Εξοπλισμός Ταξιδίου

Εξοπλισμός Ταξιδίου

Δημοσίευσηαπό ace69 την Σάβ Νοέμ 22, 2008 12:19 pm

Αν και οδηγώ μοτό εδώ και 20 χρόνια δεν μπορώ να περηφανευτώ για τις ταξιδιωτικές μου εμπειρίες. Και δεν εννοώ ταξιδάκια μικρών αποστάσεων 200-300 χλμ.
Το KMX 125 δεν ήταν και το ιδανικότερο ταξιδιωτικό εργαλείο :smt082 ενώ το MZ Scorpion αν και είχε τις δυνατότητες (βλ. κινητήρας-κατανάλωση, αναρτήσεις, φρένα) του έλλειπαν οι μεταφορικές ικανότητες αποσκευών και αναβατών (max load 190 kgm) για μεγάλα δικάβαλα ταξίδια.
Τώρα με το Bandit 650 έχω βρει ένα εργαλείο το οποίο μπορεί να μεταφέρει με άνεση 2 άτομα, έχει τους χώρους για να κουβαλήσει τις αποσκευές τους και δυνατότητες να καλύψει μεγάλες αποστάσεις σε εύλογο χρονικό διάστημα.
Έτσι μου έχει καρφωθεί στο μυαλό ένα ταξιδάκι στην Ιταλία. Ρώμη, Φλωρεντία, λίμνη Κόμο και αν υπάρχει χρόνος Αόστα κ.λ.π. πέριξ.

Διαβάζοντας εδώ στο φόρουμ αλλά και σε περιοδικά και ψάχνοντας στο νετ, λίγο πολύ έχω καταλήξει στον ταξιδιωτικό εξοπλισμό που θα χρησιμοποιείσω. Έχουμε και λέμε:
Α. Σχάρα -> SW-Motech Alurack http://www.mo-tech.de/index.php?sprach_id=2&PHPSESSID=a9b4e71b2cf604de6d878a31ffe0511c
και αυτό γιατί το θεωρώ κομψότερο απο τις λύσεις των GIVI, KAPPA.
Β. Topcase -> Κάποιο απο την αγορά. Δεν έχω προτίμηση σε μάρκα. Εχω βέβαια και στο μυαλό μου τη λύση σάκος, κυρίως λόγω χωρητικότητας.
Γ. Tankbag -> Εχω ήδη το Bagster VENTURA http://www.bagster.com/en/showroom.php?id=57 το οποίο με έχει βολέψει απίστευτα σε καθημερινή χρήση.
Δ. Πλαινές Βαλίτσες ή Σάκοι (σαμάρια) -> Εδώ έχω μπερδευτεί λίγο. Απο την εμπειρία μου τα σαμάρια με έχουν βολέψει απίστευτα με μεγάλες χωρητικότητες και πρακτικότητα συν το γεγονός ότι δεν απαιτούν μόνιμες εγκαταστάσεις (βλ. σχάρα) πάνω στη μηχανή. Δεν ξέρω όμως πώς θα συμπεριφερθούν σε ένα τόσο μεγάλο ταξίδι απο πλευράς αντοχής ενώ υπάρχει πάντα και το ζήτημα της βροχής. Οι σακκούλες σκουπιδιών δεν αντέχουν πολύ ώρα με τον αέρα ενώ οι λύσεις που προσφέρουν αδιάβροχο κάλυμμα πάσχουν στη χωρητικότητα.
Απο την άλλη οι σταθερές βαλίτσες προσθέτουν σε σταθερότητα σε μεγάλες ταχύτητες και προσφέρουν πλήρη αδιαβροχοποίηση των περιεχομένων τους αλλά είναι και ακριβές.
Θα ήθελα να δώ μερικές γνώμες και εμπειρίες.
Ε. Λοιπά εξαρτήματα:
1. Τάπα λαδιού κάρτερ και τάπα πλήρωσης λαδιού. (την έχω πατήσει οπότε κουβαλάω πάντα)
2. Λάδι 2 λίτρα.
3. Ιμάντες, χταπόδια, σκοινιά κ.λ.π.
4. Κιτ επισκευής ελαστικού. (Αλήθεια το έχει χρησιμοποιήσει κανείς σας. Κάνει δουλειά ή είναι πεταμένα λεφτά)
5. Λιπαντικό αλυσίδας.
6. Συρματόσκοινα για συμπλέκτη και γκάζι. (επίσης την έχω πατήσει και με τα 2)
7. Οτι άλλο με συμβουλεύσετε :smt006.

8. (Dimitris) Φαρμακείο
9. (Dimitris) Μανέτες.

Αλλος κανείς?
Τελευταία επεξεργασία από ace69 και Κυρ Νοέμ 23, 2008 11:41 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
εν οίδα ότι ουδέν είδα
Άβαταρ μέλους
ace69
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Τρί Ιαν 01, 2008 1:58 am
Ονομα χρήστη: Κώστας
Μοντέλο: Suzuki Bandit 650
Το MZ Scorpion το έφαγε η ανακύκλωση
Παπάκι made in china
Κυβικά: 650

Re: Εξοπλισμός Ταξιδίου

Δημοσίευσηαπό Dimitris την Κυρ Νοέμ 23, 2008 10:43 am

Ace69,

αν κάνεις ταξίδια συχνά και όχι απλά να πας μια φορά στην Ιταλία και αυτό ήταν, τότε αξίζει να αγοράσεις πλαστικές βαλίτσες. Θα κάνουν τα ταξίδια σου άνετα. Θα ταξιδεύεις αμέριμνος και ήσυχος. Δεν θα έχεις να δένεις με χταπόδια, να ασφαλίζεις, να φοβάσαι μην πληγώσεις τη μοτοσικλέτα, να βολέψεις και τα πόδια του συνεπιβάτη, να σταματάς αν βρέχει να καλύπτεις με αδιάβροχες μεμβράνες τα σαμάρια, όταν φτάνεις να "ξεσελώνεις", και μετά πάλι από την αρχή να "σελώνεις". Πίστεψέ με δεν αξίζει ο κόπος.

Αν πρόκεται να κάνεις ένα ταξίδι (για να σου φύγει το μεράκι) και πιστεύεις πως δεν θα πολυασχοληθείς μετά, τότε συμβιβάσου και πάρε σαμάρια γιατί δεν θα αξίζει να ξοδέψεις παραπάνω χρήματα.
Σε διαφορετική περίπτωση, το έξοδο για τις πλαστικές βαλίτσες αξίζει μέχρι την τελευταία δεκάρα.

Σε ότι αφορά τον υπόλοιπο εξοπλισμό, το λίνκ δείχνει ποιοτικά προϊόντα. Προσωπικά δεν α έχω δοκιμάσει.

Καλά ταξίδια!!

Επίσης καλό είναι να έχεις και δεύτερες μανέτες μαζί σου.. σε περίπτωση ατυχούς στιγμής...
Και φαρμακείο.
Moderator of Motocikleta.Gr

Moto Guzzi Breva V1100 2006
Moto Guzzi Le Mans V11 2003
Moto Guzzi World Club

The way the "V" is meant to be...



Δημοπρασίες Αγάπης ! Δεν έχεις ακόμα την κάρτα μέλους ? Δες τι χάνεις !
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Παλαιό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 7897
Εγγραφή: Τετ Αύγ 30, 2006 8:11 pm
Τοποθεσία: Μακεδονία, Θεσσαλονίκη, Καλαμαριά
Μοντέλο: Moto Guzzi 1100 Breva 2006 ABS, V11 Le Mans 2003, 1100 sport 1998
Κυβικά: 1100

Re: Εξοπλισμός Ταξιδίου

Δημοσίευσηαπό ace69 την Κυρ Νοέμ 23, 2008 11:38 am

Dimitris, για το ζήτημα των βαλιτσών νομίζω ότι έθεσες το θέμα στη σωστή βάση.
Το αν θα πολυασχοληθώ με τα μεγάλα ταξίδια δεν μπορώ να το ξέρω εκ των προτέρων. Οικογενειακών υποχρεώσεων γαρ, δεν είναι εύκολο να γίνονται πράξη. Απο προγραμματισμό πάντως σκίζω. (Στην περίπτωση μου το "μεράκι" θα το έλεγα "σαράκι")
Θα μείνω με τα σαμάρια στη λίστα μου ακολουθώντας τους ενδοιασμούς μου και τη γνώμη σου.
Και για να μην ξεχνάμε και τους αρχαίους:

Δαπανώμενος εφ' α μη δει, ολίγος έση εφ' ά δει.
μτφρ: Ξοδεύοντας τον εαυτό σου σ' αυτά που δεν χρειάζεται, δεν φτάνεις γι' αυτά που πρέπει.


Πάντως το φαρμακείο μπήκε στη λίστα καθώς και οι μανέτες :smt023
εν οίδα ότι ουδέν είδα
Άβαταρ μέλους
ace69
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Τρί Ιαν 01, 2008 1:58 am
Ονομα χρήστη: Κώστας
Μοντέλο: Suzuki Bandit 650
Το MZ Scorpion το έφαγε η ανακύκλωση
Παπάκι made in china
Κυβικά: 650

Re: Εξοπλισμός Ταξιδίου

Δημοσίευσηαπό Dimitris την Κυρ Νοέμ 23, 2008 11:52 am

επίσης είναι καλό να έχεις και κολλητική ταινία μαζί σου. Σκέψου να παρκάρεις τη μοτοσικλέτα, να γίνει μια στραβή, να πέσει και να σπάσει η ζελατίνα μπροστά. Που τη βάζεις; Με μια κολλητική ταινία συνεχίζεις απροβλημάτιστος μέχρι να αγοράσεις καινούρια, ή μέχρι να φτάσεις στον προορισμό σου και να δεις τι θα κάνεις.
Moderator of Motocikleta.Gr

Moto Guzzi Breva V1100 2006
Moto Guzzi Le Mans V11 2003
Moto Guzzi World Club

The way the "V" is meant to be...



Δημοπρασίες Αγάπης ! Δεν έχεις ακόμα την κάρτα μέλους ? Δες τι χάνεις !
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Παλαιό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 7897
Εγγραφή: Τετ Αύγ 30, 2006 8:11 pm
Τοποθεσία: Μακεδονία, Θεσσαλονίκη, Καλαμαριά
Μοντέλο: Moto Guzzi 1100 Breva 2006 ABS, V11 Le Mans 2003, 1100 sport 1998
Κυβικά: 1100

Re: Εξοπλισμός Ταξιδίου

Δημοσίευσηαπό giorgidm την Δευτ Νοέμ 24, 2008 11:37 pm

ενα φακο κατω απο την σελα της μηχανης.....με μπαταριες ΑΑ...
οδικη ασφαλιση κανε καλου κακου.....!!!!
ε....παρε και καμια λαμπα καλου κακου γιατι σε βενζιναδικα δυσκολα βρισκεις για μοτοσυκλετα.......
Άβαταρ μέλους
giorgidm
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 768
Εγγραφή: Τρί Δεκ 19, 2006 10:47 pm
Τοποθεσία: porto salonico
Ονομα χρήστη: GEORGE DIMITRIOU
Μοντέλο: XT660 X
Κυβικά: 660

Re: Εξοπλισμός Ταξιδίου

Δημοσίευσηαπό Billy την Τρί Νοέμ 25, 2008 12:04 am

.. και μη ξεχάσεις να βάλεις βενζίνη πριν φύγεις :razz:
Άβαταρ μέλους
Billy
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1070
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2007 5:06 pm
Τοποθεσία: Αθήνα Γλυφάδα
Κυβικά: 0

Re: Εξοπλισμός Ταξιδίου

Δημοσίευσηαπό ninpa την Τρί Ιαν 20, 2009 1:17 am

Πολύ καλό το Bandit, όντως. Όπως βλέπεις έχω κι εγώ την ίδια μηχανή με εσένα. Εδώ και λίγο καιρό έχω αρχίσει να ψάχνω κι εγώ εξοπλισμό.

Δεν ξέρω αν έχεις αγοράσει τελικά σχάρα και βαλίτσα καθώς πάει καιρός από το post σου αλλά έχω κάποιες παρατηρήσεις... Την είχα δει και εγώ τη motech που λες αλλά δε με έπεισε για τη στοιβαρότητά της... Έτσι κατέληξα στη λύση της σχάρας της μαμάς suzuki (αφού τη μετέτρεψα λίγο) για πολλούς λόγους.
1ον: Πιάνει σε τρία σημεία, στις δύο βίδες στις χειρολαβές και σε μία βίδα στα πόδια του συνοδηγού. Είναι πολύ πιο σταθερή.
2ον: Αντικαθιστά την πίσω χειρολαβή και έρχεται πολύ χαμηλά πίσω στην ουρά οπότε δεν ξενίζει στο μάτι. Σαφώς πιο όμορφη από Givi ή Kappa και για να πω την αλήθεια μάλλον μου αρέσει ακόμα περισσότερο τώρα όταν έχω μόνο τη σχάρα παρά όταν ήταν γυμνή η ουρά.
3ον: Ο συνοδηγός πλέον έχει χειρολαβές στο πλάι του και όχι πίσω (ποιο βολικό κατά τη γνώμη μου).
4ον: Με λίγη δουλειά προσάρμοσα τους αντάπτορες της motech alutrax οπότε πλέον η σχάρα παίρνει ότι βαλίτσα θέλω με μόνο 25€ για τον αντάπτορα. Το σύστημα της motech για τη γρήγορη αφαίρεση ή πρόσθεση βαλίτσας-αντάπτορα λειτουργεί κανονικά αλλά με όλα τα οφέλη που προανέφερα και που υστερεί η σχάρα της motech. Χωρίς αντάπτορα η σχάρα είναι τελείως επίπεδη (γι' αυτό και θεωρώ πως είναι πολύ όμορφη). Μπορείς να πάρεις και τον αντάπτορα με την επίπεδη μεγάλη επιφάνεια και να δένεις ότι θες πάνω στη σχάρα άνετα.
5ον: Με τη σχάρα αυτή τα σαμάρια κάθονται πολύ καλύτερα και ακουμπάνε ελάχιστα στα πλαστικά της μηχανής.
6ον: Δημιουργούνται άλλα τρία σημεία σύνδεσης από κάθε πλευρά. Πολύ πρακτικό καθώς έχω στα μελλοντικά μου σχέδια να προσαρμόσω εκεί χειροποίητη βάση που θα ενσωματώσω στα σαμάρια, οπότε θα έχω σαμάρια που θα βιδώνουν πάνω στη μηχανή και με σύστημα που θα κλειδώνουν!!!

Επίσης αν σε ενδιαφέρει μπορούμε να κανονίσουμε να το δεις από κοντά και αν θες στο φτιάχνω κιόλας. Έχω και μια Hepco Becker TC50 βαλίτσα σε άριστη κατάσταση για πώληση αν ενδιαφέρεσαι (120€). Θα ανεβάσω για όλα φωτό μάλλον αύριο.
ninpa
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Ιαν 20, 2009 12:14 am
Ονομα χρήστη: Πέτρος
Μοντέλο: Suzuki Bandit GSF 650SA
Κυβικά: 650

Re: Εξοπλισμός Ταξιδίου

Δημοσίευσηαπό ninpa την Τετ Ιαν 21, 2009 1:36 pm

Φωτογραφίες για τη σχάρα εδώ: http://www.motocikleta.gr/distribution/viewtopic.php?f=8&t=8958

Για τη βαλίτσα εδώ: http://www.motocikleta.gr/distribution/viewtopic.php?f=31&t=8962
ninpa
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Ιαν 20, 2009 12:14 am
Ονομα χρήστη: Πέτρος
Μοντέλο: Suzuki Bandit GSF 650SA
Κυβικά: 650

Re: Εξοπλισμός Ταξιδίου

Δημοσίευσηαπό ace69 την Παρ Ιαν 23, 2009 10:11 pm

Τη μαμά σχάρα την έχω δεί. Μου φάνηκε ακριβή στα 160€ και επίσης δεν μου άρεσε που είναι μαύρη. Βλέπεις το bandit μου είναι μπλέ.
Πάντως την έχω βάλει στα υπ'όψιν μιας και όντως δείχνει στιβαρότερη και προσφέρει μια μεγάλη επίπεδη επιφάνεια.
Ίδωμεν μιας και ακόμη δεν έχω ψωνίσει τίποτα.
εν οίδα ότι ουδέν είδα
Άβαταρ μέλους
ace69
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Τρί Ιαν 01, 2008 1:58 am
Ονομα χρήστη: Κώστας
Μοντέλο: Suzuki Bandit 650
Το MZ Scorpion το έφαγε η ανακύκλωση
Παπάκι made in china
Κυβικά: 650


Επιστροφή στο ΔΙΑΦΟΡΑ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες