Δεν μπορώ να διαλέξω

Οτι σάς συμβαίνει - οτι βλέπουν τα μάτια μας στον μοτοσυκλετιστικό χώρο και οχι μόνο.

Δεν μπορώ να διαλέξω

Δημοσίευσηαπό Billy την Κυρ Ιούλ 20, 2008 10:44 pm

Έχω πάει παντού και δεν μπορώ να αποφασίσω τι μηχανή να πάρω. Έλεγα μήπως βοηθήσετε να μου πείτε πως πάνε στο δρόμο κάποιες μοτοσυκλέτες που έχω υπόψην. Η μηχανή θα χρησιμοποιείται καθημερινά για την πόλη άλλα κύριως σκοπός του είναι οι ορεινές περιοχές έξω απο αυτήν. Αργώ πολύ να φτάσω στον προορισμό μου γιατί θέλω να βρίσκομαι όση ώρα γίνεται πάνω στο δρόμο, σε εθνική οδό σπάνια ξεπερνώ της 140-150χαω άρα δεν ψάχνω για κάνα τέρας. Και με 70-80αλογάκια καλά θα είμαι αρκεί να τραβάει χαμηλά και να πηγαίνει και με μια-δύο ταχύτητες πάνω στο κιβώτιο. Δεν θα κάνω τον Rossi στις στροφές αλλά θα ήθελα να έχει κάποια αίσθηση η μοτοσυκλέτα και να συγχωρεί τυχόν λάθη μου (είναι και καλοκαίρι, ξέρετε τι βλέπουν τα ματάκια μου όταν περνώ απο παραλίες?). Να είναι ευρύχωρο μιας και είμαστε κάποιου ύψους και να κάθεται άνετα συνεπιβάτης, όχι σαν το RF μου που όποτε περνάμε απο βιτρίνες βλέπω πως κάθεται και την λυπάμαι. Βλέπω σοβαρά το Suzuki DL650, άνετο με ωραία θέα πάνω στην σέλα, και με πολύ φτηνή τιμή. Μαρέσει σαν εμφάνηση η Ducati Multistrada 620 αλλά δεν νομίζω πως αξίζουν τα λεφτά. Το CBF600S, ωραία εξωτερικά, ωραία όργανα, είναι Honda αλλά μου φάνηκε πολύ street σε σχέση με τα άλλα, ειδικά το πως είναι τοποθετημένα τα πόδια. Και τέλος Yamaha TDM900... τρέλα, αλλά δεν ξέρω αν είμαι έτοιμος να οδηγήσω μοτοσυκλέτα με τέτοια ροπή και κυβικά. Ότι πρέπει για αυτά που ζητάω αλλά όπως μου είπε ο πωλητής "Δεν είναι τα κυβικά σου".
Θα ήθελα την γνώμη σας, ειδικά τα άτομα που έχουν κάποιες απο αυτές της μηχανές. Αν έχετε να προτείνεται κάτι άλλο ακούω αρκεί να μη ξεπερνάει της 9000Ε
Άβαταρ μέλους
Billy
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1070
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2007 5:06 pm
Τοποθεσία: Αθήνα Γλυφάδα
Κυβικά: 0

Δημοσίευσηαπό DesertStorm την Δευτ Ιούλ 21, 2008 1:28 am

Εσύ δεν είσαι που ήθελες να πάρεις μια Μπόνεβιλ αν θυμάμαι καλά?

Δεν την πήρες τελικά?

Αν όχι, κακώς, πάρτη. Δεν νομίζω να κάνεις καλύτερη επιλογή.

Αν σου φαίνεται ακριβή η Τ100, φέρτην (ελαφρώς) απο Αγγλία, θα σου βγει πολύ φτηνότερα.......

Αν θέλεις καινούργια, πάρε την μπλάκ με οχτώ χιλιάρικα. Το ίδιο πράμα είναι. Και έχει και πιο ωραίο χρώμα στο μοτέρ!
Άβαταρ μέλους
DesertStorm
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 172
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2008 5:29 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευσηαπό Man With No Name την Δευτ Ιούλ 21, 2008 6:50 am

Νομίζω πως το V-strom 650cc είναι αυτό που χρειάζεσαι
Remember The Name! :smt101
Άβαταρ μέλους
Man With No Name
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 22, 2007 12:14 pm

Δημοσίευσηαπό Billy την Δευτ Ιούλ 21, 2008 11:00 am

DesertStorm ωραία μηχανή το Bonneville, είναι απο της μοτοσυκλέτες που της αγοράζεις και την χαίρεσαι όσο περνούν τα χρόνια. Το πρόβλημα είναι πως έκανα το λάθος και ανέβηκα και σε ένα Sportster 883 και ταξίδευψα. Ξεπερνάει το ποσό που μπορώ να δώσω αλλά το γουστάρω τόσο πολύ που τα λεφτά θα τα βρω αν το αποφασήσω. Ο λόγος που με κρατάει είναι ότι όλοι μου λένε πως δεν "πάει" και ότι είναι μικρό
ManWithNoName το Suzuki όντως είναι η πιο σίγουρη λύση απλά στα μάτια μου δεν έχει αυτό το κάτι.
Άβαταρ μέλους
Billy
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1070
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2007 5:06 pm
Τοποθεσία: Αθήνα Γλυφάδα
Κυβικά: 0

Δημοσίευσηαπό Ofanis την Δευτ Ιούλ 21, 2008 12:34 pm

θα σου προτεινα tdm900. μια χαρα ειναι τα κυβικα του.

απο την αλλη δες και το versys
Άβαταρ μέλους
Ofanis
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 29, 2006 2:06 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Ονομα χρήστη: Φάνης
Μοντέλο: R1
Κυβικά: 1000
Επάγγελμα: Αρχιτέκτων Μηχανικός

Δημοσίευσηαπό prodigy την Δευτ Ιούλ 21, 2008 12:39 pm

http://motocikleta.gr/forum/viewtopic.php?t=7772

ουτε που το ξερω το παιδι. το μηχανακι παντως φενετε καθαρο. για δες το
KTM DUKE II & KTM 950 SM Εικόνα

-----------------------------------------------------------------------
ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΥ ΡΕ !!! Εικόνα

-----------------------------------------------------------------------

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
prodigy
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 324
Εγγραφή: Παρ Ιουν 20, 2008 4:27 pm
Τοποθεσία: Salonika

Δημοσίευσηαπό Billy την Δευτ Ιούλ 21, 2008 4:31 pm

prodigy ψάχνω για καινούργεια μοτοσυκλέτα. Το Versys φίλε Ofanis λένε πως είναι καλή μοτοσυκλέτα αλλά δεν μαρέσουν τα πλαστικά του ειδικά έτσι όπως είναι τοποθετημένο τα όργανα.
Άβαταρ μέλους
Billy
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1070
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2007 5:06 pm
Τοποθεσία: Αθήνα Γλυφάδα
Κυβικά: 0

Δημοσίευσηαπό Rodman την Δευτ Ιούλ 21, 2008 5:01 pm

Αν και απο ότι έχω καταλάβει ψάχνεις κάτι ΟΝ-OFF με ποιο street χαρακτήρα για αυτο και αναφέρεσε σε TMD 900, Multistrada , DL650 , CBF , Versys.

Και εχουμε και λεμε τα εξης. :

TDM 900 ανέφερες οτι έχει πολυ ροπή και δεν σου κάνει... Θα συμφωνήσω σε αυτο αν είσαι αρχάριος οδηγός απο την άλλη έχει απο τα καλύτερα πακέτα σε σύνολο και ποτέ δεν θα σου φανεί λίγη...

Multistrada 620 : Δεν βγαίνει πια στην παραγωγή ένα απο τα καλύτερα για μένα στην κατηγορία άλλα δεν έχεις την τρέλα του Ducatisti μεσα σου νομίζω ότι μέσα στο 3μηνο θα την έχεις πουλήσει...

DL650 : Best Value for Money Νομίζω τα λέει όλα...

CBF : Πολυ street αν νομίζω οτι δεν άσχημη λύση. Μπορεί και κάνει όλα εγω προσωπικά ένα φεγγάρι που πέρασε απο τα χέρια ένα απο αυτα δεν κόλησε στο να πάει και λίγο χώμα... Έχει ωραία ροπή σε όλο το φάσμα μην φανταστείς τρελλά ξεσπάσματα και αν θέλει μια πιο γρηγορή διαδρομή το δουλευεις ψηλά και τα βλέπεις όλα...

Versys : Μαρέσει για όλα του απλά... Δυνατός κινητήρας πολύ και ωραίο στήσιμο αλλα λίγο ακραίο και όχι τόσο φιλικό για κάποιον αρχάριο θα έλεγα εν σχέση με ένα DL...

Τώρα δεν μπορώ να φανταστώ κάποιο άλλο μοντέλο που να μπορεί να σου κάνει την δουλειά που σου κάνουν αυτά...

Αν θέλεις κάτι σε λίγο πιο OFF που έχω ακούσει πάρα πολύ καλά λόγια είναι το καινούργιο Tenere της Yamaha όπου πολλοί είναι ενθουσιασμένοι με τα άλματα προόδου που έκανε η ΥΑΜΑΗΑ...
I fight alone in the Dark against my shadows , My worst enemy is me !
Rodman
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 18, 2008 10:56 pm

Δημοσίευσηαπό iliasRC31 την Τρί Ιούλ 22, 2008 3:16 pm

επισης ενα all around bike ειναι και το fazer 600

http://motocikleta.gr/forum/viewtopic.php?t=4587

και μην τρελαθουμε οτι το TDM 900 εχει τρελη ροπη και δεν μπορεις να το οδηγησεις

αντιθετος αφου ζητας ενα μοτορι που να ταξιδευει με μια ταχυτητα επανω τοτε θες ροπη

απο οσα διαβαζω κυριος θα κινησε σε ασφαλτο

οποτε σου προτεινω TDM ,Fazer, CBF , ξεχνα το Ducati και ιδιαιτερα το 620 και αν θες και χωμα τοτε παρε το Vstrom
Ακριβές ασφάλειες ; Οχι ποιά ! https://www.insurance4you.gr & https://www.ins4youdirect.gr/
Το Motocikleta στο Facebook http://www.motocikleta.gr/facebook
Το Motocikleta στο Twitter http://twitter.com/motocikleta
------------------------------------------------
Άβαταρ μέλους
iliasRC31
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 7007
Εγγραφή: Τετ Ιουν 14, 2006 10:22 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Ονομα χρήστη: Ηλίας
Κυβικά: 1050
Επάγγελμα: Ασφαλιστικός Σύμβουλος -www.Insurance4you.gr

Δημοσίευσηαπό BUSA MAKIS την Τρί Ιούλ 22, 2008 3:17 pm

Νομίζω πως το v-strom είναι η μοτοσυκλέτα που ψάχνεις και σου ταιριάζει.
Άβαταρ μέλους
BUSA MAKIS
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: Παρ Δεκ 08, 2006 5:07 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο: SUZUKI HAYABUSA
Κυβικά: 1300

Δημοσίευσηαπό Dakota την Τρί Ιούλ 22, 2008 3:52 pm

Απλώς το V-strom είναι πιθανόν σε 1-2 χρόνια να το βαρεθείς και να ψάχνεις πάλι για μηχανάκι. :smt002
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Dakota
Συχνό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2185
Εγγραφή: Τρί Αύγ 29, 2006 4:08 pm
Τοποθεσία: Hell for Leather
Ονομα χρήστη: Μήτσος
Μοντέλο: Moto Guzzi 1200 Sport
Yamaha YBR 125
Κυβικά: 1275

Δημοσίευσηαπό valentinosgsxr την Τετ Ιούλ 23, 2008 6:53 pm

Παρε ενα v strom κι οταν το βαρεθεις βαλτου αυτοκολλητα guzzi κι ετσι θα χεις ενα μηχανακι για παντα...αντε καλοριζικο (κυριολεκτικα ε!).
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
valentinosgsxr
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 673
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 21, 2007 1:25 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Μοντέλο: GSX-R750T SRAD
Κυβικά: 750

Δημοσίευσηαπό Billy την Σάβ Ιούλ 26, 2008 10:42 pm

Μακάρι να είχα χρήματα να έπερνα πέντε μοτοσυκλέτες αλλά δυστηχώς πρέπει να διαλέξω μόνο μια.
Ανέβηκα στο Versys και παρόλου το σχετικά μεγάλο μου ύψος με δυσκολία πάταγα και τα δύο πόδια στο δρόμο. Κατα τα άλλα μάρεσε η θέση οδήγησης, σχετικά κοντά στο τιμόνι, όρθια θέση και μαρπιέδες σε θέση που βάζουν τα πόδια μου σε εξαιρετικά άνετη θέση. Με ενοχλούσε που οι μαρσπιέδες χτύπαγαν συνέχεια τα πόδια μου όταν τα είχα κάτω, δηλαδή κινήσεις μπρος πίσω με τα πόδια γίνονται με δυσκολία. Περίεργη περίπτωση μοτοσυκλέτας αν σκεφτείς πως πέρνεις πολλά για τα 7.200Ε που ζητάνε. Ρυθμιζόμενες αναρτήσεις, οπτικά ωραία φρένα, πρωτότυπη εξάτμηση και μούρη, και αν γράφουν αλήθεια στα περιοδικά απο τα πιο οικονομικά μοτέρια. Το σκέφτομαι σοβαρά... είναι πολύ funky μοτοσυκλέτα
Άβαταρ μέλους
Billy
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1070
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2007 5:06 pm
Τοποθεσία: Αθήνα Γλυφάδα
Κυβικά: 0

Δημοσίευσηαπό dijkstra την Κυρ Ιούλ 27, 2008 7:59 am

Φίλε Billy, υπάρχει ο άγραφος κανόνας στην αγορά μοτοσικλέτας του : παίρνουμε ότι μας κάνει κλικ

η πρότασή μου λοιπόν είναι να πάρεις το TDM.

Όποια μοτοσικλέτα και να πάρεις εφόσον δεν την "ξέρεις" έννοείται πως δεν θα πηγαίνεις 'πλακωμένος", μεγάλο παιδί είσαι! (φανταζομαι ! )

οπότε με λίγη προσοχή θα καταφέρεις να το δαμάσεις !


Τέλος, θα σου πώ κάτι που μου είχε πεί ένας συνφορουμίτης που πιστεύω οτι εάν μεχρι τωρα σε έβαλά σε σκέψεις με αυτό θα σε πείσω σίγουρα!

Πάρ' το. Αν πάρεις κάτι άλλο και σταματίσει δίπλα σου σε κάποιο φανάρι θα αισθανθείς πολύ άσχημα... :smt045
Άλλη φάση να 'σαι καπετάνιος!
_________________________________

Αν δεν βλέπεις εκεί που θες να πας...
Θα πας εκεί που βλέπεις.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
dijkstra
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 353
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2007 3:16 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Μοντέλο: V-Strom
Κυβικά: 1000

Δημοσίευσηαπό Billy την Κυρ Ιούλ 27, 2008 4:55 pm

dijkstra έγραψε:Αν πάρεις κάτι άλλο και σταματίσει δίπλα σου σε κάποιο φανάρι θα αισθανθείς πολύ άσχημα... :smt045

Ετσι είναι φίλε dijkstra, καλύτερα να πάρω αυτό που γουστάρω τρελά και ας μου κάνει την ζωή δύσκολη κάποιες φορές. Τουλάχιστον θα το κοιτάω και θα λέω αυτό είναι δικό μου :cool:
Άβαταρ μέλους
Billy
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1070
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2007 5:06 pm
Τοποθεσία: Αθήνα Γλυφάδα
Κυβικά: 0

Δημοσίευσηαπό valentinosgsxr την Τετ Ιούλ 30, 2008 12:14 am

Αμα ειναι να σου κανει το TDM την ζωη δυσκολη ασ' το καλυτερα με τα μηχανακια...με το συμπαθειο δηλαδη.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
valentinosgsxr
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 673
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 21, 2007 1:25 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Μοντέλο: GSX-R750T SRAD
Κυβικά: 750

Δημοσίευσηαπό giorgidm την Τετ Ιούλ 30, 2008 12:51 am

valentinosgsxr έγραψε:Αμα ειναι να σου κανει το TDM την ζωη δυσκολη ασ' το καλυτερα με τα μηχανακια...με το συμπαθειο δηλαδη.





χαχαχαχαχαχαχα.....μπουααααα χαχαχαχαχαχαχα.......... :smt043 :smt043 :smt043 :smt043
Άβαταρ μέλους
giorgidm
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 768
Εγγραφή: Τρί Δεκ 19, 2006 10:47 pm
Τοποθεσία: porto salonico
Ονομα χρήστη: GEORGE DIMITRIOU
Μοντέλο: XT660 X
Κυβικά: 660

Επόμενο

Επιστροφή στο ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες