Φλάντζα συμπίεσης από R6 σε Fazer 600

Υλοποιημένα project....

Συντονιστής: Συντονιστές

Φλάντζα συμπίεσης από R6 σε Fazer 600

Δημοσίευσηαπό Gatas/Fazer 600 την Δευτ Μαρ 17, 2008 1:26 pm

Καλημέρα παιδιά έχω ένα Fazer 600 του 2005.To μοτόρι φοράει εξατμίσης ελευθέρας MIWW, γραναζι κοντό μπροστά 15άρι,φίλτρο Κ&Ν και εγκέφαλο παράλληλο Rapid bike.Ρώτησα ένα μηχανικό της Yamaha τι άλλο μπορώ να του βάλω για αύξηση της απόδοσης αλλά με αξιοπιστία.Μου είπε ότι αν βάλουμε μια φλάντζα συμπίεσης από R6 τότε αυξάνεται η συμπίεση από 12.2/1 σε 13/1 και το μηχανάκι θα πηγαίνει κομμάτια. Αυτό που φοβάμαι είναι το πόσο αξιόπιστο θα είναι αυτό το πείραγμα ώστε να μην πάρω το μοτέρ στα χέρια, γιατί είδη είναι κάπως τσιτομένο.Ποια είναι η γνώμη σας?
Άβαταρ μέλους
Gatas/Fazer 600
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Παρ Μαρ 14, 2008 1:09 pm
Τοποθεσία: Σαλλόνικα

Δημοσίευσηαπό odt την Δευτ Μαρ 17, 2008 2:24 pm

Αυτό το 13:1 βασίζεται σε επιστημονικά δεδομένα ή το μέτρησε με το μάτι...? :smt044

Όσο ψιλή κι αν είναι η φλάντζα του R6 αποκλείεται να φτάσει η συμπίεση στο 13:1...

Αν θες ακόμη δύναμη και αξιόπιστη, βάλε ολόσωμη εξάτμιση...αν δεν το έχεις κάνει ήδη...αλλιώς πάρε άλλη μηχανή...
Άβαταρ μέλους
odt
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 01, 2007 10:46 pm

Δημοσίευσηαπό iliasRC31 την Δευτ Μαρ 17, 2008 3:48 pm

αξιόπιστο για ποσα χλμ ?

κανενας μα κανενας δεν μπορει να σου δωσει απαντηση σε αυτο το θεμα και φυσικα να την υπογραψει

η αυξηση συμπιεσης θα σου δωσει κατι αλλα δεν νομιζω οτι θα δεις και τρελες διαφορες , απο μονη της δεν λεει και πολλα

αν ψαχνεις αλογα ψαξου σε μπιστονια ,εκεντροφορους και φυσικα προγραμμα
Ακριβές ασφάλειες ; Οχι ποιά ! https://www.insurance4you.gr & https://www.ins4youdirect.gr/
Το Motocikleta στο Facebook http://www.motocikleta.gr/facebook
Το Motocikleta στο Twitter http://twitter.com/motocikleta
------------------------------------------------
Άβαταρ μέλους
iliasRC31
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 7007
Εγγραφή: Τετ Ιουν 14, 2006 10:22 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Ονομα χρήστη: Ηλίας
Κυβικά: 1050
Επάγγελμα: Ασφαλιστικός Σύμβουλος -www.Insurance4you.gr

Δημοσίευσηαπό valentinosgsxr την Τρί Μαρ 18, 2008 6:05 am

Μια τετοια αυξηση της συμπιεσης θα σου δωσει πολυ περισσοτερη δυναμη απ οτι εχεις βγαλει μεχρι τωρα. Μπαινεις σε αλλο επιπεδο βελτιωσης κινητηρα αλλα αν ο μηχανικος σου ξερει τι κανει δεν θα χεις κανενα προβλημα αξιοπιστιας. Εχε στο νου σου οτι η αξιοπιστια ενος βελτιωμενου κινητηρα εξαρταται κατα κυριω λογο απο την ικανοτητα του στροφαλου και των μπιελων να ανταπεξελθουν στα μεγαλυτερα φορτια. Συνηθως (αναλογα με το μοτερ) η αυξηση της συμπιεσης γινεται παραλληλα με την αλλαγη εκκεντροφορων και πιστονιων. Στην συγκεκριμενη περιπτωση αν ο κινητηρας σου μοιραζετε στροφαλο, μπιελες και πιστονια με αυτον του R6 τοτε θα μπορεις ευκολα και αξιοπιστα να τον φερεις στα επιπεδα αποδοσης του R6. Καθολου ασχημα δηλαδη!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
valentinosgsxr
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 673
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 21, 2007 1:25 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Μοντέλο: GSX-R750T SRAD
Κυβικά: 750

Δημοσίευσηαπό Gatas/Fazer 600 την Τρί Μαρ 18, 2008 1:07 pm

Η μηχανή φοράει πρόγραμμα (rapid bike) και εξατμίσεις (MIWW).Έχω στηθεί με Ζ750 και το έχω περάσει με άνεση, επίσης φεύγει από GSXR 600 Κ6 μπροστά μέχρι τα 200KM/h.Παρόλα αυτά ο μηχανικός της YAMAHA μου είπε <<Αν>>. Στρόφαλο και εκκεντροφόρους δεν έχει από R6.Αλλά από αξιοπιστία μου λένε ότι δεν θα έχει κανένα πρόβλημα.Αυτή την μετατροπή την κάνουν συνήθως σε fazer 1000 βάζοντας φλάντζα από R1.
Υ.Σ. Έχω πάει σε δυο αντιπροσωπίες YAMAHA και μου είπαν το ίδιο πράγμα, ενώ σε μια τρίτη μου είπαν ότι μπορεί και να μην αντέξει.
Το κάπνισμα βλάπτει σοβαρά την υγεία! Γι αυτό και γω κρατούμαι υγειής για να μπορώ να καπνίζω!!
Άβαταρ μέλους
Gatas/Fazer 600
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Παρ Μαρ 14, 2008 1:09 pm
Τοποθεσία: Σαλλόνικα

Δημοσίευσηαπό Mythos την Τρί Μαρ 18, 2008 4:57 pm

To Fazer ρίχνει έτσι κι αλλιώς στο Z750 λόγω ευστροφίας και κοντύτερου γραναζώματος. Αθτό με το GSXR600 λίγο απίστευτο ακούγεται. Τέλος πάντων είναι τόσο σημαντικό να "ρίχνεις" στο GSXR ώστε να ρισκάρεις τη λειτουργία του κινητήρα σου ???
Άβαταρ μέλους
Mythos
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 253
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 03, 2006 7:11 am
Τοποθεσία: PATRA-PYRGOS

Δημοσίευσηαπό georgek την Τρί Μαρ 18, 2008 11:16 pm

Mythos έγραψε:To Fazer ρίχνει έτσι κι αλλιώς στο Z750 λόγω ευστροφίας και κοντύτερου γραναζώματος. Αθτό με το GSXR600 λίγο απίστευτο ακούγεται. Τέλος πάντων είναι τόσο σημαντικό να "ρίχνεις" στο GSXR ώστε να ρισκάρεις τη λειτουργία του κινητήρα σου ???




Μαλλον σε "μαμα" Ζ εννοει.Γιατι σε Ζ με αντιστοιχες βελτιωσεις με το Fazer του φιλου μαλλον απιθανο.
Συμφωνω απολυτα ως προς το μη ρισκαρισμα της αξιοπιστιας για να περασεις καποιον στο φαναρι.
Ηδη οι βελτιωσεις που εκανες φιλε Gatas/Fazer 600 ειναι μια χαρα και αποκλειεται να σου δημιουργησουν προβλημα.
Κανω φασαρια...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
georgek
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Τετ Ιαν 30, 2008 1:23 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Δημοσίευσηαπό valentinosgsxr την Τρί Μαρ 18, 2008 11:35 pm

Βρε αφηστε το παιδι να τουμπ...αγιασει! Μην του κοβεται τα φτερα. Εγω λεω να πας κατευθειαν στο τουρμπο οπου θα χρειαστεις αλλη φλαντζα για να κατεβασεις συμπιεση οποτε αυτη του R6 μη την χαραμιζεις τσαμπα. :supz:

(συγχωρεστε με για το σπαμ αλλα νομιζω οτι ειδη εχουν δωθει αρκετες καλες γνωμες).
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
valentinosgsxr
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 673
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 21, 2007 1:25 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Μοντέλο: GSX-R750T SRAD
Κυβικά: 750

Δημοσίευσηαπό Typhoon την Σάβ Μάιος 10, 2008 6:19 pm

Ουδέν καλο αμιγές κακού...

Καλή η αύξηση συμπίεσης, θα δώσει κάτι ψιλά στην ιπποδύναμη ψηλά αλλα...

η προανάφλεξη (πυράκια) θα χτυπάει συχνά και απο πολύ χαμηλά (σε νορμάλ Fazer ανοίγεις με 6η απο τα 50 και δεν κάνει κιχ) πράγμα που θα δυσκολέψει κάπως την καθημερινότητα σου.

Επιπλέον θα χρειάζεται να χρησιμοποιείς μόνο super αμόλυβδη με την γνωστή τιμή της...

Κατα τη γνώμη μου, αφού η κόντρα σε ενδιαφέρει ψάξου κι άλλο με το κόντεμα της τελικής και απο το πίσω γρανάζι. Θα νιώθεις λές και έχεις +20 αλογα, αλλά θα τελειώνεις στα 200.
Άβαταρ μέλους
Typhoon
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 20, 2006 12:07 pm


Επιστροφή στο PROJECT - ΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες