Καλώς σας βρήκα!

Καλωσήρθατε στην παρέα μας! Πείτε μας μερικά πράγματα για εσάς / συστηθείτε εδώ...

Καλώς σας βρήκα!

Δημοσίευσηαπό ptsiavos την Πέμ Ιούλ 19, 2012 2:48 pm

Καλησπέρα και απο εμένα!
Το όνομα μου Παναγιώτης και η ηλικία μου 23 ετών!
Δεν ανήκω στο χώρο της μοτοσικλέτας ακόμα αλλα είμαι υποψήφιος!!
Έτσι λοιπόν θέλω την συμβουλή σας!
Μέχρι τώρα έχουν περάσει απο τα χερια μου 3 σπορ αυτοκίνητα και 2 τζιπ
Τα 2 τελευταία χρόνια έχω κάνει στροφή στα τζιπ και γενικός στην φύση!
Μέχρι σήμερα δεν είχα ούτε παπακι!!
Σκέφτομαι όμως να δώσω το τζιπ και να πάρω μια Μηχανη ίδιας φιλοσοφία!
Μπορω να σας πω ότι απο μικρο οι γονείς και οι συγγενείς με έχουν φοβίζει γύρω απο το θέμα
Μηχανη για ευνόητους λόγους!
Όμως εγώ πάντα τις καλο έβλεπα και μου αρεσαν!
Έτσι σκέφτομαι την απόκτηση μιας ΚΤΜ Adventure 950 ή 990, μιας που την βλέπω και μου τρέχουν τα σαλια!!
Εσείς τι λέτε για αυτο το μηχανάκι αξίζει ή οχι και δεύτερον αξίζει να μεταπηδησω απο το αυτοκίνητο στην Μηχανη;;
ptsiavos

Κυβικά: 0

Re: Καλώς σας βρήκα!

Δημοσίευσηαπό iliasRC31 την Παρ Ιούλ 20, 2012 11:09 am

Αυτοκίνητο ή μηχανή = Αλάτι ή πιπέρι ?

Προσωπικά ειχα μηχανη ,πηρα αυτοκίνητο και ξαναγυρισα στην μηχανη , που και που μου λειπει το αμαξι αλλα μετα παω βολτα με την μηχανη και μου φευγει b010

Τα δοκιμάσα και τα 2 και έχω άποψη . Σε εμένα τεριάζει ποιο πολυ η μηχανη , σε άλλους το αυτοκίνητο και σε άλλους και τα 2.

Τώρα σχετικά με το ΚΤΜ που ονοιρέυεσαι ειναι ενα πολυ καλο μοτόρι με σκοπό τα ταξίδια εντός και εκτός πόλης αρκεί να ξέρεις να το κουμαντάρεις. Αν το θες για ΄΄φυσικες εξορμήσεις΄΄ πιστέυω οτι θα σου κάνει .

Το τζιπ στην φυση το ΄΄παει΄΄ και ο ποιο απείρος οδηγός . (πολυ πολυ να το διαλήσει) Το ΚΤΜ δεν το παει ο άπειρος οδηγός και ενα λάθος μπορεί να στοιχισει σε σοβαρο τραβματισμο.

ΟΙ γονείς σου ειναι λογικό να φοβούνται (γονείς είναι ) και η μηχανή προσφέρει απολάυσεις αλλα με περισσοτερους κινδύνους . ΝΑΙ μπορεί να χτυπήσεις και ΝΑΙ μπορεί να είναι σοβαρά. Το ίδιο ισχύει και με το αυτοκίνητο.(Με την μήχανη ειναι απλώς ποιο έυκολο) Εξαρτάται τι μυαλό κουβαλάς.

Όμως αφού δεν έχεις καμία εμπειρία απο μοτόρια και το ΚΤΜ ειναι εργαλείο και οχι παπακι θα σου πρότεινα ,αν δεν έχεις δίπλωμα για μηχανές πρωτα δίπλωμα ,μετα αγορά ΚΤΜ μαζί με τον εξοπλισμό σου (κρανος,μπουφαν,παντελονι,γαντια,μποτες ΝΑΙ θα είσαι σαν τον robocop ) και ξεκινάς και κάνεις δυο εισαγωγικά μαθήματα για ασφαλή οδήγηση στον δρόμο και εκτός δρόμου. Μετα τα μαθήματα θα μπορείς να να οδηγείς τυπικα το ΚΤΜ σου.

Προσωπικα το θεωρω πολυ δυνατο εργαλείο για καποιον εντελός απειρο. Θα σου πρότεινα να ξεκινησεις με κατι ποιο ΄΄νορμαλ΄΄ . Ξερω ξερω ειναι ΚΤΜ p080
Ακριβές ασφάλειες ; Οχι ποιά ! https://www.insurance4you.gr & https://www.ins4youdirect.gr/
Το Motocikleta στο Facebook http://www.motocikleta.gr/facebook
Το Motocikleta στο Twitter http://twitter.com/motocikleta
------------------------------------------------
Άβαταρ μέλους
iliasRC31
Site Admin

Ονομα χρήστη: Ηλίας
Κυβικά: 1050
Επάγγελμα: Ασφαλιστικός Σύμβουλος -www.Insurance4you.gr

Re: Καλώς σας βρήκα!

Δημοσίευσηαπό HNIOXOS KTM την Πέμ Αύγ 16, 2012 4:06 pm

Γεια σου και από μένα φίλε. Έχω μια ΚΤΜ 990 και είναι η δεύτερη μηχανή που είχα ποτέ. Και η πρώτη πάλι ΚΤΜ 990 ήταν, οπότε δεν θα είμαι αντικειμενικός. Το συγκεκριμένο μηχανάκι με έχει αφήσει απόλυτα ικανοποιημένο σαν συμπεριφορά και προσωπικά δεν θα το άλλαζα με κάποιο άλλο. Και να το άλλαζα πάλι ... ΚΤΜ θα έπαιρνα. Δεν θεωρείται entry level (που λέμε ελληνικά) μηχανή. Όμως, εγώ με αυτό ξεκίνησα πριν από 5 χρόνια και παρά τα φημολογούμενα δεν αντιμετώπισα κάποια ιδιαίτερη δυσκολία. Ίσως, λόγω ηλικίας να το άφηνες για λίγο αργότερα?
Το δικαίωμά σου να μιλάς, δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε παίρνω στα σοβαρά!!!
Άβαταρ μέλους
HNIOXOS KTM
Νέος στο forum

Ονομα χρήστη: Δημήτρης
Μοντέλο: KTM Adventure
Κυβικά: 990

Επιστροφή στο ΜΕΛΗ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες