Ducati 748

Συντονιστής: Συντονιστές

Ducati 748

Δημοσίευσηαπό Billy την Κυρ Νοέμ 16, 2008 7:39 pm

Εχει κανείς προσωπική εμπειρία απο αυτή την μοτοσυκλέτα της Ducati? Οι μοτοσυκλέτες αυτής της εποχής πως ήταν σε θέμα αξιοπιστίας? Ακολουθούσα μια σήμερα για περίπου 20λεπτά αλλα τελευταία στιγμή χώρισε ο δρόμος μας και δεν κατάφερα να ανοίξω συζήτηση.
Άβαταρ μέλους
Billy
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1070
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2007 5:06 pm
Τοποθεσία: Αθήνα Γλυφάδα
Κυβικά: 0

Re: Ducati 748

Δημοσίευσηαπό iznogood την Κυρ Νοέμ 16, 2008 10:42 pm

Billy έγραψε:...Ακολουθούσα μια σήμερα για περίπου 20λεπτά ...


...και δεν χαλασε?
chalife ala place du chalif.
http://www.carbon-aramid.com
ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
iznogood
Συχνό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2527
Εγγραφή: Δευτ Δεκ 11, 2006 8:50 pm
Τοποθεσία: Πολύγωνο-Αθήνα
Ονομα χρήστη: Αλεξης
Κυβικά: 0

Re: Ducati 748

Δημοσίευσηαπό Tassos την Δευτ Νοέμ 17, 2008 8:48 am

iznogood έγραψε:
Billy έγραψε:...Ακολουθούσα μια σήμερα για περίπου 20λεπτά ...


...και δεν χαλασε?


Μα,..... γι' αυτό έστριψε! Για να πάει στο συνεργείο. :lol:
Άβαταρ μέλους
Tassos
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 16, 2006 1:05 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Μοντέλο: Aprilia Dorsoduro
Κυβικά: 750

Re: Ducati 748

Δημοσίευσηαπό Dimitris την Δευτ Νοέμ 17, 2008 8:54 am

Την έχει ένα φιλαράκι μου και την έχω οδηγήσει. Πολύ ωραία στημένη, απόλυτη θέση οδήγησης, σταθερή σαν βράχος μέσα στη στροφή, δύναμη που δεν τρομάζει και κατεβαίνει "ομαλά" και προοδευτικά στη πίσω ρόδα. Ό,τι πρέπει για να ξεκινήσεις με ss μοτοσικλέτες!! (και με τη συγκεκριμένη να κολλήσεις και να μείνεις μαζί της).

Το φιλαράκι μου σκέφτεται να τη πουλήσει...εγώ προσπαθώ να τον πείσω να μην το κάνει, αλλά αυτός συνεχίζει να το σκέφτεται...(ο χαζός..)

:mrgreen:
Moderator of Motocikleta.Gr

Moto Guzzi Breva V1100 2006
Moto Guzzi Le Mans V11 2003
Moto Guzzi World Club

The way the "V" is meant to be...



Δημοπρασίες Αγάπης ! Δεν έχεις ακόμα την κάρτα μέλους ? Δες τι χάνεις !
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Παλαιό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 7897
Εγγραφή: Τετ Αύγ 30, 2006 8:11 pm
Τοποθεσία: Μακεδονία, Θεσσαλονίκη, Καλαμαριά
Μοντέλο: Moto Guzzi 1100 Breva 2006 ABS, V11 Le Mans 2003, 1100 sport 1998
Κυβικά: 1100

Re: Ducati 748

Δημοσίευσηαπό iliasRC31 την Δευτ Νοέμ 17, 2008 10:20 am

πολυ καλα στήμενο μοτορι που δεν πουλησε αρκετα στην Ελλαδα και γενικά εβγαλε μια φύμη ως ψιλο ζημιάρα και παρο λο αυτα κρατει υψηλη τιμή ως μεταχειρισμένη που δεν ξέρω κατα ποσο την κανει ανταγωνισιτκή λυση .
Ακριβές ασφάλειες ; Οχι ποιά ! https://www.insurance4you.gr & https://www.ins4youdirect.gr/
Το Motocikleta στο Facebook http://www.motocikleta.gr/facebook
Το Motocikleta στο Twitter http://twitter.com/motocikleta
------------------------------------------------
Άβαταρ μέλους
iliasRC31
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 7007
Εγγραφή: Τετ Ιουν 14, 2006 10:22 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Ονομα χρήστη: Ηλίας
Κυβικά: 1050
Επάγγελμα: Ασφαλιστικός Σύμβουλος -www.Insurance4you.gr

Re: Ducati 748

Δημοσίευσηαπό Kiriakost την Δευτ Νοέμ 17, 2008 3:10 pm

iznogood έγραψε:
Billy έγραψε:...Ακολουθούσα μια σήμερα για περίπου 20λεπτά ...


...και δεν χαλασε?


Βάζουν Loctite κόλλα σπειρωμάτων ... και σκορπάνε με καθυστέρηση .


Billy
Αστο ρε φίλε ... ξέρω τι έπαθες , την είδες να γυαλίζει ποιο πολύ από το δικό σου, και θόλωσες .

Δεν πειράζει , ότι γυαλίζει ........ δεν είναι Γιαπωνέζικο ... :smt082 :smt096
Άβαταρ μέλους
Kiriakost
Συχνό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2019
Εγγραφή: Παρ Οκτ 19, 2007 11:15 pm
Τοποθεσία: ΒΟΛΟΣ
Ονομα χρήστη: Κυριάκος
Μοντέλο: Old Cut Japani _ AX-1 HONDA
Κυβικά: 250

Re: Ducati 748

Δημοσίευσηαπό Billy την Δευτ Νοέμ 17, 2008 6:02 pm

Kiriakost έγραψε:Billy
Αστο ρε φίλε ... ξέρω τι έπαθες , την είδες να γυαλίζει ποιο πολύ από το δικό σου, και θόλωσες.

Ασε Κυριάκο, έβλεπα συνέχεια τα οπίσθια της με της δύο εξατμίσεις να βαράνε πάνω μου... ήταν και σε κίντρινο χρώμα και καταλαβαίνεις :-D

Θα ηθελα να μάθω Dimitri αν παραείναι "ιταλικό" στο θέμα reliability μιας και απο ότι διαβάζω στο διαδίκτυο (και όπως είπε ο RC31) έχουν τα προβληματάκια τους. Ότι είναι ακριβό σαν μεταχειρισμένο είναι, απο έρευνα μου έχω δει πως παίζει σχεδόν στα ίδια λεφτά με το 749 (το οποίο έχω βρει ένα και το κοιτάω ναι μεν πονηρά αλλα πολύ καχύποπτα)
Απο περιέργεια έψαξα forum να δω πόσο πάει η συντίρηση στα Desmo και πήγα να πάθω εγκεφαλικό. Σχεδόν όλοι λένε οτι δίνουν περίπου 800-1200Ε στα service :o
Άβαταρ μέλους
Billy
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1070
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2007 5:06 pm
Τοποθεσία: Αθήνα Γλυφάδα
Κυβικά: 0

Re: Ducati 748

Δημοσίευσηαπό Dimitris την Τετ Νοέμ 19, 2008 2:38 am

Billy έγραψε:
Kiriakost έγραψε:Billy
Αστο ρε φίλε ... ξέρω τι έπαθες , την είδες να γυαλίζει ποιο πολύ από το δικό σου, και θόλωσες.

Ασε Κυριάκο, έβλεπα συνέχεια τα οπίσθια της με της δύο εξατμίσεις να βαράνε πάνω μου... ήταν και σε κίντρινο χρώμα και καταλαβαίνεις :-D

Θα ηθελα να μάθω Dimitri αν παραείναι "ιταλικό" στο θέμα reliability μιας και απο ότι διαβάζω στο διαδίκτυο (και όπως είπε ο RC31) έχουν τα προβληματάκια τους. Ότι είναι ακριβό σαν μεταχειρισμένο είναι, απο έρευνα μου έχω δει πως παίζει σχεδόν στα ίδια λεφτά με το 749 (το οποίο έχω βρει ένα και το κοιτάω ναι μεν πονηρά αλλα πολύ καχύποπτα)
Απο περιέργεια έψαξα forum να δω πόσο πάει η συντίρηση στα Desmo και πήγα να πάθω εγκεφαλικό. Σχεδόν όλοι λένε οτι δίνουν περίπου 800-1200Ε στα service :o

Billy,
αν θες να πάρεις το Ducati, θα το πάρεις. Τέλος. (οι λογοι μπορεί να είναι πολλοί...δεν χρειάζεται να αναλυθούν).

Αν το βλέπεις "καχύποπτα ιταλικό", "εν δυνάμει ζημιάρα" και ακριβό στη συντήρηση, άσ'το. Ψάξε αλλού.


Κάποια γενικά:
Από κατόχους Ducati εδώ στη Θεσσαλονίκη ακούω πως το θέμα καλού σέρβις είναι λίγο πονεμένη ιστορία. Για Αθήνα δεν ξέρω. Πάντως γνωρίζω 1-2 ανθρώπους που θεωρούνται καλοί σαν μηχανικοί για αυτές τις μοτοσικλέτες.
1200 ευρώ για σέρβις δεν μου φαίνεται ρεαλιστικό.

Ο Ταξιδευτής (καιρό έχει να φανεί από εδώ) πούλησε το Z750 που είχε και πήρε ένα Ducati 999. Το παλικάρι πρώτη φορά το είδα τόσο ενθουσιασμένο.
Ξέρω κάποιους βετεράνους παλαίμαχους μοτοσικλετιστές, χρόνια τριμμένοι σε αγώνες, πανελλήνια πρωταθλήματα κτλ, πάνω σε ιαπωνέζικα τετρακύλινδρα, που οδήγησαν Ducati (848) και είδαν τον ήλιο (όπως ισχυρίζονται οι ίδιοι).

Ο φόβος και η δυσπιστία υπάρχουν από πλευράς καταναλωτών. Και όχι αδικαιολόγητα πάντα. Όμως οι καιροί έχουν αλλάξει. Πολύ. Και αξίζει να ακολουθήσεις το όνειρό σου (αν αυτό είναι μια Ducati).

Το 748 του φίλου μου έχει κάνει 15.000 περίπου απροβλημάτιστα χιλιόμετρα. Δεν μπορώ να ξέρω αν άλλα μοντέλα ήταν "ζημιάρικα".

Μια Ducati supersport όπως το 748 ή 749 δεν είναι μοτοσικλέτα φτιαγμένη για καθεμέρα (άσχετα αν ο ιδιοκτήτης του το χρησιμοποιεί έτσι- και καλά κάνει βέβαια).

Τι πιστεύω ακράδαντα; Πως αν πραγματικά θέλεις να αποκτήσεις την 748 και την πάρεις τελικά, ανεξάρτητα αν σου βγάλει ή όχι προβλήματα, δεν θα παραδεχτείς ποτέ στον εαυτό σου, ή στους άλλους, πως το Ducati σου είναι ζημιαρα..Απεναντίας καθημερινά θα είσαι στη τρελή χαρά που το έχεις, που το καβαλάς και που σου δίνει τέτοια ευχαρίστηση......Αν με καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.... ;-)
Moderator of Motocikleta.Gr

Moto Guzzi Breva V1100 2006
Moto Guzzi Le Mans V11 2003
Moto Guzzi World Club

The way the "V" is meant to be...



Δημοπρασίες Αγάπης ! Δεν έχεις ακόμα την κάρτα μέλους ? Δες τι χάνεις !
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Παλαιό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 7897
Εγγραφή: Τετ Αύγ 30, 2006 8:11 pm
Τοποθεσία: Μακεδονία, Θεσσαλονίκη, Καλαμαριά
Μοντέλο: Moto Guzzi 1100 Breva 2006 ABS, V11 Le Mans 2003, 1100 sport 1998
Κυβικά: 1100

Re: Ducati 748

Δημοσίευσηαπό karaferas την Τετ Νοέμ 19, 2008 10:47 am

αν μπεις στο ducatisti.gr θα μαθεις τις πραγματικες τιμες για συντηρηση.. περιπου 200 ευρω εργατικα καθε 10.000-12.000 χλμ κ 100-200 ευρα αμαλωσιμα.. δεν ειναι υπερβολικα... κ στα μισα χλμ αλλαζεις μονο λαδακι (αν κανεις πολλες μικρομετακινησεις), καλο ζεσταμα κ εφυγες... καλο θα ηταν αν μπορουσες να παρεις καινουργιο ducati, να εχεις το κεφαλι σου ησυχο λογω εγγυησης, απο χαζοπροβληματακια που ενδεχομενως θα βγαλει.. :smt006
karaferas
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2008 3:38 pm
Τοποθεσία: thess, kalamaria
Μοντέλο: aprilia
Κυβικά: 0

Re: Ducati 748

Δημοσίευσηαπό Kiriakost την Τετ Νοέμ 19, 2008 1:22 pm

Οσα μπάνερ με ιταλικές σημαίες και εάν φτιάξετε ..... τα Ducatia μηχανές για περίεργους θα παραμένουν.


Απο κάτι τέτοια απωθημένα άδειασε το φορουμ ... :smt015 :smt015 :smt015 :smt015
Άβαταρ μέλους
Kiriakost
Συχνό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2019
Εγγραφή: Παρ Οκτ 19, 2007 11:15 pm
Τοποθεσία: ΒΟΛΟΣ
Ονομα χρήστη: Κυριάκος
Μοντέλο: Old Cut Japani _ AX-1 HONDA
Κυβικά: 250

Re: Ducati 748

Δημοσίευσηαπό Dakota την Τετ Νοέμ 19, 2008 1:36 pm

Kiriakost έγραψε:Απο κάτι τέτοια απωθημένα άδειασε το φορουμ ... :smt015 :smt015 :smt015 :smt015


Δεν θα έβαζα και στοίχημα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Dakota
Συχνό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2185
Εγγραφή: Τρί Αύγ 29, 2006 4:08 pm
Τοποθεσία: Hell for Leather
Ονομα χρήστη: Μήτσος
Μοντέλο: Moto Guzzi 1200 Sport
Yamaha YBR 125
Κυβικά: 1275

Re: Ducati 748

Δημοσίευσηαπό Billy την Τετ Νοέμ 19, 2008 5:36 pm

karaferas έγραψε:αν μπεις στο ducatisti.gr θα μαθεις τις πραγματικες τιμες για συντηρηση..

Ευχαριστώ μα πάρα πάρα πολύ φίλε karaferas για το link, δεν γνώριζα την ύπαρξη της.

Άσχτετο βέβαια με το θέμα μας αλλα βρήκα αγοραστή μετά απο τέσσερεις μήνες για το EVO, οπότε επόμενη εβδομάδα μάλλον δίνω προκαταβολή... [smilie=yahoo.gif]
Άβαταρ μέλους
Billy
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1070
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2007 5:06 pm
Τοποθεσία: Αθήνα Γλυφάδα
Κυβικά: 0

Re: Ducati 748

Δημοσίευσηαπό golis την Τετ Νοέμ 19, 2008 6:58 pm

Δεν ξέρω για τα υπόλοιπα,
αλλά απο εμφάνιση το μηχανάκι είναι ΜΟΝΑΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
O "ΚΑΓΚΟΥΡΟΓΑΜΟΣΑΥΡΟΣ"™ :smt026
Πήδα ψηλά κι αγνάντευε.
Πεινώ,διψώ και πέρδομαι.
Carbon-aramid
Μεταξωτά Βρακιά
Άβαταρ μέλους
golis
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 674
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 04, 2006 9:14 pm
Τοποθεσία: Αττική
Ονομα χρήστη: Toubanos
Μοντέλο: Tuono ΦΑΚtory 07
Κυβικά: 1000

Re: Ducati 748

Δημοσίευσηαπό Dimitris την Τετ Νοέμ 19, 2008 7:22 pm

Billy έγραψε:
karaferas έγραψε:αν μπεις στο ducatisti.gr θα μαθεις τις πραγματικες τιμες για συντηρηση..

Ευχαριστώ μα πάρα πάρα πολύ φίλε karaferas για το link, δεν γνώριζα την ύπαρξη της.

Άσχτετο βέβαια με το θέμα μας αλλα βρήκα αγοραστή μετά απο τέσσερεις μήνες για το EVO, οπότε επόμενη εβδομάδα μάλλον δίνω προκαταβολή... [smilie=yahoo.gif]


ώπα; Τελικά αποφάσισες; 748;
Moderator of Motocikleta.Gr

Moto Guzzi Breva V1100 2006
Moto Guzzi Le Mans V11 2003
Moto Guzzi World Club

The way the "V" is meant to be...



Δημοπρασίες Αγάπης ! Δεν έχεις ακόμα την κάρτα μέλους ? Δες τι χάνεις !
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Παλαιό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 7897
Εγγραφή: Τετ Αύγ 30, 2006 8:11 pm
Τοποθεσία: Μακεδονία, Θεσσαλονίκη, Καλαμαριά
Μοντέλο: Moto Guzzi 1100 Breva 2006 ABS, V11 Le Mans 2003, 1100 sport 1998
Κυβικά: 1100

Re: Ducati 748

Δημοσίευσηαπό The DuketoR την Τετ Νοέμ 19, 2008 7:25 pm

golis έγραψε:Δεν ξέρω για τα υπόλοιπα,
αλλά απο εμφάνιση το μηχανάκι είναι ΜΟΝΑΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Από τα συμφραζόμενα και μόνο, μάλλον καταλαβαίνω ότι θέλεις να πεις κάτι σε ...bot.
Άβαταρ μέλους
The DuketoR
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 320
Εγγραφή: Παρ Απρ 25, 2008 4:42 pm
Τοποθεσία: Ρόδος
Κυβικά: 0

Re: Ducati 748

Δημοσίευσηαπό Billy την Τετ Νοέμ 19, 2008 7:48 pm

Dimitris έγραψε:
Billy έγραψε:
karaferas έγραψε:αν μπεις στο ducatisti.gr θα μαθεις τις πραγματικες τιμες για συντηρηση..

Ευχαριστώ μα πάρα πάρα πολύ φίλε karaferas για το link, δεν γνώριζα την ύπαρξη της.

Άσχτετο βέβαια με το θέμα μας αλλα βρήκα αγοραστή μετά απο τέσσερεις μήνες για το EVO, οπότε επόμενη εβδομάδα μάλλον δίνω προκαταβολή... [smilie=yahoo.gif]


ώπα; Τελικά αποφάσισες; 748;

Τελικά αποφάσισα τι θα πάρω. Το αν θα είναι 748 ή κάτι άλλο θα το κρατίσω μυστικό... :wink:

Στο θέμα μας τώρα. Μ'άρεσε που δεν έχει πίσω σέλα :cool: , μ'άρεσε ο ήχως. Όταν το έκανα δοκιμή ήθελα να με πετύχει το φανάρι μόνο και μόνο για να βάλω μια νεκρά και να ακούσω τον ήχω. Στο θέμα φρένων το πίσω ήταν πολύ απότομο αλλά τα μπροστά ήταν ωραία (δεν λέω άγκυρες αλλά ωραια, έχει σημασία). Σέλα αρκετά χαμηλή και κλιπόνς αρκετά μακρυά (παντα σε σχέση με 600κ.εκ.) πράγμα που με βόλευε. Σε χαμηλές ταχύτητες λίγο είχε μια δυσκολία με 2-3 ταχύτητες πάνω, και δεν εννοώ εν κίνηση με μεγάλη ταχύτητα. Για παράδειγμα όταν έκοβα για στοπ με δευτέρα ένιωθες για 2-3 δευτερόλεπτα κάποιες δονήσεις. Δύναμη που δεν τρομάζει αλλα αρκετή για να αναπτύξεις ταχύτητα με όποια σχέση και να είσαι.
Με λίγα λόγια... πολύ Μοτοσυκλέτα!
Αλλά... υπήρχε μια άλλη που με γλυκοκοίταζε και μου "πέταξε τα μάτια έξω" όταν ανέβηκα πάνω της

ps. Ήταν μαζί μου δύο κοπελιές που μόλις άκουσαν τα μοτέρ να πέρνουν μπρος μου ψιθύρισαν "αυτά είναι χαλασμένα, πάμε να φύγουμε" :smt005
Τελευταία επεξεργασία από Billy και Τετ Νοέμ 19, 2008 8:03 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Billy
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1070
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2007 5:06 pm
Τοποθεσία: Αθήνα Γλυφάδα
Κυβικά: 0

Re: Ducati 748

Δημοσίευσηαπό The DuketoR την Τετ Νοέμ 19, 2008 7:50 pm

Ρε φίλε Βασίλη,.. συμπάθα με δηλαδή, αλλά επειδή παρακολουθώ καιρό τώρα κι εγώ και οι άλλοι του μοτοχωριού εδώ μέσα τις παλίνδρομες ανησυχίες σου ...
Μέτά από αναζητήσεις και γλυκά ματάκια σε V- Strom 650, Versys 650, Multistrtada 620, TDM 900, Bonneville, HD Sportster και Heritage,.......
Μετά από τοποθετήσεις του τύπου... τα 990 κάινε πολύ, ... θα ήθελα τη σέλα του Speed Triple λίγο πιο φαρδιά,... δεν πάω στην εθνική πάνω από 140- 150,... με 70- 80 άλογα είμαι εντάξει,... το Sporτster με ταξίδεψε... φοβάμαι να πάω κατευθείαν σε ΤDM 900 με τέεετοια ροπή,... και άλλα τέτοια.......
Πες μου αληθινά...
Πιστευέις ότι είσαι τύπος για 748;
Aμα σ' αρέσει το μηχανάκι, πάρ' το και βάλ' το στο σαλόνι σου,
Τα μηχανάκια όμως δεν είναι καναπέδες.
Άβαταρ μέλους
The DuketoR
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 320
Εγγραφή: Παρ Απρ 25, 2008 4:42 pm
Τοποθεσία: Ρόδος
Κυβικά: 0

Επόμενο

Επιστροφή στο DUCATI

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες