Αποχωρεί ο «μέγιστος» Tamburini

Αναβάτες & μοτοσικλέτες που άφησαν εποχή...

Αποχωρεί ο «μέγιστος» Tamburini

Δημοσίευσηαπό Dimitris την Πέμ Δεκ 11, 2008 2:15 pm

Μια από τις σημαντικότερες προσωπικότητες του παγκόσμιου μοτοσικλετιστικού στερεώματος, ο Ιταλός σχεδιαστής Masssimo Tamburini, ανακοίνωσε την αποχώρηση του από την MV Agusta αλλά και γενικότερα από την ενεργό δράση, στο τέλος της χρονιάς. Ο Tamburini επηρέασε όσο λίγοι άνθρωποι τον ρου της σύγχρονης μοτοσικλετιστικής ιστορίας, με τα σχέδια του να θεωρούνται ήδη «κλασσικά» και αξεπέραστης αισθητικής αρτιότητας. Το 1973, αποτέλεσε ένα εκ των τριών ιδρυτών της θρυλικής Bimota (εξ ου και το «TA» στην ονομασία της εταιρείας), ενώ από το 1985 και μετά συνεργάστηκε με τον Claudio Castiglioni, συμμετέχοντας ενεργά στην «αναβίωση» της Ducati και στην γιγάντωση της Cagiva. Τα τελευταία χρόνια, κατείχε την θέση του διευθυντή, στο τμήμα σχεδιασμού της MV Agusta. Στο portfolio του, συμπεριλαμβάνονται μεταξύ πολλών υπέροχων μοτοσικλετών, δύο μοντέλα ορόσημα που αποτέλεσαν αντικείμενο πόθου εκατομμυρίων μοτοσικλετιστών, η Ducati 916 και η MV Agusta F4. Ο Massimo Tamburini, θα εξακολουθήσει να δραστηριοποιείται στο design, αναλαμβάνοντας όμως project εκτός της μοτοσικλετιστής βιομηχανίας.

O ίδιος, δήλωσε σχετικά με την αποχώρηση του:

«Αφιέρωσα ένα μεγάλο κομμάτι τις επαγγελματικής μου δραστηριότητας απασχολούμενος στην Cagiva και στην MV Agusta και είμαι πραγματικά υπερήφανος για τις όμορφες και συναρπαστικές μοτοσικλέτες που δημιουργήσαμε όλα αυτά τα χρόνια. Η αποχώρηση μου ήταν μια πολύ δύσκολη απόφαση, αλλά είμαι σίγουρος πως το ανθρώπινο δυναμικό των σχεδιαστών και των μηχανικών που αφήνω πίσω μου στο San Marino (έδρα της MV Agusta), θα διατηρήσει την αναλλοίωτη την φιλοσοφία της MV Agusta, δηλαδή την εμμονή στην τελειότητα.»

Ευχαριστούμε για τα όνειρα κ. Tamburini.
Συνημμένα

tambret.jpg
tambret.jpg (7.21 KiB) 2032 προβολές
Moderator of Motocikleta.Gr

Moto Guzzi Breva V1100 2006
Moto Guzzi Le Mans V11 2003
Moto Guzzi World Club

The way the "V" is meant to be...



Δημοπρασίες Αγάπης ! Δεν έχεις ακόμα την κάρτα μέλους ? Δες τι χάνεις !
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Παλαιό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 7897
Εγγραφή: Τετ Αύγ 30, 2006 8:11 pm
Τοποθεσία: Μακεδονία, Θεσσαλονίκη, Καλαμαριά
Μοντέλο: Moto Guzzi 1100 Breva 2006 ABS, V11 Le Mans 2003, 1100 sport 1998
Κυβικά: 1100

Re: Αποχωρεί ο «μέγιστος» Tamburini

Δημοσίευσηαπό Billy την Πέμ Δεκ 11, 2008 5:29 pm

Μάλλον θα πάρει την θέση του ένας Αμερικανός και τα επόμενα ΜV θα έχουν χρώμιο ζάντες και 340λάστιχο
Άβαταρ μέλους
Billy
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1070
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2007 5:06 pm
Τοποθεσία: Αθήνα Γλυφάδα
Κυβικά: 0

Re: Αποχωρεί ο «μέγιστος» Tamburini

Δημοσίευσηαπό Dimitris την Πέμ Δεκ 11, 2008 9:05 pm

Billy έγραψε:Μάλλον θα πάρει την θέση του ένας Αμερικανός και τα επόμενα ΜV θα έχουν χρώμιο ζάντες και 340λάστιχο

αγαπητέ να είσαι σίγουρος πως όχι μόνο δεν θα γίνει αυτό, αλλά απεναντίας η H-D θα ωφεληθεί τα μάλα από αυτήν την συνύπαρξη και θα φανεί και στα μοντέλα της.
Η MV αυτό που ήθελε το βρήκε. Χρήμα. Αμερικανικό Χρήμα.
Moderator of Motocikleta.Gr

Moto Guzzi Breva V1100 2006
Moto Guzzi Le Mans V11 2003
Moto Guzzi World Club

The way the "V" is meant to be...



Δημοπρασίες Αγάπης ! Δεν έχεις ακόμα την κάρτα μέλους ? Δες τι χάνεις !
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Παλαιό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 7897
Εγγραφή: Τετ Αύγ 30, 2006 8:11 pm
Τοποθεσία: Μακεδονία, Θεσσαλονίκη, Καλαμαριά
Μοντέλο: Moto Guzzi 1100 Breva 2006 ABS, V11 Le Mans 2003, 1100 sport 1998
Κυβικά: 1100

Re: Αποχωρεί ο «μέγιστος» Tamburini

Δημοσίευσηαπό mig29 την Τρί Νοέμ 30, 2010 10:02 pm

nai kai tha exoume amerikaniki klasompaniera apo marmaro Carrara an pianetai ton sylogismo mou
mig29
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 15, 2009 8:57 pm
Μοντέλο: Kawasaki ZZR
Κυβικά: 1400


Επιστροφή στο ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟΝ ΧΡΟΝΟ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες