reset TDM 900?

Λύσε δέσε σέ δουλειά να βρισκόμαστε

Συντονιστής: Συντονιστές

reset TDM 900?

Δημοσίευσηαπό Acanthor την Παρ Δεκ 15, 2006 3:57 am

Σχεδόν κάθε κρύο πρωινό του χειμώνα (και μερικές άλλες φορές...) μόλις γυρνάω το κλειδί στη μίζα και περιμένω να κάνει το γνωστό του έλεγχο για 2-3 δευτερόλεπτα πατάω το γνωστό κόκκινο κουμπάκι....

Και κάνει reset στην ώρα και στους μερικούς χιλιομετρητές! Και κάθε φορά πρέπει να ξαναφτιάχνω την ώρα! Είναι φυσιολογικό θείο? Μήπως κάνω κάτι λάθος? Καμμιά εμπειρία?

:smt006
There's too much panic in this town....
Άβαταρ μέλους
Acanthor
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 819
Εγγραφή: Τετ Αύγ 30, 2006 3:12 pm
Τοποθεσία: Μαρούσι
Ονομα χρήστη: Όμηρος
Κυβικά: 0

Δημοσίευσηαπό Theo την Παρ Δεκ 15, 2006 10:51 am

όχι δεν είναι φυσιολογικο !!!

1) μπαταρία????

2) μπορεί να έχει φάει φλάς η ηλεκτρονική !!


γράψε αν θές στο tdmhellas.gr και ίσως κάποιος ξέρει να σου απαντήσει !!!
Άβαταρ μέλους
Theo
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 693
Εγγραφή: Τρί Ιουν 27, 2006 6:42 pm
Τοποθεσία: Γουδί - Αθήνα

Δημοσίευσηαπό iliasRC31 την Παρ Δεκ 15, 2006 12:16 pm

γιατι κανεις reset στην ωρα ?

μήπως πατας λαθος κουμπια και για υτο σου σβηνει το ρολοι ?

δεν μου κανει λογικο ! ριξε μια ματια στο manual
Ακριβές ασφάλειες ; Οχι ποιά ! https://www.insurance4you.gr & https://www.ins4youdirect.gr/
Το Motocikleta στο Facebook http://www.motocikleta.gr/facebook
Το Motocikleta στο Twitter http://twitter.com/motocikleta
------------------------------------------------
Άβαταρ μέλους
iliasRC31
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 7007
Εγγραφή: Τετ Ιουν 14, 2006 10:22 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Ονομα χρήστη: Ηλίας
Κυβικά: 1050
Επάγγελμα: Ασφαλιστικός Σύμβουλος -www.Insurance4you.gr

Δημοσίευσηαπό Dakota την Παρ Δεκ 15, 2006 12:29 pm

Στο fazer μου το έκανε αυτό λίγο πριν πεθαίνει η μπαταρία.

Η μίζα γυρνάει κανονικά ή μήπως την ακούς λίγο "ψόφια"?

Αν είναι μπαταρία με φόρτιση θα αντέξει 1-2 μήνες ακόμα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Dakota
Συχνό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2185
Εγγραφή: Τρί Αύγ 29, 2006 4:08 pm
Τοποθεσία: Hell for Leather
Ονομα χρήστη: Μήτσος
Μοντέλο: Moto Guzzi 1200 Sport
Yamaha YBR 125
Κυβικά: 1275

Δημοσίευσηαπό Tdmrider την Παρ Δεκ 15, 2006 5:37 pm

Μάλλον μπαταρία πρέπει να είναι. Στο συνεργείο σου άνετα μπορούν να την μετρήσουν. Πόσων ετών είναι ?
Moderator of Motocikleta.Gr


Το μεγαλύτερο δώρο για έναν αναβάτη είναι η επόμενη βόλτα με τη μηχανή. Οδηγείτε με ασφάλεια λοιπόν.


Δημοπρασίες Αγάπης !

Δεν έχεις ακόμα την κάρτα μέλους ? Δες τι χάνεις !
Άβαταρ μέλους
Tdmrider
Συχνό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2698
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2006 12:00 am
Τοποθεσία: Βούλα, Αθήνα
Ονομα χρήστη: Σπύρος
Μοντέλο: Yamaha TDM
Κυβικά: 900

Δημοσίευσηαπό sam46 την Παρ Δεκ 15, 2006 7:29 pm

για εμενα οπως ειπαν και πιο πανω

1 μπαταρια

2 υγρασια/να εχει παρει νερα απο πλυσιμο
乔治没有闸
Άβαταρ μέλους
sam46
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Παρ Αύγ 11, 2006 8:00 am
Ονομα χρήστη: Γιωργος
Μοντέλο: Hayabusa
Κυβικά: 1300

Δημοσίευσηαπό Acanthor την Σάβ Δεκ 16, 2006 9:57 am

Καηλημέρα! Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
Να πω ότι μου το κάνει συνήθως το χειμώνα και το κάνει σχεδόν από την αρχή που την πήρα!
Η μηχανή σε 4 μήνες κλείνει τα 3 χρόνια όπως και η μπαταρία της...Έχει μετρηθεί από το συνεργείο κάποια στιγμή πριν 2-3 μήνες και ήταν ΟΚ....
Τώρα από θέμα υγρασία κλπ, δεν την πλένω ποτέ με λάστιχο και προσέχω τα ηλεκτρικά της όσο γίνεται από το νερό!

Όπως και να'χει, θα το τσεκάρω καλύτερα!

Ευχαριστώ!
There's too much panic in this town....
Άβαταρ μέλους
Acanthor
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 819
Εγγραφή: Τετ Αύγ 30, 2006 3:12 pm
Τοποθεσία: Μαρούσι
Ονομα χρήστη: Όμηρος
Κυβικά: 0

Δημοσίευσηαπό iliasRC31 την Σάβ Δεκ 16, 2006 11:51 am

Acanthor έγραψε:Καηλημέρα! Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
Να πω ότι μου το κάνει συνήθως το χειμώνα και το κάνει σχεδόν από την αρχή που την πήρα!
Η μηχανή σε 4 μήνες κλείνει τα 3 χρόνια όπως και η μπαταρία της...Έχει μετρηθεί από το συνεργείο κάποια στιγμή πριν 2-3 μήνες και ήταν ΟΚ....
Τώρα από θέμα υγρασία κλπ, δεν την πλένω ποτέ με λάστιχο και προσέχω τα ηλεκτρικά της όσο γίνεται από το νερό!

Όπως και να'χει, θα το τσεκάρω καλύτερα!

Ευχαριστώ!



Μια μπαταρια μπορει να τα φτυσει αποιαδηποτε στιγμη . Αν το καλοκαιρι δεν στο κανει και το κανει μονο τον χειμονα τοτε ειναι βραχυκυκλωμα μεχρι κατασκευαστικο προβλημα.

Δεν χρειαζεται να την πληνεις για να εχει υγρασια , φροντιζει το περιβαλλον για αυτο . Δυστηχως δεν εχω το owners manual για να δω τον σωστο τροπο reset
Αλλα υποθετω οτι επιλεγει ποιο oddo θες να σβησεις και παταs το reset .

Αν δεν εχεις αλλου ηλεκτρικα προβληματα , οπως χαμηλη δεσμη φωτων , δυσκολια στο ξεκινημα , στα φλας στην κορνα κτλ τοτε η μπαταρια σου ειναι μια χαρα .

Είτε πατας λαθος κουμπια είτε το κοντερ σου εχει καποιο προβλημα απο βραχυκυκλωμα μεχρι κατασκευαστικο προβλημα .

Νομιζω οτι πρεπει να το δει καποιος που να γνωριζει ηλεκτρολογικα ,ηλεκτρονικα .
Ακριβές ασφάλειες ; Οχι ποιά ! https://www.insurance4you.gr & https://www.ins4youdirect.gr/
Το Motocikleta στο Facebook http://www.motocikleta.gr/facebook
Το Motocikleta στο Twitter http://twitter.com/motocikleta
------------------------------------------------
Άβαταρ μέλους
iliasRC31
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 7007
Εγγραφή: Τετ Ιουν 14, 2006 10:22 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Ονομα χρήστη: Ηλίας
Κυβικά: 1050
Επάγγελμα: Ασφαλιστικός Σύμβουλος -www.Insurance4you.gr

Δημοσίευσηαπό Acanthor την Σάβ Δεκ 16, 2006 12:37 pm

Δεν πατάω λάθος κουμπιά, γιατί πολύ απλά, ΔΕΝ πατάω κουμπιά! :D
Μόνο το κουμπί της μίζας πατάω και εκεί είναι που κάνει επανεκκίνηση ο εγκέφαλος, με αποτέλεσμα να μηδενίζει η ώρα και οι μερικοί οδομετρητές...
Γενικώς από ισχύ φώτων και φλας κλπ δεν έχω κανένα πρόβλημα. Στο πολύ κρύο το πρωί δε δίνει ατραπιαία η μίζα ρεύμα, άλλα ούτε ζορίζεται και ιδιαίτερα μπορώ να πω, ενώ το μεσημέρι (ή σε πιο ζεστές συνθήκες) δίνει απευθείας. Έρχεται ένα μεγάλο σέρβις (43000χλμ)αυτές τις μέρες οπότε θα τσεκαριστούν όλα με λεπτομέρειες...!

ΥΓ:Κάτι μου λέει ότι τη ζημιά την είχε κάνει εξαρχής ο συναγερμός (Yamaha Cyclelock500)....Γι'αυτό και είναι απενεργοποιημένος (τον έχω βραχυκυκλώσει για την ακρίβεια...) εδώ και ένα χρόνο γιατί μου έφαγε την μπαταρία ένα χιονισμένο πρωινό και μπλοκάρισε το immobilizer (το δικό του, γιατί η μηχανή δεν έχει!)
There's too much panic in this town....
Άβαταρ μέλους
Acanthor
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 819
Εγγραφή: Τετ Αύγ 30, 2006 3:12 pm
Τοποθεσία: Μαρούσι
Ονομα χρήστη: Όμηρος
Κυβικά: 0

Δημοσίευσηαπό iliasRC31 την Σάβ Δεκ 16, 2006 1:46 pm

Acanthor έγραψε:Δεν πατάω λάθος κουμπιά, γιατί πολύ απλά, ΔΕΝ πατάω κουμπιά! :D
Μόνο το κουμπί της μίζας πατάω και εκεί είναι που κάνει επανεκκίνηση ο εγκέφαλος, με αποτέλεσμα να μηδενίζει η ώρα και οι μερικοί οδομετρητές...
Γενικώς από ισχύ φώτων και φλας κλπ δεν έχω κανένα πρόβλημα. Στο πολύ κρύο το πρωί δε δίνει ατραπιαία η μίζα ρεύμα, άλλα ούτε ζορίζεται και ιδιαίτερα μπορώ να πω, ενώ το μεσημέρι (ή σε πιο ζεστές συνθήκες) δίνει απευθείας. Έρχεται ένα μεγάλο σέρβις (43000χλμ)αυτές τις μέρες οπότε θα τσεκαριστούν όλα με λεπτομέρειες...!

ΥΓ:Κάτι μου λέει ότι τη ζημιά την είχε κάνει εξαρχής ο συναγερμός (Yamaha Cyclelock500)....Γι'αυτό και είναι απενεργοποιημένος (τον έχω βραχυκυκλώσει για την ακρίβεια...) εδώ και ένα χρόνο γιατί μου έφαγε την μπαταρία ένα χιονισμένο πρωινό και μπλοκάρισε το immobilizer (το δικό του, γιατί η μηχανή δεν έχει!)


Με βαση αυτα που λες είναι σιγουρα ηλεκτρικο καλα θα κανεις ειναι να τσεκαρεις τα καλωδια και τους διακοπτες σου καθως και την μπαταρια σου .
Οσο αφορα τον συναγερμο τι ενοεις τον βραχηκηκλωσες ? τον εχεις αφησει επανω ενομενο ? και απλως ειναι απενεργοποιημενος ή τον αφαιρεσες εντελος και απλως ενωσες παλι τα καλοδια οπως ηταν αρχικα απο το εργοστασιο ?
Ακριβές ασφάλειες ; Οχι ποιά ! https://www.insurance4you.gr & https://www.ins4youdirect.gr/
Το Motocikleta στο Facebook http://www.motocikleta.gr/facebook
Το Motocikleta στο Twitter http://twitter.com/motocikleta
------------------------------------------------
Άβαταρ μέλους
iliasRC31
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 7007
Εγγραφή: Τετ Ιουν 14, 2006 10:22 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Ονομα χρήστη: Ηλίας
Κυβικά: 1050
Επάγγελμα: Ασφαλιστικός Σύμβουλος -www.Insurance4you.gr

Δημοσίευσηαπό Acanthor την Σάβ Δεκ 16, 2006 3:14 pm

rc31 έγραψε:Με βαση αυτα που λες είναι σιγουρα ηλεκτρικο καλα θα κανεις ειναι να τσεκαρεις τα καλωδια και τους διακοπτες σου καθως και την μπαταρια σου .
Οσο αφορα τον συναγερμο τι ενοεις τον βραχηκηκλωσες ? τον εχεις αφησει επανω ενομενο ? και απλως ειναι απενεργοποιημενος ή τον αφαιρεσες εντελος και απλως ενωσες παλι τα καλοδια οπως ηταν αρχικα απο το εργοστασιο ?


Τον έχω ακόμα πάνω και έχω βραχυκυκλώσει με συνδετήρα 3-4 επαφές του ώστε να μη λειτουργεί...Προφανώς και δεν είναι ο σωστός τρόπος, αλλά αυτές τις μέρες μαζί με το service θα το βγάλω τελείως και μάλλον θα βάλω άλλο, οπότε εκεί θα δω αν συνεχίζεται το πρόβλημα. Πάντως τα καλώδια την τελευταία φορά που τα τσεκάρισε ηλεκτρολόγος (πριν 2-3 μήνες) ήταν όλα ΟΚ. Κάπου στο συναγερμό βρίσκεται μάλλον το πρόβλημα...
There's too much panic in this town....
Άβαταρ μέλους
Acanthor
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 819
Εγγραφή: Τετ Αύγ 30, 2006 3:12 pm
Τοποθεσία: Μαρούσι
Ονομα χρήστη: Όμηρος
Κυβικά: 0

Δημοσίευσηαπό Tdmrider την Σάβ Δεκ 16, 2006 3:32 pm

Acanthor έγραψε:
rc31 έγραψε:Προφανώς και δεν είναι ο σωστός τρόπος, αλλά αυτές τις μέρες μαζί με το service θα το βγάλω τελείως και μάλλον θα βάλω άλλο, οπότε εκεί θα δω αν συνεχίζεται το πρόβλημα.



Από προηγούμενη εμπειρία με spyball που με έκανε τα ίδια, η λύση ήρθε μόνο αφού τον έβγαλα εντελώς. Και σε εμένα κόλλησε το immobilizer. Φυσικά και δεν ξανάβαλα συναγερμο, ούτε για αστείο.
Moderator of Motocikleta.Gr


Το μεγαλύτερο δώρο για έναν αναβάτη είναι η επόμενη βόλτα με τη μηχανή. Οδηγείτε με ασφάλεια λοιπόν.


Δημοπρασίες Αγάπης !

Δεν έχεις ακόμα την κάρτα μέλους ? Δες τι χάνεις !
Άβαταρ μέλους
Tdmrider
Συχνό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2698
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2006 12:00 am
Τοποθεσία: Βούλα, Αθήνα
Ονομα χρήστη: Σπύρος
Μοντέλο: Yamaha TDM
Κυβικά: 900

Δημοσίευσηαπό Acanthor την Σάβ Δεκ 16, 2006 4:39 pm

Tdmrider έγραψε:Από προηγούμενη εμπειρία με spyball που με έκανε τα ίδια, η λύση ήρθε μόνο αφού τον έβγαλα εντελώς. Και σε εμένα κόλλησε το immobilizer.


Τότε αυτό θα είναι!....

Tdmrider έγραψε:Φυσικά και δεν ξανάβαλα συναγερμο, ούτε για αστείο.


Λες ε? :smt017

Σας ευχαριστώ πολύ όλους!
There's too much panic in this town....
Άβαταρ μέλους
Acanthor
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 819
Εγγραφή: Τετ Αύγ 30, 2006 3:12 pm
Τοποθεσία: Μαρούσι
Ονομα χρήστη: Όμηρος
Κυβικά: 0

Δημοσίευσηαπό Dirty Harry την Σάβ Δεκ 16, 2006 11:05 pm

και μένα μου το κάνει, (Tdm900, ΄02) ευτυχώς μόνο την ώρα.

Ακούγεται πιο πιθανον να είναι θέμα συναγερμού αλλά εγώ προσωπικά σταμάτησα να ρυθμίζω την ώρα και το πρόβλημα λύθηκε.

Τώρα το να σου κάνει reset τους χιλιομετρητές είναι βαθύτεροοοοοοοοοοοοοο
Τον μερικό ή τον ολικό?
Οποιον και να χει πάντως είναι πρόβλημα.

Προτείνω στο επόμενο service που θα την κάνεις να την κοιτάξεις σε εξουσιοδοτημένο, ίσως με τον πίνακα ελέγχου να μπορούν να βρούν την βλάβη.

Θα πρότεινα τον Χρήστο Γκουζιβελάκη, (εξουσιοδοτημένο συνεργείο Yamaha), που τον εμπιστεύεται η πλειοψηφία του http://www.tdmhellas.gr , (=> Goyzi) .

Τώρα ένα αααααααααααλλο θέμα.

Η μπαταρία σου που ζορίζεται να πάρει μπρός τα κρύα πρωϊνα του χειμώνα είναι πεσμένη.Βέβαια 3 χρόνια είναι λίγος καιρός για να πέσει μια τέτοια μπαταρία, (τύπου τζελ) αλλά......επειδή λές πάντως λές πως την μέτρησες και την βρήκες εντάξει, έχε υπόψιν ότι η μπαταρία του TDM900 προειδοποιεί μια φορά και επίσης δεν φορτίζεται, οπότε με το που δεν θα σου παίρνει εύκολα ένα πρωί, τσούπου τσούπου την αλλάζεις.
Πάντως 3 χρόνια η μηχανή και ο αριθμός των χιλιομέτρων σου δεν δείχνει μηχανή που δεν κινείται, (εκτός κι αν έμεινε ακίνητη γιαμεγάλο χρονικό διαστημα), δεν κοιτάς την μπαταρία μήπως έίναι μέρος του ιδίου προβλήματος.
Άβαταρ μέλους
Dirty Harry
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Τετ Αύγ 30, 2006 9:59 pm

Δημοσίευσηαπό Acanthor την Κυρ Δεκ 17, 2006 3:51 am

Dirty Harry έγραψε:και μένα μου το κάνει, (Tdm900, ΄02) ευτυχώς μόνο την ώρα.

Ακούγεται πιο πιθανον να είναι θέμα συναγερμού αλλά εγώ προσωπικά σταμάτησα να ρυθμίζω την ώρα και το πρόβλημα λύθηκε.

Τώρα το να σου κάνει reset τους χιλιομετρητές είναι βαθύτεροοοοοοοοοοοοοο
Τον μερικό ή τον ολικό?
Οποιον και να χει πάντως είναι πρόβλημα.


Η μπαταρία σου που ζορίζεται να πάρει μπρός τα κρύα πρωϊνα του χειμώνα είναι πεσμένη.Βέβαια 3 χρόνια είναι λίγος καιρός για να πέσει μια τέτοια μπαταρία, (τύπου τζελ) αλλά......επειδή λές πάντως λές πως την μέτρησες και την βρήκες εντάξει, έχε υπόψιν ότι η μπαταρία του TDM900 προειδοποιεί μια φορά και επίσης δεν φορτίζεται, οπότε με το που δεν θα σου παίρνει εύκολα ένα πρωί, τσούπου τσούπου την αλλάζεις.
Πάντως 3 χρόνια η μηχανή και ο αριθμός των χιλιομέτρων σου δεν δείχνει μηχανή που δεν κινείται, (εκτός κι αν έμεινε ακίνητη γιαμεγάλο χρονικό διαστημα), δεν κοιτάς την μπαταρία μήπως έίναι μέρος του ιδίου προβλήματος.


Μηδενίζουν οι 2 μερικοί χιλιομετρητές (άλλωστε δεν είναι δυνατόν να μηδένιζε ο ολικός!-φαντάζεσαι να είχα τώρα στο κοντέρ 20χλμ???!) όπως και η ώρα βέβαια.

Όσο για την μπαταρία, το μηχανάκι έχει κάνει 43.000 χλμ σε λιγότερα από 3 χρόνια, η μπαταρία, αφού την είχε καταπιεί ο συνεαγερμός ένα πρωί και μπλόκαρε τα πάντα, πήγε για φόρτιση. Από τότε δεν είχα ποτέ πρόβλημα να ζορίζεται ιδιαίτερα η μίζα. Βέβαια θα το ξανατσεκάρω το θέμα της μπαταρίας όπως και να'χει, όπως επίσης θα αφαιρέσω και το συναγερμό τελείως για να δω.
There's too much panic in this town....
Άβαταρ μέλους
Acanthor
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 819
Εγγραφή: Τετ Αύγ 30, 2006 3:12 pm
Τοποθεσία: Μαρούσι
Ονομα χρήστη: Όμηρος
Κυβικά: 0

Δημοσίευσηαπό Tdmrider την Κυρ Δεκ 17, 2006 12:23 pm

Από προσωπική, άσχημη, εμπειρία θα πρώτει να έριχνες μια καλή ματιά και στην ένωση του συναγερμού με την πλεξούδα, αν δεν το έχεις ήδη κάνει. Λογικά λόγω Yamaha θα πρέπει να έχει συνδεθεί στην αναμονή που υπάρχει χωρίς κόψε ράψε. Εμένα μου είχαν κανιβαλήσει την πλεξούδα στο ΧΤ, αν και δεν έφταιγε αυτό για το δικό μου πρόβλημα.



:smt017
Moderator of Motocikleta.Gr


Το μεγαλύτερο δώρο για έναν αναβάτη είναι η επόμενη βόλτα με τη μηχανή. Οδηγείτε με ασφάλεια λοιπόν.


Δημοπρασίες Αγάπης !

Δεν έχεις ακόμα την κάρτα μέλους ? Δες τι χάνεις !
Άβαταρ μέλους
Tdmrider
Συχνό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2698
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2006 12:00 am
Τοποθεσία: Βούλα, Αθήνα
Ονομα χρήστη: Σπύρος
Μοντέλο: Yamaha TDM
Κυβικά: 900


Επιστροφή στο ΤΕΧΝΙΚΑ-ΘΕΜΑΤΑ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες