H πρώτη supersport παραγωγής με ABS

Συντονιστής: Συντονιστές

Re: H πρώτη supersport παραγωγής με ABS

Δημοσίευσηαπό iliasRC31 την Τετ Μαρ 18, 2009 4:48 pm

h.a.balafoutre έγραψε:
Όχι, δεν είναι λογική αυτή...το abs δεν θα σου μάθει να φρενάρεις...ειδικά στην μηχανή.

Αλλά το MCN, έκανε τέστ τα 600άρια Supersport στην πίστα και το CBR ήταν με αυτό το "υπερσύστημα" φρένων...τα δοκίμασαν αγωνιζόμενοι. Το cbr βγήκε τελευταίο σε χρόνους. Και μάλιστα όχι μόνον αυτό αλλά σε δεδομένες συνθήκες κινδύνευες να πέσεις κι όλας. Άσε που ο κόπος των μηχανικών...ναί εκείνων το χέρι που δεν κολλάει καλύτερα από ένα ρομπότ την πλακέτα, να κερδίσουν βάρος πρόσθεσε και 10κιλά ακόμη στην αναρτόμενη μάζα.

Και στο κάτω-κάτω, αν εγώ θέλω μια supersport μηχανή για πίστα δήθεν, αλλά να έχει και ABS τι να την κάνω στην πίστα όταν είναι μπάζο, ενώ παράλληλα υπάρχει και το hornet για το δρόμο με ABS που εκεί μπορεί να μου φανεί λίγο πιο χρήσιμο? Μήπως στην χονδα πνίγηκαν σε μια κουταλιά νερό? Γιατί μόνον όρθιους τους είδα να το φρενάρουν στα τέστ. Αμα πλαγιάσει λίγο...άντε γειά....για τον μέσο αναβάτη καλό είναι αλλά πάλι θα πρέπει να μάθει να φρενάρει την μοτοσικλέτα του.


Το ABS δεν σε μαθένει να φρενάρεις , απλως προσπαθει να βοηθήσει τον απείρο . Οσο αφορά την αναφορά που κανεις για δοκιμές στην πίστα απο αγωνιζόμενους το μονο που εχω να πω ειναι οτι η Honda καθως και κάθε εταιρεία πολυ σύντομα δεν θα μπορεί να πουλήσει κανενα μηχανάκι που είναι για χρηση στον δρόμο δηλαδή με πινακίδα αν δεν εχει ABS . (Οδηγία της Ευρωπαική Ενωσής. )

Αν αναλογιστείς οτι παρα πολοι αγοραστες SS δεν το βαζουν ποτε στην πιστα , κατι που το ξερουν οι εταιρείες και κατι η οδηγια απο την Ευρπαική Ενωση τοτε καταλαβένεις γιατι υπαρχει το ABS σε αυτες τις μηχανές .

Σιγουρα στο μέλλον θα διορθωθεί αυτο το χάλι που εχει το συστημα αυτο στην πίστα. Αλλώστε ειναι ακόμα υπό εξέλιξη .

Προσωπικά είμαι υπέρ καθε συστήματος που βοηθάει τον αναβάτη στην δύσκολή στιγμή . Για μένα εχει μεγαλύτερη αξία η ζωή και μέτα η οδηγική απόλαυση .
Ακριβές ασφάλειες ; Οχι ποιά ! https://www.insurance4you.gr & https://www.ins4youdirect.gr/
Το Motocikleta στο Facebook http://www.motocikleta.gr/facebook
Το Motocikleta στο Twitter http://twitter.com/motocikleta
------------------------------------------------
Άβαταρ μέλους
iliasRC31
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 7007
Εγγραφή: Τετ Ιουν 14, 2006 10:22 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Ονομα χρήστη: Ηλίας
Κυβικά: 1050
Επάγγελμα: Ασφαλιστικός Σύμβουλος -www.Insurance4you.gr

Re: H πρώτη supersport παραγωγής με ABS

Δημοσίευσηαπό h.a.balafoutre την Τετ Μαρ 18, 2009 8:01 pm

iliasRC31 έγραψε:
h.a.balafoutre έγραψε:
Όχι, δεν είναι λογική αυτή...το abs δεν θα σου μάθει να φρενάρεις...ειδικά στην μηχανή.

Αλλά το MCN, έκανε τέστ τα 600άρια Supersport στην πίστα και το CBR ήταν με αυτό το "υπερσύστημα" φρένων...τα δοκίμασαν αγωνιζόμενοι. Το cbr βγήκε τελευταίο σε χρόνους. Και μάλιστα όχι μόνον αυτό αλλά σε δεδομένες συνθήκες κινδύνευες να πέσεις κι όλας. Άσε που ο κόπος των μηχανικών...ναί εκείνων το χέρι που δεν κολλάει καλύτερα από ένα ρομπότ την πλακέτα, να κερδίσουν βάρος πρόσθεσε και 10κιλά ακόμη στην αναρτόμενη μάζα.

Και στο κάτω-κάτω, αν εγώ θέλω μια supersport μηχανή για πίστα δήθεν, αλλά να έχει και ABS τι να την κάνω στην πίστα όταν είναι μπάζο, ενώ παράλληλα υπάρχει και το hornet για το δρόμο με ABS που εκεί μπορεί να μου φανεί λίγο πιο χρήσιμο? Μήπως στην χονδα πνίγηκαν σε μια κουταλιά νερό? Γιατί μόνον όρθιους τους είδα να το φρενάρουν στα τέστ. Αμα πλαγιάσει λίγο...άντε γειά....για τον μέσο αναβάτη καλό είναι αλλά πάλι θα πρέπει να μάθει να φρενάρει την μοτοσικλέτα του.


Το ABS δεν σε μαθένει να φρενάρεις , απλως προσπαθει να βοηθήσει τον απείρο . Οσο αφορά την αναφορά που κανεις για δοκιμές στην πίστα απο αγωνιζόμενους το μονο που εχω να πω ειναι οτι η Honda καθως και κάθε εταιρεία πολυ σύντομα δεν θα μπορεί να πουλήσει κανενα μηχανάκι που είναι για χρηση στον δρόμο δηλαδή με πινακίδα αν δεν εχει ABS . (Οδηγία της Ευρωπαική Ενωσής. )

Αν αναλογιστείς οτι παρα πολοι αγοραστες SS δεν το βαζουν ποτε στην πιστα , κατι που το ξερουν οι εταιρείες και κατι η οδηγια απο την Ευρπαική Ενωση τοτε καταλαβένεις γιατι υπαρχει το ABS σε αυτες τις μηχανές .

Σιγουρα στο μέλλον θα διορθωθεί αυτο το χάλι που εχει το συστημα αυτο στην πίστα. Αλλώστε ειναι ακόμα υπό εξέλιξη .

Προσωπικά είμαι υπέρ καθε συστήματος που βοηθάει τον αναβάτη στην δύσκολή στιγμή . Για μένα εχει μεγαλύτερη αξία η ζωή και μέτα η οδηγική απόλαυση .



Όντως έχεις δίκιο...οι κλιπονάτοι φταίνε...γι'αυτό κι εγώ την επόμενη μηχανή θα την πάρω γυμνή...αυτές είναι σωστές μηχανές δρόμου....κρίμα πάντως. Προσωσπικά δεν θα ήθελα μηχανή με ένα κάρο ηλεκτρονικά.
Άβαταρ μέλους
h.a.balafoutre
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 07, 2008 10:29 pm
Μοντέλο: Fazer600
Κυβικά: 600

Re: H πρώτη supersport παραγωγής με ABS

Δημοσίευσηαπό iznogood την Τετ Μαρ 18, 2009 9:14 pm

... playstation, καθεσαι στο καναπε σου και μηδεν αγχος!

:smt015 :smt015 :smt015
chalife ala place du chalif.
http://www.carbon-aramid.com
ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
iznogood
Συχνό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2527
Εγγραφή: Δευτ Δεκ 11, 2006 8:50 pm
Τοποθεσία: Πολύγωνο-Αθήνα
Ονομα χρήστη: Αλεξης
Κυβικά: 0

Re: H πρώτη supersport παραγωγής με ABS

Δημοσίευσηαπό tntyliss την Παρ Μαρ 20, 2009 11:26 am

iznogood έγραψε:... playstation, καθεσαι στο καναπε σου και μηδεν αγχος!

:smt015 :smt015 :smt015


Σε λίγα χρόνια, που θα απαγορεύσει η Ευρωπαική ένωση την οδήγηση μοτοσυκλέτας,γιατί είναι επικίνδυνο, Αυτό θα κάνουμε όλοι...
Benelli Club Cyprus
Άβαταρ μέλους
tntyliss
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 433
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 22, 2008 1:40 pm
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Ονομα χρήστη: Χρίστος
Μοντέλο: Benelli Tornado 1130 KTM adventure 950
V-strom 650
Κυβικά: 1130

Re: H πρώτη supersport παραγωγής με ABS

Δημοσίευσηαπό FiestaLoca την Παρ Μαρ 20, 2009 2:57 pm

Τελευταίες κουβέντες όπως θα τις έγραφε το περιοδικό MAD πριν καμιά εικοσαετία

- Δεν φαίνεται ψηλά!
- Έλα είναι ακίνδυνο!
- Αισθάνομαι να πετάω!
- Δεν έχει νερό στον πάτο!
- Φαίνεται να το έχουν στερεώσει καλά!
- Ο κατασκευαστής έδωσε υψηλό δείκτη αντοχής!
- Μα τι στο διάολο κάνει αυτό το κουμπί;
- Ποια σκάλα;
- Ποια τρύπα;
- Έκλεισες τις ασφάλειες;
- Θεωρείται εκλεκτή τροφή για τους ντόπιους!
- Μη φοβάσαι δεν δαγκώνουν!
- Κλείσε το ABS, εδώ μας είναι άχρηστο!
- Δε χρειάζομαι ένα κάρο ηλεκτρονικά!



Υ.Γ
Οι πραγματικοί άντρες φρενάρουν με ταμπούρα!




:-D
Donna nobis pacem
Άβαταρ μέλους
FiestaLoca
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: Δευτ Μαρ 31, 2008 4:44 pm
Τοποθεσία: Piraeus

Re: H πρώτη supersport παραγωγής με ABS

Δημοσίευσηαπό iznogood την Παρ Μαρ 20, 2009 10:10 pm

...οι πραγματικοι αντρες φρεναρουν με ...
Εικόνα
...made in china, καλου κακου καντε και ενα save στη προηγουμενη πιστα!
chalife ala place du chalif.
http://www.carbon-aramid.com
ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
iznogood
Συχνό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2527
Εγγραφή: Δευτ Δεκ 11, 2006 8:50 pm
Τοποθεσία: Πολύγωνο-Αθήνα
Ονομα χρήστη: Αλεξης
Κυβικά: 0

Προηγούμενη

Επιστροφή στο HONDA

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες