Επικύνδινο Site

Οτι πρέπει να γνωρίζουμε για τα κράνη

Επικύνδινο Site

Δημοσίευσηαπό Dakota την Πέμ Ιαν 11, 2007 4:24 pm

http://helmet.8m.net/kranos.htm

Δείτε και φρίξτε.

Το ξέρω ότι είναι πολύ παλιό site, αλλά τώρα το ανακάλυψα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Dakota
Συχνό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2185
Εγγραφή: Τρί Αύγ 29, 2006 4:08 pm
Τοποθεσία: Hell for Leather
Ονομα χρήστη: Μήτσος
Μοντέλο: Moto Guzzi 1200 Sport
Yamaha YBR 125
Κυβικά: 1275

Δημοσίευσηαπό nemesispm την Πέμ Ιαν 11, 2007 4:45 pm

Ωραια δηλαδη να παρουμε φορα και να χτηπισουμε το κεφαλι μας στον τιχο :smt074
Moderator of Motocikleta.Gr - Δημοπρασίες Αγάπης !

Δεν έχεις ακόμα την κάρτα μέλους ? Δες τι χάνεις !

Ολα οσα μας συμβαίνουν είναι αγγελιοφόροι ή της θείας αγαθότητας ή της θείας δικαιοσύνης ...... ΝΕΜΕΣΗΣ
Άβαταρ μέλους
nemesispm
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1200
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 20, 2006 9:17 pm
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό iliasRC31 την Πέμ Ιαν 11, 2007 4:57 pm

το εν λογω θέμα εχει σηζητηθει σε διαφορα φορουμ στο παρελθον

αλλα το μονο που εχω να πω είναι οτι ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΘΕΩΡΕΙ ΠΟΛΛΥ ΒΛΑΚΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΟΥΜΕ την επιχειρηματολογια του .

Αν δεν φορουσα κρανος δεν θα ΖΟΥΣΑ σημερα . ΕΛΕΟΣ
Ακριβές ασφάλειες ; Οχι ποιά ! https://www.insurance4you.gr & https://www.ins4youdirect.gr/
Το Motocikleta στο Facebook http://www.motocikleta.gr/facebook
Το Motocikleta στο Twitter http://twitter.com/motocikleta
------------------------------------------------
Άβαταρ μέλους
iliasRC31
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 7007
Εγγραφή: Τετ Ιουν 14, 2006 10:22 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Ονομα χρήστη: Ηλίας
Κυβικά: 1050
Επάγγελμα: Ασφαλιστικός Σύμβουλος -www.Insurance4you.gr

ΕΛΕΟΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΜΕ ΤΙΣ ΒΛΑΚΙΕΣ

Δημοσίευσηαπό gf-pegasus την Πέμ Ιαν 11, 2007 6:50 pm

Όπως έει και ο φιλος Ηλιας το εν λογω θέμα εχει σηζητηθει σε διαφορα φορουμ στο παρελθον και υπαρχουν καπιοι που υποστιρηζουν την αποψη τους για να εχουν αλοθι γιατι δεν φορανε κρανος ….

Αυτου του ειδους οι αποψεις εχουν καταφερει να μπερδεψει εσκεμμενα και να ψαρευει σε θολα νερα μπλεκοντας την υποχρεωτικη νομοθεσια να φορας κρανος με την πραγματικη ασφαλεια που παρεχει το κρανος.
Αν καποιος νομιζει πως το κρανος δεν παρεχει ασφαλεια ας κανει αυτο που νομιζει , μπορει αν θελει να παει να ζησει σε μια χωρα που δεν ειναι υποχρεωτικη η χρηση κρανους ,αλλιως ας κατσει εδω και ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟΥ ……

Η ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΑΓΝΩΣΤΗ κοινωνιολόγος ΚΥΡΙΑ Θεαν. Ξένου ΚΑΙ Ο ΕΠΙΣΗΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΑΓΝΩΣΤΟΣ ΦΥΣΙΚΟΣ δρ. Διον. Βάδεν ΕΠΙΚΑΛΟΥΝΤΑΙ καποιες ερευνες (εχουν λινκ στην εν λογω σελιδα ) που ειμαι σιγουρος πως οι υποστηρικτες τους δεν μπηκαν καν στο κοπο να τις διαβασουν , σε αντιθεση με μενα το μαζοχα που εκατσα και τις διαβασα ( μιλαμε πως την γλιτωσε το pc και δεν το εσπασα ) τι λενε λοιπον αυτες οι «εγγυρες ερευνες» ???

Παρεμπιπτοντως να σας ενημερωσω ειναι ερευνες που εχουν γινει το 1975 και μερικες οι ποιο προσφατες το 1983 ( ουτε 30 χρονια δεν εχουν κλεισει ρε καινουριες ειναι….ΑΑΑΑΑ για να μην ειμαι και αδικος ειναι και μια προσφατη του 1989 )

Τι λενε λοιπον οι ερευνες ??? σε γενικο συμπερασμα για να μην σας τα ζαλιζω με τις παπαριες τους

ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ ΑΠΟ ΧΤΥΠΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΝ ΣΟΒΑΡΑ ΧΤΥΠΗΜΑΤΑ ΣΤΟΝ ΛΑΙΜΟ……και αυτο σε χτυπημα με αρκετα μεγαλη ταχυτητα και αμα ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΣΥΓΚΡΟΥΣΗ ΒΓΕΙ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΙΣΩ ΜΕΡΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΑΝΩ ΤΟΤΕ ΤΟ ΛΟΥΡΑΚΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΣΑΝ ΚΡΕΜΑΛΑ.

Και μαλιστα η ποιο προσφατη ερευνα ( που επικαλουνται ) απο την ομαδα του Dr. Rodney Cooter ΜΕΛΕΤΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ-ΕΞΕΛΙΞΗ ΝΕΟΥ ΚΡΑΝΟΥΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΕΤΕ ΑΥΤΟ.

ΔΗΛΑΔΗ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΕΝ ΑΠΟΡΡΙΠΤΟΥΝ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΑΠΛΑ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΠΑΡΕΧΕΙ ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΛΛΑ ΕΡΕΥΝΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

Τωρα ολα τα υπολοιπα που γραφει η κοινωνιολόγος κυρια Θεαν. Ξένου και ο φυσικος δρ. Διον. Βάδεν ειναι δικες τους ΑΡΛΟΥΜΠΕΣ βγαλμένες μέσα απο το ΕΝ ΤΡΙΚΥΜΙΑ ΚΡΑΝΙΟ ΤΟΥΣ που μάλλον το χτύπησαν κάπου και ΔΕΝ ΦΟΡΟΥΣΑΝ ΚΡΑΝΟΣ.

ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΕΠΙΚΑΛΟΥΝΤΑΙ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΤΣΑΡΛΑΤΑΝΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΠΙΛΑΝΕ ΑΥΤΟ ΣΑΝ ΚΑΡΑΜΕΛΑ ΑΣ ΤΟ ΠΙΠΙΛΑΝΕ …ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ και ΠΡΟΚΑΛΩ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ να μας δηξει μια ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΕΡΕΥΝΑ που να προσεγγιζει εστω και στο παραμικρο αυτην την ΓΕΛΙΑ ΑΠΟΨΗ …ΟΤΙ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
gf-pegasus
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 23, 2006 2:27 am
Τοποθεσία: Αθηνα - Περιστερι
Μοντέλο: BMW R 1100 GS
aprilia Pegaso 650
Κυβικά: 1750

Δημοσίευσηαπό Tdmrider την Πέμ Ιαν 11, 2007 11:54 pm

Όλοι έχουν δικαίωμα στην άποψη. Εγώ διαφωνώ με το συγκεκριμένο άρθρο χωρίς όμως να είμαι δογματικός. Προσωπικά ακούω όλες τις απόψεις αλλά την συγκεκριμένη την απορρίπτω κατηγορηματικά και δεν μπαίνω καν στον κόπο να υποστηρίξω την άποψή μου.


:smt102 :smt102 :smt102 :smt102 :smt102
Τελευταία επεξεργασία από Tdmrider και Παρ Ιαν 12, 2007 12:08 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Moderator of Motocikleta.Gr


Το μεγαλύτερο δώρο για έναν αναβάτη είναι η επόμενη βόλτα με τη μηχανή. Οδηγείτε με ασφάλεια λοιπόν.


Δημοπρασίες Αγάπης !

Δεν έχεις ακόμα την κάρτα μέλους ? Δες τι χάνεις !
Άβαταρ μέλους
Tdmrider
Συχνό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2698
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2006 12:00 am
Τοποθεσία: Βούλα, Αθήνα
Ονομα χρήστη: Σπύρος
Μοντέλο: Yamaha TDM
Κυβικά: 900

Δημοσίευσηαπό Dimitris την Παρ Ιαν 12, 2007 12:02 am

Γιώργο με κάλυψες!

ΝΤΡΟΠΗ ΣΑΣ ΚΥΡΙΑ ΞΕΝΟΥ ΚΑΙ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΝΤΡΟΠΗ ΚΥΡΙΕ ΒΑΔΕΝ, που αμφισβητώ ότι είστε υπαρκτά πρόσωπα..!

ΝΤΡΟΠΗ ΣΑΣ για την επιφανειακή προσέγγιση του θέμοτος, για ένα τόσο σοβαρό θέμα.

ΝΤΡΟΠΗ ΣΑΣ που ενστερνίζεστε όλες αυτές τις αρλούμπες, με την δικαιολογία οτι οδηγείτε 30 χρόνια scooter και δεν έχετε πέσει ποτε.


ΜΑΛΛΟΝ ΑΝ ΕΙΧΑΤΕ ΠΕΣΕΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ, ΑΝ ΖΟΥΣΑΤΕ ΑΚΟΜΗ, ΘΑ ΓΡΑΦΑΤΕ ΤΑ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.



ΑΝ ΗΣΑΣΤΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΜΙΟΙ ΘΑ ΕΙΧΑΤΕ ΤΑ ΚΟΤΣΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΤΕ ΚΑΙ ΤΙΣ ΜΕΛΕΤΕΣ ΠΟΥ ΙΣΧΥΡΙΖΕΣΤΕ ΟΤΙ ΚΑΝΑΤΕ....ΑΛΛΑ....

Ντροπή σας, σας υπόσχομαι να μην ξανα ασχοληθώ μαζί σας. Επίσης σας υπόσχομαι πως αν έχω την τιμή να σας συναντήσω μπροστά μου θα σας χαρίσω μια δυνατή μπουνιά για να σας δείξω τον σεβασμό που απαιτείται σαν ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ που είστε..



Βρε ούστ....
Moderator of Motocikleta.Gr

Moto Guzzi Breva V1100 2006
Moto Guzzi Le Mans V11 2003
Moto Guzzi World Club

The way the "V" is meant to be...



Δημοπρασίες Αγάπης ! Δεν έχεις ακόμα την κάρτα μέλους ? Δες τι χάνεις !
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Παλαιό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 7897
Εγγραφή: Τετ Αύγ 30, 2006 8:11 pm
Τοποθεσία: Μακεδονία, Θεσσαλονίκη, Καλαμαριά
Μοντέλο: Moto Guzzi 1100 Breva 2006 ABS, V11 Le Mans 2003, 1100 sport 1998
Κυβικά: 1100

Δημοσίευσηαπό V7 την Παρ Ιαν 12, 2007 12:33 am

Δλδ μου λένε τώρα εμένα η κυρία Ετσι και ο κύριος Τάδεν (???) ότι πρίν από 4 μήνες που έπεσα σε κεντρική διασταύρωση και ΕΣΚΑΣΑ ΜΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ στο παράθυρο του ΙΧ που έκλεισε κάθετα το δρόμο και τη γλίτωσα με σπάσιμο 2 μετακαρπίων στο δεξί χέρι (με 40-50 χλμ (ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΝ ΠΕΣΕΙΣ!!!) στην πόλη) [size=18]...ΕΚΑΝΑ @#$%ΙΑ ΠΟΥ ΦΟΡΟΥΣΑ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ!!![/size]

ε;
"Πραγματική ευτυχία είναι να είσαι υπεράνω της σχετικότητας των πραγμάτων της καθημερινής ζωής χωρίς να βρίσκεσαι έξω από αυτή..."
Άβαταρ μέλους
V7
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 14, 2006 2:04 pm
Τοποθεσία: Α. Γλυφάδα

Δημοσίευσηαπό Tdmrider την Παρ Ιαν 12, 2007 12:37 am

Ξεχνάτε όλοι μου φαίνεται. Δεν θυμάστε τον κλασσικό μαλιά από την κάμερα ασφαλείας που δεν φορούσε κράνος και δεν έπαθε τίποτα ??? Είστε όλοι κακεντρεχείς και κακοήθεις !!!!


:smt005 :smt005 :smt005 :smt005 :smt005 :smt005 :smt005 :smt005


( Προσωπικά βέβαια πιστεύω οτι ο ΕΚΥ ΠΑΝΩ κάτι του χρωστούσε αλλιώς ....)
Moderator of Motocikleta.Gr


Το μεγαλύτερο δώρο για έναν αναβάτη είναι η επόμενη βόλτα με τη μηχανή. Οδηγείτε με ασφάλεια λοιπόν.


Δημοπρασίες Αγάπης !

Δεν έχεις ακόμα την κάρτα μέλους ? Δες τι χάνεις !
Άβαταρ μέλους
Tdmrider
Συχνό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2698
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2006 12:00 am
Τοποθεσία: Βούλα, Αθήνα
Ονομα χρήστη: Σπύρος
Μοντέλο: Yamaha TDM
Κυβικά: 900


Επιστροφή στο ΚΡΑΝΟΣ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες