Οργανωμένες Μοτοσικλετιστικές Εκδρομές

Super Travel

Δημοσίευσηαπό Dimitris την Τετ Απρ 18, 2007 12:35 am

Τα ίδια έχω ακούσει και εγώ για την Τουρκία. Καλό οδικό δίκτυο και οδηγοί τύπου "έλληνας"....

είμαι κακός; ή ρεαλιστής;


Fretazer εσύ τι λες; Μιας και έχεις οδηγήσει την μοτοσικλέτα σου σε εκείνα τα μέρη...
Moderator of Motocikleta.Gr

Moto Guzzi Breva V1100 2006
Moto Guzzi Le Mans V11 2003
Moto Guzzi World Club

The way the "V" is meant to be...



Δημοπρασίες Αγάπης ! Δεν έχεις ακόμα την κάρτα μέλους ? Δες τι χάνεις !
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Παλαιό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 7897
Εγγραφή: Τετ Αύγ 30, 2006 8:11 pm
Τοποθεσία: Μακεδονία, Θεσσαλονίκη, Καλαμαριά
Μοντέλο: Moto Guzzi 1100 Breva 2006 ABS, V11 Le Mans 2003, 1100 sport 1998
Κυβικά: 1100

Δημοσίευσηαπό Dakota την Τετ Απρ 18, 2007 10:20 am

Μέχρι την Κων/πόλη έχω πάει. Το εθνικό τους δίκτυο (στο μεγαλύτερο μέρος) είναι πολύ καλύτερο της Ελλάδας.

Η συμπεριφορά τους στην πόλη είναι τραγική. Λεωφόροι με 5-6 λωρίδες, άσφαλτος τέλεια και όλοι στις στροφές σημαδεύουν το apex. Λες και κάνουν αγώνα. Σταματάνε όπου θέλουν, ανάποδα σε μονόδρομους, αναστροφές, βρίζονται μεταξύ τους, με την τροχαία, ότι να ΄ναι. Αρχίζεις και εκτιμάς τους Έλληνες ταξιτζίδες. Παραδόξως δεν είδα ατυχήματα ούτε τρελό μποτιλιάρισμα. Στην Αθήνα το πήξιμο είναι σαφώς χειρότερο. Αν σκεφτείς ότι στην πόλη έχει και 10 εκατ. κατοίκους.

Στην εθνική οδό όμως βλέπεις μια τελείως διαφορετική συμπεριφορά.
Ίσως γιατί στην εθνική κυκλοφορούν ελάχιστα αυτοκίνητα. Κυρίως κυκλοφορούν φορτηγά και λεωφορεία (στο δεξιό ρεύμα) και ελάχιστα πολυτελή γερμανικά.
Τόσο που έχει η βενζίνη (1,2 ευρώ/λίτρο) ποιος θα πάρει αυτοκίνητο?

Αστυνομία και κόσμος πολύ φιλικοί (αγγλικά σχεδόν κανένας, γερμανικά ελάχιστα) και το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι η σήμανση που είναι σε turkenglish. :smt097

Μαθαίνεις τα 2-3 μέρη που χρειάζεσαι και ακολουθείς τις ταμπέλες. Ευτυχώς έχει παντού.
Δυστυχώς μου καταστράφηκε το βίντεο από την διαδρομή. Θα βλέπατε την γέφυρα του Μαρμαρά και αυτοκινητόδρομους ευρωπαϊκού επιπέδου.
Μόλις μπορέσω θα ανεβάσω μερικές φωτό.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Dakota
Συχνό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2185
Εγγραφή: Τρί Αύγ 29, 2006 4:08 pm
Τοποθεσία: Hell for Leather
Ονομα χρήστη: Μήτσος
Μοντέλο: Moto Guzzi 1200 Sport
Yamaha YBR 125
Κυβικά: 1275

Δημοσίευσηαπό MotoRiders Club την Τετ Απρ 18, 2007 2:56 pm

:smt023 Θα συμφωνησω με τον Fretazer αναφορικα με τον χαμο που επικρατει στην Κων/πολη. Πραγματικα οσοι εχουν επισκεφτει την πολη, ειναι το πρωτο πραγμα που τους κανει εντυπωση :smt005

Για τους επαρχιακους δρομους δεν ξερω... Γενικα απο οτι εχω ακουσει και διαβασει δεν πολυξερουν αγγλικα, αλλα σε γενικες γραμμες ειναι προθυμοι να εξυπηρετησουν.

Η βενζινη ειναι αρκετα ακριβη... Ο λογος ειναι πως αποτελει τον μοναδικο τροπο εισπραξης φορων απο το κρατος... καθως κατα τα αλλα επικρατει ενα "ξεφρενο" πανηγυρι φοροδιαφυγης :smt026
Άβαταρ μέλους
MotoRiders Club
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 20, 2006 12:29 am
Τοποθεσία: Greece
Ονομα χρήστη: Manolis
Μοντέλο: Honda Varadero
Κυβικά: 1000

Οργανωμένες Μοτοσικλετιστικές Εκδρομές

Δημοσίευσηαπό nicholas.glynos την Τρί Απρ 24, 2007 12:16 am

Αγαπητοί φίλοι!
Θα ήθελα να συνδράμω στην εκδρομή μέσω Αλβανίας, Μαυροβουνίου, Κροατίας,
Όπως είχα πει και στο παρελθόν, εδώ και έξη (6) χρόνια εργάζομαι στα Τίρανα της Αλβανίας και ΚΑΘΕ Σαββατοκύριακο είμαι στο Μαυροβούνιο και στη Κροατία!
Όπως λοιπόν καταλαβαίνετε, καλύτερος οδηγός ΔΕΝ υπάρχει.
Η λέξη οδηγός, συμπεριλαμβάνει πολλά! Σ’ αυτά τα μέρη , τολμώ να πω, ότι συμπεριλαμβάνει πάρα μα πάρα πολλά! Πρώτα πρώτα ποιους δρόμους θα πρέπει να πάρουμε. Το οδικό δίκτυο έκτος από άθλιο είναι και πάρα πολύ επικίνδυνο (fatal accidents). Ασφάλεια, service in case of emergency, γιατρούς, ταβέρνες με ασφαλές φαγητό, μπαράκια που θα βγείτε έξω σόι και αβλαβείς, ξενοδοχεία που δε θα πετάξουν οι αγαπημένες σας και θα τις ψάχνετε το πρωί!
Ο φίλος Δημήτρης έχει το e-mail και το κινητό μου και την αμέριστη βοήθεια μου (και την συμμετοχή μου φυσικά) για αυτή την εκδρομή.
Ο στόχος μου είναι όταν έρθει η μέρα που θα κοιτάξω πίσω, να δω μια ζωή με χαρές, περιτριγυρισμένος από φίλους κάνοντας τρελές βόλτες σε όμορφα μέρη πάνω σε μια μοτοσυκλέτα.
Εύχομαι μόνο να μη δω μια μίζερη ζωή, μ’ανεκπλήρωτα όνειρα γιατί τότε θα είναι πλέον αργά!
Άβαταρ μέλους
nicholas.glynos
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 14, 2006 2:28 am
Τοποθεσία: Beograd Σερβία

Δημοσίευσηαπό Dimitris την Τρί Απρ 24, 2007 5:55 pm

Τι καλύτερο απτο να έχεις έναν άνθρωπο να σε καθοδηγήσει, να προτείνει και να συμβουλέψει σε ένα τέτοιο ταξίδι που πολύ θέλουμε να κάνουμε αλλά ταυτόχρονα κολώνουμε...για τους ευνόητους λόγους...

Τώρα με την συμβολή του Νικόλα, μας "επιτρέπεται" με περισσότερη άνεση να οργανώσουμε και να πραγματοποιήσουμε στο μέλλον (εύχομαι στο άμεσο και όχι στο πολύ απώτερο) αυτό το ταξίδι...



Νικόλα σε ευχαριστούμε.

Τι καλύτερο απο ένα ταξίδι του Motocikleta.gr στην Ήπειρο και την Κροατία! Α, και που στε...δεν αναφέρομαι μόνο για τους Βόρειους...σε μια ενδεχόμενη τέτοια εξόρμηση θα μαζευτούμε όλοι, βόρειοι και νότιοι για να κάνουμε την "ανάβαση"..


Πωρώθηκα τώρα..



:smt030
Moderator of Motocikleta.Gr

Moto Guzzi Breva V1100 2006
Moto Guzzi Le Mans V11 2003
Moto Guzzi World Club

The way the "V" is meant to be...



Δημοπρασίες Αγάπης ! Δεν έχεις ακόμα την κάρτα μέλους ? Δες τι χάνεις !
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Παλαιό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 7897
Εγγραφή: Τετ Αύγ 30, 2006 8:11 pm
Τοποθεσία: Μακεδονία, Θεσσαλονίκη, Καλαμαριά
Μοντέλο: Moto Guzzi 1100 Breva 2006 ABS, V11 Le Mans 2003, 1100 sport 1998
Κυβικά: 1100

Δημοσίευσηαπό mitsakis την Πέμ Σεπ 13, 2007 3:36 pm

Drogar-Cry(LBG).gif Αγαπητοί φίλοι σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια. Δυστυχώς λόγω μειωμένου αριθμού συμμετοχών το εν λόγω ταξιδιωτικό δεν κατέστη εφικτό , τουλάχιστον για φέτος. Αντιθέτως πραγματοποίησα επιτυχώς το τελευταίο ταξίδι μεγάλο για φέτος Ελλάδα-Βλαδιβοστόκ-Ιαπωνία παρέα πάντα με την F650 αλλά χωρίς την συνηθισμένη μου παρέα , της Όλγας λόγω παιδιού. Περισσότερα στην σελίδα μου με τα νέα . "Keep wheeling folks". http://www.roadsoftheworld.gr/cgi-bin/news/newsscript.pl
http://www.roadsoftheworld.gr/
Born to be wheeling.
Άβαταρ μέλους
mitsakis
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 03, 2006 11:42 pm
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό nfot την Πέμ Σεπ 13, 2007 5:17 pm

Ιαπωνια; :smt087 :smt087 :smt087

ΑΞΙΟΣ !!!

Να δω εγω ποτε θα καταφερω να παω τοσο μακρια. Αληθεια, ποσες μερες κρατησε ολο αυτο το εγχειρημα;
"Motor racing, mountain climbing and bull fighting are the only true sports.
All the rest are children's games played by adults."

- Ernest Hemingway -
Άβαταρ μέλους
nfot
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1553
Εγγραφή: Τρί Σεπ 05, 2006 9:13 pm
Τοποθεσία: Βολος
Ονομα χρήστη: Νικος
Μοντέλο: FZ6 & Daytona 675
Κυβικά: 1275

Δημοσίευσηαπό Dimitris την Παρ Σεπ 14, 2007 5:33 pm

Kώστα, θα ετοιμάσετε και βιβλίο φαντάζομαι, για αυτό το ταξίδι στην Ιαπωνία;
Moderator of Motocikleta.Gr

Moto Guzzi Breva V1100 2006
Moto Guzzi Le Mans V11 2003
Moto Guzzi World Club

The way the "V" is meant to be...



Δημοπρασίες Αγάπης ! Δεν έχεις ακόμα την κάρτα μέλους ? Δες τι χάνεις !
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Παλαιό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 7897
Εγγραφή: Τετ Αύγ 30, 2006 8:11 pm
Τοποθεσία: Μακεδονία, Θεσσαλονίκη, Καλαμαριά
Μοντέλο: Moto Guzzi 1100 Breva 2006 ABS, V11 Le Mans 2003, 1100 sport 1998
Κυβικά: 1100

Προηγούμενη

Επιστροφή στο ΤΑΞΙΔΙΑ -ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΙ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες


cron