ΒΟΛΤΑ ΣΕ ΔΥΤΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΚΑΙ ΗΠΕΙΡΟ

Super Travel

ΒΟΛΤΑ ΣΕ ΔΥΤΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΚΑΙ ΗΠΕΙΡΟ

Δημοσίευσηαπό FZMAN την Κυρ Μαρ 06, 2011 6:59 pm

Αρχές Αυγούστου και έχοντας μια εβδομάδα άδεια (δυστυχώς δεν είχε η γυναίκα μου) πήρα άδεια και απο εκείνη για να φύγω για μερικές μέρες (6 συνολικά).
Προορισμός μου η δυτική Μακεδονία, η λίμνη Οχρίδα στην FYROM και κάποιο κομμάτι της Ηπείρου.
Η προετοιμασία έγινε σε πολύ λίγο χρόνο μιας και είναι πια γνωστή η λίστα με τα πράγματα που ετοιμάζονται πια σε χρόνο dt και έτσι:
Την Κυριακή 8/8 ξεκινάω το ταξίδι μουΕικόνα με προορισμό την πρώτη πόλη που θα διανυκτέρευα την Νάουσα.
Η διαδρομή απο εθνική Αθηνών - Θεσσαλονίκης αποδείχτηκε ασύμφορη μιας και μέχρι την στροφή για Βέροια πλήρωσα συνολικά 8 διόδια.
Πλησιάζοντας λοιπόν την Βέροια έστριψα πρός Βεργίνα περνώντας απο τονΕικόνα και το φράγμα της ΔΕΗ νομίζω που έχει εκείΕικόναΕικόνα
Έτσι λοιπόν μετά απο λίγο έφτασα στη Βεργίνα Εικόνα όπου βέβαια επισκέφτηκα τον χώρο των αρχαίων βασιλικών τάφων.ΕικόναΕικόνα.
Η συνέχεια με βρήκε να μπαίνω στην Βέροια Εικόνακαι απο εκεί να στρίβω για το Σέλι με προορισμό το Κάτω Βέρμιο ΕικόναΕικόνα.
Περνώντας το Κάτω Βέρμιο πήρα την κατεύθυνση πρός Νάουσα μέσα απο υπέροχα καταπράσινα μέρη με πολλές πηγέςΕικόναΕικόνα.
Συνεχίζοντας λοιπόν πρός Νάουσα πέρασα απ΄την περιοχή του Αγ. Νικολάου όπου και υπάρχει μέσα στην φύση ένα πάρκο με λιμνούλες με πάπιες, πέστροφες, πλατάνια και ποταμάκι.ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα
Εικόνα
Κι έτσι μετά αργά το μεσημέρι έφτασα στην Νάουσα στο ξενοδοχείο όπου θα έκανα και την πρώτη διανυκτέρευση και που ευτυχώς είχε και πισίνα όπου έκανα και μπάνιο.Εικόνα.
Εδώ η καλή μου :wub: ξεκουράζεται στο πάρκινκ.Εικόνα
Η πρώτη μέρα τελείωσε με περπάτημα πρός το κέντρο της Νάουσας όπου συνάντησα καιΕικόναΕικόναΕικόνα
Τέλος της πρώτης μέρας λοιπόν και σε λίγο η συνέχεια
ΓΙΩΡΓΟΣ
Άβαταρ μέλους
FZMAN
Νέος στο forum

Ονομα χρήστη: ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοντέλο: YAMAHA
Κυβικά: 600

Re: ΒΟΛΤΑ ΣΕ ΔΥΤΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΚΑΙ ΗΠΕΙΡΟ

Δημοσίευσηαπό FZMAN την Κυρ Μαρ 06, 2011 7:04 pm

Δεύτερη μέρα λοιπόν και πρωινή αναχώρηση απ΄το ξενοδοχείο στην Νάουσα με προορισμό τελικό την Φλώρινα αλλά ενδιάμεσα;
Πρώτη στάση λοιπόν στην Έδεσσα για τον υπέροχο πρωινό καφέ.ΕικόναΕικόναΕικόνα
ΕικόναΕικόνα.
Μετά λοιπόν απο έναν υπέροχο πρωινό καφέ μέσα στην δροσιά γύρω απ΄τους καταράκτες στην Έδεσσα επόμενος σταθμός η Εικόνα
και βέβαια τα Λουτρά Πόζαρ.Εικόνα όπου έκανα και την βουτιά μου στα ιαματικά νερά.
Εικόνα
Φεύγοντας λοιπόν απο τα Λουτρά Πόζαρ με κατεύθυνση την Φλώρινα είδα την ταμπέλα για το όρος Καιμακτσαλάν και το χιονοδρομικό κέντρο.
Δεν το σκέφτηκα πολύ και έστριψα πρός τα εκεί.
Μετά απο κάποια χιλιόμετρα ανάβασης έφτασα ΕικόναΕικόνα.
Πολύ κακή εντύπωση μου έκανε η σκα@@@@λα που είχε στον δρόμο στο χιονοδρομικό απ΄τα ελεύθερα άλογα που έχει εκεί ΚΑΙ Η ΠΟΛΎ ΒΡΏΜΑ!!
Κατεβαίνοντας λοιπόν απ΄το Καιμακτσαλάν.ΕικόναΕικόναΕικόνα
Η λίμνη Βεγορίτιδα απο ψηλά Εικόνα
Και βέβαια Η ΚΟΥΚΛΑΡΑ ΜΟΥ :wub: απο κοντά Εικόνα :wub:
:wub: Εικόνα :wub:
Έτσι λοιπόν αργά το μεσημέρι έφτασα στο ξενοδοχείο μου στην Φλώρινα.
Εδώ κάποιες φωτογραφίες απ΄το δωμάτιο μου.ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα
Εδώ η κουκλάρα μου :wub: ξεκουράζεται σε σκεπαστό σημείο δίπλα στην είσοδο του ξενοδοχείου :wub: Εικόνα :wub:
Το απόγευμα περπάτημα και βόλτα στην πόλη της Φλώρινας ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα
Έτσι λοιπόν τελείωσε και η δεύτερη ημέρα.
ΓΙΩΡΓΟΣ
Άβαταρ μέλους
FZMAN
Νέος στο forum

Δημοσίευσηαπό FZMAN την Κυρ Μαρ 06, 2011 7:05 pm

Tρίτη μέρα λοιπόν και σήμερα το πρόγραμμα είχε επίσκεψει στις Πρέσπες και απο εκεί Καστοριά για καφέ στην λίμνη και Νυμφαίο για φαγητό και μετά επιστροφή στο ξενοδοχείο στην Φλώρινα.
Η διαδρομή απο Φλώρινα - Πισσοδέρι - Πρέσπες φανταστική Εικόνα
Περνώντας απ΄το χιονοδρομικό κέντρο στο Πισσοδέρι και επειδή είχα είδη "τυλίξει" με ταινία την φωτογραφική στο tank bag για να τραβάω βίντεο έστριψα όλη την μηχανή προς το χιονοδρομικό για να βγεί αυτή η φωτογραφία.ΕικόναΕικόνα.
Μετά το Πισσοδέρι συνέχεια και στροφή για τις Πρέσπες όπου και έφτασα στους ψαράδες.
ΕικόναΕικόνα
ΕικόναΕικόνα
Μεγάλη Πρέσπα.Εικόνα
Στο βάθος φαίνεται η μικρή Πρέσπα.Εικόνα
Επόμενη επίσκεψη το νησάκι του Αγ. Αχιλλείου ΕικόναΕικόνα
Αγ. Αχίλλειος ΕικόναΕικόνα
Εικόνα
Μετά τους Ψαράδες και τον Αγ. Αχίλλειο έφτασα στο τελευταίο χωριό που είχε το Βροντερό Εικόνα και στο τέλος Αγ. Γερμανός.Εικόνα
Φεύγω λοιπόν απο Πρέσπες και επόμενη επίσκεψη είναι στην πανέμορφη Καστοριά.
Εδώ πλησιάζοντας στην Καστοριά.ΕικόναΕικόνα
Στάση για καφέ λοιπόν σε μια καφετέρια δίπλα στην λίμνη με τις πάπιες.Εικόνα
ΕικόναΕικόνα
Αναχώρηση λοιπόν για να κάνω ένα γύρο στην ομολογουμένος πολύ μεγάλη λίμνη της Καστοριάς ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα
Αναχώρηση λοιπόν απο Καστοριά με προορισμό το πανέμορφο Νυμφαίο για φαγητό.ΕικόναΕικόναΕικόνα
Έτσι λοιπόν φεύγοντας απ΄το Νυμφαίο και περνώντας και απ΄τον Αρκτούρο επέστρεψα στο ξενοδοχείο μου στην Φλώρινα ολοκληρώνοντας και την βόλτα της τρίτης μέρας.
ΓΙΩΡΓΟΣ
Άβαταρ μέλους
FZMAN
Νέος στο forum

Δημοσίευσηαπό FZMAN την Κυρ Μαρ 06, 2011 7:07 pm

Την επόμενη μέρα είχα προγραμματίσει μια επίσκεψη στην FYROM και συγκεκριμένα στην λίμνη Οχρίδα που είναι και το πιο τουριστικό σημείο και η επιστροφή θα γινότανε απο τις Πρέσπες (απ΄την μεριά της FYROM).
Έτσι λοιπόν ξεκινόντας το πρωί φτάνω στα σύνορα της Νίκης και απο εκεί περνάω στην FYROM.
Στην φωτογραφία τα σύνορα απ΄την μεριά της FYROM.Εικόνα.
Ο δρόμος όχι και ότι καλύτερο μιας και ενώ είχε καλή άσφαλτο είχε αρκετές λακούβες.
Η πρώτη πόλη που πέρασα ήταν η Bitola αρκετά μεγάλη πόλη και απο εκεί συνέχισα για Οχρίδα.
Η διαδρομή με αρκετά φορτηγά και πολλές λακούβες και μάλιστα η εθνική οδός τους σε κάποιο σημείο έκανε παράκαμψη λόγω έργων και σε πήγαινε απο ένα καλντερίμη που απο εκεί έφτανες προς την Οχρίδα.
Έτσι σε λίγο.Εικόνα
Αρκετός κόσμος στην παραλία της Οχρίδας που είναι και πεζόδρομος (στο κέντρο)ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα
Εδώ που είναι αραγμένη η μηχανή απέναντι ήταν ένα καφέ Εικόνα και κοιτάξτε τι φραπέ μου έφεραν Εικόνα
Αυτό είναι λίμνη.ΕικόναΕικόνα
Στην συνέχεια πήγα σε άλλη μεριά της λίμνης όπου υπήρχε πλάζ (με πέτρες) και καφετέριες δίπλα στη λίμνη.ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα
Αφού έφαγα αναχώρησα πηγαίνοντας πρός την νότια πλευρά της Οχρίδας με σκοπό να φτάσω την Πρέσπα.
Εδώ φαίνεται απο ψηλά η Οχρίδα και στο βάθος η Αλβανία, σημειωτέον η Οχρίδα ανήκει ένα μέρος και στην Αλβανία.Εικόνα
Με φόντο την Οχρίδα.Εικόνα
Φεύγοντας πια απ΄την Οχρίδα και ανεβαίνοντας το βουνό (δεν ξέρω το όνομα του) για να συναντήσω αργότερα την Πρέσπα.Εικόνα
Πλησιάζοντας στην Πρέσπα (απτην μεριά της FYROM).Εικόνα
Πρέσπα στο βάθος φαίνεται αμυδρά η Ελλάδα.Εικόνα
Έτσι λοιπόν αργά το μεσημέρι πήρα το δρόμο της επιστροφής πρός την Φλώρινα που ήταν το ξενοδοχείο που έμενα.
Φεύγοντας απ΄το βουνό πάνω απ΄την Πρέσπα ακολούθησα τέτοιο δρόμο μέσα στο πράσινο και περνώντας απο αρκετά χωριάΕικόνα έφτασα στην Bitola και απο εκεί στα σύνορα της Νίκης και μετά απο λίγο ήμουν στο ξενοδοχείο.Έτσι λοιπόν τελείωσε και αυτή η μέρα.
ΓΙΩΡΓΟΣ
Άβαταρ μέλους
FZMAN
Νέος στο forum

Δημοσίευσηαπό FZMAN την Κυρ Μαρ 06, 2011 7:08 pm

Η επόμενη μέρα είχε αναχώρηση πια απ΄την Φλώρινα με προορισμό και διανυκτέρευση Γιάννινα.
Η διαδρομή απ΄την Φλώρινα μέσω Βιτσίου ( απίστευτα μέρη με πολύ πράσινο)με στάση Καστοριά για καφέ.
Λοιπόν αρχίζουμε εδώ η απίστευτη με πολύ πράσινο διαδρομή απ΄το Βίτσι.ΕικόναΕικόνα ΕικόναΕικόνα
Φτάνοντας στην Καστοριά.Εικόνα
Για καφέ στην λίμνη.Εικόνα
Μετά την στάση για καφέ αναχώρηση για Νεστώριο και απο εκεί μέσω Επταχωρίου και Κόνιτσας έφτασα στα Γιάννινα.
ΕικόναΕικόνα
Θα ήθελα να αναφέρω ΤΗΝ ΑΠΟΛΥΤΗ ΣΤΡΙΦΤΕΡΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ απο Νεστώριο εως Επταχώρη ειδικά αλλά και τη διαδρομή που περνάει απο Επταχώρη,Κόνιτσα εως Γιάννινα.
Λίμνη των Ιωαννίνων.ΕικόναΕικόναΕικόνα
Αφού λοιπόν πήγα στο ξενοδοχείο και άφησα τα πράγματα έφτασε η ώρα για λίγο περπάτημα στην πόλη.
Αφού έφαγα κι όλας έφτασα στην λίμνη και πήρα το καραβάκι για να πάω στο νησάκι που υπάρχει στην λίμνη.ΕικόναΕικόναΕικόνα
Το νησάκι αυτό είναι πολύ μικρό και ήθελα να το περπατήσω όλο για να το δω. ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα
Η επόμενη μέρα με βρήκε να αναχωρώ με τελικό προορισμό την Αθήνα μιας που το ταξίδι μου τελείωνε.
Έτσι λοιπόν αφού έφυγα απ΄το ξενοδοχείο έκανα την πρώτη μου στάση στην Άρτα και στο περίφημο γεφύρι της για τον πρωινό μου καφέ.ΕικόναΕικόνα.
Η συνέχεια του ταξιδιού με βρήκε να περνάω απο Αμφιλοχία, Αγρίνιο και με μια στάση στο Ρίο για καφέ επέστρεψα ΑθήναΕικόνα
Όπως καταλαβαίνετε όλες αυτές τις μέρες ζέστη δεν κατάλαβα καθόλου παρα μόνο απ΄το Αγρίνιο και κάτω.
Έτσι λοιπόν επέστρεψα στην Αθήνα και απο αυτό το ταξίδι που ήταν άλλο ένα απίστευτο ταξίδι.
:wub: Εικόνα :wub:
Συνολικά χιλιόμετρα 2000 σε 6 ημέρες
ΓΙΩΡΓΟΣ
Άβαταρ μέλους
FZMAN
Νέος στο forum

Δημοσίευσηαπό iliasRC31 την Τρί Μαρ 08, 2011 11:32 am

ωραίος Γιωργή c020

Μια ωραια διαφυγη σήμερα μια καπως χιονισμένη μερα .
Ακριβές ασφάλειες ; Οχι ποιά ! https://www.insurance4you.gr & https://www.ins4youdirect.gr/
Το Motocikleta στο Facebook http://www.motocikleta.gr/facebook
Το Motocikleta στο Twitter http://twitter.com/motocikleta
------------------------------------------------
Άβαταρ μέλους
iliasRC31
Site Admin

Ονομα χρήστη: Ηλίας
Κυβικά: 1050
Επάγγελμα: Ασφαλιστικός Σύμβουλος -www.Insurance4you.gr

Επιστροφή στο ΤΑΞΙΔΙΑ -ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΙ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες