Δημοσίευσηαπό Dimitris την Δευτ Ιουν 04, 2007 10:56 pm

O Valentino Rossi στην κορυφή του «λόφου» στο Mugello

O Rossi χαρούμενος με Έλληνες θαυμαστές του!
O Valentino Rossi και η Yamaha M1 ήταν οι θριαμβευτές του Ιταλικού Grand Prix που έγινε στους λόφους που σχηματίζουν την περίφημη πίστα του Mugello, λίγο έξω από την Φλωρεντία, στην πανέμορφη εξοχή της Τοσκάνης.
Ο 7 φορές Παγκόσμιος Πρωταθλητής και ήδη 7 φορές νικητής στην πίστα της πατρίδας του, πήρε την 60η του νίκη από 120 εκκινήσεις στη μεγάλη κατηγορία, την 86η σε 180 εκκινήσεις σε όλες τις κατηγορίες και ανέβηκε για 131η φορά στο βάθρο των νικητών. Στα απίστευτα ρεκόρ του super-star των αγώνων, συμπληρώνεται η πρώτη φορά που κάποιος έχει κερδίσει το GP της πατρίδας του 6 φορές (και μάλιστα συνεχόμενες) στη μεγάλη κατηγορία του Πρωταθλήματος.

Με τη νίκη του αυτή μείωσε σημαντικά τη βαθμολογική του διαφορά από τον πρωτοπόρο Stoner, που περιορίστηκε στην 4η θέση. Ο Rossi ξεκίνησε άσχημα και στον 2ο γύρο έπεσε στην 8η θέση, για να αρχίσει από εκεί μια φοβερή επίθεση που τον έφερε πρώτο στον 9ο από τους 23 γύρους του αγώνα. Από κει και πέρα δεν έχασε την πρωτιά από τον Pedrosa που τον πίεσε λίγο, αλλά τελικά συμβιβάστηκε με τη 2η θέση. Έτσι ο Valentino που εμφανίστηκε με μια μεγάλη κόκκινη καρδία στο κράνος – πολλοί λένε ότι είναι ερωτευμένος – πέρασε με επιτυχία το «λόφο» αυτό στην προσπάθειά του να ξαναπάρει πίσω τον τίτλο που έχασε πέρυσι και τώρα η μάχη για την κατάκτηση της κορυφής του βουνού που λέγεται Πρωτάθλημα, αρχίζει και πάλι με νέα δεδομένα.

Τη μάχη για την 3η θέση κέρδισε λίγο πριν το τέλος του αγώνα ο Βραζιλιάνος Alex Barros με την Ducati του, αφήνοντας τον Stoner 4ο. Στην 5η θέση έμεινε ο Hopkins με την Suzuki, αφού δεν κατάφερε να ακολουθήσει το ρυθμό των πρώτων. Στην 6η θέση ανέβηκε ο πολύ δυνατός – όταν τερματίζει -Toni Elias, με την Honda της ομάδας Gresini, κερδίζοντας μία – μία τις μάχες με τους Capirossi, Vermeulen, Melandri. Η συνέχεια του πρωταθλήματος αναμένεται ιδιαίτερα συναρπαστική, την επόμενη Κυριακή στην Βαρκελώνη.

πηγή:motograndprix.gr

O Rossi έκανε φανταστικό αγώνα. Κέντησε! Ζωγράφισε! Ο τύπος είναι ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑΣ!

Τον ευχαριστώ για το υπέροχο θέαμα που μόνο αυτός μπορεί να προσφέρει!