Πρόβλημα στο Σασμάν?

Λύσε δέσε σέ δουλειά να βρισκόμαστε

Συντονιστής: Συντονιστές

Πρόβλημα στο Σασμάν?

Δημοσίευσηαπό slapfish την Πέμ Ιούλ 31, 2008 10:31 pm

Έχει μερικές μέρες που έχω το εξής πρόβλημα με τις αλλαγές ταχυτήτων.

Ενώ στο ανέβασμα δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα, όταν κατεβάζω και όχι πάντα, αλλά πάρα πολύ συχνά, ενώ κουμπώνει η ταχύτητα ο λεβιές μένει χαλαρός σα να έχω νεκρά και μόνο αν τον πατήσω δεύτερη φορά προς τα κάτω μπορώ να κατεβάσω και την επόμενη ταχύτητα. Επίσης κάποιες φορές κατεβάζω ταχύτητα κ νοιώθω το λεβιέ να ανεβαίνει λίγο πάνω και να σπρώχνει το πόδι μου.

Δυο τρεις μέρες πριν παρουσιαστεί το πρόβλημα είχα αλλάξει λάδια και ενδέχεται να ήταν λίγο παλιά. επίσης ίσως μια βδομάδα πριν μου είχε κοπεί το συρματόσχοινο από τον συμπλέκτη και το αντικατέστησα στο συνεργείο. Το μηχανάκι είναι YBR125.

Έχετε καμιά ιδέα τι φταίει???? είναι σοβαρό? (στην οδήγηση είναι γιατί με καθυστερεί κλπ)

Ευχαριστώ!
slapfish
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 25, 2007 12:53 pm

Δημοσίευσηαπό valentinosgsxr την Παρ Αύγ 01, 2008 10:13 am

Ας αναλαβει ο ειδικος επι του θεματος...ξερει αυτος!

[smilie=pdt_popc1.gif] [smilie=pdt_popc1.gif] [smilie=pdt_popc1.gif] [smilie=pdt_popc1.gif] [smilie=pdt_popc1.gif] [smilie=pdt_popc1.gif] [smilie=pdt_popc1.gif] [smilie=pdt_popc1.gif]
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
valentinosgsxr
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 673
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 21, 2007 1:25 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Μοντέλο: GSX-R750T SRAD
Κυβικά: 750

Δημοσίευσηαπό Dakota την Παρ Αύγ 01, 2008 1:11 pm

Και μένα το YBR όταν το ζορίζω μπορεί να μην πάρει καμιά ταχύτητα. Αλλά μόνο στο ανέβασμα. Αυτό που λες δεν το κάνει. Καμιά φορά όταν σταματάω στο φανάρι και κατεβάζω 2-3 μαζεμένες μπορεί να κολλήσει καμία όπως και σε όλα τα Yamaha που είχα. Αφήνεις ελαφρά το συμπλέκτη την παίρνει και κατεβάζεις και την επόμενη. :cool:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Dakota
Συχνό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2185
Εγγραφή: Τρί Αύγ 29, 2006 4:08 pm
Τοποθεσία: Hell for Leather
Ονομα χρήστη: Μήτσος
Μοντέλο: Moto Guzzi 1200 Sport
Yamaha YBR 125
Κυβικά: 1275

Δημοσίευσηαπό slapfish την Παρ Αύγ 01, 2008 4:11 pm

Dakota έγραψε:Και μένα το YBR όταν το ζορίζω μπορεί να μην πάρει καμιά ταχύτητα. Αλλά μόνο στο ανέβασμα. Αυτό που λες δεν το κάνει. Καμιά φορά όταν σταματάω στο φανάρι και κατεβάζω 2-3 μαζεμένες μπορεί να κολλήσει καμία όπως και σε όλα τα Yamaha που είχα. Αφήνεις ελαφρά το συμπλέκτη την παίρνει και κατεβάζεις και την επόμενη. :cool:


Το πρόβλημα είναι αλλο...π.χ. κατεβάζω από 5η 4η. Η 4η κουμπώνει κανονικά. Ασχετα με το συμπλέκτη τώρα, είτε πατάω είτε όχι, ο λεβιές των ταχυτήτων είναι χαλαρός και αν δεν τον πατήσω προς τα κάτω να σταθεροποιηθεί δεν μπορώ να κατεβάσω από 4η σε 3η...

το προβλημα γίνεται μεγάλο πριν από κάποια στροφή που θέλω αν πάω από 5η σε 3η πχ. και λίγο πριν τη στροφή δεν έχω έλεγχο γιατι είμαι με συπμλέκτη πατημένο προσπαθώντας να κατεβάσω από 4η σε 3η. αν συνέχιζα με 4η όλα θα ήταν κανονικά. Επίσης εχω μια υποψία ότι αν τις κατεβάζω με δύναμη οτι δε συμβαίνει αυτό που λέω αλλα δεν είμαι και πολύ σίγουρος...
slapfish
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 25, 2007 12:53 pm

Δημοσίευσηαπό valentinosgsxr την Σάβ Αύγ 02, 2008 1:12 pm

Στον μηχανικο σου το ειπες?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
valentinosgsxr
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 673
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 21, 2007 1:25 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Μοντέλο: GSX-R750T SRAD
Κυβικά: 750

Δημοσίευσηαπό iliasRC31 την Κυρ Αύγ 03, 2008 12:44 pm

το μοτερ του YBR 125 εχει αυτο το θεμα με το σασμαν , τον λογο δεν τον ξερω μπορει να ειναι θεμα λαδιων μπορει να ειναι θεμα οτι ειναι ιταλικο ή οτι απλως ειναι ενα μικρο μοτερ οχι αξιοσεων .

Θελει περισσοτερη δυναμη στο κατεβασμα και εισαι συνηθως ΟΚ
Ακριβές ασφάλειες ; Οχι ποιά ! https://www.insurance4you.gr & https://www.ins4youdirect.gr/
Το Motocikleta στο Facebook http://www.motocikleta.gr/facebook
Το Motocikleta στο Twitter http://twitter.com/motocikleta
------------------------------------------------
Άβαταρ μέλους
iliasRC31
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 7007
Εγγραφή: Τετ Ιουν 14, 2006 10:22 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Ονομα χρήστη: Ηλίας
Κυβικά: 1050
Επάγγελμα: Ασφαλιστικός Σύμβουλος -www.Insurance4you.gr

Δημοσίευσηαπό slapfish την Κυρ Αύγ 03, 2008 3:06 pm

Είμαι εκτός αθήνας δυστυχώς και δεν μπορώ να ρωτήσω τον μηχανικό μου... ρωτησα όμως σε ενα συνεργείο που είχα σταματήσει κοντά και μου είπε κάτι για το ελατήριο επαναφοράς του λεβιέ των ταχυτήτων και μου είπε να του το πάω να το δει (δεν ήμουν με τη μηχανή)...τι λέτε? αξίζει να το πάω να του βάλει χέρι ή να το αφήσω? Γενικά πάντως έχω την εντήπωση ότι το θέμα των ταχυτήτων πάει από το κακό στο χειρότερο..και στο ανέβασμα πλέον...
slapfish
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 25, 2007 12:53 pm

Δημοσίευσηαπό iznogood την Κυρ Αύγ 03, 2008 4:29 pm

Να το πας, κατι εχει χαλαρωσει επικινδυνα! Το συρματοσκοινο του συμπλεκτη ειναι ρεγουλαρισμενο, απομονωνει σωστα? Σε ρωταω αυτο γιατι ειναι και το πιο ευκολο να το διαπιστωσεις, ριχτου μια ματια.




...μηπως ο λεβιες ειναι λασκαρισμενος...?
chalife ala place du chalif.
http://www.carbon-aramid.com
ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
iznogood
Συχνό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2527
Εγγραφή: Δευτ Δεκ 11, 2006 8:50 pm
Τοποθεσία: Πολύγωνο-Αθήνα
Ονομα χρήστη: Αλεξης
Κυβικά: 0

Δημοσίευσηαπό slapfish την Κυρ Αύγ 03, 2008 4:36 pm

iznogood έγραψε:Να το πας, κατι εχει χαλαρωσει επικινδυνα! Το συρματοσκοινο του συμπλεκτη ειναι ρεγουλαρισμενο, απομονωνει σωστα? Σε ρωταω αυτο γιατι ειναι και το πιο ευκολο να το διαπιστωσεις, ριχτου μια ματια.




...μηπως ο λεβιες ειναι λασκαρισμενος...?



Το συρματοσχοινο του συμπλέκτη το ρυθμίζω πολύ τακτικα, όσο για τον λεβιέ προσπάθησα να τον σφίξω αλλά δε κατάφερα κάτι..μαλλον δε το έκανα σωστά... θα το πάω αύριο να δω τι θα του βρούνε...

ευχαριστώ για το κόπο όλων σας...
slapfish
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 25, 2007 12:53 pm

Δημοσίευσηαπό Billy την Κυρ Αύγ 03, 2008 6:22 pm

1. Στο RF μου όποτε δίνω τέρμα την πρώτη και πάω για δευτέρα πάντα μου πετάει νεκρά με έναν τρομακτικό ήχο, και οσο και να προσπαθώ για δευτέρα συνεχίζει αυτό το ντουκ ντουκ
2. Όταν βάλω νεκρά ενώ κινούμε και θέλω να ανεβάσω σε δευτέρα κάνει πάλι αυτό του ντουκ ντουκ (με αρκετή υπομονή και ζόρι μπαίνει)
3. Εν κίνησει νεκρά βρίσκω έυκολα ένα κλικ είναι, αν όμως είμαι σταματιμένος ψάχνω με της ώρες να την βρω... τακ ντουκ, τακ ντουκ

Δηλαδή πολύ ντουκ ντουκ παίδες... :smt080
Άβαταρ μέλους
Billy
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1070
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2007 5:06 pm
Τοποθεσία: Αθήνα Γλυφάδα
Κυβικά: 0

Δημοσίευσηαπό dijkstra την Κυρ Αύγ 03, 2008 7:43 pm

Billy έγραψε:Δηλαδή πολύ ντουκ ντουκ παίδες... :smt080


Όπως οι περισότεροι εδω μέσα ! (μαζί και εγώ φυσικά ! )
Άλλη φάση να 'σαι καπετάνιος!
_________________________________

Αν δεν βλέπεις εκεί που θες να πας...
Θα πας εκεί που βλέπεις.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
dijkstra
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 353
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2007 3:16 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Μοντέλο: V-Strom
Κυβικά: 1000


Επιστροφή στο ΤΕΧΝΙΚΑ-ΘΕΜΑΤΑ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες