KALHMERA SE OLOYS APO YAMAHA YBR250

Καλωσήρθατε στην παρέα μας! Πείτε μας μερικά πράγματα για εσάς / συστηθείτε εδώ...

KALHMERA SE OLOYS APO YAMAHA YBR250

Δημοσίευσηαπό CHRISTOS SKANDALIS την Κυρ Ιουν 29, 2008 2:36 pm

Εχω αγορασει πρόσφατα ένα ΥΑΜΑΗΑ YBR250 με το οποίο αντιμετωπίζω κάποια προβλήματα. Υπάρχει κανένας στην ομάδα που να έχει την ίδια μοτο? Είμαι στα πρόθυρα να την πετάξω στην Βουλιαγμένη. SOS λοιπόν.
CHRISTOS YBR250
CHRISTOS SKANDALIS
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 29, 2008 2:29 pm

Δημοσίευσηαπό nfot την Κυρ Ιουν 29, 2008 2:52 pm

Πρωτα απο ολα, χαλαρωσε.
Δευτερον, για πες μας, τι σου παρουσιαζει και κατι θα κανουμε.
"Motor racing, mountain climbing and bull fighting are the only true sports.
All the rest are children's games played by adults."

- Ernest Hemingway -
Άβαταρ μέλους
nfot
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1553
Εγγραφή: Τρί Σεπ 05, 2006 9:13 pm
Τοποθεσία: Βολος
Ονομα χρήστη: Νικος
Μοντέλο: FZ6 & Daytona 675
Κυβικά: 1275

Re:APO YAMAHA YBR250

Δημοσίευσηαπό CHRISTOS SKANDALIS την Κυρ Ιουν 29, 2008 3:55 pm

Αρχικά να ευχαριστήσω θερμά για το ενδιαφέρον

Το YBR 250 μετά τις 3800 στροφές και όταν είναι σε φάση γεμίσματος, επιτάχυνσης ή γενικότερα ελαφράς προσπάθειας, παρουσιάζει έναν ήχο σαν έντονα πειράκια, ή ακανόνιστο "γδούπο" προερχόμενο από τον κινητήρα. Θα έλεγα πως ο ήχος αυτός θυμίζει ολίγον από ψαρόβαρκα.
Σε 6 !! μηχανικούς εξουσιοδοτημένους έχω πάει και ... άκουσον άκουσον απαντήσεις:
1) Δέν ακούω τίποτα απολύτως Ο τύπος μάλον ήταν κουφός
2) Συντονίζει η καδένα, δεν είναι τίποτα θα το συνηθίσεις Τί να του πείς τώρα?
3) Δεν είναι τίποτα, ροπιάζει ο κινητήρας Από τις 3800 στρ. και επ αόριστον ?
4) Κάνε το πρώτο σέρβις, για να βάλουν τα κανονικά λάδια και θα σταματήσει Αμ δε.
5) Δεν είναι τίποτα, είναι το πιστόνι που "σκαμπιλίζει" Τότε χαθήκαμε πάμε για πέταμα!!
6) Είναι μονοκύλινδρο και αυτός είναι ο ήχος του. Μα ούτε τα παπάκια δεν κάνουν έτσι!
Αυτά και πολλά άλλα άκουσα μέχρι και από την ίδια την αντιπροσωπεία.. Να μην τα χαρακτηρίσω.
Εν στάσει το μηχανάκι όταν δίνεις γκάζι δεν διαμαρτύρεται. Το κάνει μόνο σε κίνηση-φορτίο.

Η σωστή και επιστημονική υποστήριξη και απάντηση απο μια αντιπροσωπεία είναι βασικό θέμα, και φοβάμαι πως η πρώτη μου εμπλοκή με την Μοτοδυναμική δεν είναι και η καλύτερη.

Χρήστος
CHRISTOS YBR250
CHRISTOS SKANDALIS
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 29, 2008 2:29 pm

Δημοσίευσηαπό iliasRC31 την Κυρ Ιουν 29, 2008 5:04 pm

στο κανει οταν ανοιγεις τερμα γκαζι ή σταδιακα ?

σε ολο το φασμα στροφων πανω απο 3800 ?
Ακριβές ασφάλειες ; Οχι ποιά ! https://www.insurance4you.gr & https://www.ins4youdirect.gr/
Το Motocikleta στο Facebook http://www.motocikleta.gr/facebook
Το Motocikleta στο Twitter http://twitter.com/motocikleta
------------------------------------------------
Άβαταρ μέλους
iliasRC31
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 7007
Εγγραφή: Τετ Ιουν 14, 2006 10:22 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Ονομα χρήστη: Ηλίας
Κυβικά: 1050
Επάγγελμα: Ασφαλιστικός Σύμβουλος -www.Insurance4you.gr

Δημοσίευσηαπό dijkstra την Κυρ Ιουν 29, 2008 6:03 pm

Καταρχήν καλώς ήρθες !

Για πές μας μερικές ακόμη λεπτομέριες, η διάγνωση από απόστασση είναι από την φύση της δύσκολη, οπότε δώσε μας όσες περισότερες πληροφορίες μπορείς.

Τον θόριβο σου τον κάνει μόνο εν κινήσει ή και σταματιμένο ανοίγοντας το γκάζι με νεκρά;

Είσαι σίγουρος ότι είναι μέσα από τον κινητήρα; καμία εξάτμηση ίσως;
Άλλη φάση να 'σαι καπετάνιος!
_________________________________

Αν δεν βλέπεις εκεί που θες να πας...
Θα πας εκεί που βλέπεις.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
dijkstra
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 353
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2007 3:16 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Μοντέλο: V-Strom
Κυβικά: 1000

Δημοσίευσηαπό CHRISTOS SKANDALIS την Κυρ Ιουν 29, 2008 6:15 pm

rc31 έγραψε:στο κανει οταν ανοιγεις τερμα γκαζι ή σταδιακα ?

σε ολο το φασμα στροφων πανω απο 3800 ?


Εν στάσει με νεκρά δουλεύει "βούτυρο". Μόνο όταν ο κινητήρας έχει "φορτίο"
Από 3800 περίπου και πάνω διαμαρτύρεται συνεχώς. Το μοτέρ λόγω στρωσίματος δεν το πάω πάνω από 5000-5500.
Το γκάζι λοιπόν δεν έχει ανοίξει τέρμα. Είμαι και συντηρητικός οδηγός.
Οταν έχεις λοιπόν δεύτερη και ανεβάζεις για να πάς σε τρίτη, όσο και να πάιξεις πάνω από τις 3800 ακούς αυτό τον απαίσιο θόρυβο.
Επίσης δεν το πιέζω παραπάνω μόλις ακούω αυτό τον ήχο γιατί νιώθω πως το μηχανάκι "διαμαρτύρεται". Τί να κάνω? Να του βγάλω τα μάτια?

Ξέχασα να πώ πως είναι ψεκαστό. Αν δεν ήταν θα "έπαιζα" ίσως λίγο με το μείγμα καυσίμου μήπως κάτι αλλάξει. Αλλά αυτά τα ηλεκτρονικά κλπ μου είναι άγνωστα.

Σας ευχαριστώ και πάλι.

Χρήστος
CHRISTOS YBR250
CHRISTOS SKANDALIS
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 29, 2008 2:29 pm

Δημοσίευσηαπό iliasRC31 την Δευτ Ιουν 30, 2008 9:52 am

αν με νεκρα δεν σου κανει φασαρια δεν ειναι μειγμα, αν ειχε προβλημα το μοτερ με φορτιο ή χωρις θα σου εκανε τον θορυβο

κανε ενα κοπο και ψαξε μυπως κατι σε ολο το μηχανακι δεν ειναι καλα σφιγμενο με αποτελεσμα να συντονιζεται και να κανει φασαρια και να νομιζεις οτι ειναι το μοτερ

παντος αν συνεχιζει να στο κανει , πηγαινε στο μαγαζι που το πηρες και τριψτου το στην μουρι , με την απειλη οτι ειτε θα το φτιασεις αλλιως θα επικαλεστω το δικαιωμα που εχω αναστροφης πωλησης και θα το παρεις πισω
Ακριβές ασφάλειες ; Οχι ποιά ! https://www.insurance4you.gr & https://www.ins4youdirect.gr/
Το Motocikleta στο Facebook http://www.motocikleta.gr/facebook
Το Motocikleta στο Twitter http://twitter.com/motocikleta
------------------------------------------------
Άβαταρ μέλους
iliasRC31
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 7007
Εγγραφή: Τετ Ιουν 14, 2006 10:22 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Ονομα χρήστη: Ηλίας
Κυβικά: 1050
Επάγγελμα: Ασφαλιστικός Σύμβουλος -www.Insurance4you.gr

Δημοσίευσηαπό Kiriakost την Δευτ Ιουν 30, 2008 3:37 pm

Απο όλη την ιστορία , το ένστικτο μου , μου λέει να πας για μια ρύθμιση βαλβίδων .
Εαν ήταν δικό μου , και δεν επανέρχονταν με μια σωστή ρύθμιση βαλβίδων , τότε θα το επέστρεφα .


Δεν σου λέω να την κάνεις οπουδήποτε αλλού , παρά στο συνεργείο της Yamaha .
Άβαταρ μέλους
Kiriakost
Συχνό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2019
Εγγραφή: Παρ Οκτ 19, 2007 11:15 pm
Τοποθεσία: ΒΟΛΟΣ
Ονομα χρήστη: Κυριάκος
Μοντέλο: Old Cut Japani _ AX-1 HONDA
Κυβικά: 250

Δημοσίευσηαπό giorgidm την Δευτ Ιουν 30, 2008 6:24 pm

rc31 έγραψε:αν με νεκρα δεν σου κανει φασαρια δεν ειναι μειγμα, αν ειχε προβλημα το μοτερ με φορτιο ή χωρις θα σου εκανε τον θορυβο

κανε ενα κοπο και ψαξε μυπως κατι σε ολο το μηχανακι δεν ειναι καλα σφιγμενο με αποτελεσμα να συντονιζεται και να κανει φασαρια και να νομιζεις οτι ειναι το μοτερ

παντος αν συνεχιζει να στο κανει , πηγαινε στο μαγαζι που το πηρες και τριψτου το στην μουρι , με την απειλη οτι ειτε θα το φτιασεις αλλιως θα επικαλεστω το δικαιωμα που εχω αναστροφης πωλησης και θα το παρεις πισω




+1
Άβαταρ μέλους
giorgidm
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 768
Εγγραφή: Τρί Δεκ 19, 2006 10:47 pm
Τοποθεσία: porto salonico
Ονομα χρήστη: GEORGE DIMITRIOU
Μοντέλο: XT660 X
Κυβικά: 660

Δημοσίευσηαπό CHRISTOS SKANDALIS την Δευτ Ιουν 30, 2008 7:33 pm

Kiriakost έγραψε:Απο όλη την ιστορία , το ένστικτο μου , μου λέει να πας για μια ρύθμιση βαλβίδων .
Εαν ήταν δικό μου , και δεν επανέρχονταν με μια σωστή ρύθμιση βαλβίδων , τότε θα το επέστρεφα .


Δεν σου λέω να την κάνεις οπουδήποτε αλλού , παρά στο συνεργείο της Yamaha .


Εκανα το πρώτο σέρβις, την προηγ. εβδομάδα, και δεν ρυθμίσανε βαλβίδες παρότι το ζήτησα, γιατί λέει πως πρέπει να γίνει στις 10.000 χλμ. Δηλαδή σε 1 χρόνο περίπου όπως το εκτιμώ.
Από όσα έχω ακούσει από αυτούς τους φωστήρες το να επιβιώσει ένα μηχανάκι είναι θέμα τύχης.

Θα ακολουθήσω την συμβουλή σου και θα απαιτήσω μία ρύθμιση βαλβίδων. Και ν δεν παίξει, θα κάνω αυτό που μου λές και εσύ και ο rc31. Και να φανταστείτε το πήρα μέσα από τα κεντρικά της Μοτοδυναμικής. Σκατά στα μούτρα μου.
CHRISTOS YBR250
CHRISTOS SKANDALIS
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 29, 2008 2:29 pm

Δημοσίευσηαπό Kiriakost την Δευτ Ιουν 30, 2008 10:19 pm

Καταλαβαίνω την τσατίλα σου , αλλά η Μοτοδυναμική είναι μια εταιρεία με σχετικά φιλικό πρόσωπο .

Καλό θα ήταν να μιλήσεις με το διευθυντή , σε ήρεμο τόνο , και θα βρεθεί η λύση .


Και προς θεου μην πας τσαμπουκαλευμένος ... Θα πεις έχω ένα πρόβλημα που χρειάζεται την προσοχή σας .

Και όλα τα άλλα θα έρθουν μόνα τους .
Άβαταρ μέλους
Kiriakost
Συχνό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2019
Εγγραφή: Παρ Οκτ 19, 2007 11:15 pm
Τοποθεσία: ΒΟΛΟΣ
Ονομα χρήστη: Κυριάκος
Μοντέλο: Old Cut Japani _ AX-1 HONDA
Κυβικά: 250

Δημοσίευσηαπό 4alex6 την Δευτ Ιουν 30, 2008 11:28 pm

Καλως ηρθες και υπομονη με αυτους που εχουμε μπλεξει!!!!
Άβαταρ μέλους
4alex6
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Δευτ Σεπ 24, 2007 3:09 am
Τοποθεσία: Αθηνα-Γλυφαδα
Ονομα χρήστη: Αλεξανδρος
Μοντέλο: Yamaha TDM
Κυβικά: 900

Δημοσίευσηαπό iliasRC31 την Τρί Ιούλ 01, 2008 11:16 am

Kiriakost έγραψε:Καταλαβαίνω την τσατίλα σου , αλλά η Μοτοδυναμική είναι μια εταιρεία με σχετικά φιλικό πρόσωπο .

Καλό θα ήταν να μιλήσεις με το διευθυντή , σε ήρεμο τόνο , και θα βρεθεί η λύση .


Και προς θεου μην πας τσαμπουκαλευμένος ... Θα πεις έχω ένα πρόβλημα που χρειάζεται την προσοχή σας .

Και όλα τα άλλα θα έρθουν μόνα τους .


συμφωνω ! το μονο που θα ζητησεις ειναι να βρουν την αιτια του θορηβου , μην αρχισεις να τους λες οτι θελει το ενα και το αλλο , αστους να το βρουν μονοι τους !
Ακριβές ασφάλειες ; Οχι ποιά ! https://www.insurance4you.gr & https://www.ins4youdirect.gr/
Το Motocikleta στο Facebook http://www.motocikleta.gr/facebook
Το Motocikleta στο Twitter http://twitter.com/motocikleta
------------------------------------------------
Άβαταρ μέλους
iliasRC31
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 7007
Εγγραφή: Τετ Ιουν 14, 2006 10:22 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Ονομα χρήστη: Ηλίας
Κυβικά: 1050
Επάγγελμα: Ασφαλιστικός Σύμβουλος -www.Insurance4you.gr

Δημοσίευσηαπό Tdmrider την Τρί Ιούλ 01, 2008 2:52 pm

rc31 έγραψε:
Kiriakost έγραψε:Καταλαβαίνω την τσατίλα σου , αλλά η Μοτοδυναμική είναι μια εταιρεία με σχετικά φιλικό πρόσωπο .

Καλό θα ήταν να μιλήσεις με το διευθυντή , σε ήρεμο τόνο , και θα βρεθεί η λύση .


Και προς θεου μην πας τσαμπουκαλευμένος ... Θα πεις έχω ένα πρόβλημα που χρειάζεται την προσοχή σας .

Και όλα τα άλλα θα έρθουν μόνα τους .


συμφωνω ! το μονο που θα ζητησεις ειναι να βρουν την αιτια του θορηβου , μην αρχισεις να τους λες οτι θελει το ενα και το αλλο , αστους να το βρουν μονοι τους !



Καλως ήλθες φίλε μας. Εγω θα συφωνήσω με τα παραπάνω. Άστους να βρούν το θόρυβο χωρίς να βγεις από τα ρούχα σου μιας και συνήθως οι φωνές δεν βγάζουν και τίποτα πλην αν πηγαινεις σε μικρο συνοικιακό συνεργείο (ο μαστρο γιώργης) αλλα η αγανάκτηση σου εντελώς μα εντελώς δικαιολογημένη. Πάντως απο την εμπειρία μου με τα Yamaha εχω να πω οτι όποτε υπήρξε κάτι, αυτό φτιάχτηκε η αλλάχτηκε, και μάλιστα άμεσα, πάντα όμως απο το εξουσιοδοτημένο συνεργείο στο οποίο την πάω (με τη επίσημη μοτοδυναμική δεν έχω ασχοληθεί ποτε).

Πάντως δικάβαλο δεν τον ακούει ο μάστορας το θόρυβο ??? Τι να πω ...
Moderator of Motocikleta.Gr


Το μεγαλύτερο δώρο για έναν αναβάτη είναι η επόμενη βόλτα με τη μηχανή. Οδηγείτε με ασφάλεια λοιπόν.


Δημοπρασίες Αγάπης !

Δεν έχεις ακόμα την κάρτα μέλους ? Δες τι χάνεις !
Άβαταρ μέλους
Tdmrider
Συχνό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2698
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2006 12:00 am
Τοποθεσία: Βούλα, Αθήνα
Ονομα χρήστη: Σπύρος
Μοντέλο: Yamaha TDM
Κυβικά: 900

Δημοσίευσηαπό CHRISTOS SKANDALIS την Τρί Ιούλ 01, 2008 4:14 pm

Tdmrider έγραψε:
rc31 έγραψε:
Kiriakost έγραψε:Καταλαβαίνω την τσατίλα σου , αλλά η Μοτοδυναμική είναι μια εταιρεία με σχετικά φιλικό πρόσωπο .

Καλό θα ήταν να μιλήσεις με το διευθυντή , σε ήρεμο τόνο , και θα βρεθεί η λύση .


Και προς θεου μην πας τσαμπουκαλευμένος ... Θα πεις έχω ένα πρόβλημα που χρειάζεται την προσοχή σας .

Και όλα τα άλλα θα έρθουν μόνα τους .


συμφωνω ! το μονο που θα ζητησεις ειναι να βρουν την αιτια του θορηβου , μην αρχισεις να τους λες οτι θελει το ενα και το αλλο , αστους να το βρουν μονοι τους !



Καλως ήλθες φίλε μας. Εγω θα συφωνήσω με τα παραπάνω. Άστους να βρούν το θόρυβο χωρίς να βγεις από τα ρούχα σου μιας και συνήθως οι φωνές δεν βγάζουν και τίποτα πλην αν πηγαινεις σε μικρο συνοικιακό συνεργείο (ο μαστρο γιώργης) αλλα η αγανάκτηση σου εντελώς μα εντελώς δικαιολογημένη. Πάντως απο την εμπειρία μου με τα Yamaha εχω να πω οτι όποτε υπήρξε κάτι, αυτό φτιάχτηκε η αλλάχτηκε, και μάλιστα άμεσα, πάντα όμως απο το εξουσιοδοτημένο συνεργείο στο οποίο την πάω (με τη επίσημη μοτοδυναμική δεν έχω ασχοληθεί ποτε).

Πάντως δικάβαλο δεν τον ακούει ο μάστορας το θόρυβο ??? Τι να πω ...


Σε ευχαριστώ και έσένα για το ενδιαφέρον. Ο δικός σου έχει άλλα YBR250 σαν πελάτες? Πού έχει το μαγαζί του? Με νοιάζει να βρώ κάποιον που να μην βαριέται την δουλειά του, και που να ξέρει ότι πρέπει να δίνει βάση σε αυτά που "ακούει" ή "αισθάνεται" ο ιδιοκτήτης όταν καβαλάει το μηχανάκι.



Σε ευχαριστώ και πάλι.
CHRISTOS YBR250
CHRISTOS SKANDALIS
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 29, 2008 2:29 pm

Δημοσίευσηαπό Tdmrider την Τρί Ιούλ 01, 2008 6:56 pm

CHRISTOS SKANDALIS έγραψε:Σε ευχαριστώ και έσένα για το ενδιαφέρον. Ο δικός σου έχει άλλα YBR250 σαν πελάτες? Πού έχει το μαγαζί του? Με νοιάζει να βρώ κάποιον που να μην βαριέται την δουλειά του, και που να ξέρει ότι πρέπει να δίνει βάση σε αυτά που "ακούει" ή "αισθάνεται" ο ιδιοκτήτης όταν καβαλάει το μηχανάκι.


Σε ευχαριστώ και πάλι.



Κοίταξε, τέλειο συνεργείο δεν θα βρεις. Για περισσότερα θα σου στειλω pm.
Moderator of Motocikleta.Gr


Το μεγαλύτερο δώρο για έναν αναβάτη είναι η επόμενη βόλτα με τη μηχανή. Οδηγείτε με ασφάλεια λοιπόν.


Δημοπρασίες Αγάπης !

Δεν έχεις ακόμα την κάρτα μέλους ? Δες τι χάνεις !
Άβαταρ μέλους
Tdmrider
Συχνό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2698
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2006 12:00 am
Τοποθεσία: Βούλα, Αθήνα
Ονομα χρήστη: Σπύρος
Μοντέλο: Yamaha TDM
Κυβικά: 900

YBR 250

Δημοσίευσηαπό CHRISTOS SKANDALIS την Τρί Ιούλ 29, 2008 11:31 pm

Αγαπητοί φίλοι,
Η περιπέτεια με το YBR250 ακόμα δεν έχει τελειώσει.
Εχω καταλήξει σε ένα συνεργείο που μου πρότεινε ο tdmrider που ομολογουμένως ο άνθρωπος έκανε ότι πέρναγε από το χέρι του.
Μέχρι ο μηχανολόγος της Μοτοδυναμικής ήρθε και άκουσε την μηχανή, και απέδωσε το κροτάλισμα στις ανοχές που έχει το πιστόνι λόγω ότι είναι σφυρήλατο, κλπ.
Εν πάσει περιπτώσει του είπα ότι θα επανέλθω τον Σεπτεμβρη γιατί μέχρι τότε θα έχω "τσεκάρει" άλλα ίδια μηχανάκια.
Πάντως αγαπητοί μου, μια λέξη μόνο υπάρχει........... χάος.

Ευτυχώς που σε αυτό το χάος υπάρχουν λίγοι που τιμούν το όνομα και την δουλειά τους.

Καλές βουτιές σε όλους
CHRISTOS YBR250
CHRISTOS SKANDALIS
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 29, 2008 2:29 pm

Επόμενο

Επιστροφή στο ΜΕΛΗ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες