Honda Deauville: Θέμα κουλτούρας!

Ακούσαμε-Διαβάσαμε-ειδαμε-
Πληροφορίες - Γνώμες - Συγκριτικά

Συντονιστής: Συντονιστές

Honda Deauville: Θέμα κουλτούρας!

Δημοσίευσηαπό ktm_isa την Δευτ Οκτ 02, 2006 12:13 pm

Το νέο Deauville για το 2007, είναι ανανεωμένο στα σημεία και προσφέρει ένα διακριτικά καλύτερο σύνολο. Οι ενδείξεις παρουσιάστηκαν σαφείς, το προϊόν δεν έπρεπε να αλλάξει χαρακτήρα αλλά πάνω στην ίδια βάση να χτιστεί κάτι σαφώς καλύτερο που δε θα το αλλοίωνε στο ελάχιστο!

Το Deauville ανήκει σε μια δική του κατηγορία αδιαφορώντας για τον ανταγωνισμό. Δεν μοιάζει με τις μοτοσικλέτες της κατηγορίας του, ούτε δείχνει πως έγινε στο ελάχιστο προσπάθεια να τις αντιγράψει ή έστω να τις ανταγωνιστεί. Τραβώντας το δικό του δρόμο κατασκευασμένο όπως πρέπει, απευθύνεται σε όλους όσους θέλουν ένα δίκυκλο “εύκολο”, που να απαιτεί ελάχιστους περιορισμούς και δυνατότητες από τον οδηγό του.

Πανεύκολο, φιλικότατο, λειτουργικό, easy going, με στοιχεία που θα εκτιμηθούν από μοτοσικλετιστές που συνοδεύονται από συνεπιβάτη και λατρεύουν τα ταξίδια
(Πηγούλα:Μοτοτρίτη)


Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
ktm_isa
 

Δημοσίευσηαπό Dimitris την Τρί Οκτ 03, 2006 6:56 pm

Ποιό ξενέρωτο μηχάνημα δεν έχω ξαναδεί...
Το οδήγησα το καλοκαίρι και κόντεψα να κοιμηθώ..
Θα το χαρακτήριζα....wannabe megascooter.... Οπότε καλύτερα το Burgman...
Moderator of Motocikleta.Gr

Moto Guzzi Breva V1100 2006
Moto Guzzi Le Mans V11 2003
Moto Guzzi World Club

The way the "V" is meant to be...



Δημοπρασίες Αγάπης ! Δεν έχεις ακόμα την κάρτα μέλους ? Δες τι χάνεις !
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Παλαιό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 7897
Εγγραφή: Τετ Αύγ 30, 2006 8:11 pm
Τοποθεσία: Μακεδονία, Θεσσαλονίκη, Καλαμαριά
Μοντέλο: Moto Guzzi 1100 Breva 2006 ABS, V11 Le Mans 2003, 1100 sport 1998
Κυβικά: 1100

Δημοσίευσηαπό Dbandit την Τρί Οκτ 03, 2006 10:30 pm

χαλια....
ΤΑΞΙΔΙΑΡΑ ΨΥΧΗ...

Step into this room and dance for me

www.kawasaki-bikers.gr
Άβαταρ μέλους
Dbandit
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 283
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 03, 2006 10:44 pm
Τοποθεσία: Αθηνα-Παγκρατι

Δημοσίευσηαπό zaxaroplastis την Τρί Οκτ 03, 2006 11:22 pm

Και ενα χαλια απο εμενα 3 χαλια :lol: :lol:
zaxaroplastis
 

Δημοσίευσηαπό Dakota την Τετ Οκτ 04, 2006 10:08 am

Αμα αρχισω να ριχνω χαλια θα γεμισει το Post.
Αυτα δεν ειναι μηχανακια για μοτοσυκλετιστες.
Ειναι για φλωρους wannabe μηχανοβιους.
Πολυθρονα με ροδες.
Αυτα βλεπω απο τη Honda και τσατιζομαι.
Σκεψου οτι αυτη η εταιρια πριν 15 χρονια ειχε βγαλει το fireblade.
taou!!!!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Dakota
Συχνό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2185
Εγγραφή: Τρί Αύγ 29, 2006 4:08 pm
Τοποθεσία: Hell for Leather
Ονομα χρήστη: Μήτσος
Μοντέλο: Moto Guzzi 1200 Sport
Yamaha YBR 125
Κυβικά: 1275

Δημοσίευσηαπό GOUTZOU την Τετ Οκτ 04, 2006 2:36 pm

kai apo mena ena xalia =5................
GOUTZOU
 

Δημοσίευσηαπό deauman την Σάβ Οκτ 07, 2006 11:55 pm

Πληροφορίες για την Deauville μετά από 30000χλμ με μια 650:


1. Σε χαλαρώνει στη ζούγκλα της Αθήνας επειδή είναι άνετη, έχει ροπή, ΧΩΝΕΤΑΙ οπουδήποτε και όσοι δε με πιστέυουν ας με ακολουθήσουν ένα πρωί από Μπραχάμι - Ν.Ιωνία, αν με φτάσουν..........
2. Μπορείς να ταξιδεύεις με 160 δικάβαλλο και φορτωμένος (με το μισό σου σπίτι, το κάνει συχνά ο Βασίλης) χωρίς να παλεύεις με τον αέρα και χωρίς να σταματήσεις για 300 χιλιόμετρα ούτε για ξεκούραση και βενζίνη.
3. Μπορεί να σε πάει στην Αλεξανδρούπολη σε μια μέρα χωρίς να θέλεις μασάζ αλλά και περάσεις όλη τη Ζαρούχλα αλλά και να ανέβεις στο παρατήριο της Λίμνης Πλαστήρα δικάβαλλος.
3. Είναι κούκλα και έχει προσωπικότητα διότι έχει όνομα και είναι η μοναδική με μη αποσπόμενες βαλίτσες με συνολικό πλάτος 78 πόντους.
4. Με 9300 παίρνεις την 700, μια Μοτο που έχει injection, διαφορικό, πλήρες και ευανάγνωστο ταμπλό και όχι Ledakia στο πουθενά που δε βλέπεις τίποτα, πάνω από 100 λίτρα χώρους, άνετη σέλα, φαίρινγκ που σε προστατεύει από βροχές και αέρα αλλά και αντέχει στις πτώσεις και σε ένα χρώμα πετρόλ που είναι μαγεία.
4. Να πω για το μηδαμινό service, τη δυνατότητα πλαγιάσματος σε γωνίες που λίγοι θα καταφέρουν........
5. Τι να τη κάνω μια μοτοσυκλέτα που δε μπορώ να πάρω ούτε την οδοντόβουρτσα μου!!!!!!!!!!! και για να το καταφέρω πρέπει να την κάνω να μοιάζει με μπαούλο.
6. Η εμφάνιση της διαφέρει και είναι μια κατηγορία από μόνη της, όπως ήταν το TDM to 95
7. Αξιοπιστία......κινητήρας από το άθραυστο Bros, το μόνο που ελέγχεις σε μεγάλο ταξίδι είναι η στάθμη του λαδιού. Κατά τη διάρκεια ενός ταξιδιού στην Ευρώπη δε χρείάστηκε να συμπληρώσω λάδι κάθε 1000χλμ αλλά ούτε και σφίξω τις πλάκες στο πηρούνι, απλά έξυνα μαρσπιέ στην Ελβετική άσφαλτο.

Υπάρχουν πολλές όμορφες μοτοσυκλέτες που οι ιδιοκτήτες τους καταργιούνται την ώρα και τη στιγμή που την αγόρασαν, γιατί βαρέθηκαν το πανάκριβο service, έχει φύγει το χρώμα, να μένουν από ηλεκτρικά.......


Ασφαλή χιλιόμετρα φίλοι μου
deauman
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 07, 2006 11:32 pm

Δημοσίευσηαπό Dimitris την Κυρ Οκτ 08, 2006 12:56 am

Αγαπητέ Deauman γειά σου,

Το χαρμόσυνο γεγονός είναι πως γουστάρεις την μοτοσικλέτα σου και αυτό μετράει πάνω από όλα ό,τι και να λένε οι άλλοι.

Όμως:

Το 650 αμφιβάλλω αν μπορεί να κουβαλήσει και την προίκα σου μαζί γιατί οι ενσωματωμένες βαλίτσες του είναι μικρές. Στο 700 ok είναι λίγο μεγαλύτερες.

Ναι, πράγματι είναι οικονομικό αλλά υπάρχουν ένα σωρό μηχανές οικονομικές. Όπως επίσης και στο θέμα άνεσης...

Τα ευανάγνωστα όργανα που διαθέτει (τύπου αυτοκινήτου για μένα) είναι καθαρά προσωπικό γούστο

Για ποιά μηχανή αναφέρεσαι που πρέπει να την κάνεις να μοιάζει με μπαούλο για να ταξιδέψεις δικάβαλος? Αναφέρεσαι σε supersport? Διότι τα supersport δεν είναι φτιαγμένα για τουρισμό αλλά για γούστα που μόνο αυτές μπορούν να χαρίσουν...
Υπονοείς πως το να βάλει κανείς τριπλέτα στη μηχανή του (TDM, CBF, VSTROM, VFR, Triumph Sprint St, KTM Adventure και...και ....και) την κάνει να μοιάζει με μπαούλο?

Εγώ κρίνω την μηχανή γιαυτό που είναι προορισμένη να προσφέρει. Ναι τη βρίσκω χρηστική, ναι τη βρίσκω οικονομική, ναι το service μπορεί να είναι μηδαμινό αλλά όταν την οδήγησα δεν μου προσέφερε καμιά οδηγική απόλαυση. Δεν με έκανε να χαμογελάσω...

Αλλά και πάλι θέλω να τονίσω πως οι δηλώσεις μου εκφράζουν καθαρά την προσωπική μου γνώμη και μόνο. Άλλωστε είναι ωραία η πολυφωνία και οι ανταλλαγή απόψεων και γούστων.


Φιλικά


Δημήτρης
Moderator of Motocikleta.Gr

Moto Guzzi Breva V1100 2006
Moto Guzzi Le Mans V11 2003
Moto Guzzi World Club

The way the "V" is meant to be...



Δημοπρασίες Αγάπης ! Δεν έχεις ακόμα την κάρτα μέλους ? Δες τι χάνεις !
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Παλαιό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 7897
Εγγραφή: Τετ Αύγ 30, 2006 8:11 pm
Τοποθεσία: Μακεδονία, Θεσσαλονίκη, Καλαμαριά
Μοντέλο: Moto Guzzi 1100 Breva 2006 ABS, V11 Le Mans 2003, 1100 sport 1998
Κυβικά: 1100

Δημοσίευσηαπό deauman την Δευτ Οκτ 09, 2006 3:47 pm

Δημήτρη με τα δικά μου και δικά σου λεγόμενα πιστεύω πως οι φίλοι μας έχουν καταλάβει τι αντιπρόσωπεύει.
Ο χαρακτηρισμός μπαούλο πήγαινε φυσικά στα supersport, αν και τα μεγάλα on-off με το που βάλουν βαλίτσες φτάνουν το φάρδος ενός μικρού αυτοκινήτου, σε ταξίδια που πετυχαίνω on-off με βαλίτσες μέσα σε κίνηση τους θαυμάζω που περνούν ξυστά και περιμένω πως θα αφήσουν καμμιά βαλίτσα σε κάποιο φτερό, αλλά όσο να είναι δυσκολεύουν στη πυκνή κυκλοφορία.
Το ταμπλό μπορεί να μοιάζει σαν αυτοκινήτου αλλά είναι ευανάγνωστο και πλήρες. Περί ορέξεως ......
Στη παρακάτω φωτογραφία είναι Deauville φίλου, που με τέτοιο φόρτωμα έκανε 50 χιλιόμετρα σκληρό χωματόδρομο χωρίς να κόψει βάση αμορτισέρ ή κάτι άλλο.
Εικόνα

Είναι πολύ καλά κατασκευασμένη και ας έχει συναρμολογηθεί στην Ισπανία.

Σίγουρα η Deauville δε θα σου αφήσει ένα χαμόγελο με τη πρώτη βόλτα αλλά μια βαθιά ικανοποίηση σε ένα ταξίδι αυθημερόν ΑΘήνα-Καλαμάτα και πίσω, όταν θα βρείς .
Εν τέλλει έίναι μια φιλική, οικονομική μοτοσυκλέτα με πλούσιους χώρους (ειδικά η 700), ανθρώπινη θέση οδήγησης, τέρας αξιοπιστίας και είναι μια αγορά που δε θα μετανιώσεις μςτά από χρόνια.

Καλά μας ταξίδια λοιπόν και ιδιαίτερα τον Ιούνιο στην Πανευρωπαϊκή στην Ιταλία - Trento - Αυστρία όπου θα εκπροσωπίσουμε πάλι τα Ελληνικά χρώματα όπως και πρόπερσι στο Μέλα Δρυμό.
deauman
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 07, 2006 11:32 pm

Δημοσίευσηαπό PortisHead την Δευτ Οκτ 09, 2006 4:03 pm

Παιδια...κατα την αποψη μου δεν υπάρχουν χάλια μηχανακια.
Απλα υπαρχουν μηχανάκια για διαφορετικους σκοπούς.
:idea:
*** Louder Pipes Save Lifes ***
Άβαταρ μέλους
PortisHead
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 222
Εγγραφή: Δευτ Ιουν 26, 2006 9:14 am
Τοποθεσία: Πειραιας-Αμφιάλη

Δημοσίευσηαπό Dakota την Τρί Οκτ 10, 2006 10:54 pm

Εάν ήθελα μηχανάκι με διαφορικό θα έπαιρνα SUBARU!!!!

και δεν μπορεις να φανταστείς τι έχω φορτώσει στο fazer (03 το παλιό) και πως πήγαινα στην Εύβεια.

Επίσης δεν φαντάζεσαι με τίποτα ότι όταν έκανα το Καβάλα - Κων/νουπολη δικάβαλος σε 4,5 ώρες δεν είμουν πιασμένος ούτε εγώ ούτε η συνεπιβάτης.

Τέλος συνεπιβάτης με παρα πολλά χλμ με vfr είπε ότι το fazer είναι πιο άνετο απο το vfr.

Για να μην νομίζουμε ότι για να ταξιδέψεις χρειάζεσαι υποχρεωτικά ΒΜW - Varadero κτλ.....

Που να δείτε ο φιλος μου ο Ντίνος με το GSXR που έχει πάει δικάβαλος!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Dakota
Συχνό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2185
Εγγραφή: Τρί Αύγ 29, 2006 4:08 pm
Τοποθεσία: Hell for Leather
Ονομα χρήστη: Μήτσος
Μοντέλο: Moto Guzzi 1200 Sport
Yamaha YBR 125
Κυβικά: 1275

Δημοσίευσηαπό ''GSXR 1300'' την Τρί Οκτ 10, 2006 11:01 pm

Γουστα ειναι αυτα ρε παιδια :???: αλλοι το γουσταρουν αλλοι οχι
''GSXR 1300''
 

Δημοσίευσηαπό Theo την Τρί Οκτ 10, 2006 11:01 pm

Fretazer έγραψε:Εάν ήθελα μηχανάκι με διαφορικό θα έπαιρνα SUBARU!!!!

και δεν μπορεις να φανταστείς τι έχω φορτώσει στο fazer (03 το παλιό) και πως πήγαινα στην Εύβεια.

Επίσης δεν φαντάζεσαι με τίποτα ότι όταν έκανα το Καβάλα - Κων/νουπολη δικάβαλος σε 4,5 ώρες δεν είμουν πιασμένος ούτε εγώ ούτε η συνεπιβάτης.

Τέλος συνεπιβάτης με παρα πολλά χλμ με vfr είπε ότι το fazer είναι πιο άνετο απο το vfr.

Για να μην νομίζουμε ότι για να ταξιδέψεις χρειάζεσαι υποχρεωτικά ΒΜW - Varadero κτλ.....

Που να δείτε ο φιλος μου ο Ντίνος με το GSXR που έχει πάει δικάβαλος!



Δηλαδή τι θές να πείς ότι το GSXR ή το fazer φορτώνονται περισσότερο από το Deauville????

donny think so!!!

o portishead με έχει καλύψει απόλυτα!!! :smt109 :smt109
Άβαταρ μέλους
Theo
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 693
Εγγραφή: Τρί Ιουν 27, 2006 6:42 pm
Τοποθεσία: Γουδί - Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Vasilis την Τρί Οκτ 10, 2006 11:01 pm

Καλημέρα στην παρέα. Συμφωνώ απόλυτα με τα παιδιά που λένε ότι το θέμα είναι , τί ζητά καθένας απο την μηχανή του. Είμαι 50 χρονών ( πουροκαμικάζι) και όπως καταλαβαίνετε έχουν περάσει απ τα χέρια μου πολλές μηχανές. Από RD ( για όποιον τις θυμάται) μέχρι τώρα η deauville. Η φωτογραφία είναι απο την δική μου μηχανή, όταν το καλοκαίρι κουβάλησε τα πράγματα μιάς τετραμελούς οικογένειας στις διακοπές σε Χίο και Λέσβο για 12 μέρες. Όπως βλέπετε τα έβγαλε πέρα χωρίς κανένα πρόβλημα. Την έχω 2 .1/2 χρόνια και είμαι μπορώ να πώ ενθουσιασμένος. Βέβαια δέν σου πάει το χαμόγελο στα αυτιά από το γκάζι αλλά τξιδεύω άνετα με 150-170 χιλιόμετρα δικάβαλος και φορτωμένος, (πολλά ραντάρ), και όποτε θυμηθώ τα νιάτα μου κάνω και μία Βόρειο Εύβοια έτσι για ξεμούδιασμα. Έχει ελάχιστη συντήρηση ( βαρέθηκα βρέ παιδιά τόσα χρόνια να λαδώνω-ρυθμίζω-αλλάζω αλυσίδες γρανάζια) και χαμηλή κατανάλωση (οικογενειάρχης γαρ και η βενζίνη πανάκριβη). Αυτά προς το παρών, εύχομαι σε όλους καλά, πολλά και ασφαλή χιλιόμετρα. Για όποιον ενδιαφαίρεται , μπορεί να μπεί στο site μας ( www.deauville.gr) για να μάθει περισσότερα για μια παραξηγημένη στην Ελλάδα μοτοσυκλέττα , και για διάφορες εκδρομές που κάνουμε. Καλά χιλιόμετρα και προσοχή τώρα που άρχισαν οι βροχές.
Vasilis
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 09, 2006 7:01 pm

Δημοσίευσηαπό iliasRC31 την Τρί Οκτ 10, 2006 11:01 pm

φιλε βασιλη

καλως ηλθες στην παρεα μας

ασε τους αλλου να λενε ,ειναι μια υπεροχη μηχανη ,σιγουρα παρεξηγημενη αλλα υπεροχη για αυτα που κανει και αυτα που ζηταει

ενα σκυλι που παει παντου και ζηταει ελαχιστα
Ακριβές ασφάλειες ; Οχι ποιά ! https://www.insurance4you.gr & https://www.ins4youdirect.gr/
Το Motocikleta στο Facebook http://www.motocikleta.gr/facebook
Το Motocikleta στο Twitter http://twitter.com/motocikleta
------------------------------------------------
Άβαταρ μέλους
iliasRC31
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 7007
Εγγραφή: Τετ Ιουν 14, 2006 10:22 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Ονομα χρήστη: Ηλίας
Κυβικά: 1050
Επάγγελμα: Ασφαλιστικός Σύμβουλος -www.Insurance4you.gr

Δημοσίευσηαπό Theo την Τρί Οκτ 10, 2006 11:01 pm

rc31 έγραψε:φιλε βασιλη

καλως ηλθες στην παρεα μας

ασε τους αλλου να λενε ,ειναι μια υπεροχη μηχανη ,σιγουρα παρεξηγημενη αλλα υπεροχη για αυτα που κανει και αυτα που ζηταει

ενα σκυλι που παει παντου και ζηταει ελαχιστα


+1
Άβαταρ μέλους
Theo
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 693
Εγγραφή: Τρί Ιουν 27, 2006 6:42 pm
Τοποθεσία: Γουδί - Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Dakota την Τρί Οκτ 10, 2006 11:01 pm

Ok Ok μην βαράτε όλοι μαζί. Ο καθένας αγοράζει ότι μηχανάκι γουστάρει.

Δεν είμαι εγώ αυτος που θα πω ποιό είναι σωστό μηχανάκι και ποιό όχι.

Γιατί καλώς ή κακώς αυτό που οδηγούμε καμιά φορά μας χαρακτηρίζει και σαν ανθρώπους.

για τσεκαρετε αυτο το link
http://www.motomag.gr/forum/forumessage ... vid=162556

για να καταλάβουμε λίγο και τις νοοτροπίες μερικών.

ΕΚΔΡΟΜΗ ΜΕ 4ΜΕΛΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΕ ΜΗΧΑΝΗ.

Συγγνώμη φίλε μου, ανεβαίνατε και οι 4 πάνω?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Dakota
Συχνό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2185
Εγγραφή: Τρί Αύγ 29, 2006 4:08 pm
Τοποθεσία: Hell for Leather
Ονομα χρήστη: Μήτσος
Μοντέλο: Moto Guzzi 1200 Sport
Yamaha YBR 125
Κυβικά: 1275

Επόμενο

Επιστροφή στο ΜΟΝΤΕΛΑ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες