O Rossi «νίκη/πρωτάθλημα»

Ολα τά μάτια σέ μία ευθεία

O Rossi «νίκη/πρωτάθλημα»

Δημοσίευσηαπό iliasRC31 την Κυρ Αύγ 31, 2008 6:43 pm

O Valentino Rossi γιόρτασε με μεγαλειώδη τρόπο τη νίκη στο Grand Prix που γίνεται 15χλμ. μακριά από το σπίτι του. Στην ευθεία εκκίνησης τερματισμού της πίστας του Misano, 70,000 θεατές τον αποθέωσαν δημιουργώντας μια φοβερή ατμόσφαιρα. Η νίκη αυτή συμπληρώνει ένα φοβερό ρεκόρ για τον «γιατρό», που έχει κερδίσει σε όλες τις πίστες στις οποίες γίνεται αγώνας motoGP, εκτός βέβαια από την Ινδιανάπολη, που θα γίνει για πρώτη φορά σε 2 εβδομάδες. Το άλλο μεγάλο ρεκόρ του Rossi είναι η ισοφάριση του αριθμού νικών στη μεγάλη κατηγορία, του ρεκόρ που μέχρι τώρα κατείχε ο μεγάλος Giacomo Agostini, με 68 νίκες. Ένα ρεκόρ που σίγουρα μπορεί να καταρριφθεί στους επόμενους 5 αγώνες της χρονιάς. Το επόμενο γεγονός που έκανε χαρούμενο τον Ιταλό 7 φορές Παγκόσμιο Πρωταθλητή είναι ότι με την πτώση του Stoner, η πρωτοπορία του στη βαθμολογία είναι τέτοια που του επιτρέπουν να πανηγυρίζει μέσα του τον 8ο τίτλο, αφού με 75 βαθμούς διαφορά μπορεί ακόμη και 5ος να τερματίζει σε κάθε αγώνα και να το πάρει με 5 βαθμούς διαφορά! «Μετά τη Laguna Seca ίσως να πιέστηκε (ο Stoner) και να έκανε δύο μεγάλα λάθη. Στο Brno ήξερα ότι μπορούσα να παλέψω για τη νίκη, εδώ δεν ξέρω... η διαφορά ήταν μεγάλη», είπε ο Rossi και συμπλήρωσε για τη δική του απόδοση: «οι οπαδοί μου εδώ μου δίνουν 150% κίνητρο για τα δώσω όλα, μου δίνουν θετική ενέργεια».
O Casey Stoner από την πλευρά του είπε ότι στο Brno βρήκαμε ότι το πρόβλημα ήταν το λάστιχο που θέλει μερικούς γύρους για να δουλέψει όπως πρέπει. «Κάναμε κάτι έξυπνο σήμερα, βάλαμε για ένα γύρο το πρωί στο ζέσταμα, το λάστιχο του αγώνα και έτσι έφυγαν από πάνω τα υλικά που έχει όταν είναι καινούργιο. Έτσι ξεκίνησα πολύ καλά, αλλά δεν πήρα κανένα μεγάλο ρίσκο και δεν πίεζα εκείνη τη στιγμή όπως στο Brno. Ήθελα να κρατήσω μια διαφορά γιατί αν έμπλεκα σε μάχη θα ήταν δύσκολο, λόγω του προβλήματος με το χέρι μου. Φέτος πιέζω λιγότερο, έχω περισσότερη εμπειρία από πέρυσι. Όμως η πτώση δεν έχει σχέση με πίεση, δείτε το γυρολόγιο, δεν ήμουν κοντά στο όριο», είπε ο Αυστραλός που συμπλήρωσε ότι η υπόθεση με το χέρι του είναι λίγο περίπλοκη, αφού ο τραυματισμός έγινε πριν 5 χρόνια και δεν φαίνεται ότι το κόκαλο έχει αναρρώσει. «Δεν θα αλλάξει τίποτε προς το καλύτερο στους επόμενους αγώνες, πρέπει να κάνω εγχείρηση στο τέλος της χρονιάς», είπε στον απεσταλμένο μας Δημήτρη Διατσίδη λίγο μετά το τέλος του αγώνα.

Στον αγώνα τώρα η απόδοση του Jorge Lorenzo με την 2η εργοστασιακή Yamaha που φοράει Michelin, ήταν πολύ καλή και η 2η θέση κάτι που του άξιζε. Η μεγάλη έκπληξη ήταν η 3η θέση του Toni Elias με την δορυφορική Ducati, που μετά τη 2η θέση στο Brno, επιβεβαίωσε ότι έχει καταλάβει τον τρόπο που πρέπει να οδηγείται αυτή η μοτοσυκλέτα και μάλιστα άντεξε στην πίεση του Dani Pedrosa με την Honda του, που φόρεσε για τελευταία φορά Michelin, αφού αμέσως μετά τον αγώνα ανακοινώθηκε το αναμενόμενο διαζύγιο (πριν το τέλος της χρονιάς) με την γαλλική εταιρία ελαστικών.

O Chris Vermeulen με την Suzuki τερμάτισαν στην 5η θέση, πίσω από το μικρόσωμο Ισπανό. Ο Αυστραλός οδηγός έκανε κακή εκκίνηση και χρειάστηκε να προσπαθήσει πολύ για ένα καλό αποτέλεσμα. Ο ομόσταυλός του Loris Capirossi τερμάτισε 7ος στον 277ο αγώνα της καριέρας του, που τον έκανε τον εμπειρότερο οδηγό της ιστορίας. Ανάμεσα στις δύο γαλάζιες μοτοσυκλέτες βρέθηκε ο Βρετανός James Toseland με την Yamaha Tech3 σε ένα καλό αποτέλεσμα, μετά από σκληρές μάχες. Dovizioso, Melandri, Edwards έκλεισαν την πρώτη δεκάδα.
Ακριβές ασφάλειες ; Οχι ποιά ! https://www.insurance4you.gr & https://www.ins4youdirect.gr/
Το Motocikleta στο Facebook http://www.motocikleta.gr/facebook
Το Motocikleta στο Twitter http://twitter.com/motocikleta
------------------------------------------------
Άβαταρ μέλους
iliasRC31
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 7007
Εγγραφή: Τετ Ιουν 14, 2006 10:22 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Ονομα χρήστη: Ηλίας
Κυβικά: 1050
Επάγγελμα: Ασφαλιστικός Σύμβουλος -www.Insurance4you.gr

Δημοσίευσηαπό CBF_1000 την Κυρ Αύγ 31, 2008 9:20 pm

Οι "καταλάθος" πρωταθλητές,πρέπει να καταλάβουν ότι δεν έχουν μέλλον
όσο υπάρχει ο "Γιατρός".
Συνημμένα

Άβαταρ μέλους
CBF_1000
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Τετ Ιαν 09, 2008 12:13 am
Τοποθεσία: Πολύκαστρο
Ονομα χρήστη: Χρήστος
Μοντέλο: HONDA CBF 1000
Κυβικά: 0

Δημοσίευσηαπό Dimitris την Δευτ Σεπ 01, 2008 7:52 am

CBF_1000 έγραψε:Οι "καταλάθος" πρωταθλητές,πρέπει να καταλάβουν ότι δεν έχουν μέλλον
όσο υπάρχει ο "Γιατρός".


Καλά, δεν πιστεύω οτι ήταν καταλάθος πρωταθλητής ο Stoner πέρυσι. Σίγουρα ο ιατρός είχε προβλήματα με τη μοτσικλέτα-ελαστικά και λίγο ατυχία, αλλά ο Στόουνερ ήταν εκεί να εκμεταλλευτεί όλες τις καταστάσεις και να οδηγήσει σχεδόν σε όλες τις πίστες χωρίς λάθη. Δεν νομίζω οτι είναι τυχαίο αυτό. Από την άλλη φαίνεται πως ο πιτσιρικάς δεν αντέχει στη πίεση του Ρόσσι.

Πάντως ο Ρόσσι είναι ο αδιαμφισβήτητος κυρίαρχος και όσο τρέχει με ανταγωνιστική μοτοσικλέτα, δεν έχουν μέλλον οι άλλοι....σωστός!
Moderator of Motocikleta.Gr

Moto Guzzi Breva V1100 2006
Moto Guzzi Le Mans V11 2003
Moto Guzzi World Club

The way the "V" is meant to be...



Δημοπρασίες Αγάπης ! Δεν έχεις ακόμα την κάρτα μέλους ? Δες τι χάνεις !
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Παλαιό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 7897
Εγγραφή: Τετ Αύγ 30, 2006 8:11 pm
Τοποθεσία: Μακεδονία, Θεσσαλονίκη, Καλαμαριά
Μοντέλο: Moto Guzzi 1100 Breva 2006 ABS, V11 Le Mans 2003, 1100 sport 1998
Κυβικά: 1100

Δημοσίευσηαπό Tdmrider την Δευτ Σεπ 01, 2008 2:36 pm

Ο rossi στην φυσική του θέση! Go go go !!!



:smt006 :smt006 :smt006
Moderator of Motocikleta.Gr


Το μεγαλύτερο δώρο για έναν αναβάτη είναι η επόμενη βόλτα με τη μηχανή. Οδηγείτε με ασφάλεια λοιπόν.


Δημοπρασίες Αγάπης !

Δεν έχεις ακόμα την κάρτα μέλους ? Δες τι χάνεις !
Άβαταρ μέλους
Tdmrider
Συχνό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2698
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2006 12:00 am
Τοποθεσία: Βούλα, Αθήνα
Ονομα χρήστη: Σπύρος
Μοντέλο: Yamaha TDM
Κυβικά: 900


Επιστροφή στο ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ-ΝΕΑ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες