davidson με τέτοια ένδειξη η μπαταρία βρίσκεται στο 50% και απαιτείται φόρτηση.
Έτσι λοιπόν μετά από αργή φόρτηση την επομένη τοποθετησα την μπαταρία και η μίζα σφυράει και κομπλάρει χωρίς γόγγισμα.Τώρα το πόσο θα κρατήση άλλη ιστορία θα επανέλθω με νεότερο πόστ.
Σε ότι αφορά την αγορά νέας μπαταρίας δώσε το υπάρχοντα τύπο που έχεις και τα ανάλογα μαγαζιά διαθέτουν αντιστοιχίες με άλλες μάρκες και φυσικά διαφορετικές τιμές.
Με την ελπίδα ότι βοήθησα έστω και λίγο σου εύχομαιμκαλή τύχη.
Mad Greek
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 12, 2010 8:02 pm
Ονομα χρήστη: Ntanas Georgios
Μοντέλο: Harley Davidson
Κυβικά: 1450
Επάγγελμα: Retired Air Force Officer

Re: Πρόβλημα με μπαταρία Hornet 600 07

Δημοσίευσηαπό dionisis την Σάβ Δεκ 03, 2011 9:41 am

Ετσι όπως το περιγράφεις ακριβώς συμβαίνει mad greek. Η αγορά της μπαταρίας έχει γίνει σύμφωνα με τον τύπο της μπαταρίας που παίρνει το μηχανάκι.

Και μερικές σκέψεις:

Εδω και μια εβδομάδα που αντιμετωπίζω το πρόβλημα με την μπαταρία, ψάχνοντας και διαβάζοντας, βλέπω ότι επικρατούν δύο απόψεις όσον αφορά το θέμα "καινούρια μπαταρία". Είναι αυτοί που υποστηρίζουν ότι δεν χρειάζεται φόρτιση και αυτοί που λένε ότι χρειάζεται. Και οι δύο πλευρές επιχειρηματολογούν ανάλογα και εγώ σαν αδαής διαβάζω μη μπορώντας να αποφασίσω ποιό είναι το σωστό. Μετά την αποτυχημένη εκίνηση του "μηχανακιού" με την καινούρια μπαταρία, και προβληματισμένος για την δις επιτυχημένη προσπάθεια την προηγούμενη μέρα (χωρίς να το κινήσω), ξύνω την κούτρα μου να κατεβάσω μυαλό. Μια και δυό, ζητάω τον φορτιστή φίλου και την βάζω να φορτίσει... Η φόρτιση ολοκληρώθηκε σε 4,5 ώρες!!! (αργή φόρτιση)!!! Μα τόσο κάνει όταν η μπαταρία είναι άδεια!! Αύριο ή σήμερα πιθανόν (αν με αφήσουν τα τέκνα) θα πάω να την βάλω πάνω.. και θα σας ενημερώσω με καινούριο ποστ..! Ο μάστορας πάντως ήταν κάθετος..!! Δεν χρειάζεται φόρτιση..!! Έλα όμως που κατάφερα μόνο 2 εκινήσεις και την επομένη μέρα καμμία..! Το αποτέλεσμα θα είναι καθοριστικό για μένα και θα ξέρω τι να πράτω στο μέλλον. Ανορθωτής πάντως δύσκολα βλέπω να είναι αν και θα τον ελέγξω αφού βάλω μποροστά πρώτα..
dionisis
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευτ Απρ 23, 2007 6:34 pm

Re: Πρόβλημα με μπαταρία Hornet 600 07

Δημοσίευσηαπό Mad Greek την Σάβ Δεκ 03, 2011 2:56 pm

Μα τόσο κάνει όταν η μπαταρία είναι άδεια!!
Όχι, περισσότερο.Βασικά όλες οι καινουργιες μπαταρίες έχουν μια αρχική φόρτηση και μετην αγορά της από το κατάστημα φορτίζεται ολοκληρωτικά,γι'αυτό τον λόγο και σου έκανε τσαλιμάκια με την εκκίνηση και τον σχετικά μικρό χρόνο φορτησης. Βέβαια η ιστορία μπαταρία μου τη δίνει γιατί ο κάθε επαγγελματίας που τις εμπορευεται βασίζεται στην εμπειρία του,δεν την αμφισβητώ αλλά δεν είναι πάντα έτσι.Ευτυχώς που υπάρχει και το διαδύκτιο και μπορείς να έχεις μία έξτρα πληροφόρηση.
Εκείνο που θα χρειαστής είναι ένα πολύμετρο για να δεις την ώρα που η μίζα εμπλέκεται πόσο πέφτουν τα Volt τις μπαταρίας. Υπάρχει ένα όριο από το κατασκευαστή που έχει σχεση με τη χωριτηκότητα της και το ρεύμα που τραβά η μιζα, με την εκκίνηση επανέρχεται στη φορτηση της εκεί λοιπόν μπορείς να δεις εάν τα υπολοιπα που εξαρτήματα που προαναφέρθηκαν συμπεριφέρονται ορθά.
Mad Greek
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 12, 2010 8:02 pm
Ονομα χρήστη: Ntanas Georgios
Μοντέλο: Harley Davidson
Κυβικά: 1450
Επάγγελμα: Retired Air Force Officer

Re: Πρόβλημα με μπαταρία Hornet 600 07

Δημοσίευσηαπό Motocikleta.Gr την Σάβ Δεκ 03, 2011 10:03 pm

Συνεχιζεται να μιλατε για το δεντρο κ εχετε χασει το δασος. Οι καινουριες μπαταριες ερχονται φορτισμενες σε βαθμο που την βαζεις επανω κ δουλευει. Την πληρη φορτιση την κανει το μοτορι.

Οταν μιζαρεις η μπαταρια δινει τα μεγιστα amper κ οχι volt για να γυρισει η μιζα. Μετα απο μερικες κ συνεχομενες αποτυχημενες προσπαθειες αδειαζει .

Μετα την μιζια κ αφου παρει μπρος η μηχανη αναλαμβανει ο ανορθωτης να συμπληρωσει το.χαμενο ρευμα που δοθηκε στην μιζια,επισης στις συγχρονες κ ιδιαιτερα σε αυτες που τα φωτα ειναι μονιμα αναμενα ολες οι ηλεκτρικες αναγκες καλυπτοται κατευθειαν απο την μπαταρια με αποτελεσμα αν ο ανορθωτης δεν δουλευει σωστα να ξελιγονεται γρηγορα η μπαταρια.

Το προβλημα σου με βαση αυτα που περιγραφεις ειναι ανορθωτης !!!!! κ σου ειχα πει να τον τσεκαρεις πριν δωσεις φραγκα για νεα μπαταρια.

Sent from my X8 using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
Motocikleta.Gr
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Παρ Δεκ 15, 2006 10:19 pm

Re: Πρόβλημα με μπαταρία Hornet 600 07

Δημοσίευσηαπό dionisis την Κυρ Δεκ 04, 2011 10:49 am

Ναι φίλε, μου το είπες και θα το κάνω. Εχοντας όμως το μηχανάκι σε ακινησία ποιο εύκολο ήταν για αρχή, να πάρω την μπαταρία στα χέρια και να την τσεκάρω παρά να μεταφέρω το μηχανάκι σε κάποιο συνεργείο. Οπως τελικά αποδείχθηκε η μπαταρία ήταν καμμένη οπότε μπαταρία θα χρειαζόμουν έτσι κι αλλοιώς. Σήμερα θα προσπαθήσω να εκκινήσω το μηχανάκι και Δευτέρα ή Τρίτη θα πάω να ελέγξουν και τον ανορθωτή..
dionisis
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευτ Απρ 23, 2007 6:34 pm

Re: Πρόβλημα με μπαταρία Hornet 600 07

Δημοσίευσηαπό Motocikleta.Gr την Κυρ Δεκ 04, 2011 12:28 pm

Για να εκκινησεις το μηχανακι σου βαλε μια φορτισμενη μπαταρια πανω κ θα παρει. Σπροξιμο σε ξελιγομενη μπαταρια θα αποβει μοιραιο για την μπαταρια.

Sent from my X8 using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
Motocikleta.Gr
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Παρ Δεκ 15, 2006 10:19 pm


Επιστροφή στο ΤΕΧΝΙΚΑ-ΘΕΜΑΤΑ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης