VFR! Μαγική λέξη

Συντονιστής: Συντονιστές

Re: VFR! Μαγική λέξη

Δημοσίευσηαπό Kirkallas την Πέμ Φεβ 05, 2009 2:05 pm

Γεια σας μαγκες!
φιλοδοξώ να αποκτήσω και εγώ ένα VFRάκι και εχώ καποιες ερωτήσεις. (Τώρα έχω ένα Kawasaki z750 και η χρήση που του κάνω είναι καθημερινά μέσα στην πόλη και συχνά ταξίδια στο ύπαιθρο, κυρίως σε βουνίσιες διαδρομές).

Διάβασα πολλές κριτικές από περιοδικά κτλ. και έχω μπερδευτεί κάπως. Όι μισοί λένε ότι είναι καταπληκτικό μηχανάκι και άλλο ότι δεν αξίζει και ειδικά για τα λεφτά του. Τα κύρια αρνητικά σημεία που αναφέρονται είναι

1. το βάρος του: στα 240 κιλα περίπου σίγουρα είναι βαρετό όμως αν η κατανομή του βάρους είναι σωστή τότε ο αναβάτης δεν το νιώθει στο δρόμο. Εσείς που το οδηγάτε ρε παιδιά δεν μου λέτε...πόσο πρόβλημα είναι το βάρος τελικά. Ειδικά σε κλειστές, συνεχόμενες στροφές χρειάζεται προσπάθεια να αλλάξεις κατεύθυνση (να τραβήξεις δηλαδή τη μηχανή για να αλλάξεις κλίση);

2. o κινητήρας: διάβασα ότι όταν γίνεται η εναλλαγή από 2 σε 4 βαλβίδες δημιουργείται αισθητή αστάθεια. Αληθεύει;

3. οι αναρτήσεις: το γεγονός ότι δεν είναι πλήρως ρυθμιζόμενες είναι σίγουρα αρνητικό. Γι' αυτό είναι σημαντικό οι μαμά αναρτήσεις να είναι πολύ καλές. Εντόπισε κανένας πρόβλημα σε αυτό το τομέα; πως χειρίζονται τις ανωμαλίες στο δρόμο; είναι σταθερές σε μεγάλες κλίσεις;

4. τα φρένα: τα linked brakes φαίνεται δεν είναι και πολύ δημοφιλή. υπάρχει και το ερώτημα γιατί να χρειάζεται ABS αφού έχει linked brakes. Μπορείς ας πούμε να κάνεις μια διόρθωση μέσα στη στροφή χώρις να παρουσιάσει αστάθεια;

5. Υπάρχει αρκετή ροπή στις χαμηλές στροφές έτσι ώστε σε συνεχόμενες κλειστές στροφές να μήν χρειάζεται να ρίχνεις/ανεβάζεις συνέχεια ταχύτητα;

6. Είναι βολική για χρήση στην πόλη και μέσα από κίνηση;

Τέλος, ξέρει κανείς αν θα υπάρξει νέο βελτιωμένο μοντέλο σύντομα;

Απολογούμαι για το μεγάλο κείμενο αλλά αν μπορείτε να μου απαντήσεται θα είμαι ευγνώμων.
Kirkallas
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 05, 2009 1:26 pm
Μοντέλο: Kawasaki Z750 2006
Κυβικά: 750

Re: VFR! Μαγική λέξη

Δημοσίευσηαπό teacher την Πέμ Φεβ 05, 2009 3:00 pm

Γειά σου!
Η άποψη μου για το VFR είναι οτί πρόκειται για ένα μηχανάκι ποιοτικό, ωραίο, αξιόπιστο κ χαίρομαι που το έχω για να γράφω πολλά χιλιόμετρα. Το πήρα ειδικά ώστε να το φορτώνω όσο μπορώ κ να φεύγω διπλός για πολλά χιλίομετρα, Ελλάδα κ κυρίως εξωτερικό. Η αλήθεια είναι οτί μετά από 3 χρόνια κάτοχος του δεν βρίσκω άλλη μοτο που να με καλύπτει στις ανάγκες μου όσο το VFR. Δεν το χρησιμοποιώ μέσα στη πόλη, απλά υπάρχουν φορές πχ που ξεκινάω κ φεύγω με βροχή στις 22:00 από Αθήνα για Γιάννενα/Πύργο κ κάθε φορά νιώθω ότι πάει μόνο του. Είναι χιλιομετροφάγο...

Οι δικές μου σύντομες απαντήσεις στα ερωτήματα σου:
1. Όταν ξεκινήσεις δεν νιώθεις το βάρος του κ δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα, δεν χρειάζεται τραβήγματα/ τεντώματα/ πιρουέτες. Τώρα για κλειστές στροφές - πέταλα και γυαλί άσφαλτο που κόβεις αρκετά ίσως το νιώθεις... (αυτό βέβαια εξαρτάται κ από τον τον τρόπο οδήγησης σου)

2. Εναλλαγή από 2 σε 4 βαλβίδες = ναι δημιουργείται αισθητή αστάθεια. Πλέον πραγματικά δεν το καταλαβαίνω καθόλου!! το έχω συνηθίσει...

3. Οι μαμά αναρτήσεις είναι πολύ καλές κ σταθερές, εμένα με καλύπτουν. Αναφέρω βέβαια ότι ο κολλητός μου σε ίδιο VFR έβαλε WP μπρός-πίσω κ έσκασε 2000euro κ πλέον είναι άλλο μηχανάκι!! Value for money :)

4. Tα φρένα "Combined" είναι εντυπωσιακά για τα δικά μου γούστα. Δεν έχεις βυθίσεις, τινάγματα, κουνήματα ακόμα κ αν τα πατάς άτσαλα. Όσοι το έχουν πάρει βόλτα το δικό μου, πάντα μιλάνε με θετικά σχόλια για τα φρένα του. Το ABS σίγουρα βοηθάει! (Γλίτσα, βροχή, ελληνική άσφλατος)

5. Υπάρχει αρκετή ροπή στις χαμηλές στροφές μιας κ θεωρητικά αυτό προσφέρει ο 8βάλβιδος. Να έχεις στο μυαλό σου ότι δεν είναι κ μονοκύλινδρο βέβαια.

6. Είναι βολική για χρήση στην πόλη και μέσα από κίνηση; ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ
Φυσικά βέβαια δεν έχω κανένα μα κανένα πρόβλημα να το οδηγήσω ή να πηγαίνω σφήνες και μπλα μπλα μπλα ΑΛΛΑ... εε πως να το κάνουμε σε σχέση με άλλες μοτο ΔΕΝ είναι βολικό.
Πεζοδρόμια ανεβαίνει μόνο αν είναι χαμηλά, είναι κλιπ-ον, δεν κόβει το τιμόνι, δεν ρισκάρεις να το παρκάρεις δίπλα σε αυτοκίνητα γιατι το κουστουμάκι του είναι πολύ όμορφο... κ ακριβό, μονίμως παέι με βεντιλατέρ (όπως κ όλες η μεγάλες μοτο)... πάρε ένα παπάκι/σκούτερ/πατίνι κ εσύ να λυθούν όλα [smilie=yahoo.gif]
Never ride faster than your angel can fly!!!
Άβαταρ μέλους
teacher
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: Τρί Οκτ 10, 2006 9:21 pm
Τοποθεσία: Athens
Ονομα χρήστη: Giorgos
Μοντέλο: Honda VFR
Κυβικά: 800

Re: VFR! Μαγική λέξη

Δημοσίευσηαπό kyriakosVFR την Πέμ Φεβ 05, 2009 8:47 pm

Το μηχανάκι είναι σε όλα του πολύ καλό και ποιοτικό .
Απο γκάζι δεν θα δείς μεγαλη διαφορά απο το Z.
Άβαταρ μέλους
kyriakosVFR
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:43 pm
Τοποθεσία: SERRES
Ονομα χρήστη: Κυριάκος
Μοντέλο: TRIUMPH SPEED TRIPLE
Κυβικά: 1050

Προηγούμενη

Επιστροφή στο HONDA

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες