Και αν βαλίτσα, ποιά;

Μπαγκαζιέρες, tankbag, κτλ

Και αν βαλίτσα, ποιά;

Δημοσίευσηαπό man_OS την Παρ Ιουν 06, 2008 2:05 pm

Καλησπέρα σε όλους!
Έχοντας πολύ πρόσφατα αγοράσει μηχανή, άρχισα σιγά σιγά να μπαίνω και στον κόσμο των αξεσουάρ γενικότερα. Το ζήτημα που γεννιέται τώρα είναι: Πώς μεταφέρουμε χαρτιά, αλυσίδα για κλείδωμα, πορτοφόλι, κινητά και γενικότερα τζατζαλομάζαλα που χρειάζονται. Σκέφτηκα για το tankbag αλλά είδα ότι είναι μαγνητικά, ενώ η μηχανή που πήρα έχει αυτό το προστατευτικό δέρμα πάνω στο ρεζερβουάρ, άρα το μαγνητικό δεν είναι λύση...
Δεύτερη επιλογή: Παίρνω ένα τσαντάκι λίγο μεγαλούτσικο, από αυτά που πιάνουν στη μέση και στο πόδι, και βάζω εκεί τα χαρτιά τα κινητά κλπ. Ναι. Καλή λύση, τί γίνεται όμως όταν θες να πάρεις καμια κούτα τσιγάρα, ή η συμβία σε παίρνει τηλέφωνο και με την γλυκιά της φωνή σου ζητάει καθώς έρχεσαι τίποτα μικροψώνια; (ντρίπλα). Ή αν θες να πας μια μικροεκδρομούλα, πού βάζεις τα πράγματα;;;

Επομένως, η αγορά βαλίτσας είναι must. Και τώρα το ζήτημα. Πήγα σε διάφορα μαγαζιά, γιατί ο φίλος Acanthor μου είπε ότι δεν είναι όλες οι πατούρες ίδιες. Η μηχανή έχει ήδη τη σχάρα, αλλά όχι τη βαλίτσα... Σε όσα μαγαζιά πήγα, πήγαιναν σόνι και καλά να μου πουλήσουν και σχάρα και σίδερα και γενικότερα ό,τι μπορούσαν... Απέφευγαν δε συστηματικά να μου πουν ποιά μοντέλα κάνουν επιτέλους για την ήδη υπάρχουσα σχάρα.

Και γι αυτό ζητάω τη βοήθειά σας. Επισυνάπτω 2 φωτογραφίες με τις πατούρες της σχάρας. Αν θα μπορούσατε να μου πείτε κανα δυο μοντέλα, θα με διευκολύνατε πάρα πολύ. Δεν με ενδιαφέρει οπωσδήποτε να είναι καινούρια, και επειδή θέλω να ψάξω για μεταχειρισμένη, θα θελα να ξέρω τί ψάχνω. Και αν κάποιος απο σας έχει κάποια που να κάνει για πώληση, εδώ είμαστε :)
Ευχαριστώ πολύ
Συνημμένα

Άβαταρ μέλους
man_OS
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 229
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 08, 2008 8:52 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Ονομα χρήστη: Μάνος
Μοντέλο: Suzuki V strom
Κυβικά: 650

Δημοσίευσηαπό man_OS την Παρ Ιουν 06, 2008 2:10 pm

Να και η δεύτερη
Συνημμένα

Άβαταρ μέλους
man_OS
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 229
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 08, 2008 8:52 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Ονομα χρήστη: Μάνος
Μοντέλο: Suzuki V strom
Κυβικά: 650

Δημοσίευσηαπό Acanthor την Παρ Ιουν 06, 2008 4:06 pm

Παίρνει σίγουρα GIVI και Kappa. Και νομίζω παίρνει τις δημοφιλέστερες και μεγαλύτερες. (Givi V46, Kappa 49, Givi Maxia 52). Αλλά περίμενε να απαντήσουν κι άλλοι που έχουν περισσότερη εμπειρία στο θέμα.
Το τσαντάκι μέσης με έχει βολέψει χρόνια τώρα και το χρησιμοποιώ καθημερινά.
Η μηχανή σου έχει προφανώς Bagster στο ντεπόζιτο. Να ξέρεις ότι η Bagster έχει βγάλει τσάντες που κουμπώνουν στα κλιπσάκια του bagster και ταιριάζουν τέλεια! (έχω χρόνια τέτοιο...) ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.bagster.com/en/bagagerie-moto.php

Όσο για τα εξτρά φορτώματα είναι θέμα συνήθειας να βρίσκεις πατέντες να κουβαλάς πράγματα. Καλό είναι να έχεις κάτω από τη σέλα και 2 λάστιχα με γάντζους για να δένεις πράγματα στη σέλα πίσω.
Οι σακούλες κρέμονται και στα χέρια, τα πιο μεγάλα αντικείμενα σε στρητ μηχανές με μεγάλο ντεπόζιτο ακουμπάνε εκεί και στηρίζονται κάπως.
There's too much panic in this town....
Άβαταρ μέλους
Acanthor
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 819
Εγγραφή: Τετ Αύγ 30, 2006 3:12 pm
Τοποθεσία: Μαρούσι
Ονομα χρήστη: Όμηρος
Κυβικά: 0

Δημοσίευσηαπό iliasRC31 την Παρ Ιουν 06, 2008 4:10 pm

το σιγουρο ειναι οτι κανουν μοντελα απο givi

τωρα ποια δενε χω ιδεα αφου δεν εχω καν σχαρα
Ακριβές ασφάλειες ; Οχι ποιά ! https://www.insurance4you.gr & https://www.ins4youdirect.gr/
Το Motocikleta στο Facebook http://www.motocikleta.gr/facebook
Το Motocikleta στο Twitter http://twitter.com/motocikleta
------------------------------------------------
Άβαταρ μέλους
iliasRC31
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 7007
Εγγραφή: Τετ Ιουν 14, 2006 10:22 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Ονομα χρήστη: Ηλίας
Κυβικά: 1050
Επάγγελμα: Ασφαλιστικός Σύμβουλος -www.Insurance4you.gr

Δημοσίευσηαπό Dimitris την Παρ Ιουν 06, 2008 4:33 pm

Πήγαινε σε ένα κατάστημα με Givi προϊόντα.
Moderator of Motocikleta.Gr

Moto Guzzi Breva V1100 2006
Moto Guzzi Le Mans V11 2003
Moto Guzzi World Club

The way the "V" is meant to be...



Δημοπρασίες Αγάπης ! Δεν έχεις ακόμα την κάρτα μέλους ? Δες τι χάνεις !
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Παλαιό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 7897
Εγγραφή: Τετ Αύγ 30, 2006 8:11 pm
Τοποθεσία: Μακεδονία, Θεσσαλονίκη, Καλαμαριά
Μοντέλο: Moto Guzzi 1100 Breva 2006 ABS, V11 Le Mans 2003, 1100 sport 1998
Κυβικά: 1100

Δημοσίευσηαπό sotokan την Παρ Ιουν 06, 2008 7:55 pm

Acanthor έγραψε:Παίρνει σίγουρα GIVI και Kappa. Και νομίζω παίρνει τις δημοφιλέστερες και μεγαλύτερες. (Givi V46, Kappa 49, Givi Maxia 52). Αλλά περίμενε να απαντήσουν κι άλλοι που έχουν περισσότερη εμπειρία στο θέμα.
Το τσαντάκι μέσης με έχει βολέψει χρόνια τώρα και το χρησιμοποιώ καθημερινά.
Η μηχανή σου έχει προφανώς Bagster στο ντεπόζιτο. Να ξέρεις ότι η Bagster έχει βγάλει τσάντες που κουμπώνουν στα κλιπσάκια του bagster και ταιριάζουν τέλεια! (έχω χρόνια τέτοιο...) ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.bagster.com/en/bagagerie-moto.php

Όσο για τα εξτρά φορτώματα είναι θέμα συνήθειας να βρίσκεις πατέντες να κουβαλάς πράγματα. Καλό είναι να έχεις κάτω από τη σέλα και 2 λάστιχα με γάντζους για να δένεις πράγματα στη σέλα πίσω.
Οι σακούλες κρέμονται και στα χέρια, τα πιο μεγάλα αντικείμενα σε στρητ μηχανές με μεγάλο ντεπόζιτο ακουμπάνε εκεί και στηρίζονται κάπως.


Συμφωνώ με τον φίλο τον Όμηρο...Είναι η κλασική πατούρα για τις "μεγάλες" βαλίτσες της givi και της kappa...Άλλωστε και οι δύο μάρκες απ την ίδια εταιρεία βγαίνουν ...
Πεσ μας περιοχή που είσαι να σου πούμε και το ανάλογο μαγαζί που θα σε βοηθήσουν...
θέλω να ξε-φεύγωωωω
Άβαταρ μέλους
sotokan
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 25, 2006 8:48 am
Τοποθεσία: Περιστέρι
Ονομα χρήστη: Σωτήρης
Μοντέλο: VFR VTEC
Κυβικά: 800

Δημοσίευσηαπό man_OS την Παρ Ιουν 06, 2008 8:34 pm

Ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον. Μένω στη Ν. Κηφισιά, κοντά στη Βαρυμπόμπη. Αυτό με το bagster λέτε να βολέψει περισσότερο από την βαλίτσα πίσω;
Άβαταρ μέλους
man_OS
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 229
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 08, 2008 8:52 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Ονομα χρήστη: Μάνος
Μοντέλο: Suzuki V strom
Κυβικά: 650

Δημοσίευσηαπό sotokan την Παρ Ιουν 06, 2008 9:18 pm

man_OS έγραψε:Ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον. Μένω στη Ν. Κηφισιά, κοντά στη Βαρυμπόμπη. Αυτό με το bagster λέτε να βολέψει περισσότερο από την βαλίτσα πίσω;



Σίγουρα το tank bag βολεύει πολύ μιας και μπορείς να έχεις όλα σου τα έγγραφα μέσα καθώς και διάφορα άλλα (όπως μπίλια,αδιάβροχα,ζελατίνες κτλ) καθώς είναι μεταβαλλόμενου όγκου και έχει και λουρί και το κουβαλάς μαζί σου παντού σαν τσάντα...Εμένα είναι αχώριστος φίλος παντού,απ την πιο κοντινή εως την πιο μακρινή βόλτα και ταξίδι....
Κοντά σε εσένα είναι ο Χρήστος ο Πίσσαρης,κοντα στην γέφυρα της Βαρυμπόμπης...Θα σε βοηθήσει σε ότι θες και σίγουρα κάτι καλύτερο πιστεύω πως θα σου κάνει καθώς είναι μέλος του φόρουμ και αυτός..........

Δες εδώ....
http://www.motocikleta.gr/forum/viewtopic.php?t=4844
θέλω να ξε-φεύγωωωω
Άβαταρ μέλους
sotokan
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 25, 2006 8:48 am
Τοποθεσία: Περιστέρι
Ονομα χρήστη: Σωτήρης
Μοντέλο: VFR VTEC
Κυβικά: 800

Δημοσίευσηαπό Kiriakost την Σάβ Ιουν 07, 2008 1:48 am

Ελα κουμπάρε ... [smilie=spam.gif]

Η βάση σου λέγετε GIVI MONOKEY

Οτι βλέπεις στην παρακάτω σελίδα κουμπώνει απάνω .

http://www.givi.it/caschi_borse_bauli_accessori.asp?CO_ID=38

τώρα στο ψητό ... Τα GIVI είναι σχεδόν τα ίδια με τα KAPPA (ποιότητα κατασκευής) , αλλά έχουν 30% υψηλότερη τιμή.

Δεύτερων δεν θα βρεις KAPPA βαλίτσα σκέτη , για αυτήν τη βάση .

Τρίτων , ξέχνα τα σακίδια , και πάρε βαλίτσα ... έχεις περισσότερη ασφάλεια .. κλειδώνει .

Τέταρτων .. επειδή οι τιμές στο Ελλάδα πετάνε υπερβολικά , ρίξε καμιά ματιά στο Ebay Γερμανίας , έχει πολύ πράγμα στα μεταχειρισμένα .


Πέμπτων ... Να μην ξαναρωτήσεις εδώ για βαλίτσες ... αμα θέλεις να σου πουν για την πίστα των σερρων ... έχουμε υλικό ..

Για τουριστικά θέματα , θα ρωτάς μόνο εμένα .. :cool:


Ωραίος ?? :smt002





.
Άβαταρ μέλους
Kiriakost
Συχνό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2019
Εγγραφή: Παρ Οκτ 19, 2007 11:15 pm
Τοποθεσία: ΒΟΛΟΣ
Ονομα χρήστη: Κυριάκος
Μοντέλο: Old Cut Japani _ AX-1 HONDA
Κυβικά: 250

Δημοσίευσηαπό man_OS την Σάβ Ιουν 07, 2008 11:31 am

Eυχαριστώ παιδιά και πάλι

@sotokam: τον βρήκα το κατάστημα που είπες, μιλήσαμε κι όλας, θα πεταχτώ κι από κει να δω. Έριξα και μια ματιά στο site του και φαίνεται ωραίος. Ευχαριστώ πολύ

@kiriakost: ευχαριστώ πολύ φίλε. Κρίμα που δεν κουμπώνουν οι Kappa. Είχα ρίξει και μια ματιά στο ebay και τελικά μάλλον για εκεί με κόβω. Και ξέρεις ε; Θα πάρω μια μεγάαααααααααααααααααλη βαλίτσα και θα πάμε μαζί στις Σέρρες να κάνουμε γύρους με τις βαλιτσούλες μας (ΚΑΙ πίσω ΚΑΙ πλαϊνές), τα bagster, τα χταπόδια μας και γενικότερα όοοοοοολη μας την οικοσκευή :ctf:
Άβαταρ μέλους
man_OS
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 229
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 08, 2008 8:52 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Ονομα χρήστη: Μάνος
Μοντέλο: Suzuki V strom
Κυβικά: 650

Δημοσίευσηαπό Kiriakost την Σάβ Ιουν 07, 2008 2:03 pm

Ααα ρε μπαγάσα ... δεν πάμε Κρανεα Ελασσονας να φάμε και κανένα κοψίδι ... και να ρίξουμε και καμιά γκαζιά ....
http://motocikleta.gr/forum/viewtopic.php?t=7146&highlight=


Στα βουνά έχει περισσότερο οξυγόνο , και τα μοτέρια βγάζουν καλύτερους χρόνους :smt077

Απο που είσαι ρε μάγκα .. :D
Άβαταρ μέλους
Kiriakost
Συχνό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2019
Εγγραφή: Παρ Οκτ 19, 2007 11:15 pm
Τοποθεσία: ΒΟΛΟΣ
Ονομα χρήστη: Κυριάκος
Μοντέλο: Old Cut Japani _ AX-1 HONDA
Κυβικά: 250

Δημοσίευσηαπό man_OS την Σάβ Ιουν 07, 2008 2:27 pm

Από Αθήνα φίλε μου. Για τα γκάζια δύσκολο, καθώς τώρα το μαθαίνω το άθλημα, αλλά για τα κοψίδια είμαι φουλ μέσα, διαθέτω και καλό χρόνο ανά κιλό (είναι και πολλά τα emoticons και δεν βλέπω κανένα που να σαβουριάζει ασταμάτητα)
Άβαταρ μέλους
man_OS
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 229
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 08, 2008 8:52 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Ονομα χρήστη: Μάνος
Μοντέλο: Suzuki V strom
Κυβικά: 650


Επιστροφή στο ΑΠΟΣΚΕΥΕΣ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες


cron