Απατη σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο Honda

Οτι σάς συμβαίνει - οτι βλέπουν τα μάτια μας στον μοτοσυκλετιστικό χώρο και οχι μόνο.

Απατη σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο Honda

Δημοσίευσηαπό clyde2 την Παρ Μάιος 29, 2009 9:41 pm

Πριν λιγες μερες αγορασα ενα μηχανακι Honda Innova 125 (μοντελο 2006). Kαι αφου αυτος που το αγορασα μου ειπε οτι δεν του εχει κανει ποτε σερβις, ειπα να του κανω ενα. Βεβαια δυο φιλοι μου που το ειδαν και δοκιμασαν το μηχανακι μου ειπαν οτι δεν χρειαζεται τιποτα και οτι ειναι σε αριστη κατασταση.
Εγω ομως, σαν βλακας που ειμαι ηθελα να βεβαιωθω, στο κατω κατω παιζεται η ζωη μου.

Παω λοιπον στο honda-motorcycles.gr και ψαχνω να βρω το πιο κοντινο εξουσιοδοτημενο συνεργειο.

Παω λοιπον και τον ρωταω ποσο κανει ενα βασικο σερβις για το παπι που εχω.
Του ριχνει μια ματια και μου λεει 110 ευρω!

Εγω απορησα γιατι το μηχανακι ειναι σαν καινουριο και εχει 11.00ο χιλιομετρα και τον ρωτησα γιατι τοσα πολλα, μου απαντησε οτι θα του εκανε ενα "καλο γενικο σερβις" και αρχισε να μουρμουριζει οτι θα το αλλαξει αυτο και εκεινο και το αλλο κλπ.

Δεχτηκα να το κανω γιατι σκεφτηκα οτι για να ζηταει 110 ευρω σημαινει οτι θα κανει σοβαρη δουλεια και θα μου τ'αλλαξει ολα. Επισης σκεφτηκα οτι ειναι εξουσιοδοτημενο συνεργειο και ισως γι'αυτο κοστιζει κατι παραπανω.

Παω την επομενη μερα και του ζηταω να ειμαι παρων οταν γινει το σερβις αλλα αυτος απεμενε οτι θα περναγαν αρκετες ωρες για να ασχοληθει με το μηχανακι μου γιατι ειχα αλλα να ασχοληθει. Εγω το εχαψα αυτο και μου ειπε να περιμενω τηλεφωνο του το απογευμα.

Το απογευμα και αφου δεν με ειχε παρει ακομα, σκεφτηκα να παω απο εκει, ετσι ωστε να ειμαι μπροστα οταν θα εκανε το σερβις. Οταν εφτασα ομως μου ειπε οτι το μηχανακι ηταν ετοιμο.Οταν τον ρωτησα γιατι δεν με πηραν τηλεφωνο για να παω να το παρω, μου ειπε οτι ξεχαστηκε με τις δουλειες.

Του δινω τα 110 ευρω λοιπον στο χερι και αφου δεν μου εδωσε αποδειξη παιρνω το μηχανακι να φυγω. Ο ιδιος δεν μου εδωσε καμια πληροφορια για το τι εργασιες εγιναν στο μηχανακι, αν ειχε καποιο προβλημα η' αν ηταν ολα ενταξει.

Μολις ξεκιναω ακουω ενα περιεργο περιοδικο θορυβο απο το πισω μερος.Γυρναω επι τοπου και το λεω στον μηχανικο. Αυτος,εχωντας ενα ειρωνικο υφος του στυλ '' τι μας λες τωρα'' μου ειπε αποκλειεται. Του προτεινα να το παει μια βολτα. Το πηρε και οταν γυρισε μουρμουρισε οτι ειχα δικιο και οτι ηταν η αλυσιδα. Η δικαιολογια του ηταν οτι η αλυσιδα και τα γραναζια ηταν κατεστραμενα!

Εγω του ειπα οτι αποκλειεται, γιατι τα ειχα δει και τα γραναζια και την αλυσιδα.

Να μην τα πολυλογω την εσφιξε λιγο και ο θορυβος σταματησε. Ερχεται και ο ιδιοκτητης και μου λεει οτι θα ηταν καλυτερα να βαλω καινουρια αλυσιδα και οτι θα μου την αφηνε μονο 50 ευρω!

Του ειπα οτι δεν εχω λεφτα και εφυγα.


Αμεσως μολις εφυγα πηγα στο αλλο πιο κοντινο εξουσιοδοτημενο συνεργειο που βρισκεται Μιχαλοπουλου 198.Εκει ρωτησα ποσα παιρνουν για ενα βασικο σερβις και μου ειπαν γυρω στα 70 ευρω. Οταν τους ειπα οτι μολις ειχα δωσει 110 ευρω και μαλιστα χωρις αποδειξη, εμειναν με το στομα ανοιχτο.
Οταν μαλιστα τους ειπα οτι ηταν εξουσιοδοτημενο καταστημα τους εκανε μεγαλη εντυπωση.

Μου ειπαν οτι τα 110 ευρω θα δικαιολογουνταν μονο αν μου ειχε βαλει καινουρια αλυσιδα.

Σημερα λοιπον και αφου ενημερωσα τηλεφωνικα την Honda, πηγα στο καταστημα και ζητησα να μου κοψουν μια αποδειξη με τις εργασιες που εγιναν στο μηχανακι μου.

Κατσαμε στο γραφειο του και εκανε 15 λεπτα για να βγαλει την αποδειξη!!
Προσπαθουσε βλεπετε να δικαιλογησει και να μοιρασει τα 110 ευρω. Μαλιστα μου ειπε οτι μου εκανε χαρη που πηρε 54 ευρω για τα εργασιακα γιατι κανονικα παιρνει 60 ευρω + 19% ΦΠΑ! Συνολο 70!


Αυτος απλα πιστευε οτι θα βγαλει 100 ευρω στα γρηγορα για το τιποτα και οτι εγω σαν "ψαρι" που ημουν δεν θα εκανα ποτε ερωτησεις και παραπονα.Βρηκε ομως λαθος ατομο για να κλεψει!

Γιατι εγω δεν προκειτε να το αφησω ετσι.Και δεν ειναι μονο τα 100 ευρω αλλα ειναι η κορο'ι'δια!
Περιμενα οτι δεν θα ειχα κανενα προβλημα εφοσον πηγα σε Εξουσιοδοτημενο Συνεργειο Honda.
Τελευταία επεξεργασία από iliasRC31 και Παρ Μαρ 04, 2011 11:50 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Αφαίρεση στοιχείων ύστερα απο καταγγελία.
clyde2
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τετ Μάιος 06, 2009 6:43 pm
Ονομα χρήστη: Βασιλης
Μοντέλο: Modenas
Κυβικά: 125
Επάγγελμα: Προωθηση Ιστοσελιδων

Re: Απατη σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο Honda

Δημοσίευσηαπό giorgidm την Σάβ Μάιος 30, 2009 2:11 am

οσο μπορεις να το ψαξεις το θεμα γιατι ατομα σαν του λογου του ειναι κλεφτες και
μπορουν ανετα να σε παρουν στο λαιμο τους.....
κανε οτι περναει απο το χερι σου!!!
Άβαταρ μέλους
giorgidm
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 768
Εγγραφή: Τρί Δεκ 19, 2006 10:47 pm
Τοποθεσία: porto salonico
Ονομα χρήστη: GEORGE DIMITRIOU
Μοντέλο: XT660 X
Κυβικά: 660

Re: Απατη σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο Honda

Δημοσίευσηαπό Typhoon την Σάβ Μάιος 30, 2009 1:16 pm

Δυστυχώς την πάτησες κι εσυ όπως την έιχα πατήσει κι εγώ με το σκουτεράκι που είχα παλιά.

Προσωπικά είμαι υπερμαχος του do it yourself .

Ειδικά στο παπί , λίγο να πιάνουν τα χέρια σου μπορείς να κάνεις τα πάντα(σχεδόν)
Εαν βρείς και το service manual για το μηχανάκι σου (εξηγεί όλες τις διαδικάσιες βήμα προς βήμα για συντήρηση κι οτιδήοποτε άλλο) με μια μικρή επένδυση σε εργαλεία (αν δεν έχεις) θα μπορείς να κάνεις μονος σου το service και να είσαι και πιο σίγουρος.

Ασε που θα γλυτώνεις το 60€ εργατικά κάθε φορά.
Άβαταρ μέλους
Typhoon
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 20, 2006 12:07 pm

Re: Απατη σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο Honda

Δημοσίευσηαπό iliasRC31 την Δευτ Ιουν 01, 2009 9:44 am

δυστηχως οπως σε ολα τα επαγγέλματα υπαρχουν σωστοι και οχι σωστοι επαγγελματίες

τωρα για το εν λογο συνεργείο δεν ξερω να σου πω τι εκανε ή τι δεν εκανε για να δικαιολογει τα χρηματα αυτα

απλως να ξερεις οτι καθε συνεργειο χρεωνει οσα γουσταρει εξουσιοδοτημενο ή μη
Ακριβές ασφάλειες ; Οχι ποιά ! https://www.insurance4you.gr & https://www.ins4youdirect.gr/
Το Motocikleta στο Facebook http://www.motocikleta.gr/facebook
Το Motocikleta στο Twitter http://twitter.com/motocikleta
------------------------------------------------
Άβαταρ μέλους
iliasRC31
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 7007
Εγγραφή: Τετ Ιουν 14, 2006 10:22 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Ονομα χρήστη: Ηλίας
Κυβικά: 1050
Επάγγελμα: Ασφαλιστικός Σύμβουλος -www.Insurance4you.gr

Re: Απατη σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο Honda

Δημοσίευσηαπό george_grat την Δευτ Ιουν 01, 2009 5:01 pm

ΜΠΟΥΡΛΟΟΟΟΟΟΤΟΟΟΟΟΟΟΟ :gib:
Ξεκίνα ότι έχεις ξεκινήσει και θα το πετύχεις...
Ο Thomas Edison προσπάθησε 24.999 φορές για να κάνει την πρώτη εν λειτουργία μπαταρία, τι θα έλεγες λοιπόν εάν είχες για κάθε μπαταρία που υπάρχει από 0.1 Ευρώ?

http://www.carbon-aramid.com / mail: [email protected]

Member of "ΚΑΓΚΟΥΡΟΓΑΜΟΣΑΥΡΟΣ" official club
Άβαταρ μέλους
george_grat
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 273
Εγγραφή: Δευτ Αύγ 28, 2006 10:48 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Απατη σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο Honda

Δημοσίευσηαπό Tdmrider την Κυρ Ιουν 07, 2009 9:23 pm

iliasRC31 έγραψε:δυστηχως οπως σε ολα τα επαγγέλματα υπαρχουν σωστοι και οχι σωστοι επαγγελματίες

τωρα για το εν λογο συνεργείο δεν ξερω να σου πω τι εκανε ή τι δεν εκανε για να δικαιολογει τα χρηματα αυτα

απλως να ξερεις οτι καθε συνεργειο χρεωνει οσα γουσταρει εξουσιοδοτημενο ή μη



Συμφωνω και εγω απολύτως. Δυστυχώς ειναι αδύνατο να βρεις ενα καλο συνεργείο στην τύχη. Ακόμα και για τα καλα συνεργεία όμως, πολλές φορές τα service την περίοδο του καλοκαιριού ειναι δυστυχώς άρπα κόλλα να βγάλουμε όσα περισσότερα μπορούμε, να πέφτουν λεφτά στην παντελόνα ....
Moderator of Motocikleta.Gr


Το μεγαλύτερο δώρο για έναν αναβάτη είναι η επόμενη βόλτα με τη μηχανή. Οδηγείτε με ασφάλεια λοιπόν.


Δημοπρασίες Αγάπης !

Δεν έχεις ακόμα την κάρτα μέλους ? Δες τι χάνεις !
Άβαταρ μέλους
Tdmrider
Συχνό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2698
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2006 12:00 am
Τοποθεσία: Βούλα, Αθήνα
Ονομα χρήστη: Σπύρος
Μοντέλο: Yamaha TDM
Κυβικά: 900

Re: Απατη σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο Honda

Δημοσίευσηαπό Greek_sailor62 την Τρί Ιουν 09, 2009 6:28 pm

Αντί να λέμε φιλοσοφίες μήπως να πούμε του παιδιού πώς να κινηθεί νομικά για να βρει το δίκιο του?
Ξέρει να πει κάνεις ?
Μήπως να στείλει στον Σαρακακη ένα γράμμα?
Ο τύπος (έτσι όπως τον αναφέρει ο Clyde2) είναι ο τυπικός απατεώνας του χώρου. Είχα την ατυχία να πέσω σε κάμποσους πριν από κάτι 10ετειες.

Βασική αρχή! Όταν ο μάτρουρας δεν θέλει να είσαι διπλά (ΔΙΠΛΑ) στην μοτοσικλέτα ΣΟΥ όταν την κάνει service, τότε σήκω και φύγε και ας τον λένε J. Burges. O τύπος είναι άπατη και επικίνδυνος για την ασφάλεια σου!
Συνημμένα

Άβαταρ μέλους
Greek_sailor62
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 25, 2008 12:20 am
Ονομα χρήστη: Νικόλας
Μοντέλο: FJR1300
Κυβικά: 1300

Re: Απατη σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο Honda

Δημοσίευσηαπό Typhoon την Τρί Ιουν 09, 2009 11:19 pm

Κατόπιν εορτής δεν υπάρχουν και πολλα που να μπορεί να κάνει, παρόλα αυτά όμως μπορεί να ρωτήσει στον συνηγορο του καταναλωτή, να συζητήσει για το συμβάν και βλέπουμε.

Βασικά στον συνήγορο πρέπει ν απευθηνθείς προτού πληρώσεις(εφ όσον θεωρείς ότι έχεις εξαπατηθεί), έτσι ωστε να μπορέσουν να προβούν σε ενέργειες(πχ να ζητησουν τιμολόγια εργασιών, ανταλλακτικών και να δουν κατα πόσο ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα) και πιθανόν να συμμορφωθεί ο μάστορας με την "απειλή" κάποιου προστίμου.
Άβαταρ μέλους
Typhoon
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 20, 2006 12:07 pm

Re: Απατη σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο Honda

Δημοσίευσηαπό iliasRC31 την Τετ Ιουν 10, 2009 9:10 am

Greek_sailor62 έγραψε:Αντί να λέμε φιλοσοφίες μήπως να πούμε του παιδιού πώς να κινηθεί νομικά για να βρει το δίκιο του?
Ξέρει να πει κάνεις ?
Μήπως να στείλει στον Σαρακακη ένα γράμμα?
Ο τύπος (έτσι όπως τον αναφέρει ο Clyde2) είναι ο τυπικός απατεώνας του χώρου. Είχα την ατυχία να πέσω σε κάμποσους πριν από κάτι 10ετειες.

Βασική αρχή! Όταν ο μάτρουρας δεν θέλει να είσαι διπλά (ΔΙΠΛΑ) στην μοτοσικλέτα ΣΟΥ όταν την κάνει service, τότε σήκω και φύγε και ας τον λένε J. Burges. O τύπος είναι άπατη και επικίνδυνος για την ασφάλεια σου!


Νομικά δεν μπορεί να κανει κάτι οσο αφορά την τιμή . Η αγορα ειναι ελέυθερη και μπορει να χρεώνει ο καθε ενας οτι θέλει . Υπάρχει προτεινόμενος κατάλογος οχι υποχρεωτικός .

Νομικά θα μπορούσε να κινηθεί αν πχ του ελεγε οτι του αλλαξε καποιο ανταλακτικο και τον χρέωσε και στην πραγματικοτητα να μην το αλλαξε ή εργασια που δεν έκανε .
Ακριβές ασφάλειες ; Οχι ποιά ! https://www.insurance4you.gr & https://www.ins4youdirect.gr/
Το Motocikleta στο Facebook http://www.motocikleta.gr/facebook
Το Motocikleta στο Twitter http://twitter.com/motocikleta
------------------------------------------------
Άβαταρ μέλους
iliasRC31
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 7007
Εγγραφή: Τετ Ιουν 14, 2006 10:22 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Ονομα χρήστη: Ηλίας
Κυβικά: 1050
Επάγγελμα: Ασφαλιστικός Σύμβουλος -www.Insurance4you.gr

Re: Απατη σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο Honda

Δημοσίευσηαπό RedHat την Πέμ Ιούλ 23, 2009 2:52 pm

Εγώ έχω να παρατηρήσω
1) όταν είχα honda μέχρι και 1 μήνα και για τα τελευταία 5 χρόνια έχω αλλάξει άπειρα συνεργεία γιατί δεν βρήκα τουλάχιστον σε honda κάποιον που να μην ήταν λαμόγιο. Σόρυ που το γενικεύω για την honda αλλά δυστιχώς τράβαγα καθε φορά διάφορα προβλήματα και τελικά κατέληξα να το κανω σε άνθρωπο που δεν ήταν Honda.
2) Αν δεν μπορείς να του κάνεις τίποτα σχετικά με το θέμα τον χρημάτων τότε έπρεπε να τον καταγγείλεις ότι δεν σου έδωσε απόδειξη (πριν την πάρεις φυσικά)
RedHat
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 23, 2009 2:48 pm
Ονομα χρήστη: RedHat
Μοντέλο: FZ1 FAZER
Κυβικά: 1000

Re: Απατη σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο Honda

Δημοσίευσηαπό Greek_sailor62 την Τετ Αύγ 19, 2009 1:07 am

RedHat έγραψε:Εγώ έχω να παρατηρήσω
1) όταν είχα honda μέχρι και 1 μήνα και για τα τελευταία 5 χρόνια έχω αλλάξει άπειρα συνεργεία γιατί δεν βρήκα τουλάχιστον σε honda κάποιον που να μην ήταν λαμόγιο. Σόρυ που το γενικεύω για την honda αλλά δυστιχώς τράβαγα καθε φορά διάφορα προβλήματα και τελικά κατέληξα να το κανω σε άνθρωπο που δεν ήταν Honda.
2) Αν δεν μπορείς να του κάνεις τίποτα σχετικά με το θέμα τον χρημάτων τότε έπρεπε να τον καταγγείλεις ότι δεν σου έδωσε απόδειξη (πριν την πάρεις φυσικά)




Οσο και αν ακούγεται τρελό, μια βασική παράμετρος για την αγορά αυτοκινήτου ή μοτοσυκλέτας είναι το after sales service! Η βασικότερη θα έλεγα!
Ιδιαίτερα στο Ελλαδιστάν όπου το ΙΝΚΑ είναι για γέλια και για κλάματα και το νομικό σύστημα τριτοκοσμικό!
Συνημμένα

Άβαταρ μέλους
Greek_sailor62
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 25, 2008 12:20 am
Ονομα χρήστη: Νικόλας
Μοντέλο: FJR1300
Κυβικά: 1300


Επιστροφή στο ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες