ΓΥΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΓΗΡΑΙΑ ΑΛΒΙΩΝΑ 8/6/11 - 22/6/11 5 ΧΩΡΕΣ 14 Η

Super Travel

ΓΥΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΓΗΡΑΙΑ ΑΛΒΙΩΝΑ 8/6/11 - 22/6/11 5 ΧΩΡΕΣ 14 Η

Δημοσίευσηαπό FZMAN την Πέμ Ιουν 30, 2011 7:57 pm

Ειλικρινά δεν ξέρω πως να ξεκινήσω την αφήγηση για αυτό το υπέροχο ταξίδι, ένα ταξίδι που πραγματικά δεν μπορούσα να φανταστώ ότι τελικά θα το πραγματοποιούσα.
Η προετοιμασία πάντως ξεκίνησε αρκετό καιρό πιο νωρίς ετοιμάζοντας την πράσινη κάρτα, το σέρβις της μηχανής, νέα λάστιχα,χάρτες για όλη την διαδρομή που θα περνούσα με φωτοτυπίες απ΄το via michelin προετοιμασία του GPS και βέβαια τον ρουχισμό που θα είχα μαζί μου όπως και την προετοιμασία μου για τον αγγλικό καιρό.
Εννοείται βέβαια ότι είχα μαζί μου όλα τα απαραίτητα.
Τρεις περίπου μέρες πριν ξεκινήσω έκανα μια δοκιμαστική διαδρομή με φορτωμένη κανονικά την μοτοσυκλέτα ώστε να μπορώ να κάνω και την τελική ρύθμιση της στην ανάρτηση αλλά και βέβαια να δοκιμάσω και τα αδιάβροχα καλύματα στα σαμάρια.
Τοποθετήθηκαν κάγκελα επίσης για να κάθονται καλύτερα τα σαμάρια.
Σε αυτό με συντρόφευσε ο φίλος Γιώργος GKS συνοδεύοντας με σε αυτή την δοκιμαστική βόλτα.
Εικόνα
Σε ευχαριστώ πολύ Γιώργο.
Εικόνα
Εικόνα
Τελικά έφτασε η πολυπόθητη ημέρα και φορτώθηκε η μηχανή, είχε έφτασε η ώρα να ξεκινήση το μεγάλο ταξίδι μου.
Εικόνα.
Η διαδρομή μέχρι την Πάτρα ήταν η κλασική επικίνδυνη διαδρομή με την κλασική βροχή που τρώω κάθε χρόνο στο ύψος περίπου του Αιγίου και αφού ταλαιπωρήθηκα αρκετά με την καθυστέρηση στο check in μιας και η SUPERFAST FERRIES αλλά και η ΑΝΕΚ συγχωνεύτηκαν και έχουν μπερδέψει τα συστήματα τους.
Τελικά μετά απο πολύ καθυστέρηση αλλά και ταλαιπωρία επιτέλους μπήκα στο καράβι.
Εικόνα
και σε λίγο αυτό ξεκίνησε με προορισμό την Ανκώνα.
Ευτυχώς αν και είχε κάπως αέρα η θάλασσα ήταν αρκετά καλή κι έτσι ευχαριστήθηκα το ταξίδι.
Εικόνα
Η επόμενη ημέρα με βρίσκει να ταξιδεύω με κατεύθυνση την SUSA ένα μέρος που είχα μείνει και πέρσι και είναι κοντά στα σύνορα της Ιταλίας με την Γαλλία.
Εικόνα
Ο καιρός βέβαια φέτος δεν μου έκανε το χατήρι μιας και σε δύο περιπτώσεις, μια κοντά στο RIMINI και άλλη μια πλησιάζοντας το TORINO η βροχή έκανε την εμφάνιση της.
Ευτυχώς τόσο εγώ αλλά όσο και η μηχανή είμαστε πολύ καλά προετοιμασμένοι και έτσι δεν υπήρχε απολύτος κανένα πρόβλημα.
Εικόνα
Φτάνοντας λοιπόν στην SUSA η καλή μου αναπαύθηκε στο κλειστό παρακαλώ πάρκινκ που μας παρείχε το ξενοδοχείο
Εικόνα
και εγώ αφού έκανα ένα μπάνιο βγήκα για μια μικρή περιπλάνηση στην μικρή αυτή πόλη
Εικόνα
Εικόνα
αν και όσο έπεφτε ο ήλιος το κρύο γινόταν και πιο πολύ.
Εικόνα
Έτσι λοιπόν αφού τίμησα για άλλη μια φορά την ιταλική πίτσα επέστρεψα με γρήγορο βήμα στο ξενοδοχείο.
Το πρωί με βρίσκει να αναχωρώ νωρίς
Εικόνα
και πολύ σύντομα να βρίσκομαι λίγο πριν το τούνελ στην BARDONECCHIA που ενώνει την Ιταλία με την Γαλλία.
Εικόνα
Το τούνελ αυτό είναι περίπου στα 15 χλμ και η μέγιστη ταχύτητα που επιτρέπετε μέσα στο τούνελ είναι τα 70 χλμ
Εικόνα
Έτσι λοιπόν σύντομα βρέθηκα σε Γαλλικό έδαφος
Εικόνα
και μετά απο κάποιες στάσεις για ξεκούραση
Εικόνα
ή για να τσιμπήσω κάτι
Εικόνα
έφτασα στον επόμενο προορισμό μου την πόλη
Εικόνα
μια πόλη που βρίσκεται κοντα στην πολή μεγαλύτερη πόλη TROYES σχετικά κοντά στο Παρίσι.
Εικόνα
Αφού βρήκα το ξενοδοχείο μου με την βοήθεια του GPS άραξα
Εικόνα
και μετά απο ένα καλό μπάνιο και λίγη ξεκούραση και αφού προηγουμένος έριξε και αρκετή βροχή περιπλανήθηκα περπατόντας στην μικρή αυτή πόλη.
Εικόνα
Η επόμενη ημέρα ουσιαστικά θα ήταν η μεγάλη ημέρα για μένα μιας και θα πέρναγα για πρώτη μου φορά την Μάνχη με προορισμό την Βρετανία.
Έτσι λοιπόν αφού ξεκίνησα νωρίς απ΄το BREVIADES και αφού ταξίδεψα για αρκετή ώρα έφτασα στο
Εικόνα
και αφού περίμενα στην ουρά για να βγάλω εισητήριο για το υποθαλλάσιο τρένο ( 103 ευρώ παρακαλώ)
Εικόνα
περίμενα στην ουρά για να περάσω και τα σύνορα της Γαλλίας και την είσοδο στην Αγγλία με διάφορες τυπικές διαδικασίες όπως να δείξω το διαβατήριο ή την καινούργια ταυτότητα μου
μαζί και με κάποιους Άγγλους μοτοσυκλετιστές που ερχόντουσαν απο Γαλλία.
Εικόνα
περάσαμε πια τα σύνορα και περιμέναμε να έρθει το τρένο
Εικόνα
Πραγματικά δεν το πιστεύανε όταν τους είπα ότι ταξίδευα μόνος μου και ότι είχα έρθει απο Ελλάδα.
Κοιτάγανε και ξανακοιτάγανε την πινακίδα του FAZER μου.
Τελικά ήρθε το τρένο και αφού φτάσαμε απέξω
Εικόνα
περιμέναμε να μπουν μέσα τα αυτοκίνητα
Εικόνα
και μετά μπήκαμε μέσα και εμείς.
Εικόνα
Εικόνα
Εκεί τα παιδιά με βοηθήσανε δείχνοντας μου καλύτερα πια διαδρομή θα ήταν προτειμότερη να ακολουθήσω για τον προορισμό μου εκείνης της ημέρας το MILTON KEYNES.
Έτσι λοιπόν αφου διασχίσαμε υποθαλάσια την Μάνχη με το τρένο σε 35 λεπτά είχαμε φτάσει στο FOLKSTONE και απο εκεί αφού ακολούθησα τις οδηγίες των Άγγλων μοτοσυκλετιστών πέρασα περιφεριακά του Λονδίνου και άρχισα να ανεβαίνω βόρεια.
Να αναφέρω ότι συνάντησα και διόδια περνώντας περιφεριακά του Λονδίνου αλλά οι μοτοσυκλέτες δεν πλήρωναν.
Αφου λοιπόν συνάντησα αρκετή βροχή στο δρόμο έφτασα τελικά νωρίς το απόγευμα στο ξενοδοχείο μου στο MILTON KEYNES.
Εικόνα
Εικόνα
Εδώ η γειτονιά δίπλα στο ξενοδοχείο
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
και εδώ μια άποψη απ΄το πάρκινκ του ξενοδοχείου όπου είχε κάποιες μηχανές που θα πήγαιναν την επόμενη μέρα για το moto gp στο SILVERSTONE
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Έτσι λοιπόν αφού τακτοποιήθηκα στο ξενοδοχείο και έκανα και την βόλτα μου στην πόληετοιμάστηκα για την επόμενη μεγάλη μέρα.
Ήταν η μέρα του moto gp στην πίστα του SILVERSTONE.
Έγερση πρωινή λοιπόν και αφού έφαγα το κλασικό english breakfast ( μπλιάξ) :crazy: ετοιμάστηκα για να ξεκινήσω για την πίστα.
Εικόνα
Η απόσταση της πίστας απ΄το ξενοδοχείο ήταν περίπου 20 χλμ και το GPS μου φρόντισε να με περάσει απο πανέμορφους δρόμους.
Εικόνα
Έτσι λοιπόν μετά απο λίγο είδα την ταμπέλα
Εικόνα
Πολλές μοτοσυκλέτες φθάνανε στην πίστα και παρόλη την εκνευριστικά συνεχόμενη βροχή και το κρύο που είχε, είχε αρχίσει ο κόσμος να μαζεύεται.
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Άρχισε λοιπόν ο αγώνας μετά απο κάποιες ώρες και αυτό που μου έκανε πολύ εντύπωση ήταν η μεγάλη αγάπη του κόσμου στον Colin Edwards.
Eιλικρινά κάθε φορά που περνούσε ο Edwards απο την κερκίδα που είμαστε αποθεωνόταν.
Πιστεύω ότι μάζεψε τα περισσότερα χειροκροτήματα μακράν απ΄τους άλλους οδηγούς.
Ένας άλλος οδηγός που επίσης χειροκροτήθηκε ήταν και ο Spies αλλά και ο Simoncelli.
Εντύπωση μου έκανε η στάση του κόσμου στον Valentino Rossi που αν και τον χειροκρότησαν δεν μπορώ να πω ότι ήταν και πολύ ενθουσιασμένοι.
Πάντως ο κόσμος ήταν απογοητευμένος απ΄την μη τελικά συμμετοχή του Crutslow λόγω τραυματισμού.
Είναι πολύ συμπαθείς οδηγός και όλοι λένε ότι είναι πάρα πολύ γρήγορος και θα έχει λαμπρό μέλλον.
Εικόνα
Στα διαλείματα των αγώνων ο κόσμος γύριζε στον έξω απ΄τις κερκίδες χώρο που υπήρχαν πολλά περίπτερα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Τελειώνοντας λοιπόν ο αγώνας ξεκίνησα σιγά σιγά για επιστροφή στο MILTON KEYNES και στην συνέχεια στο ξενοδοχείο.
Εικόνα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Άβαταρ μέλους
FZMAN
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 10, 2008 10:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Ονομα χρήστη: ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοντέλο: YAMAHA
Κυβικά: 600

Re: ΓΥΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΓΗΡΑΙΑ ΑΛΒΙΩΝΑ 8/6/11 - 22/6/11 5 ΧΩΡΕΣ

Δημοσίευσηαπό FZMAN την Πέμ Ιουν 30, 2011 8:00 pm

Δευτέρα πρωί λοιπόν η επομένη του αγώνα και με τον καιρό αρκετά μουντό ξεκινάω με κατεύθυνση βορειανατολική.
Σκοπός της συγκεκριμένης ημέρας ήταν να δω τα ανατολικά παράλια της Βρετανίας περνώντας απ΄την πόλη SUNDERLAND και μετά μέσω NEWCASTLE θα έπερνα την διαδρομή για Σκωτία και μέσω EDINBURGH θα έφτανα στον τελικό προορισμό εκείνης της ημέρας την πόλη KIRKCALDY λίγο πιο έξω απ΄το EDINBOURGH.
Ξεκινώντας λοιπόν απο MILTON KEYNES και βγαίνοντας στον αυτοκινητόδρομο ο καιρός κάνει τα δικά του αλλά εγώ μια χαρά
Εικόνα
Εικόνα
Περνώντας έξω απο κάποιες πόλεις
Εικόνα
αλλά και συναντώντας πολλούς μοτοσυκλετιστές στην διαδρομή μου όπως εδώ κάπου στην Βόρεια Αγγλία σε κάποιο βενζινάδικο
Εικόνα
έφτασα τελικά στα ανατολικά παράλια της Βρετανίας
Εικόνα
στην πόλη SUNDERLAND
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
και αφού συνέχισα βόρεια αλλά απο επαρχιακό κομμάτι δρόμου ξαφνικά συνάντησα αυτό:
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Μπαίνοντας λοιπόν στη Σκωτία και κατευθυνόμενος προς το EDINBOYRGH
Εικόνα
μέχρι που σε λίγο φτάνω στο EDIMBOURGH
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
και ΄περνώντας τελικά απ΄το EDIMBOURGH φτάνω στην πόλη KIRKCALDY και στο ξενοδοχείο που θα έμενα.
Εικόνα
Μια άποψη απ΄την πόλη η οποία βρίσκεται βορειοανατολικά του EDIMBOURGH
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
αλλά και απ΄το παραλιακό κομμάτι της μιας που βρίσκεται στα παράλια της βόρειας θάλασσας στην ανατολική πλευρά της Σκωτίας
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Επόμενη ημέρα λοιπόν και αφού έφαγα πάλι αυτό το αγγλικό πρωινό μπλιάξ
Εικόνα
ξεκίνησα με προορισμό πια τα highlads ανεβαίνοντας βόρεια αλλά πρώτα θα περνούσα απ΄την πόλη DUNDEE.
Εδώ πλησιάζω στην γέφυρα βλέποντας το DUNDEE απ΄την άλλη μεριά
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εδώ βρίσκομαι ήδη στο DUNDEE
Εικόνα
Εικόνα
Απ΄το DUNDEE λοιπόν ακολουθώντας αυτόν τον πανέμορφο δρόμο και περνώντας και απ΄το INVERNESS
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Έτσι λοιπόν μετά απο λίγες ώρες έφτασα στο βορειότερο άκρο της Βρετανίας το JOHN O GROATS
Εικόνα
Εικόνα
Απο εδω έφευγε φέρρυ για τα νησιά ORKNEY
Εικόνα
Εικόνα
και έτσι περίμεναν αρκετοί μοτοσυκλετιστές για να περάσουν
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Άβαταρ μέλους
FZMAN
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 10, 2008 10:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Ονομα χρήστη: ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοντέλο: YAMAHA
Κυβικά: 600

Re: ΓΥΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΓΗΡΑΙΑ ΑΛΒΙΩΝΑ 8/6/11 - 22/6/11 5 ΧΩΡΕΣ

Δημοσίευσηαπό FZMAN την Πέμ Ιουν 30, 2011 8:01 pm

Επόμενος προορισμός και διανυκτέρευση στην πόλη THURSO στο βόρειο άκρο της Βρετανίας και σε ένα απ΄τα βορειότερα των Highlands.
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εδώ το ξενοδοχείο που έμεινα
Εικόνα
Και εδώ το πάρκο και το ποτάμι που περνάει.
Εικόνα
Εικόνα
Εδώ η καλή μου στο πάρκινκ του ξενοδοχείου
Εικόνα
και εδώ το Thurso αργά την νύχτα
Εικόνα
Η επόμενη ημέρα με βρίσκει να συνεχίζω με δυτική πια κατεύθυνση προς τις πόλεις TONGUE, DURNESS και στην συνέχεια προς τις πόλεις ULLAPOOL, DORNIE, FORT WILLIAM με τελικό προορισμό το CRIANLARICH.
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Σε πολλά σημεία πάντως στο βόρειο κομμάτι των Highlands υπήρχαν και πολύ στενά κομμάτια δρόμου.
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Απότι έχετε καταλάβει νομίζω ότι οι φωτογραφίες μιλάνε μόνες τους
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Μέχρι που τελικά έφτασα στο
Εικόνα
(οι ταχύτητες είναι σε μίλια)
καιανακάλυψα το μέρος που είχα κλείσει για να μείνω το βράδυ
Εικόνα
Εικόνα
Το συγκεκριμένο χωριό είναι περίπου 50 μίλια βοριότερα της Γλασκώβης
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Έτσι λοιπόν άλλη μια μέρα τελείωσε γεμάτη με φανταστικές εικόνες και εμπειρίες.
ΓΙΩΡΓΟΣ
Άβαταρ μέλους
FZMAN
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 10, 2008 10:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Ονομα χρήστη: ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοντέλο: YAMAHA
Κυβικά: 600

Re: ΓΥΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΓΗΡΑΙΑ ΑΛΒΙΩΝΑ 8/6/11 - 22/6/11 5 ΧΩΡΕΣ

Δημοσίευσηαπό FZMAN την Πέμ Ιουν 30, 2011 8:03 pm

Την επόμενη ημέρα ήταν η ημέρα που θα έφευγα απ΄το CRIANLARICH και κατ επέκταση και απ΄την Σκωτία μιας και οι επόμενες δυο διανυκτερεύσεις μου θα γίνονταν στο BLACKPOOL της Αγγλίας.
Ξεκίνησα νωρίς λοιπόν περνώντας τέτοιους δρόμους
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
και έτσι μετά απο λίγο έφτασα στην GLASKOW
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εδώ σε μια στάση στον αυτοκινητόδρομο κατευθυνόμενος για Αγγλία ,CARLISLE και τελικό προορισμό της ημέρας το BLACKPOOL.
Εικόνα
Εικόνα
Και έτσι μετά απο λίγες ώρες ταξίδι έφτασα στο BLACKPOOL
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Το BLACKPOOL είναι μια πόλη στα δυτικά παράλια της Αγγλίας και βρέχεται απ΄τον Ατλαντικό.
Εικόνα
Εικόνα
Αυτό που πετάει πίσω μου είναι ένας απ΄τους χιλιάδες γλάρους που υπήρχαν σε όλα τα παράλια της Βρετανίας.
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Την επομένη είχα προγραμματίσει να έχω σαν έδρα το BLACKPOOL και να επισκεφτώ MANCHESTER και LIVERPOOL.
Εικόνα
Έτσι λοιπόν πέρνωντας τον Μ55 και στρίβωντας ανατολικότερα του BLACLPOOL βρέθηκα στο
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Άβαταρ μέλους
FZMAN
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 10, 2008 10:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Ονομα χρήστη: ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοντέλο: YAMAHA
Κυβικά: 600

Re: ΓΥΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΓΗΡΑΙΑ ΑΛΒΙΩΝΑ 8/6/11 - 22/6/11 5 ΧΩΡΕΣ

Δημοσίευσηαπό FZMAN την Πέμ Ιουν 30, 2011 8:05 pm

Συνέχεια λοιπόν και επίσκεψη στο
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εδώ πάντως απ΄το λιμάνι του LIVERPOOL φεύγουν καράβια για Ιρλανδία αλλά και για το ISLE OF MAN.
Εικόνα
Επιστροφή στο BLACKPOOL μιας και την επόμενη ημέρα θα κατέβαινα τελείως νότια στην Αγγλία και θα έμπαινα και λίγο Ουαλία αλλά τελικά θα κατέληγα στο DOVER για να επιστρέψω Γαλλία με το καράβι.
Εικόνα
Η διαδρομή βροχερή και με μπόλικο αέρα ( αέρα περίπου 6 μποφώρ είχα σχεδόν σε όλο το ταξίδι) αλλά είχα ήδη ξεκινήσει να κατεβαίνω νότια.
Εικόνα
Δυστυχώς απ αυτή την ημέρα δεν έχω πολλές φωτογραφίες διότι τα χιλιόμετρα ήταν πολλά και η βροχή σχεδόν συνέχεια και έτσι έπρεπε απλά να οδηγώ.
Φτάνοντας λοιπόν στο DOVER.
Εικόνα
Εικόνα
και λόγω του ότι η θάλασσα της Μάνχης είχε περίπου 8 μποφώρ η μηχανή σχεδόν "βιδώθηκε" απ΄το σφίξιμο στο γκαράζ του πλοίου.
Εικόνα
Αναχώρηση λοιπόν του καραβιού απ΄το DOVER
Εικόνα
και μέσα σε μεγάλη θαλασσοταραχή
Εικόνα
φτάνουμε στο λιμάνι του CALAIS
Εικόνα
όπου και μετά απο περίπου 5 χλμ βρέθηκα στο ξενοδοχείο που είχα κλείσει για εκείνη την βραδιά.
Εικόνα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Άβαταρ μέλους
FZMAN
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 10, 2008 10:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Ονομα χρήστη: ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοντέλο: YAMAHA
Κυβικά: 600

Re: ΓΥΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΓΗΡΑΙΑ ΑΛΒΙΩΝΑ 8/6/11 - 22/6/11 5 ΧΩΡΕΣ

Δημοσίευσηαπό FZMAN την Πέμ Ιουν 30, 2011 8:06 pm

Εδώ η καλή μου στο πάρκινκ του ξενοδοχείου στο CALAIS.
Εικόνα
Την επόμενη ημέρα λοιπόν ήταν και η ημέρα που αναχώρησα απ΄το ξενοδοχείο μου στο CALAIS με προορισμό μια πόλη στην ανατολική πλευρά της Γαλλίας το STRASBOURG.
Εικόνα
Ό καιρός πάλι έκανε τα δικά του γεγονός που με ανάγκαζε να φοράω σε μεγάλο κομμάτι της διαδρομής αδιάβροχα τα οποία πραγματικά έβγαλαν τα λεφτά τους.
Εικόνα
Εδω μετά απο αρκετή ώρα και πλησιάζοντας το STRASBOURG
Εικόνα
Έτσι λοιπόν κατά το μεσημεράκι έφτασα στο ξενοδοχείο μου σε μια συνοικία στο STRASBOURG
Εικόνα
και αφού ξεκουράστηκα και έκανα ένα μπανάκι βγήκα για ένα περίπατο στην πόλη.
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Το επόμενο πρωινό και αφού είχα δει πως είμαι κοντά στην πόλη COLMAR μια απ΄τις πιο όμορφες πόλεις της Γαλλίας αποφάσισα να πάω προς τα εκεί.
Εικόνα
Εικόνα
Πραγματικά πανέμορφη πόλη
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Έτσι λοιπόν μετά απ άυτή την πανέμορφη πόλη συνέχισα το ταξίδι μου μπαίνοντας στην Ελβετία
Εικόνα
και εδώ η λίμνη της Λουκέρνης.
Εικόνα
Πραγματικά πανέμορφη χώρα.
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Συνεχίζωντας και κατεβαίνοντας νοτιότερα την Ελβετία πέρασα και απ΄το
Εικόνα
Εικόνα
όπου δεν θα μπορούσα να μην επισκεφτώ και την γνωστή λίμνη του LUGANO
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Πάντως όπως φαίνεται η θερμοκρασία είχε αρχίσει να ανεβαίνει αρκετά και απ΄τους 10 - 17 βαθμούς που είχε στην Αγγλία είχαμε φτάσει τώρα τους 26 βαθμούς οπότε όπως καταλαβαίνεται η ζέστη ήταν αρκετή.
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Άβαταρ μέλους
FZMAN
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 10, 2008 10:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Ονομα χρήστη: ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοντέλο: YAMAHA
Κυβικά: 600

Re: ΓΥΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΓΗΡΑΙΑ ΑΛΒΙΩΝΑ 8/6/11 - 22/6/11 5 ΧΩΡΕΣ

Δημοσίευσηαπό FZMAN την Πέμ Ιουν 30, 2011 8:10 pm

Φεύγοντας λοιπόν απ΄το LUGANO πήρα κατεύθυνση για την τελευταία πόλη που θα διανυκτέρευα κιόλας, μια πόλη στην Βόρεια Ιταλία.
Εικόνα
Το ξενοδοχείο που έμεινα
Εικόνα
ήταν δίπλα στο γήπεδο ποδοσφαίρου της COMO
Εικόνα
αλλά και πολύ κοντα στην απίθανη λίμνη του COMO
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
και στο εκπληκτικό πάρκο δίπλα στην λίμνη.
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Υπήρχε βέβαια και αρκετός κόσμος που απολάμβανε μια βουτιά στην όχι και τόσο καθαρή λίμνη αλλά μιας και η ζέστη ήταν αρκετή
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Ε, είχα περπατήσει λοιπόν αρκετά, και γύρω απ΄την λίμνη αλλά και στα στενάκια του COMO
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
τι ποιό καλό λοιπόν απο μια
Εικόνα
μαζί με μια ωραία ιταλική
Εικόνα
Έτσι λοιπόν φτάσαμε και στο τέλος και αυτής της ημέρας.
Η επόμενη και τελευταία μέρα ήταν η ημέρα που θα έφευγα απο΄την Ιταλία και θα έπερνα το καράβι απο Ανκώνα για Πάτρα.
Δυστυχώς ήξερα και είχα ανχωθεί λίγο ότι το COMO απ΄την ΑNCONA απέχει περίπου 500 χλμ και εγώ αν και είχα κλείσει το εισητήριο του καραβιού δεν το είχα πάρει στα χέρια μου λόγω προβλημάτων του συστήματος της SUPERFAST FERRIES.
Έτσι λοιπόν θα έπρεπε να ήμουν στο λιμάνι αρκετά πιο νωρίς απ΄τις 13.30 που έφευγε το καράβι.
Σηκώθηκα λοιπόν το πρωί και αφού έφαγα πρωινό αναχώρησα το πρωί στις 7,00 και βγαίνοντας στην autostrada δυστυχώς συνάντησα πάρα πολύ κίνηση λόγω του ότι όλοι πήγαιναν στην δουλειά τους.
Αφού κατααγχώθηκα μέχρι να περάω ειδικά το MILANO μιας και όλοι πήγαιναν προς τα εκεί απο εκεί και πέρα ανέλαβε η καλή μου να με ξεαγχώσει και πολύ πιο γρήγορα και ΑΝΕΤΑ απο όσο περίμενα έφτασα στην ANKONA στις 11:45 και έτσι πρόλαβα και το εισητήριο και τα πάντα.
Εδώ μια στάση κάπου στην autostrada
Εικόνα
και εδώ πια στην ANCONA λίγο πριν την επιβίβαση στο καράβι
Εικόνα
Έτσι λοιπόν κάπου εδώ τελειώνει και το φετινό μου ταξίδι στο εξωτερικό, ένα ταξίδι πολύ μεγάλο σε απόσταση με πολλές πολλές εμπειρίες , πάρα πολλές εικόνες που θα μείνουν χαραγμένες στο μυαλό μου για πάντα.
Άξια σύντροφος μου η καλύτερη μοτοσυκλέτα στην κατηγορία της, μια μοτοσυκλέτα που με πήγε ΠΑΝΤΟΥ, ΑΝΕΤΑ,ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ,ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΙ ΣΒΕΛΤΑ!!
Μια καταπληκτική μοτοσυκλέτα που δυστυχώς μόνο λίγοι άνθρωποι ξέρουν πραγματικά να την χρησιμοποιήσουν σωστά και αυτή βέβαια να τους το ανταπωδώση και με το παραπάνω.
Για να το ξεκαθαρίσω λίγο, το FAZER δεν είναι sport μοτοσυκλέτα αλλά μια all around που θα σε πάει όπου υπάρχει άσφαλτος ή έστω πολύ λίγο χώμα όσο μακρυά και αν είναι αυτό.
Εικόνα
Τελειώνοντας να πω ότι εύχομαι αν και το βλέπω πολύ δύσκολο του χρόνου το επόμενο.
Κάτι έχω στο μυαλό μου.
Εικόνα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Άβαταρ μέλους
FZMAN
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 10, 2008 10:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Ονομα χρήστη: ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοντέλο: YAMAHA
Κυβικά: 600

Re: ΓΥΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΓΗΡΑΙΑ ΑΛΒΙΩΝΑ 8/6/11 - 22/6/11 5 ΧΩΡΕΣ

Δημοσίευσηαπό iliasRC31 την Παρ Ιούλ 01, 2011 1:15 pm

Γιώργο σε ευχαριστώ για το ποστ σου. Με ταξίδεψε σε γνώριμα και μη μέρη .

Σου εύχομαι και του χρόνου να μπορέσεις να συνεχίσεις τα ταξίδια σου.

[smilie=beer.gif] [smilie=beer.gif]
Ακριβές ασφάλειες ; Οχι ποιά ! https://www.insurance4you.gr & https://www.ins4youdirect.gr/
Το Motocikleta στο Facebook http://www.motocikleta.gr/facebook
Το Motocikleta στο Twitter http://twitter.com/motocikleta
------------------------------------------------
Άβαταρ μέλους
iliasRC31
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 7007
Εγγραφή: Τετ Ιουν 14, 2006 10:22 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Ονομα χρήστη: Ηλίας
Κυβικά: 1050
Επάγγελμα: Ασφαλιστικός Σύμβουλος -www.Insurance4you.gr

Re: ΓΥΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΓΗΡΑΙΑ ΑΛΒΙΩΝΑ 8/6/11 - 22/6/11 5 ΧΩΡΕΣ

Δημοσίευσηαπό SAVVAS62 την Δευτ Ιούλ 04, 2011 8:32 pm

Γιώργο και πάλι ευχαριστούμε που μας ταξίδεψες σε όμορφα μέρη.

Εύχομαι νάσαι υγιής και να το επαναλάβεις και τα επόμενα χρόνια και να τα καταφέρω κάποια φορά να σε συνοδεύσω (όνειρο?) .

Εύγε φίλε μου και πάλι !
SAVVAS62
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 25, 2010 9:31 pm
Ονομα χρήστη: ΣΑΒΒΑΣ
Μοντέλο: HONDA SH300 SPORT
Κυβικά: 300

Re: ΓΥΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΓΗΡΑΙΑ ΑΛΒΙΩΝΑ 8/6/11 - 22/6/11 5 ΧΩΡΕΣ

Δημοσίευσηαπό SOL την Παρ Ιούλ 15, 2011 11:25 pm

γιωργη προσκυνώ..ηταν να μην κανεις την αρχη... h030
παντα να εχεις υγεια και να πηγαίνεις..σε καθε καλεσμα που σου κανει ο δρομος...
τα ματια σου ποτε δεν θα πεινασουν ....γιατι τους δινεις τροφη συνεχεια ....
να σε καλα που με πας λιγο πισω..στα παλια κατορθώματα μου..στα εξωτερικας...

παντως γουσταρω που δεν μασασ και πας μονο σου..παντου..
και εγω ετσι ειμαι..αλλα χωρισ να ξερω αγγλικα..κοτεβα..

ΕΙΝΑΙ ΧΙΛΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΖΙΣΕΙΣ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΑΠΕΡΙΓΡΑΠΤΗ,ΑΠ ΤΟ ΝΑ ΠΕΡΙΓΡΑΨΕΙΣ ΧΙΛΙΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΖΗΣΕΣ ΠΟΤΕ...
Άβαταρ μέλους
SOL
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 06, 2010 9:45 pm
Ονομα χρήστη: TAKIS SOL
Κυβικά: 0

Re: ΓΥΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΓΗΡΑΙΑ ΑΛΒΙΩΝΑ 8/6/11 - 22/6/11 5 ΧΩΡΕΣ

Δημοσίευσηαπό FZMAN την Σάβ Ιούλ 16, 2011 10:33 pm

SOL έγραψε:γιωργη προσκυνώ..ηταν να μην κανεις την αρχη... h030
παντα να εχεις υγεια και να πηγαίνεις..σε καθε καλεσμα που σου κανει ο δρομος...
τα ματια σου ποτε δεν θα πεινασουν ....γιατι τους δινεις τροφη συνεχεια ....
να σε καλα που με πας λιγο πισω..στα παλια κατορθώματα μου..στα εξωτερικας...

παντως γουσταρω που δεν μασασ και πας μονο σου..παντου..
και εγω ετσι ειμαι..αλλα χωρισ να ξερω αγγλικα..κοτεβα..

ΕΙΝΑΙ ΧΙΛΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΖΙΣΕΙΣ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΑΠΕΡΙΓΡΑΠΤΗ,ΑΠ ΤΟ ΝΑ ΠΕΡΙΓΡΑΨΕΙΣ ΧΙΛΙΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΖΗΣΕΣ ΠΟΤΕ...

Γειά σου Τάκη, τι έγινες εσύ πως πάς;
Έμεινες αμήχανος τελικά;
Πάντως φίλε μου συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και αυτό που κοιτάω και προσπαθώ όσο μπορώ είναι να ζω αυτές τις απίστευτες στιγμές που σου προσφέρουν τέτοια ταξίδια.
Να είσαι πάντα καλά. [smilie=beer.gif]
ΓΙΩΡΓΟΣ
Άβαταρ μέλους
FZMAN
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 10, 2008 10:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Ονομα χρήστη: ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοντέλο: YAMAHA
Κυβικά: 600

Re: ΓΥΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΓΗΡΑΙΑ ΑΛΒΙΩΝΑ 8/6/11 - 22/6/11 5 ΧΩΡΕΣ

Δημοσίευσηαπό HNIOXOS KTM την Κυρ Ιούλ 17, 2011 12:47 pm

Χίλια μπράβο και από μένα για τα απίστευτα ταξίδια που έχεις προσφέρει στον εαυτό σου.
Πρέπει να σου πω ότι ήσουν η αφορμή που πέρσι το καλοκαίρι ταξίδεψα και εγώ μόνος σε ένα μεγάλο ταξίδι (5.500 χλμ), κάτι που ποτέ δεν είχε περάσει από το μυαλό μου μέχρι που διάβασα ένα από τα post σου. Και ταξιδεύοντας ανακάλυψα ότι έχει νόημα να πας μόνος ένα ή και περισσότερα μεγάλα ταξίδια.

Αλήθεια Γιώργο, εσύ γιατί ταξιδεύεις μόνος; Είναι θέμα φιλοσοφίας, επιλογής ή ανάγκης;
Θέλω να πω, μπορείς να ταξιδέψεις με παρέα, αλλά επιλέγεις να πας μόνος ή θέλεις να πας με παρέα αλλά δεν ταιριάζει για διάφορους λόγους;

Εύχομαι ολόψυχα να συνεχίσεις τα ταξίδια σου και να μας στέλνεις πάντα τις εμπειρίες σου (με φωτογραφίες μαζί).
Το δικαίωμά σου να μιλάς, δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε παίρνω στα σοβαρά!!!
Άβαταρ μέλους
HNIOXOS KTM
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Δευτ Μαρ 16, 2009 1:43 am
Ονομα χρήστη: Δημήτρης
Μοντέλο: KTM Adventure
Κυβικά: 990

Re: ΓΥΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΓΗΡΑΙΑ ΑΛΒΙΩΝΑ 8/6/11 - 22/6/11 5 ΧΩΡΕΣ

Δημοσίευσηαπό FZMAN την Σάβ Ιούλ 30, 2011 10:25 pm

HNIOXOS KTM έγραψε:Χίλια μπράβο και από μένα για τα απίστευτα ταξίδια που έχεις προσφέρει στον εαυτό σου.
Πρέπει να σου πω ότι ήσουν η αφορμή που πέρσι το καλοκαίρι ταξίδεψα και εγώ μόνος σε ένα μεγάλο ταξίδι (5.500 χλμ), κάτι που ποτέ δεν είχε περάσει από το μυαλό μου μέχρι που διάβασα ένα από τα post σου. Και ταξιδεύοντας ανακάλυψα ότι έχει νόημα να πας μόνος ένα ή και περισσότερα μεγάλα ταξίδια.

Αλήθεια Γιώργο, εσύ γιατί ταξιδεύεις μόνος; Είναι θέμα φιλοσοφίας, επιλογής ή ανάγκης;
Θέλω να πω, μπορείς να ταξιδέψεις με παρέα, αλλά επιλέγεις να πας μόνος ή θέλεις να πας με παρέα αλλά δεν ταιριάζει για διάφορους λόγους;

Εύχομαι ολόψυχα να συνεχίσεις τα ταξίδια σου και να μας στέλνεις πάντα τις εμπειρίες σου (με φωτογραφίες μαζί).

Η επιλογή του να ταξιδεύω μόνος μου είναι καθαρά δική μου.
Θεωρώ ότι η παρέα σε ένα ταξίδι πρέπει να ταιριάζει απόλυτα για να μην χαλάσει ενα σωστά οργανωμένο μεγάλο ταξίδι.
Δεν είμαι κλειστός στο θέμα της παρέας απλά πρέπει να "κολλάμε".
Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές και τα καλά σου λόγια.
Εννοείται ότι είμαι "ανοιχτός" σε ότι μπορώ να βοηθήσω όλα τα παιδιά εδώ.
ΓΙΩΡΓΟΣ
Άβαταρ μέλους
FZMAN
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 10, 2008 10:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Ονομα χρήστη: ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοντέλο: YAMAHA
Κυβικά: 600


Επιστροφή στο ΤΑΞΙΔΙΑ -ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΙ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες