MEGA TEST περιοδικού ΜΟΤΟ

Οτι σάς συμβαίνει - οτι βλέπουν τα μάτια μας στον μοτοσυκλετιστικό χώρο και οχι μόνο.

MEGA TEST περιοδικού ΜΟΤΟ

Δημοσίευσηαπό HNIOXOS KTM την Κυρ Σεπ 09, 2012 9:26 am

Πριν από ένα περίπου μηνα, αγόρασα το τεύχος 13 του περιοδικού ΜΟΤΟ. Είχε ένα άρθρο για MEGATEST τεσσάρων μηχανών στην Αλβανία. οι μηχανές που συμμετείχαν είναι οι TIGER explorer, HONDA Crosstourer, BMW1200GS και η KTM 990 Adventure R DAKAR. Η καταφανέστατη προτίμηση των συντακτών του περιοδικού υπέρ του BMW με εξόργισε και αποφάσισα να τους στείλω μια επιστολή. Εκεί έλεγα τα εξής:

"Διάβασα στο τεύχος 13 του περιοδικού το MEGA TEST που έγινε στην Αλβανία και μου δημιουργήθηκαν μια σειρά από ενστάσεις και απορίες. Θα προπαθήσω να τις περιγράψω σύντομα.

Κατ' αρχή θεωρώ ότι θα ήταν χρήσιμο σε όσους αναγνώστες το επιθυμούν να γνωρίζουν την ακριβή διαδρομή που ακολουθήθηκε στο MEGATEST, ίσως μερικοί από αυτούς (μεταξύ των οποίων και εγώ) να ήθελαν να την κάνουν στο μέλλον.

Νομίζω ότι αντιλαμβάνομαι απόλυτα το λόγο που η YAMAHA δεν έδωσε στους συντάκτες του περιοδικού το Super TENERE και συμφωνώ μαζί της. Απορώ μάλιστα γιατί οι υπόλοιπες εταιρείες σας δίνουν μηχανές για δοκιμή αφού είναι βέβαιο και εξακριβωμένο ότι εφόσον συμμετέχει μοντέλο της ΒΜW θα αναδειχθεί πανηγυρικά και περίτρανα νικητής και πως όλοι οι άλλοι θα προσπαθούν με απόγνωση να τη φτάσουν και το χειρότερο να της μοιάσουν. Τόσο "λιβάνι" στην BMW νομίζω ότι ούτε η εταιρεία το έχει ανάγκη και το χειρότερο την αδικεί.

Οι ισχυρισμοί των συντακτών του περιοδικού σας ότι ο άπειρος αναβάτης μπορεί να κάνει πράγματα και θάματα με μια ΒΜW ή πόσο εύκολα μπορεί ένας άσχετος να οδηγήσει μια μηχανή 1200 κυβικών (ειδικά στο χώμα) και από τις υπόλοιπες του MEGA TEST δεν μου είναι κατανοητό σε τι ακριβώς εξυπηρετεί. Ο άσχετος θα πρέπει να γίνει σταδιακά σχετικός και ακολούθως να απολαύσει από τις εμπειρίες του, αλλοιώς κινδυνεύει. Άλλωστε οι συντάκτες σας που μετείχαν στη δοκιμασία δεν είναι άσχετοι νομίζω.

Είναι γνωστό σε όλους ότι η αντιπρωσωπεία της ΒΜW λέγεται MOTION N" STYLE και όλοι έχουμε συναντήσει πολλούς μοτοσυκλετιστές με ΒΜW να οδηγούν μέσα στην κίνηση της Αθήνας τριβάλιτσοι, ξεκράνωτοι με μοντέρνο γυαλάκι και ύφος "΄ελα που είσαι". Οφείλω να δηλώσω ότι δεν ανήκω στη συγκεκριμένη κατηγορία, όπως επίσης ότι δεν τρώω ωμό κρέας για πρωινό ούτε και γυαλίζει το μάτι μου μόλις παίρνω την ΚΤΜ 990 που έχω για εκδρομή ή βόλτα. Αν πάλι θέλω να οδηγώ πολύ ήρεμα και να χαϊδεύω το μπουτάκι της συνεπιβάτιδας, μάλλον θα προτιμούσα να οδηγώ το αυτόματο κάμπριο αυτοκίνητό μου ή ακόμη να πάρω "ένα όμορφο αμάξι με δυο άλογα" που έλεγε και ο αείμνηστος Μπιθικώτσης. Αυτά όμως είναι γούστα.

Τελειώνω με το θέμα της κατανάλωσης καυσίμου. Εδώ το άρθρο έχει ακόμη μια υπερβολή όσο αφορά την ΚΤΜ, η οποία δεν φημίζεται βεβαίως για την οικονομία στην κατανάλωση. Προ καιρού είχα κάνει τη διαδρομή Αθήνα - Ναύπλιο ακολουθώντας τον παλαιό δρόμο μόνο και φούλαρα στην επιστροφή μετά από 301 km με κατανάλωση που έφτασε το υπερβολικά υψηλό ποσοσό των 5,5 lit/100km. Μετά το συγκεκριμένο άρθρο του περιοδικού έκανα και πάλι τη διαδρομή την Παρασκευή 17 Αυγούστου ακολουθώντας πάλι το επαρχιακό οδικό δίκτυο καθώς και ορεινές διαδρομές, χωρίς να οδηγώ οικονομικά αλλά σβέλτα. Έτσι από Αθήνα πήγα Λουτράκι, μετά Τολό, Δρέπανο, Βιβάρι, Κάντια και άλλα χωριά που δεν θυμάμαι και κατέληξα στην Παλαιά Επίδαυρο και ακολούθως πάντοτε στον επαρχιακό δρόμο έφτασα στο ύψος των διοδίων της Κορίνθου όπου μου άναψε το λαμπάκι της ρεζέρβας και ο δείκτης έδειχνε 265km. Συνέχισα λοιπόν οδηγώντας οικονομικότερα πλέον και τελικά ανεφοδιάστηκα στην Αττική οδό (Ασπρόπυργος) με 18,1 λίτρα και με το κοντέρ να έχει 328km. Μετά από αυτό ας βγάλουν τα συμπεράσματά τους τόσο οι συντάκτες σας όσο και οι αναγνώστες σας. Εφόσον το επιθυμείτε μάλιστα, δεν θα είχα καμία αντίρρηση να ξανακάνω την ίδια ή παρεμφερή διαδρομή με κάποιον ή κάποιους από τους συντάκτες σας ώστε να αποδειχτεί κατά πόσο τα γραφόμενά μου είναι αληθή.

Θάθελα να σας γράψω και άλλα αλλά δεν το κρίνω σκόπιμο. Κλείνοντας δηλώνω ότι καμία απολύτως σχέση (οικονομική ή άλλη) δεν έχω με την επίσημη αντιπροσωπεία της ΚΤΜ στην Ελλάδα, ούτε καφέ πίνω με κάποιο στέλεχος πωλήσεων, ούτε το τραπέζι μου έχουν κάνει ποτέ. Όπως και οι συντάκτες σας με τις αντίστοιχες εταιρείες που συμμετείχαν στο MEGA TEST υποθέτω."

Μετά από την παραπάνω επιστολή ο συντάκτης του περιοδικού Βασίλης Καραχάλιος, είχε προς τιμήν του, την ευαισθησία να μου απαντήσει. Ακολουθεί το κείμενο της επιστολής του:

"Γεια σου και σένα Δημήτρη,

Και πάμε κατ’ ευθείαν στις ενστάσεις σου:

Ένσταση 1 - απορρίπτεται: Η διαδρομή του MEGA TEST περιγράφεται στο κείμενο, οπότε δεν έχεις παρά να εντοπίσεις τις πόλεις και τα χωριά στο χάρτη και να ενώσεις τις τελείες μεταξύ τους. Μια πολύ αναλυτική και ακριβής περιγραφή θα σήμαινε να φτιάξουμε road book, όπου να δίνονται οι ακριβείς αποστάσεις από διασταύρωση σε διασταύρωση, κάτι που ούτε χρόνο είχαμε για να φτιάξουμε, ούτε χώρο για να δημοσιεύσουμε. Σαφώς και μπορείς να κάνεις το ταξίδι με τις πληροφορίες που δίνονται, μαζί με παραλλαγές που μπορεί να το κάνουν και πιο ενδιαφέρον.

Ένσταση 2 - απορρίπτεται: Το ΒΜW δεν ανακηρύχτηκε νικητής, και μάλιστα με τον νέο ανταγωνισμό για πρώτη φορά είχαμε τόσα αρνητικά να πούμε για το GS, τι τρακτέρ το είπαμε, τι απολίτιστο, τι κραδασμούς, τι τζόγοι και θόρυβοι, τι περίεργη θέση οδήγησης, τι προστασία που υστερεί, ένα σωρό. Ούτε το πιο γρήγορο είναι,ούτε το πιο άνετο, ούτε το κιβώτιό του το καλύτερο, αλλά τι να κάνουμε, έχει και θετικά που μας αρέσουν, να μην το πούμε; Όλα αυτά λέγονται"λιβάνι"; Άσε που δεν πιστεύω πως ο ρόλος ενός περιοδικού μοτοσυκλέτας είναι να δοκιμάζει μόνο μοτοσυκλέτες που η αντιπροσωπεία τους να γνωρίζει εκ των προτέρων πως θα είναι τέλειες στα τεστ τους και νικήτριες στα συγκριτικά. Και πως θα γίνεται να το γνωρίζει; Με εκ των προτέρων συμφωνία με τους "δημοσιογράφους"; Ούτε σε εφημερίδες δουλεύουμε, ούτε σε κανάλι, μήπως μας μπερδεύεις με άλλους;

Ένσταση 3 - απορρίπτεται: Η αντιπροσωπεία της BMW δεν λέγεται"Motion n’ Style", αλλά ΒMW Hellas A.E.. Επίσης, δεν κρίνουμε μια μοτοσυκλέτα από το ύφος μερικών αναβατών της, αλλά από το πως είναι όταν εμείς την οδηγούμε. Κι όταν ανεβαίνουμε σε ΚΤΜ 990, γυαλίζει το μάτι μας σε βαθμό επικίνδυνο για τους άλλους που βρίσκονται δίπλα μας στο δρόμο. Μας αρέσει όμως και η επιλογή της ήρεμης οδήγησης σε συνδυασμό με χάιδεμα στο μπουτάκι, χωρίς να χρειαστεί να αγοράσουμε κάμπριο (που δεν μας αρέσουν, για το καλοκαίρι τουλάχιστον).

Ένσταση 4 - δεκτή: Δεν αμφιβάλλω πως μπορεί κάλλιστα να έχεις πετύχει τις καταναλώσεις που αναφέρεις. Εμείς όμως αναφέρουμε τις καταναλώσεις που σημειώθηκαν στην διαδρομή του MEGA TEST, όπου όλες οι μοτοσυκλέτες οδηγήθηκαν απ’ όλους και ανεφοδιάζονταν μαζί, κάνοντας τις ίδιες διαδρομές, με τον ίδιο ρυθμό. Και στο ταξίδι μας οι καταναλώσεις ήταν αυτές που αναφέραμε, και το ΚΤΜ αυτό που χρειαζόταν πάντα πρώτο βενζίνη. Η αυξημένη του κατανάλωση μπορεί να οφείλεται είτε στα λιγότερα κυβικά του, είτε στην γυαλάδα του ματιού όποιου το οδηγούσε.

Ένσταση 5 - απορρίπτεται: Εδώ κάνεις λάθος. Οικονομική σχέση έχεις - έδωσες χρήματα, πήρες μοτοσυκλέτα, service, ανταλλακτικά. Οι συντάκτες μας και καφέ έχουν πιει με στελέχη όλων των εταιρειών, και έχουν κάτσει και στο τραπέζι παρέα, στις παρουσιάσεις των νέων μοντέλων που καλούμαστε να πάμε. Και το φαΐ και ο καφές και η μπύρα το βράδυ είναι πρώτης τάξεως ευκαιρίες για να συζητήσουμε και να μάθουμε πολλά από αυτά που μετά γράφουμε στο περιοδικό, για να μην κάνουμε "δημοσιογραφία του press kit". Επίσης, το περιοδικό έχει και οικονομικές σχέσεις με πολλές αντιπροσωπείες, αφού αγοράζουν διαφημιστικό χώρο και τον πληρώνουν (ευτυχώς!). Φυσικά, οι σχέσεις μας δεν είναι πάντα μέλι-γάλα, αφού πολλές φορές θυμώνουν όταν η μοτοσυκλέτα τους δεν είναι αψεγάδιαστη και κορυφαία όλων των εποχών, και μας κόβουν την διαφήμιση και την καλημέρα.

Σ’ ευχαριστώ για την ευκαιρία που μου έδωσες να ξεκαθαρίσω μερικά πολύ ενδιαφέροντα ζητήματα,

Βασίλης Καραχάλιος "

Και εγώ επανήλθα με νέα επιστολή:

"Πρωτίστως, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τον χρόνο που πήρατε για να ασχοληθείτε με τις «ενστάσεις» μου. Με την ευκαιρία της απάντησής σας, επιτρέψτε μου να διευκρινίσω ορισμένα πράγματα και να γίνω πλέον περισσότερο συγκεκριμένος.

Διευκρινίζω λοιπόν ότι θεωρώ την BMW 1200 GS μια εξαιρετικά καλή μηχανή και αναγνωρίζω στον οποιοδήποτε κάτοχό του ή μη το αυτονόητο «δικαίωμα» να του αρέσει και να την προτιμά από όποιο άλλο μηχανάκι. Επίσης, δεν θεωρώ ως καλύτερη μηχανή από τις κυκλοφορούσες στο εμπόριο το KTM 990 Adventure, όμως εμένα αυτή μου αρέσει,πείτε το γούστο μου, ιδιοτροπία μου, όπως θέλετε. Σκοπός της αρχικής επιστολής δεν ήταν να υπερασπιστώ την επιλογή μου αλλά την αντικειμενικότητα που περιμένει κάθε αναγνώστης από ένα περιοδικό του χώρου, που πληρώνει για να το αγοράσει και κατά συνέπεια (δικαιούται να) έχει και απαιτήσεις. Οπότε, εκεί εστιάζω τις ενστάσεις μου.

Το MEGATEST περιλάμβανε μια διαδρομή με 1500 km εκτός εθνικής οδού. Εκεί κατά τη γνώμημου, είναι το βασίλειο και το κατεξοχήν πεδίο δράσης του ΚΤΜ. Αν μιλούσαμε για ταξίδι σε εθνική οδό μόνο, τότε ποιος νουνεχής θα μπορούσε να ισχυρισθεί ότι το ΚΤΜ έχει πλεονέκτημα; Είναι άβολο σαν θέση οδήγησης, έχει κραδασμούς, θέλει προσπάθεια για να πηγαίνεις σε χαλαρούς ρυθμούς, τα φρένα του από όσο ξέρω δεν είναι και τα καλύτερα της κατηγορίας και άλλα πολλά. Στο ορεινό (και όχι μόνο νομίζω) στροφιλίκι όμως, το ΚΤΜ απλά δεν παίζεται, από καμία μηχανή του MEGATEST. Αυτό αποτέλεσε και την αφορμή να στείλω την επιστολή με τις ενστάσεις μου. Ας γίνουμε λοιπόν πιο συγκεκριμένοι τώρα:

1. Μου γράφεις: «Το ΒΜW δεν ανακηρύχτηκε νικητής,και μάλιστα με τον νέο ανταγωνισμό για πρώτη φορά είχαμε τόσα αρνητικά να πούμε για το GS,…». Σου υπενθυμίζω λοιπόν ότι στο σχόλιο που εσύ προσωπικά γράφεις στο τέλος του άρθρου σχολιάζοντας το BMW 1200 GS, έχεις ως τίτλο: «Παραμένει μοναδικό». Και τελειώνεις το σχόλιό σου λέγοντας: «Για μένα όμως, σε όλα τα υπόλοιπα 1.500 (εκτός εθνικής χιλιόμετρα) είναι κορυφαίο και εκεί προτιμώ να το απολαύσω».

2. Ο άλλος συντάκτης σας κ. Ιάκωβος Σουργουτσίδης στο αντίστοιχο σχόλιο του BMW1200 GS, έχει τίτλο: «Ο πρίγκηπας» και καταλήγει γράφοντας: « Καλό μου BMW σου ζητώ συγνώμη, θα ήσουν η πρώτη μου επιλογή για το συγκεκριμένο ταξίδι».

3. Στο κομμάτι του άρθρου με τίτλο «εθνικές ιστορίες», ο συντάκτης σας αναφέρει επί λέξει: «Όχι, το GS δεν έγινε ξαφνικά άβολο στους εθνικούς δρόμους. Απλά όπως γράψαμε και παραπάνω οι δυο νέοι ανταγωνιστές του ουσιαστικά αντέγραψαν τα καλά του BMW,όχι όμως και τα όποια κακά. Το πιο τρανταχτό …… Δεν λέω ότι ξαφνικά το γερμανικό δικύλινδρο δεν είναι άνετο, απλά το Honda ανέβασε κατά πολύ τον πήχη».

4. Αλήθεια πως προκύπτει ότι το BMW 1200 GS είναι άκρως επιτυχημένο όπως αναφέρετε στο άρθρο; Με ποιο κριτήριο; Γιατί στις On-off τις περισσότερες πωλήσεις με διαφορά, τις έχει το V-strom της Suzuki.

Τα παραπάνω είναι χαρακτηριστικά παραδείγματα του πως η συντακτική σας ομάδα αντιμετωπίζει μια συγκεκριμένη μηχανή και εγώ τα λέω «λιβάνι».Αν εσείς χρησιμοποιείτε κάποια διαφορετική ορολογία μου είναι μάλλον αδιάφορο,τελικά το ίδιο πράγμα λέμε.

Όσο αφορά τα σχόλια που κάνετε για την ΚΤΜ, θα παρατηρήσω ότι γενικότερα ακτινοβολούσαν μια απαξίωση. Υπενθυμίζω το σχόλιο που λέει ότι το ΚΤΜ τα βρήκε πραγματικά ζόρικα από τους νέους ανταγωνιστές (ιδιαίτερα δε από το Honda, που η εταιρεία συνιστά να μην οδηγείται στο χώμα, έτσι;) ή το άλλο: «Μπροστά είναι ο Βασίλης με το GS και πραγματικά τρομάζω που τον βλέπω να πλαγιάζει τόσο πολύ. Εγώ ακολουθώ με το ΚΤΜ αλλά η καρδιά μου το ξέρει, όντας έτοιμος ανά πάσα στιγμή να νιώσω ένα γλίστρημα που δεν ήρθε ποτέ». (Όχι δεν θα το σχολιάσω καθόλου, παρά την τρελή επιθυμία που έχω να το κάνω). Αμ’ το άλλο που λέει ότι το ΚΤΜ πάλιωσε! Τι έχει παλιώσει ρε παιδιά; Τα φρένα της Brembo,οι αναρτήσεις της WP,το τιμόνι της Renthal, το στήσιμο της μηχανής, ο 21 ίντσες τροχός που δεν σε αφήνει να φύγεις με τίποτα, τι;

Μην με παραπέμψετε σε κομμάτια του άρθρου που είναι επαινετικά για το ΚΤΜ παρακαλώ. Αναγνωρίζω καθαρότατα μέσα από μια «διαγώνια»ανάγνωση του άρθρου σας την προσπάθεια να είστε καλυμμένοι σε σχόλια σαν τα δικά μου. Είναι η περίφημη τακτική του είμαι και με τον χωροφύλακα και με τον αστυφύλακα.

Ώστε έχω οικονομική σχέση με την ΚΤΜ επειδή την πληρώνω; Ας διευκρινίσουμε λοιπόν το αυτονόητο: Λέγοντας οικονομική σχέση με την οποιαδήποτε εταιρεία εννοώ απολαβές, έσοδα δηλαδή, όχι έξοδα! Εσείς λοιπόν μόνο έσοδα έχετε από τις εταιρείες, όπως λέτε στην απαντητική επιστολή σας. Εγώ όχι! Τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο.

Επίσης θα πρέπει να τονίσω ότι με αφήνει παντελώς αδιάφορο η προσωπική σου (-σας) άποψη για το τάδε ή δείνα μηχανάκι, δεδομένου ότι δεν κάνω γκάλοπ. Υποθέτω ότι τους περισσότερους αναγνώστες ενδιαφέρουν πραγματικά στοιχεία, αντικειμενικές κριτικές, προκειμένου να μπορέσουν να επιλέξουν ασφαλέστερα αυτό που τους αντιπροσωπεύει και τελικά τους πηγαίνει. Περιμένουν λοιπόν από τη γνώση και την εμπειρία (που υποθέτουμε ότι έχετε) να αφήσετε εκτός τα θέλω σας και να επικεντρωθείτε στα αυτονόητα. Εσείς το καταφέρνετε αυτό;

Λέω να τελειώσω εδώ την επιστολή μου. Θα μπορούσα, με αφορμή συγκεκριμένα σημεία του άρθρου σας (και είναι πολλά) να σας γράφω για μερόνυχτα. Όμως νομίζω ότι τελικά δεν έχει σημασία και πως τίποτα δεν θα αλλάξει από μια επιστολή ενός απλού αναγνώστη. Προσπάθησα να μην είμαι εμπαθής, δεν είμαι σίγουρος αν τα κατάφερα, σε κάθε περίπτωση όμως ζητώ συγνώμη αν το ύφος της επιστολής μου δεν ήταν όσο έπρεπε «λείο», ήθελα όμως σίγουρα να είναι αυθεντικό και όχι επιτηδευμένο.

Και πάλι σας ευχαριστώ για το χρόνο σας."

Είναι γεγονός ότι τελικά το έχουν παρακάνει το ζήτημα με τη συγκεκριμένη εταιρεία. Δεν πιστεύω ότι θα αλλάξουν τακτική μετά τις επιστολές που τους έστειλα, αλλά τουλάχιστον θα ξέρουν ότι υπάρχουν και μερικοί που δεν χάφτουν αμάσητα ότι τους σερβίρεται από "ειδικούς"!
Το δικαίωμά σου να μιλάς, δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε παίρνω στα σοβαρά!!!
Άβαταρ μέλους
HNIOXOS KTM
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Δευτ Μαρ 16, 2009 1:43 am
Ονομα χρήστη: Δημήτρης
Μοντέλο: KTM Adventure
Κυβικά: 990

Re: MEGA TEST περιοδικού ΜΟΤΟ

Δημοσίευσηαπό iliasRC31 την Κυρ Σεπ 09, 2012 12:16 pm

Ειναι πολυ δυσκολο να εχεις ευτηχισμενο το τμημα διαφημισης κ συγχρωνος να γραφεις την αποψη σου κυριως αυτη την περιοδο. Ολοι ξερουμε και οι ιδιοι το ξερουν κ ας μην το παραδεχονται οτι πληρωμενη διαφημιση κ αρνητικη παρουσιαση δεν πανε μαζι.
Αλλωστε δεν πονταρουν στους λιγους που ξερουν :smile:
Sent from my E15 using Tapatalk 2
Ακριβές ασφάλειες ; Οχι ποιά ! https://www.insurance4you.gr & https://www.ins4youdirect.gr/
Το Motocikleta στο Facebook http://www.motocikleta.gr/facebook
Το Motocikleta στο Twitter http://twitter.com/motocikleta
------------------------------------------------
Άβαταρ μέλους
iliasRC31
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 7007
Εγγραφή: Τετ Ιουν 14, 2006 10:22 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Ονομα χρήστη: Ηλίας
Κυβικά: 1050
Επάγγελμα: Ασφαλιστικός Σύμβουλος -www.Insurance4you.gr

Re: MEGA TEST περιοδικού ΜΟΤΟ

Δημοσίευσηαπό HNIOXOS KTM την Κυρ Σεπ 09, 2012 5:18 pm

Η "υποστήριξη" στην BMW δεν είναι τωρινό φαινόμενο αλλά χρονολογείται εδώ και αρκετά χρόνια. Από την άλλη δικαιολογείται και από το πραγματικά αξιόλογο και ποιοτικό προϊόν (βλέπε 1200 GS και όλη τη σειρά μηχανών της εταιρείας γενικά).

Αλλά γίνεται με ένα άκομψο τελικά τρόπο που (προσωπικά) με εκνευρίζει.
Το δικαίωμά σου να μιλάς, δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε παίρνω στα σοβαρά!!!
Άβαταρ μέλους
HNIOXOS KTM
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Δευτ Μαρ 16, 2009 1:43 am
Ονομα χρήστη: Δημήτρης
Μοντέλο: KTM Adventure
Κυβικά: 990

Re: MEGA TEST περιοδικού ΜΟΤΟ

Δημοσίευσηαπό iliasRC31 την Δευτ Σεπ 10, 2012 11:44 am

HNIOXOS KTM έγραψε:Η "υποστήριξη" στην BMW δεν είναι τωρινό φαινόμενο αλλά χρονολογείται εδώ και αρκετά χρόνια. Από την άλλη δικαιολογείται και από το πραγματικά αξιόλογο και ποιοτικό προϊόν (βλέπε 1200 GS και όλη τη σειρά μηχανών της εταιρείας γενικά).

Αλλά γίνεται με ένα άκομψο τελικά τρόπο που (προσωπικά) με εκνευρίζει.


Δεν είναι μόνο η BMW που δέχεται μια τέτοια υποστήριξη απο τα περιοδικά , (τουλάχιστον στην πράξη δικαιολογείται), αλλα να μην θυμίσω στο παρελθόν για ποσα φοβερά αρθρα εχουν γραφεί για μοτορία που ηταν και είναι μπαχατελες.

Το φαινόμενο που περιγράφεις είναι ο λογος που έχω σταματήσει να διαβάζω ελληνικά περιοδικά.
Ακριβές ασφάλειες ; Οχι ποιά ! https://www.insurance4you.gr & https://www.ins4youdirect.gr/
Το Motocikleta στο Facebook http://www.motocikleta.gr/facebook
Το Motocikleta στο Twitter http://twitter.com/motocikleta
------------------------------------------------
Άβαταρ μέλους
iliasRC31
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 7007
Εγγραφή: Τετ Ιουν 14, 2006 10:22 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Ονομα χρήστη: Ηλίας
Κυβικά: 1050
Επάγγελμα: Ασφαλιστικός Σύμβουλος -www.Insurance4you.gr


Επιστροφή στο ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες