Η υποκρισία της Τροχαίας

Οτι σάς συμβαίνει - οτι βλέπουν τα μάτια μας στον μοτοσυκλετιστικό χώρο και οχι μόνο.

Η υποκρισία της Τροχαίας

Δημοσίευσηαπό Dakota την Δευτ Νοέμ 03, 2008 10:09 pm

Μένω στη Θεσσαλονίκη σε ένα μικρό δρόμο της Αλεξανδρείας που είναι παράλληλη με την Βασ. Όλγας.

Στον δρόμο αυτό, για πρώτη φορά στα 30 χρόνια που υπάρχει σήμανση ότι απαγορεύεται η στάθμευση τους ζυγούς μήνες από δεξιά και τους μονούς μήνες από αριστερά, η τροχαία αποφάσισε να θέσει σε εφαρμογή το νόμο. Την προηγούμενη εβδομάδα γράψανε 2 φορές την δεξιά πλευρά και σήμερα γράψανε και την αριστερή (καλό μήνα).

Το γεγονός ότι το Β΄ τμήμα της Τροχαίας μετακόμισε στην γωνία του τετραγώνου πριν 2 μήνες μάλλον είναι τυχαίο.

Σήμερα το απόγευμα μην αντέχοντας άλλο την κοροϊδία πήγα στο τμήμα, στον αξιωματικό υπηρεσίας και του είπα ότι θα ξεσηκώσω την γειτονιά, θα φέρουμε όλα τα αυτοκίνητα μπροστά στο τμήμα του και ότι θα ξηλώσω τις πινακίδες. Ο αξιωματικός τα έχασε λίγο (ένας πιτσιρικάς ήταν) μου είπε να μην κάνω καμιά τρέλα (θα γυάλιζε το μάτι μου φαίνεται) και ότι κάποιος έκανε καταγγελία και είναι αναγκασμένοι να περάσουν.

Στο τέλος όταν είδε ότι δεν έφευγα μου είπε να περάσω το πρωί από τον Διοικητή.

Ήθελα να ήξερα ποιος έκανε καταγγελία 3 φορές μέσα σε 5 μέρες και που βάζει αυτός το αυτοκίνητό του. Το θέμα παρκάρισμα στη γειτονιά μας είναι πονεμένη ιστορία. Μπορεί να κάνεις και μια ώρα για να παρκάρεις.

Πιστεύω ότι είναι ιδέα του νέου διοικητή και δυστυχώς δεν προλαβαίνω να πάω αύριο το πρωί. Θα προσπαθήσω να τον βρω στο τηλέφωνο. Αλλιώς θα πάω την Τετάρτη.

Στη γειτονιά που ρώτησα μου είπανε ότι το 1970 ο δρόμος ήταν διπλής κατεύθυνσης. Μετά άλλαξε και έγινε μονόδρομος αλλά τα σήματα παραμείνανε.

Σκέφτομαι να μαζέψω υπογραφές, επίσης έχω άκρες στις τοπικές εφημερίδες. Μέχρι και τον Αυτιά σκέφτηκα να πάρω τηλ.

Αν έχει κάποιος καμιά ιδέα και μπορεί να βοηθήσει θα το εκτιμήσω. Επίσης μια ερώτηση: Πόσα χρόνια θα φάω αν ξηλώσω τις πινακίδες. 3 βίδες είναι η κάθε μια. :evil:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Dakota
Συχνό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2185
Εγγραφή: Τρί Αύγ 29, 2006 4:08 pm
Τοποθεσία: Hell for Leather
Ονομα χρήστη: Μήτσος
Μοντέλο: Moto Guzzi 1200 Sport
Yamaha YBR 125
Κυβικά: 1275

Δημοσίευσηαπό Man With No Name την Δευτ Νοέμ 03, 2008 10:29 pm

Αν δε κάνω λάθος 2 χρόνια για κάθε πινακίδα.

Μη το ψάχνεις.. Κάποια κουφάλα που έχει το διάολο καβάλα μένει κοντά σου.

Για να καταλάβεις, εγώ μένω κάπου σε ένα στενό της Πάτρας που δε το έχει ούτε ο χάρτης.
Πρόβλημα parking δεν υπήρξε ποτέ και ούτε θα υπάρξει. Παρόλα αυτά, κάθε πρώτη του μήνα από τις 00:01 το βράδυ κάποιοι τρέχουν να αλλάξουν πλευρά! Κατόπιν το χάος..
Remember The Name! :smt101
Άβαταρ μέλους
Man With No Name
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 22, 2007 12:14 pm

Δημοσίευσηαπό nfot την Δευτ Νοέμ 03, 2008 11:52 pm

Η περιοχη του Dakota ειναι μεγαλη φρικη λεμε, οσον αφορα το παρκαρισμα, πολυ μεγαλη ... :smt088 :smt088 :smt088
"Motor racing, mountain climbing and bull fighting are the only true sports.
All the rest are children's games played by adults."

- Ernest Hemingway -
Άβαταρ μέλους
nfot
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1553
Εγγραφή: Τρί Σεπ 05, 2006 9:13 pm
Τοποθεσία: Βολος
Ονομα χρήστη: Νικος
Μοντέλο: FZ6 & Daytona 675
Κυβικά: 1275

Δημοσίευσηαπό golis την Τρί Νοέμ 04, 2008 1:02 am

Πούλα το κουτί.
O "ΚΑΓΚΟΥΡΟΓΑΜΟΣΑΥΡΟΣ"™ :smt026
Πήδα ψηλά κι αγνάντευε.
Πεινώ,διψώ και πέρδομαι.
Carbon-aramid
Μεταξωτά Βρακιά
Άβαταρ μέλους
golis
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 674
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 04, 2006 9:14 pm
Τοποθεσία: Αττική
Ονομα χρήστη: Toubanos
Μοντέλο: Tuono ΦΑΚtory 07
Κυβικά: 1000

Δημοσίευσηαπό Περιπέτειας την Τρί Νοέμ 04, 2008 10:25 am

Σχωρα με μα δεν καταλαβα, θες να ξηλωσεις τις πινακιδες του δρομου γιατι καποιος διοικητής καποιου τμηματος αποφασισε να κανει τη δουλεια του? ενω 30 χρονια οι αλλοι δεν την εκαναν?
Άβαταρ μέλους
Περιπέτειας
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Παρ Ιαν 26, 2007 1:12 am
Τοποθεσία: Isle of Rodos
Ονομα χρήστη: Τάσος
Μοντέλο: KTM 690SMC 08
Κυβικά: 0

Δημοσίευσηαπό zero την Τρί Νοέμ 04, 2008 3:40 pm

Περιπέτειας έγραψε:Σχωρα με μα δεν καταλαβα, θες να ξηλωσεις τις πινακιδες του δρομου γιατι καποιος διοικητής καποιου τμηματος αποφασισε να κανει τη δουλεια του? ενω 30 χρονια οι αλλοι δεν την εκαναν?


Συμφωνώ.

Εφόσον έχει πινακίδα, καλώς σε γράφουν. Μπορεί μεν να μην εφάρμοζαν τον νόμο τόσα χρόνια όπως τα περιγράφεις αλλά αφού τώρα τον εφαρμόζουν απλά μην παρκάρεις εκεί.

Το να χρησιμοποιήσεις τις άκρες σου στον τύπο μπορεί να φέρει αποτέλεσμα. Αλλά με τέτοιες πρακτικές το μόνο που κερδίζουμε τελικά είναι να γίνεται όλο και πιο μπ@υρδελο το κράτος που ζούμε.
Άβαταρ μέλους
zero
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 263
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 21, 2007 9:36 pm
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό tntyliss την Τρί Νοέμ 04, 2008 4:19 pm

Και που να παρκάρει ρε παιδιά ο άνθρωπος? Απο οτι καταλαβαίνω δεν έχει άλλη επιλογή.
Αν υπάρχει χώρος να παρκάρεις νόμιμα να σε γράψει, αλλά αφού δεν έχει προνοήσει κανένας για τέτοιους χώρους.
Άβαταρ μέλους
tntyliss
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 433
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 22, 2008 1:40 pm
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Ονομα χρήστη: Χρίστος
Μοντέλο: Benelli Tornado 1130 KTM adventure 950
V-strom 650
Κυβικά: 1130

Δημοσίευσηαπό Dakota την Τρί Νοέμ 04, 2008 4:28 pm

Μάλλον δεν έχετε καταλάβει το μέγεθος του προβλήματος του παρκαρίσματος στην γειτονιά μου. Θα βγάλω μερικές φωτογραφίες τον δρόμο για να καταλάβετε.

Δεν μιλάμε για 5-10 αυτοκίνητα που θα πρέπει να βρουν αλλού χώρο να παρκάρουν αλλά για τουλάχιστον 50-60. Σε ένα οικοδομικό τετράγωνο που δεν χωράει να παρκάρει ούτε ποδήλατο.

Αυτές οι πινακίδες τοποθετήθηκαν όταν ο δρόμος ήταν διπλής κατεύθυνσης. Τότε είχαν λόγω ύπαρξης, γιατί αν παρκάραν και από τις 2 πλευρές δεν θα χωρούσαν να περάσουν τα αυτοκίνητα. Τώρα που είναι μονόδρομος????

Όλοι οι δρόμοι που είναι πάνω από τον δικό μου και είναι πιο φαρδύς γιατί δεν έχουν τέτοια σήμανση?

:smt015
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Dakota
Συχνό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2185
Εγγραφή: Τρί Αύγ 29, 2006 4:08 pm
Τοποθεσία: Hell for Leather
Ονομα χρήστη: Μήτσος
Μοντέλο: Moto Guzzi 1200 Sport
Yamaha YBR 125
Κυβικά: 1275

Δημοσίευσηαπό Dakota την Τρί Νοέμ 04, 2008 4:30 pm

zero έγραψε:Το να χρησιμοποιήσεις τις άκρες σου στον τύπο μπορεί να φέρει αποτέλεσμα. Αλλά με τέτοιες πρακτικές το μόνο που κερδίζουμε τελικά είναι να γίνεται όλο και πιο μπ@υρδελο το κράτος που ζούμε.


Μάλλον να το διορθώσω προσπαθώ. Σκέψου να γίνονται έργα σε ένα δρόμο και όταν τελειώσουν να ξεχάσουν εκεί μια ταμπέλα με όριο 30χλμ. Και μετά η τροχαία να στήσει ένα ραντάρ εκεί.

:Hangman:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Dakota
Συχνό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2185
Εγγραφή: Τρί Αύγ 29, 2006 4:08 pm
Τοποθεσία: Hell for Leather
Ονομα χρήστη: Μήτσος
Μοντέλο: Moto Guzzi 1200 Sport
Yamaha YBR 125
Κυβικά: 1275

Δημοσίευσηαπό zero την Τρί Νοέμ 04, 2008 4:55 pm

Dakota έγραψε:
zero έγραψε:Το να χρησιμοποιήσεις τις άκρες σου στον τύπο μπορεί να φέρει αποτέλεσμα. Αλλά με τέτοιες πρακτικές το μόνο που κερδίζουμε τελικά είναι να γίνεται όλο και πιο μπ@υρδελο το κράτος που ζούμε.


Μάλλον να το διορθώσω προσπαθώ. Σκέψου να γίνονται έργα σε ένα δρόμο και όταν τελειώσουν να ξεχάσουν εκεί μια ταμπέλα με όριο 30χλμ. Και μετά η τροχαία να στήσει ένα ραντάρ εκεί.

:Hangman:


Κοίταξε, εγώ ξέρω μόνο αυτά που έχεις γράψει εσύ. Πιθανώς να μην αντιλαμβάνομαι το πρόβλημα στην πλήρη έκτασή του και πιθανώς να το έχω καταλάβει λάθος.

Αλλά ειδικά με το θέμα του παρκαρίσματος η γνώμη μου είναι πάγια. Επειδή έχουμε πνιγεί στα αυτοκίνητα και επειδή ο καθένας προτιμά να παρκάρει πάνω στα πεζοδρόμια ή παρόνομα γενικά από το να πληρώσει για πάρκινγκ, δεν μπορώ να τα ρίχνω όλα στις αρχές.

Φταίμε κι εμείς. Αν δεν προνοεί ο ιδιοκτήτης για το πάρκινγκ του έχει τις ευθύνες του.
Άβαταρ μέλους
zero
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 263
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 21, 2007 9:36 pm
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό man_OS την Τρί Νοέμ 04, 2008 10:41 pm

Σύντροφα zero συμπάθα με, αλλά δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράματα. Οι Αρχές οφείλουν πρωτίστως να δρουν ΟΡΘΟΛΟΓΙΚΑ και όχι βάσει γράμματος νόμου. Οι κοινωνίες εξελίσσονται πολύ πιο γρήγορα από τους νόμους. Το θέμα του παρκαρίσματος είναι ένα ζήτημα μεγάλο για πολλούς. Δεν μπορείς απλά να πεις στον άλλο "αφού έχεις πρόβλημα πάρκινγκ στην περιοχή, τί αγοράζεις αμάξι".

Είναι καθαρά επιλογή του και αναφαίρετο ατομικό δικαίωμα. Το κράτος ΟΦΕΙΛΕΙ να κάνει τη ζωή του ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΗ προσαρμοζόμενο στις γενικότερες κοινωνικές εκδοχές. Ναι πείξαμε στ αμάξι αλλά το να τιμωρούμε τον ιδιοκτήτη αμαξιού δεν είναι λύση (εξαιρούνται οι κάτοχοι τεράστιων τζιπ που θα έπρεπε να τιμωριθούν λόγω ηλιθιότητας και να τους στείλουμε στο Λευκό Οίκο παρέα με τους άλλους πανηλίθιους).

Για να μην πολυλογώ, φίλε Dakota, αν έχεις τη διάθεση κυνήγα ό,τι μπορείς να κυνηγήσεις. Όχι επειδή το κράτος χρειάζεται λεφτά να καλύψει τις τρύπες του να κυνηγάει ότι βρίσκει. Μου θυμίζει τον μ@λάκα υποδιοικητή στο στρατό που έλεγε "Ό,τι κουνιέται χαιρετάει και ό,τι δεν κουνιέται βάφεται" (πνευματώδες μεν, τραγικό σαν ατάκα δε)
Άβαταρ μέλους
man_OS
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 229
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 08, 2008 8:52 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Ονομα χρήστη: Μάνος
Μοντέλο: Suzuki V strom
Κυβικά: 650

Δημοσίευσηαπό zero την Τετ Νοέμ 05, 2008 11:23 am

man_OS έγραψε:Σύντροφα zero συμπάθα με, αλλά δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράματα. Οι Αρχές οφείλουν πρωτίστως να δρουν ΟΡΘΟΛΟΓΙΚΑ και όχι βάσει γράμματος νόμου. Οι κοινωνίες εξελίσσονται πολύ πιο γρήγορα από τους νόμους. Το θέμα του παρκαρίσματος είναι ένα ζήτημα μεγάλο για πολλούς. Δεν μπορείς απλά να πεις στον άλλο "αφού έχεις πρόβλημα πάρκινγκ στην περιοχή, τί αγοράζεις αμάξι".

Είναι καθαρά επιλογή του και αναφαίρετο ατομικό δικαίωμα. Το κράτος ΟΦΕΙΛΕΙ να κάνει τη ζωή του ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΗ προσαρμοζόμενο στις γενικότερες κοινωνικές εκδοχές. Ναι πείξαμε στ αμάξι αλλά το να τιμωρούμε τον ιδιοκτήτη αμαξιού δεν είναι λύση (εξαιρούνται οι κάτοχοι τεράστιων τζιπ που θα έπρεπε να τιμωριθούν λόγω ηλιθιότητας και να τους στείλουμε στο Λευκό Οίκο παρέα με τους άλλους πανηλίθιους).

Για να μην πολυλογώ, φίλε Dakota, αν έχεις τη διάθεση κυνήγα ό,τι μπορείς να κυνηγήσεις. Όχι επειδή το κράτος χρειάζεται λεφτά να καλύψει τις τρύπες του να κυνηγάει ότι βρίσκει. Μου θυμίζει τον μ@λάκα υποδιοικητή στο στρατό που έλεγε "Ό,τι κουνιέται χαιρετάει και ό,τι δεν κουνιέται βάφεται" (πνευματώδες μεν, τραγικό σαν ατάκα δε)


Από αυτά που λές όμως (και ειδικά αυτό για τα τζιπ) φαίνεται ότι κι εσύ συμφωνείς ότι κάποιοι το παρακάνουν. Πως μπορείς όμως να βάλεις μια διαχωριστική γραμμη σε αυτούς που συμπεριφέρονται σωστά και σε αυτούς που δεν συμπεριφέρονται. Δηλαδή ο κάτοχος τζιπ διογκώνει το πρόβλημα, αλλα αυτός που έχει ένα smart και ένα κουπέ το ίδιο δεν κάνει.

Δεν υπάρχει τρόπος για το κράτος να δημιουργήσει χώρους για πάρκινγκ στις μεγαλουπόλεις.
Το ότι εξ αρχής φταίει το κράτος συμφωνώ και επαυξάνω. Αλλά αφού επέτρεψε να χτιστούν τα πάντα και αφού επέτρεψε να χτιστούν πολυκατοικίες χωρίς πάρκινγκ και αφού δεν προνόησε να αφήσει χώρους για να παρκάρει ο κόσμος, εσύ σαν πολίτης τι κάνεις? Δεν πρέπει να ενεργήσεις λογικά και συμπεριφεθείς με γνώμονα το κοινό όφελος και όχι μόνο το δικό σου ατομικό.

Εγραψες ότι οι "αρχές οφείλουν πρωτίστως να δρουν ΟΡΘΟΛΟΓΙΚΑ". Ο πολίτης δεν οφείλει να κάνει το ίδιο?
Προσωπικά δεν είχα ποτέ μου αυτοκίνητο. Βολευόμουν πάντα είτε με του πατέρα μου πιο παλιά, είτε με της γυναίκας μου. Θα μπορούσα να έχω αυτοκίνητο και διαθέτω ιδιωτικό πάρκινγκ να το παρκάρω. Δεν το κάνω γιατι δεν μου είναι απαραίτητο. Αν όλοι έκαναν το ίδιο δεν θα είχαμε τόσο μεγάλο πρόβλημα.

Δεν διαφωνώ σε αυτά που λές για τις αρχές. Αλλά όπως έγραψα και παραπάνω δεν μπορούμε όταν μας βολευεί να συμορφωνόμαστε με τις αρχές και όταν δεν μας βολεύει να φωνάζουμε τα κανάλια και να παίρνουμε τηλέφωνα τις άκρες μας. Είναι τραγική αυτή η κουλτούρα που κουβαλάμε σαν λαός.
Άβαταρ μέλους
zero
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 263
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 21, 2007 9:36 pm
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό Dakota την Τετ Νοέμ 05, 2008 12:01 pm

Και εγώ δεν θα ήθελα να έχω αυτοκίνητο, στην ουσία δεν έχω το τελευταίο που είχα το πούλησα πριν 2 χρόνια, της γυναίκας μου είναι αλλά χωρίς αυτό δεν θα μπορεί να δουλέψει.

Γυρνάει όλη την Β. Ελλάδα και την Θεσσαλονίκη με μια τεράστια βαλίτσα. Καταλαβαίνω το πρόβλημα βέβαια που δημιουργεί ένα ibiza 1,2 αλλά με τα λεωφορεία δεν γίνεται δουλειά.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Dakota
Συχνό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2185
Εγγραφή: Τρί Αύγ 29, 2006 4:08 pm
Τοποθεσία: Hell for Leather
Ονομα χρήστη: Μήτσος
Μοντέλο: Moto Guzzi 1200 Sport
Yamaha YBR 125
Κυβικά: 1275

Δημοσίευσηαπό prodigy την Τετ Νοέμ 05, 2008 3:22 pm

Μπορει καποιος να με πει τι νουμερο κλειδη εχουν η πινακιδες να δω αν εχω στη εργαλειοθηκη?
α! και αν θελει γαλλικο η γερμανικο.
KTM DUKE II & KTM 950 SM Εικόνα

-----------------------------------------------------------------------
ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΥ ΡΕ !!! Εικόνα

-----------------------------------------------------------------------

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
prodigy
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 324
Εγγραφή: Παρ Ιουν 20, 2008 4:27 pm
Τοποθεσία: Salonika

Δημοσίευσηαπό karaferas την Τετ Νοέμ 05, 2008 3:32 pm

απο κλειδια εχω τα παντα, γαλλικα, γερμανικα, αλεν, καστανιες, βαριοπουλες, κασμαδες, κομπρεσερ! :supz: πιανουμε δουλεια στου dakota τη γειτονια? :weedman:
karaferas
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2008 3:38 pm
Τοποθεσία: thess, kalamaria
Μοντέλο: aprilia
Κυβικά: 0

Δημοσίευσηαπό prodigy την Τετ Νοέμ 05, 2008 3:39 pm

φερε μονο το κομπρεσερ και κανα δυο κασμαδες. σημερα 22:00 ραντεβου στην καμαρα. εγω θα φερω ενα καροτσι τουβλα και κουβα να χτυσουμε την πορτα απο το τμημα λιγο πιο κατω.
attack .... massive attack
KTM DUKE II & KTM 950 SM Εικόνα

-----------------------------------------------------------------------
ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΥ ΡΕ !!! Εικόνα

-----------------------------------------------------------------------

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
prodigy
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 324
Εγγραφή: Παρ Ιουν 20, 2008 4:27 pm
Τοποθεσία: Salonika

Δημοσίευσηαπό iznogood την Τετ Νοέμ 05, 2008 3:40 pm

Daky, καταλαβαινω την αγανακτηση σου μα επι της ουσιας ο Zero εχει δικιο!
chalife ala place du chalif.
http://www.carbon-aramid.com
ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
iznogood
Συχνό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2527
Εγγραφή: Δευτ Δεκ 11, 2006 8:50 pm
Τοποθεσία: Πολύγωνο-Αθήνα
Ονομα χρήστη: Αλεξης
Κυβικά: 0

Επόμενο

Επιστροφή στο ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες