Σαμάρια GIVI

Ισοθερμικά , γυαλιά κτλ .....

Σαμάρια GIVI

Δημοσίευσηαπό Theo την Παρ Ιούλ 14, 2006 10:28 am

Χθές πήρα και σαμάρια της Givi από την αποθήκη στην Ηλιούπολη. 110 € με χωρητικότητα από 27- 32 lt to καθένα!!

Θέλω να ρωτήσω αυτούς που έχουν και χρησιμοποιούν σαμάρια το εξής.

Έχω ένα ΤΔΜ και τέλος Αυγούστου θα του βάλω carbon MIVV εξατμισούλες που βγαίνουν λίγο πιο ψηλά από τις μαμά, χωρίς βέβαια να ακουμπάνε πάνω στα σαμάρια.
Ο μαγαζάτορας μς διαβεβαίωσε ότι δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα λόγω θερμότητας από τις εξατμίσεις πόσο μάλλον που θα είναι carbon.

Εγώ ρωτώ από την εμπειρία σας , ή απόσταση του πάτου του σαμαριού είναι 3 με 4 εκατοστά απο το σώμα της εξάτμισης , μήπως πρέπει να βάλω τίποτα αυτοκόλλητες ταινίες για την προστασία μήπως και γίνει καμία λαλακία???
Άβαταρ μέλους
Theo
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 693
Εγγραφή: Τρί Ιουν 27, 2006 6:42 pm
Τοποθεσία: Γουδί - Αθήνα

Δημοσίευσηαπό sotris την Τρί Ιούλ 18, 2006 7:34 pm

βαλε καλυτερα ναχεις το κεφαλι σου ησυχο..μπορει με τον καιρο να κρεμασουν οι βαλιτσες, αλλα και η ζεστη το καλοκαιρι απο τις εξατμισεις ειναι υψηλη!!
ψαχνω και εγω για σαμαρια για το κτμ950 που εχει ψηλα εξατμισεις απο τιτανιο και σκεφτομαι την λυση της ταινιας. :-?
sotris like motoris
enduro action!
Άβαταρ μέλους
sotris
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 258
Εγγραφή: Παρ Ιουν 30, 2006 11:16 pm
Τοποθεσία: pireas

Δημοσίευσηαπό Theo την Τετ Ιούλ 19, 2006 2:24 am

sotris έγραψε:βαλε καλυτερα ναχεις το κεφαλι σου ησυχο..μπορει με τον καιρο να κρεμασουν οι βαλιτσες


παίζει αυτό ????

αφού είναι με βέλκτρο που ρυθμίζεις όπου βολευέι....

anyway θα βάλω για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο που λές!!
Άβαταρ μέλους
Theo
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 693
Εγγραφή: Τρί Ιουν 27, 2006 6:42 pm
Τοποθεσία: Γουδί - Αθήνα

Δημοσίευσηαπό MotoRiders Club την Πέμ Ιούλ 20, 2006 12:57 am

Παιδια γεια σας...
Εχω ενα Yamaha Fazer 05 και χρησιμοποιω σαμαρια της Colori. Δεν μου εχει παρουσιαστει κανενα απολυτως προβλημα, παρα το γεγονος οτι βρισκονται παρα πολυ κοντα στις εξατμισεις. Βεβαια, η επενδυση που εχουν οι εξατμισεις δεν αφηνει να ανεβασουν μεγαλη θερμοκρασια, παρολα αυτα ζεσταινονται αρκετα.

Γενικα τις χρησιμοποιω συχνα και μαλιστα περσι το καλοκαιρι τις ειχα πανω στην μηχανη από το πρωι μεχρι το βραδυ διανυοντας περιπου 600χλμ ημερησιως για 15 μερες, χωρις κανενα προβλημα.

Τα μοναδικα μειονεκτηματα ειναι πως δεν παρεχουν ασφαλεια για κλοπη στην περιπτωση που η μηχανη μεινει εκτεθιμενη και οτι σε περιπτωση βροχης, ισως να παρουν υγρασια τα πραγματα.
Για το δευτερο υπαρχει λυση, καθως μπορεις να βαζεις τα πραγματα σε μια πλαστικη σακουλα και μετα να τα τοποθετεις στο σαμαρι. Βεβαιως, στο τελος της διαδρομης πρεπει να τα αεριζεις λιγο...

Τα σαμαρια ειναι μια φτηνη λυση, χωρις να χρειαζονται μετατροπες και σιδερα στην μηχανη...

Φιλικα,
Μανολης - www.motoridersclub.com
Άβαταρ μέλους
MotoRiders Club
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 20, 2006 12:29 am
Τοποθεσία: Greece
Ονομα χρήστη: Manolis
Μοντέλο: Honda Varadero
Κυβικά: 1000

Δημοσίευσηαπό ktm_isa την Πέμ Ιούλ 20, 2006 1:06 am

Μμμμ να πώ κάτι πάντα ταπεινά? :oops:
Είχα σαμάρια στο ΚΤΜ_άκι μου και μόνο που δεν πήρα φωτιά ολόκληρη σε ένα ταξίδι μου πρός Ναύπλιο μεριά....
Παιδιά σας λέω δεν μπορείτε να φανταστείτε τί είναι να είσαι στην Εθνική και να έχεις να πάς απο Ναύπλιο-->Θράκη και να σταματάνε τα ιχ να σου σβήσουνε την φωτιά :shock:

Ακούμπησαν σαμαρια στην εξάτμιση.... :(

Απο τότε δεν ξανα πήρα..

Σκάρα χταποδάκι (όχι για μαμ ωρέεεεεεεεεεεε,αμέσως το νού σας στο μαμ)οτι παίρνω πια το δένω πίσω.... :oops:
ktm_isa
 

Δημοσίευσηαπό Theo την Κυρ Αύγ 13, 2006 1:40 pm

Μετά από 1250 χλμ έχω να αναφέρω τα εξής.

1) τα σαμάρια είναι ακλόνητα , να τα δέσεις καλά , και στα 220 χλμ /ώρα

2) δεν νοιώθεις το βάρος τους , βέβαια δύο κλίκ προφόρτιση έκανα

3) δεν είνα 1000% αδιάβροχα αλλά τα με τις αδιάβροχες θήκες όλα καλά

4) παραδόξως δεν κουνούσε, ή μάλλον εγώ δεν καταλάβαινα
Άβαταρ μέλους
Theo
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 693
Εγγραφή: Τρί Ιουν 27, 2006 6:42 pm
Τοποθεσία: Γουδί - Αθήνα


Επιστροφή στο ΛΟΙΠΟΣ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες