Uvex-shark

Οτι πρέπει να γνωρίζουμε για τα κράνη

Uvex-shark

Δημοσίευσηαπό smlakis την Σάβ Απρ 26, 2008 9:21 pm

Ενδιαφέρομαι για κράνος
Είμαι ανάμεσα σε δυο στο shark rsi και στο uvex wing rs 745
Για πείτε την γνώμη σας παιδιά
Ευχάριστο εκ των πρότερων
Α και καλός σας βρήκα
:supz: :supz:
smlakis
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Απρ 24, 2008 9:48 pm

Δημοσίευσηαπό Ofanis την Σάβ Απρ 26, 2008 10:08 pm

επειδη εγω έχω και shark και uvex (αλλα μοντελα όμως) μπορω να σου πω πως από ποιότητα κατασκευής είναι ισαξια με το shark να έχει καλύτερο κουμπωμα ζελατίνας και φτηνότερα ανταλλακτικα. Τα uvex υπερτερούν στο βάρος (παντα καταντιστοιχία μοντέλων και τιμών)

Κάτι άλλο για τα shark. Αν έχει το δερματακι στο κατω μέρος του εσωτερικού τότε να το προσέχεις γιατί μετα από λιγο σκάει και αν πάρει νερό αργεί να στεγνώσει το σφουγγαρακι, ασε που ενοχλεί λίγο οτν ειναι σκισμένο και τρίβεται πανω στο δερμα. Κατα ταλλα έχουν πολύ άνετο εσωτερικό.

Από θόρυβο είναι στα ίδια επίπεδα

Εγω θα πήγαινα για shark γενικότερα.

(εχω ένα rsf prisma και ένα uvex supersonic)

ελπίζω να βοήθησα κάπως.
Άβαταρ μέλους
Ofanis
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 29, 2006 2:06 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Ονομα χρήστη: Φάνης
Μοντέλο: R1
Κυβικά: 1000
Επάγγελμα: Αρχιτέκτων Μηχανικός

Δημοσίευσηαπό georgek την Σάβ Απρ 26, 2008 10:35 pm

Βρηκα την παρακατω προσφορα και το σκεφτομαι για δευτερο κρανος μονο για μεσα στην πολη (μη γεμιζω βρωμια και γρατζουνιες το Arai).
Δεν εχω ιδεα απο shark οποτε ζηταω τη γνωμη σας.


http://www.motopissaris.gr/v2/component ... Itemid,72/
Κανω φασαρια...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
georgek
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Τετ Ιαν 30, 2008 1:23 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Δημοσίευσηαπό iliasRC31 την Σάβ Απρ 26, 2008 11:05 pm

το S650 ουτε καν το ξερω , αρκετα παλιο μοντέλο

εχω το RSF2 replica και σε γενικες γραμμες δεν εμεινα και πολυ ευχαριστημενος στο δικο μου κεφαλι και στην δικια μου μηχανη , εκανε εναν περιεργο στροβιλισμο οπου χτυπαγε το δεξι μου ματι και η φασαρια ηταν σε ανεκτα επιπεδα .

Στην μηχανη του αδερφου μου , ορθια θεση οδηγησης κανενα παραπονο !

να σε ρωτησω ομως κατι ? εχεις ενα ARAI γιατι θες να παρεις ενα κατοτετρο κρανος !

θεωρεις οτι δεν συμβαινουν σοβαρα ατυχηματα μεσα στην πολη ?

προσωπικα πιστευω οτι το καλο κρανος το αγοραζω για να με σωσει στην δυσκολη στιγμη, το ατυχημα μπορει να γινει ακομα και εξω απο το σπιτι σου !

Αν δεν θες να γρατζουνας το κρανος σου , αλλαξε μεταφορικο οχι κρανος !
Ακριβές ασφάλειες ; Οχι ποιά ! https://www.insurance4you.gr & https://www.ins4youdirect.gr/
Το Motocikleta στο Facebook http://www.motocikleta.gr/facebook
Το Motocikleta στο Twitter http://twitter.com/motocikleta
------------------------------------------------
Άβαταρ μέλους
iliasRC31
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 7007
Εγγραφή: Τετ Ιουν 14, 2006 10:22 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Ονομα χρήστη: Ηλίας
Κυβικά: 1050
Επάγγελμα: Ασφαλιστικός Σύμβουλος -www.Insurance4you.gr

Δημοσίευσηαπό ronin την Κυρ Απρ 27, 2008 2:16 am

exo to uvex 745 ..k eimai apolyta ikanopoiimenos..

exo k ena shark..pio palio montelo vevaia..k einai mia xara..

alla ta maksilarakia toy..malakosan sxetika grigora..

to exo san kranos polis..k to uvex gia taksidakia..
Άβαταρ μέλους
ronin
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 3:11 pm
Τοποθεσία: Τρικαβλα..
Ονομα χρήστη: γιαννης..
Μοντέλο: honda cbr 600f
Κυβικά: 600

Δημοσίευσηαπό Dimitris την Κυρ Απρ 27, 2008 2:48 am

rc31 έγραψε:το S650 ουτε καν το ξερω , αρκετα παλιο μοντέλο

να σε ρωτησω ομως κατι ? εχεις ενα ARAI γιατι θες να παρεις ενα κατοτετρο κρανος !

θεωρεις οτι δεν συμβαινουν σοβαρα ατυχηματα μεσα στην πολη ?

προσωπικα πιστευω οτι το καλο κρανος το αγοραζω για να με σωσει στην δυσκολη στιγμη, το ατυχημα μπορει να γινει ακομα και εξω απο το σπιτι σου !

Αν δεν θες να γρατζουνας το κρανος σου , αλλαξε μεταφορικο οχι κρανος !
Moderator of Motocikleta.Gr

Moto Guzzi Breva V1100 2006
Moto Guzzi Le Mans V11 2003
Moto Guzzi World Club

The way the "V" is meant to be...



Δημοπρασίες Αγάπης ! Δεν έχεις ακόμα την κάρτα μέλους ? Δες τι χάνεις !
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Παλαιό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 7897
Εγγραφή: Τετ Αύγ 30, 2006 8:11 pm
Τοποθεσία: Μακεδονία, Θεσσαλονίκη, Καλαμαριά
Μοντέλο: Moto Guzzi 1100 Breva 2006 ABS, V11 Le Mans 2003, 1100 sport 1998
Κυβικά: 1100

Δημοσίευσηαπό georgek την Κυρ Απρ 27, 2008 7:13 am

rc31 έγραψε:
να σε ρωτησω ομως κατι ? εχεις ενα ARAI γιατι θες να παρεις ενα κατοτετρο κρανος !

θεωρεις οτι δεν συμβαινουν σοβαρα ατυχηματα μεσα στην πολη ?

προσωπικα πιστευω οτι το καλο κρανος το αγοραζω για να με σωσει στην δυσκολη στιγμη, το ατυχημα μπορει να γινει ακομα και εξω απο το σπιτι σου !

Αν δεν θες να γρατζουνας το κρανος σου , αλλαξε μεταφορικο οχι κρανος !


Να σου απαντησω.Ναι θεωρω οτι συμβαινουν πολυ σοβαρα ατυχηματα μεσα στην πολη.
Απλα αν ενα κρανος πληρει τις ευρωπαικες προδιαγραφες ασφαλειας υποτιθεται οτι το ιδιο θα σε σωσει,ειτε γραφει Arai και Shoei,ειτε γραφει Shark και Uvex,ετσι δεν ειναι?
Γιατι αν δεν ειναι ετσι τοτε κατι περιεργο συμβαινει με τις προδιαγραφες και αυτους που αποφασιζουν ποια κρανη τις περνανε και με τι κριτηρια.
Οποτε τα "καλα"(ακριβα) κρανη ξεχωριζουν σιγουρα σε αεροδυναμικη συμπεριφορα(μου φαινεται αχρηστη στο μποτιλιαρισμα),γραφικα και ισως καποια υποαλλεργικη επενδυση.
Οποτε ο προβληματισμος μου ηταν (και αφορα μονο εμενα και το δικο μου σκεπτικο) "γιατι να ξεσκιζω στο βαλε-βγαλε μεσα στην πολη το καλο μου κρανος απο τη στιγμη που μπορω να αποκτησω ενα φτηνο (200ευρω) το οποιο ετυχε να υπαρχει προσφορα στα 90 και υποτιθεται οτι κατασκευαζεται απο εταιρια που περναει τις ευρωπαικες προδιαγραφες ασφαλειας"?
Και η ερωτηση ηταν αν εχει καποιος εμπειρια απο το συγκεκριμενο μοντελο και αν θεωρει αυτη την προσφορα καλη ή κακη.
Οποτε την τελευταια προτροπη να αλλαξω μεταφορικο την λαμβανω απλα ως ατυχη διατυπωση.
Κανω φασαρια...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
georgek
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Τετ Ιαν 30, 2008 1:23 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Δημοσίευσηαπό Dimitris την Κυρ Απρ 27, 2008 12:09 pm

Georgek, πράγματι σκέφτεται κανείς γιατί να δώσω τόσα λεφτά αφού και με 200 μπορώ να έχω ένα κράνος με προδιαγραφές; Και γω πιστεύω πως δεν είναι ανάγκη να δώσεις ένα σκασμό λεφτά αλλά μπορείς πάλι να είσαι - ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ΠΑΝΤΑ - ασφαλής και με ένα φτηνότερο κράνος. Και λέω θεωρητικά γιατί κανείς μας-ΕΥΤΥΧΩΣ- δεν έχει δοκιμάσει το κράνος του σε μια δυνατή σύγκρουση και ελπίζω να μην χρειαστεί ΠΟΤΕ.

Κάποιες εταιρείες με ακριβά κράνη χρησιμοποιούν διαφορετικά υλικά απ'ότι άλλες. ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ, ίσως κάποια κράνη να έχουν καλύτερη ικανότητα απορρόφησης της ενέργειας/κρούσης σε περίπτωση ατυχήματος, σε σύγκριση με άλλα κράνη.

Ας πάρουμε παράδειγμα τα αυτοκίνητα. Όλα τα μοντέλα που κυκλοφορούν επίσημα στην αγορά, έχουν τις απαιτούμενες προδιαγραφές. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως σε περίπτωση δυνατής σύγκρουσης θα αντιδράσουν το ίδιο. Κάποια μοντέλα είναι ισχυρότερα και παρέχουν μεγαλύτερη ασφάλεια απ'ότι άλλα. Κάποια είναι περισσότερο μελετημένα.

Κάτι τέτοιο θεωρείται για εταιρείες όπως η Arai.

Τελικά ο λόγος που πέρνουμε 2ο κράνος είναι για να μην "ταλαιπωρούμε" το καλό μας (ακριβό μας) κράνος. Και κατανούμε να το φοράμε αν και όταν πάμε ένα ταξίδι/βόλτα εκτός πόλης.

Προσωπικά αγοράζω το κράνος που μου αρέσει περισσότερο, συνυπολογίζοντας και άλλους παράγοντες φυσικά όπως εφαρμογή, ζελατίνα, επένδυση και είμαι διατεθιμένος να δώσω και 5, 5.5 κατοστάρικα για ένα κράνος, το οποίο χρησιμοποιώ ως μοναδικό και το οποίω χαίρομαι καθημερινά εφόσον έδωσα τόσα λεφτά για να μου κάθεται καλά, να έχω καλή επένδυση και φυσικά να απολαμβάνω ενδεχομένως ωραία και ποιοτικά γραφικά.

Δυστυχώς το κράνος που σε ενδιαφέρει δεν το έχω δοκιμάσει και δεν ξέρω να σου πω. Αν όμως σου αρέσει και το δοκιμάσεις και δεις οτι σου κάθεται όπως θες, και εφόσον είσαι αυτής της φιλοσοφίας, χτύπα το !!

Να πω μεγιές;
Moderator of Motocikleta.Gr

Moto Guzzi Breva V1100 2006
Moto Guzzi Le Mans V11 2003
Moto Guzzi World Club

The way the "V" is meant to be...



Δημοπρασίες Αγάπης ! Δεν έχεις ακόμα την κάρτα μέλους ? Δες τι χάνεις !
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Παλαιό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 7897
Εγγραφή: Τετ Αύγ 30, 2006 8:11 pm
Τοποθεσία: Μακεδονία, Θεσσαλονίκη, Καλαμαριά
Μοντέλο: Moto Guzzi 1100 Breva 2006 ABS, V11 Le Mans 2003, 1100 sport 1998
Κυβικά: 1100

Δημοσίευσηαπό Kiriakost την Κυρ Απρ 27, 2008 6:31 pm

Περι ποιότητας και κόστος θα πω μια ιστορία , που μου την είπε φίλος .

Για λόγους πρόληψης διαφωνιών δηλώνω προκαταβολικά , οτι το θέμα πενταετίας στο κράνος το έχω γραμμένο .



Που λέτε πήρε ο φίλος πριν δέκα χρόνια , ένα ακριβό Shoei , τότε ήταν ερασιτέχνης αγωνιζόμενος , βλέπε CBR 600 ..

Σημερα που τα εχει παρατήσει , και απλά μετακινείτε με ενα παπακι , το αγαπημένο του κράνος , με τις τόσες αναμνήσεις φορτωμένο , έπαθε ζημιά στην εσωτερική επένδυση .

Δεκα ολόκληρα χρόνια , και ούτε σφουγκάρια χάλασαν , ούτε οι μηχανισμοί ζελατίνας .

Το συμπέρασμα που βγαίνει κατά εμένα , είναι ότι ... δεν είναι ο χρόνος και το κέλυφος , ο μεγάλος εχθρός ενός κράνους ....... ο μεγάλος του εχθρός ή να το πω αλλιώς , η μεγάλη του δοκιμασία είναι η καθημερινή χρήση .

Το φθηνό κράνος σου σώνει το κεφάλι , αλλά δεν ζει πολύ καιρό , η ζωή του μπορεί να είναι από μερικούς μήνες εως και δυο χρόνια .

Πρακτικό συμπέρασμα και επιλογές :
1) πληρώνεις 100€ κάθε χρόνο αγοράζοντας νέο κράνος .

2) πληρώνεις 400€ μια φορά , και βγάζεις 5 χρόνια στα σίγουρα , και μετά όσο πάει .

3) κάθεσαι και το σκέφτεσαι μέχρι τα βαθιά σου γηρατειά .
Άβαταρ μέλους
Kiriakost
Συχνό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2019
Εγγραφή: Παρ Οκτ 19, 2007 11:15 pm
Τοποθεσία: ΒΟΛΟΣ
Ονομα χρήστη: Κυριάκος
Μοντέλο: Old Cut Japani _ AX-1 HONDA
Κυβικά: 250

Δημοσίευσηαπό georgek την Κυρ Απρ 27, 2008 7:27 pm

Οποτε κατοπιν ωριμης σκεψης (μετα απο 4 κιλα κατσικοκοκορετσια) και αφου πλεον εχω βρει το υπαρχον Arai μου στο ιντερνετ στα μισα (και κατι παρακατω) λεφτα απο οσα το πηρα (ο αδαης) απο την Ελλαδα (που μας ληστευουν) , αποφασισα να το λιωσω στην καθημερινη χρηση και να ειναι το μοναδικο μου κρανος.
Και οταν (με το καλο) λιωσει,παραγγελια απο εξω ενα αντιστοιχο.
Δυστυχως οι Ελληνες καταστηματαρχες βαζουν τα χερακια τους και βγαζουν τα ματακια τους,ειδικα τωρα που αρχισαμε σιγα σιγα να ξυπναμε...
Κανω φασαρια...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
georgek
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Τετ Ιαν 30, 2008 1:23 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Δημοσίευσηαπό iliasRC31 την Δευτ Απρ 28, 2008 4:53 pm

προσφατα ειδα οτα τα nova racing εχουν περασει τις ιδιες προδιαγραφες με το shark μου

οποτε το πεταξα στον δρομο απο 1 μετρο υψος και το nova απλως ανοιξε σαν καρπουζι

τα λογια ειναι περιτα , απο εμπειρια ειμαι παντα ενος ποιοτικου κρανους ( οχι απαραιτητα ακριβου) ακριβα ειναι στη Ελλαδα οχι στο www
Ακριβές ασφάλειες ; Οχι ποιά ! https://www.insurance4you.gr & https://www.ins4youdirect.gr/
Το Motocikleta στο Facebook http://www.motocikleta.gr/facebook
Το Motocikleta στο Twitter http://twitter.com/motocikleta
------------------------------------------------
Άβαταρ μέλους
iliasRC31
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 7007
Εγγραφή: Τετ Ιουν 14, 2006 10:22 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Ονομα χρήστη: Ηλίας
Κυβικά: 1050
Επάγγελμα: Ασφαλιστικός Σύμβουλος -www.Insurance4you.gr

Δημοσίευσηαπό Mythos την Τρί Απρ 29, 2008 8:47 pm

Το shark s650 το έχει η κοπέλα μου και το θεωρώ μέτριο έως κακό κράνος λόγω κυρίως του απελπιστικά μεγάλου βάρους του.
Άβαταρ μέλους
Mythos
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 253
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 03, 2006 7:11 am
Τοποθεσία: PATRA-PYRGOS

Δημοσίευσηαπό mechie την Τρί Μάιος 06, 2008 12:08 pm

Κράνος SHARK SHARKY S650 θερμοπλαστικό
Αυτό και μόνο μου αρκεί για να φάει "άκυρο"... Ελαστικότητα και αντοχή στην κρούση δεν υπάρχει.
the true dream is being able to dream... at all.
Άβαταρ μέλους
mechie
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 22, 2007 11:46 am
Τοποθεσία: Αφίδνες Αττικής
Ονομα χρήστη: Γιάννης
Μοντέλο: Suzuki GSF650SA K5
Kawasaki Z750 K5
Κυβικά: 0

Δημοσίευσηαπό Acanthor την Τρί Μάιος 06, 2008 2:50 pm

Παίζει κι αυτό: http://motocikleta.gr/forum/viewtopic.php?t=6952 :smt109

καμμία σχέση με τα άλλα μοντέλα της εταιρείας φυσικά
There's too much panic in this town....
Άβαταρ μέλους
Acanthor
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 819
Εγγραφή: Τετ Αύγ 30, 2006 3:12 pm
Τοποθεσία: Μαρούσι
Ονομα χρήστη: Όμηρος
Κυβικά: 0

Δημοσίευσηαπό angela την Παρ Ιουν 06, 2008 9:38 pm

καλησπερα και καλως σας βρηκα καθοτι καινουργια στο φορουμ!!!!

ηθελα να ρωτησω γνωμες για τα shark....κυριως ποσο ασφαλη ειναι και που περιπου κυμαινονται οι τιμες τους.... Δεν οδηγω εγω μηχανη αλλα το αγορι μου και προς το παρον οταν ανεβαινω φοραω το 2ο δικο του, το προβλημα βεβαια ειναι οτι εκεινος φοραει large ενω εγω xs.....οποτε θελω να παρω ενα στο μεγεθος μου αλλα να μην ειναι και πολυ ακριβο.....
angela
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Ιουν 06, 2008 9:29 pm

Δημοσίευσηαπό nfot την Σάβ Ιουν 07, 2008 11:39 pm

angela έγραψε:... αλλα να μην ειναι και πολυ ακριβο.....


Ποσο κοστολογεις το κεφαλι σου δηλαδη;
"Motor racing, mountain climbing and bull fighting are the only true sports.
All the rest are children's games played by adults."

- Ernest Hemingway -
Άβαταρ μέλους
nfot
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1553
Εγγραφή: Τρί Σεπ 05, 2006 9:13 pm
Τοποθεσία: Βολος
Ονομα χρήστη: Νικος
Μοντέλο: FZ6 & Daytona 675
Κυβικά: 1275

Δημοσίευσηαπό angela την Κυρ Ιουν 08, 2008 8:08 pm

nfot έγραψε:
angela έγραψε:... αλλα να μην ειναι και πολυ ακριβο.....


Ποσο κοστολογεις το κεφαλι σου δηλαδη;


χμμ....δυσκολη ερωτηση αυτη...............το θεμα ειναι οτι η μηχανη δεν ειναι δικη μου αλλα του αγοριου μου, αρα δεν ανεβαινω καθε μερα ολη μερα οπως εκεινος , και αφετερου δεν εχω σκοπο να σκασω κανενα 1000 (το οποιο και να θελω δεν μπορω να διαθεσω) για να αγορασω ενα arai και αν σε λιγο καιρο χωρισουμε να μου μεινει το κρανος και να σαπισει στην αποθηκη..............Θελω ενα κρανος που να ξερω οτι σε περιπτωση που γινει κατι, δε θα ανοιξει σα καρπουζι μαζι με το κεφαλι μου....Οταν λεω να μην ειναι πολυ ακριβο εννοω οτι αν ειναι να επιλεξω αναμεσα σε ενα απλο που ομως θα ειναι γερο και θα εχει γυρω στα 200, θα το προτιμησω απο ενα που θα εχει την ιδια ποιοτητα αλλα θα εχει και γαματο design και λογω αυτου θα ειναι 100 ευρω πιο πανω.....


(μεταξυ μας, αυτο που εχω ερωτευτει απο περσι ειναι το shoei vogue, το ροζακι...αλλα επειδη εχει γυρω στο 400 το εχω αποκλεισει....)
angela
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Ιουν 06, 2008 9:29 pm

Επόμενο

Επιστροφή στο ΚΡΑΝΟΣ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες