Επιτέλους !! φθηνό GPS για μότο ...

Ισοθερμικά , γυαλιά κτλ .....

Επιτέλους !! φθηνό GPS για μότο ...

Δημοσίευσηαπό Kiriakost την Κυρ Ιούλ 20, 2008 11:39 pm

http://papago.gr/index.asp?mod=eshop_item&ID=5&p=8


Οταν πριν λίγο καιρό έψαχνα για GPS , η μόνη πρόταση για μότο κόστιζε 550€

Να και μια καινούργια στα 150 € :smt006

Δεν ξερω πόσο καλό είναι , αλλά η τιμή είναι καλή .


Εχει κανένας εμπειρία απο το πρόγραμμα papago 7 να μας πει περισσότερα ?
Άβαταρ μέλους
Kiriakost
Συχνό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2019
Εγγραφή: Παρ Οκτ 19, 2007 11:15 pm
Τοποθεσία: ΒΟΛΟΣ
Ονομα χρήστη: Κυριάκος
Μοντέλο: Old Cut Japani _ AX-1 HONDA
Κυβικά: 250

Δημοσίευσηαπό nfot την Δευτ Ιούλ 21, 2008 12:59 am

Papago εχω και ειμαι ευχαριστημενος. Αν θες, στο δινω να το δοκιμασεις.
"Motor racing, mountain climbing and bull fighting are the only true sports.
All the rest are children's games played by adults."

- Ernest Hemingway -
Άβαταρ μέλους
nfot
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1553
Εγγραφή: Τρί Σεπ 05, 2006 9:13 pm
Τοποθεσία: Βολος
Ονομα χρήστη: Νικος
Μοντέλο: FZ6 & Daytona 675
Κυβικά: 1275

Δημοσίευσηαπό FiestaLoca την Δευτ Ιούλ 21, 2008 11:23 am

Εντάξει, όπως όλα τα ηλεκτρονικά που ψάχνουν θύματα τον πρώτο χρόνο κυκλοφορίας, έτσι και τα GPS είναι λογικό να έχουν ξεφτιλιστεί.
κι εγώ με 170 ευρώ αφού έκανα λίγο υπομονή, πήρα ωραίο GPS.

Αλλά επειδή γενικώς ψωνίζω ηλεκτρονικά από Γερμανία μια παρατήρηση είναι πως στην Ελλάδα για τα ίδια πράγματα συνήθως βρίσκεις τιμές 250% επάνω. Αυτό γίνεται γιατί οι πολυεθνικές μας θεωρούν ιθαγενείς γενικότερα. Δεν έχουν κι άδικο όμως. Οι Έλληνες δεν έχουν (όπως και σε πολλά άλλα) παιδεία. Πάντα θα υπάρχει το κορόιδο των 550 ευρώ. Είναι το ίδιο κορόιδιο που πληρώνει τα πάντα όσο του ζητήσουν αντί να μποϋκοτάρει.
Donna nobis pacem
Άβαταρ μέλους
FiestaLoca
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: Δευτ Μαρ 31, 2008 4:44 pm
Τοποθεσία: Piraeus

Δημοσίευσηαπό Kiriakost την Δευτ Ιούλ 21, 2008 4:11 pm

Το οτι είναι αδιάβροχο , είναι το δυνατό του σημείο .


Τωρα περι αγοράς , και εγω από Αμερική ψώνισα , και τελωνείο έφαγα , και πάλι φθηνότερο μου βγήκε από το Ελλάντα .

HP rx5915 PDA Travel companion .. Ελλάντα 640€ . τελική τιμή αγοράς μου 320€ .


Οσο αφορά το πρόγραμμα , άκουσα καλά λόγια και απο άλλους .

Κατέβασα ενα Demo :smt016 για δοκιμή , περισσότερα θα πω αργότερα . :smt002
Άβαταρ μέλους
Kiriakost
Συχνό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2019
Εγγραφή: Παρ Οκτ 19, 2007 11:15 pm
Τοποθεσία: ΒΟΛΟΣ
Ονομα χρήστη: Κυριάκος
Μοντέλο: Old Cut Japani _ AX-1 HONDA
Κυβικά: 250

Δημοσίευσηαπό Dakota την Τρί Ιούλ 22, 2008 12:39 pm

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=21&product=970859

Γεια πείτε καμιά γνώμη και για αυτό. Είναι φτηνότερο και με δυνατότερο επεξεργαστή. Εντάξει δεν είναι αδιάβροχο και δεν έχει βάση στήριξης μοτοσυκλέτας αλλά αν θες να το βάζεις και στο κουτί δεν είναι πρόβλημα.

Ακούω. ?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Dakota
Συχνό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2185
Εγγραφή: Τρί Αύγ 29, 2006 4:08 pm
Τοποθεσία: Hell for Leather
Ονομα χρήστη: Μήτσος
Μοντέλο: Moto Guzzi 1200 Sport
Yamaha YBR 125
Κυβικά: 1275

Δημοσίευσηαπό Kiriakost την Τρί Ιούλ 22, 2008 1:39 pm

Dakota έγραψε:http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=21&product=970859

Γεια πείτε καμιά γνώμη και για αυτό. .........


Υπάρχει μια τρέλα στο να παίρνει κάποιος ένα οικονομικό μηχάνημα , και έπειτα να το πειράζει προσπαθώντας να το κάνει να έχει τις ευκολίες και τα προγράμματα που έχουν τα μεγαλύτερα μοντέλα. (δυστυχώς χωρίς μεγάλη επιτυχία ) .

Αν η παραπάνω ιδέα δεν μας απασχολεί , τότε όλα τα μηχανάκια δουλεύουν καλά ,
το μόνο που θα έπρεπε να κοιτάμε είναι η αυτονομία μπαταρίας .




.
Άβαταρ μέλους
Kiriakost
Συχνό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2019
Εγγραφή: Παρ Οκτ 19, 2007 11:15 pm
Τοποθεσία: ΒΟΛΟΣ
Ονομα χρήστη: Κυριάκος
Μοντέλο: Old Cut Japani _ AX-1 HONDA
Κυβικά: 250

Δημοσίευσηαπό mechie την Παρ Αύγ 29, 2008 1:03 am

Οι 3,5" οθόνες, πόσο ευανάγνωστες είναι πάνω στη μοτοσικλέτα; Οι οθόνες πόσο καλά φαίνονται με τον ήλιο να τις χτυπάει; Μέσα στο αυτοκίνητο καλά είναι, αλλά στη μοτοσικλέτα δυσκολεύει το πράγμα, τόσο λόγω της γωνίας που πρέπει να το κοιτάς, όσο και λόγω περιβάλλοντος.
the true dream is being able to dream... at all.
Άβαταρ μέλους
mechie
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 22, 2007 11:46 am
Τοποθεσία: Αφίδνες Αττικής
Ονομα χρήστη: Γιάννης
Μοντέλο: Suzuki GSF650SA K5
Kawasaki Z750 K5
Κυβικά: 0

Δημοσίευσηαπό Billy την Παρ Αύγ 29, 2008 11:48 pm

Πάντα κυκλοφορώ με χάρτες, είμαι εναντίον του GPS. Της περισσότερς αγαπημένες μου διαδρομές της βρήκα γιατί δεν είχα GPS άλλωστε... :smt033
Άβαταρ μέλους
Billy
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1070
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2007 5:06 pm
Τοποθεσία: Αθήνα Γλυφάδα
Κυβικά: 0

Δημοσίευσηαπό ace69 την Σάβ Αύγ 30, 2008 9:33 am

Εχω το papago7 2 χρόνια σε ένα φτηνιάρικο PDA.
Σε σχέση με ένα mio550 με Destinator, το οποίο είχα χρησιμοποιήσει δανεικό για ένα ταξίδι στο εξωτερικό, μου αρέσει καλύτερα ο τρόπος που παρουσιάζει τις πληροφορίες (αν και όλα είναι θέμα συνήθειας).
Εχει συνεχείς ανανεώσεις χαρτών - 2 φορές το χρόνο τουλάχιστον. Επίσης η εταιρεία "ακούει" σε παρατηρήσεις για διορθώσεις. Στην τελευταία έκδοση χάρτη έχει πρόβλημα στην αναζήτηση κοινοτήτων κάτι που έχω επισημάνει και περιμένω να το διορθώσουν.
Στην αναζήτηση - εύρεση το θεωρώ λίγο δύσκολο στη χρήση - σε σχέση με το mio (ίσως το papago12 να έχει γίνει πιό εύκολο) άσε που θέλει και την χρήση γραφίδας.
Στην απόκριση του για επαναπρογραματισμό διαδρομής έπειτα απο λάθος του οδηγού είναι λίγο αργό το οποίο ίσως οφείλεται στο μηχάνημα και όχι στο πρόγραμμα.
Πάντως έχει ένα καλό χαρακτηριστικό στη λειτουργία του ειδικά για κατόχους on-off ή τζιπ. Εχει μανία να βρίσκει το συντομότερο δρόμο σε χιλιόμετρα με αποτέλεσμα να με έχει στείλει αρκετές φορές μέσα απο χωματόδρομους και βουνά (που δυστυχώς έχω αρνηθεί να ακολουθήσω αφού δεν έχω τέτοια δυνατότητα - βλέπε street μηχανή και κανονικό αυτοκίνητο). Πάντως μιά φορά που ακολούθησα με το MZ Scorpion πέρασα απο χωρία και δρόμους γύρω απο την Πάρνηθα που δεν είχα σκεφτεί ότι υπάρχουν.
εν οίδα ότι ουδέν είδα
Άβαταρ μέλους
ace69
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Τρί Ιαν 01, 2008 1:58 am
Ονομα χρήστη: Κώστας
Μοντέλο: Suzuki Bandit 650
Το MZ Scorpion το έφαγε η ανακύκλωση
Παπάκι made in china
Κυβικά: 650

Δημοσίευσηαπό soter3gm την Σάβ Αύγ 30, 2008 11:23 am

Με το destinator 6 και το PDA δεν έχω κανένα πρόβλημα, μπορώ να το προγραμματίσω για τον συντομότερο δρόμο και για τον πιο γρήγορο επί τόπου. Δεν είναι αδιάβροχο, μα με τη βάση της μηχανής και τη θήκη του γίνετε.Το καλό με το destinator είναι πως μπορείς να το εγκαταστήσεις σε όποιο PDA θέλεις και έτσι με ένα πρόγραμμα μπορείς να έχεις μερικούς πλοηγούς ακόμα για τη γυναίκα το αμάξι κλπ κλπ
Εικόνα
You know I'm loaded, railroaded I'm explosive, I'm a locomotive
Άβαταρ μέλους
soter3gm
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 924
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 13, 2007 8:46 pm
Τοποθεσία: Αιγάλεω λέω
Ονομα χρήστη: Σωτήρης
Μοντέλο: BMW R1100RT
Κυβικά: 1100

Δημοσίευσηαπό Kiriakost την Κυρ Αύγ 31, 2008 12:10 am

Ειχα πρόσφατα την ευκαιρία να δοκιμάσω το πρόγραμμα papago 7 .

Ψιλό απογοητεύτηκα είναι η αλήθεια , έχει καλούτσικο χάρτη , αλλά με μπερδεύει ο τρόπος που παρουσιάζει τον χάρτη .


Βέβαια , για όλα υπάρχει η δοκιμή .

Πάραυτα , δικαιούμαστε κάτι ακόμα καλύτερο , από τον δεινόσαυρο που ονομάζετε , destinator 6 ..
Άβαταρ μέλους
Kiriakost
Συχνό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2019
Εγγραφή: Παρ Οκτ 19, 2007 11:15 pm
Τοποθεσία: ΒΟΛΟΣ
Ονομα χρήστη: Κυριάκος
Μοντέλο: Old Cut Japani _ AX-1 HONDA
Κυβικά: 250

Re: Επιτέλους !! φθηνό GPS για μότο ...

Δημοσίευσηαπό geopgr την Τρί Ιαν 06, 2009 12:49 am

Καλησπέρα κ από μένα. Το συγκεκριμένο μηχάνημα το έχω (αντικατέστησα μ' αυτό ένα mio 550 λόγω χαρακτηριστικών αποκλειστικά για μοτό - αδιάβροχο βάση κτλ.) και μπορώ να πω ότι για την τιμή του είναι πολύ τίμιο "μηχανάκι". Να αναφέρω εδώ ότι ουδέποτε χρησιμοποίησα το πρόγραμμα που είχε εγκατεστημένο όταν το πήρα, οπότε δεν έχω προσωπική άποψη πάνω σ' αυτό. Εγώ το δουλεύω με destinator 7 και με IGo8, με προτίμηση στους χάρτες του Destinator (πιο ολοκληρωμένοι, αν και το Igo είναι πολύ καλύτερο σαν πρόγραμμα). Από επιδόσεις hardware είναι μια χαρά, σε σχέση με το mio που είχα δεν έχει κάποια ουσιαστική διαφορά όσον αφορά τα προγράμματα που προαναφέρω. Η οθόνη του έχει καλύτερη φωτεινότητα σε σχέση με το mio την ημέρα με τον ήλιο κόντρα, αν και δεν είναι απόλυτα ευδιάκριτη, μπορώ να πω ότι βλέπεις καλά την ημέρα. Η αυτονομία της μπαταρίας του εμένα μου έβγαλε 2 ώρες στην μεγάλη φωτεινότητα (είχα ξεχάσει να το συνδέσω στο ρεύμα :lol: ).Για το πόσο είναι αδιάβροχο δεν μπορω να σας πω απόλυτα, διότι πέρα από κάτι ψιλές ψιχάλες, δεν το έχω δοκιμάσει σε κανονική βροχή. Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από τη συσκευή και από αυτά που προσφέρει σ αυτή τη τιμή και το προτείνω ανεπιφύλακτα. Το μόνο που με "στεναχώρησε" είναι ότι δεν κατάφερα να το κάνω να δουλέψει με Garmin και χάρτες της ανάβασης..... :smt010 . Αυτά
geopgr
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Ιαν 06, 2009 12:25 am
Ονομα χρήστη: Γιώργος
Μοντέλο: Aprilia Strada 650
Κυβικά: 660

Re: Επιτέλους !! φθηνό GPS για μότο ...

Δημοσίευσηαπό Kiriakost την Τρί Ιαν 06, 2009 3:05 am

Η ελευθεριά στην επιλογή προγράμματος λέγετε PDA GPS.

Είναι ακριβά , είναι λίγα μοντέλα , αλλά είναι ευχαρίστηση να έχεις μαζί σου ένα τόσο πλούσιο πακέτο.

Τα έσκασα χοντρά, πήρα το κορυφαίο , αλλά έχω μια γκρίνια μόνο .
Το ρημάδι δεν σβηνει ... απλά κοιμάται .

Αναγκάζομαι να το έχω μόνιμα στον φορτιστή , για να μην αδειάσει ολοκληρωτικά η μπαταρία και διαγραφούν τα επιπρόσθετα προγράμματα.

Βέβαια για όλα υπάρχουν λύσεις , αλλά άμα είχε ένα On-off διακόπτη, θα ήταν τέλειο.
Άβαταρ μέλους
Kiriakost
Συχνό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2019
Εγγραφή: Παρ Οκτ 19, 2007 11:15 pm
Τοποθεσία: ΒΟΛΟΣ
Ονομα χρήστη: Κυριάκος
Μοντέλο: Old Cut Japani _ AX-1 HONDA
Κυβικά: 250


Επιστροφή στο ΛΟΙΠΟΣ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες


cron