Φωτογραφικά ραντάρ τροχαίας

Οτι σάς συμβαίνει - οτι βλέπουν τα μάτια μας στον μοτοσυκλετιστικό χώρο και οχι μόνο.

Φωτογραφικά ραντάρ τροχαίας

Δημοσίευσηαπό HNIOXOS KTM την Σάβ Αύγ 01, 2009 10:31 pm

Γεια σε όλους.
πριν από λίγες μέρες ειδοποιήθηκα από το αστυνομικό τμήμα της περιοχής μου, να περάσω να παραλάβω μια κλήση ΚΟΚ. Πήγα και διαπίστωσα ότι από φωτογραφικό ραντάρ της Αττικής Οδού "κατελήφθην" να οδηγώ με υπερβολική ταχύτητα. Αποτέλεσμα, 350 € πρόστιμο και το κυριότερο θα ακολουθήσει αφαίρεση διπλώματος οδήγησης για 60 μέρες.
Επειδή κανείς δεν μπορεί να ισχυριστεί ότι εγώ ήμουν ο οδηγός τη συγκεκριμένη ημέρα και ώρα (μιλάμε για παράβαση του Απρίλη 2009 και η φωτο δείχνει απλώς έναν αναβάτη), μήπως κανείς έχει ανάλογη εμπειρία, ώστε να μου προτείνει τις επόμενες κινήσεις μου;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Κάντε κάτι παιδιά, θα με στερηθεί το μωρό μου για 60 (?) ημέρες.
Το δικαίωμά σου να μιλάς, δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε παίρνω στα σοβαρά!!!
Άβαταρ μέλους
HNIOXOS KTM
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Δευτ Μαρ 16, 2009 1:43 am
Ονομα χρήστη: Δημήτρης
Μοντέλο: KTM Adventure
Κυβικά: 990

Re: Φωτογραφικά ραντάρ τροχαίας

Δημοσίευσηαπό GUZZISTAS την Σάβ Αύγ 01, 2009 10:48 pm

Πριν 2 εβδομα΄δες πλήρωσα κι εγώ μια κλήση από φωτογραφικό ραντάρ σε επαρχιακό δρόμο στο νομό Τρικάλων το όριο ήταν 55 και εγώ πήγαινα σύμφωνα με το ραντάρ με 79....... δεν νομίζω να την γλυτώνεις με κάποιο τρόπο... ότι κι αν ισχυριστείς εσύ είσαι ο ιδιοκτήτης της μοτοσυκλέτας και νομίζω ότι υποχρεούσαι από το νόμο να υποστείς τις συνέπειες.... δυστυχώς...

Αλλά 350 ευρώ... πολλά μου φαίνονται, καλά με πόσο πήγαινες??? :smt102
Άβαταρ μέλους
GUZZISTAS
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Παρ Απρ 24, 2009 3:50 pm
Ονομα χρήστη: GUZZISTAS
Μοντέλο: MOTO GUZZI BREVA
Κυβικά: 1100

Re: Φωτογραφικά ραντάρ τροχαίας

Δημοσίευσηαπό HNIOXOS KTM την Σάβ Αύγ 01, 2009 10:59 pm

Φίλε ευχαριστώ για την απάντηση.
Πήγαινα με 170+, όταν το όριο στο συγκεκριμένο σημείο είναι 100.
Το διαβιβαστικό της τροχαίας που διάβασα, έλεγε: "¨αγνωστος οδηγός που οδηγούσε το υπ' αριθμ. κτλ, που ανήκει στον κτλ."

μπήκα στο διαδίκτυο και διαπίστωσα ότι υπάρχει μεγάλη φιλολογία για το θέμα. Από την άλλη, πως να απολογηθώ για μια παράβαση που έγινε κάποιους μήνες πριν;

Αν, για παράδειγμα λέμε, τη μηχανή μου την οδηγούσε τη συγκεκριμένη ημέρα ο ξάδερφός μου που ζει μόνιμα στην Αυστραλία; Τι θα γίνει τότε;

Φταίω πάντως έτσι!
Το δικαίωμά σου να μιλάς, δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε παίρνω στα σοβαρά!!!
Άβαταρ μέλους
HNIOXOS KTM
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Δευτ Μαρ 16, 2009 1:43 am
Ονομα χρήστη: Δημήτρης
Μοντέλο: KTM Adventure
Κυβικά: 990

Re: Φωτογραφικά ραντάρ τροχαίας

Δημοσίευσηαπό GUZZISTAS την Σάβ Αύγ 01, 2009 11:07 pm

Δεν έχει σημασία ποιός οδηγούσε.. εσύ είσαι ο ιδιοκτήτης και απο τη στιγμή που δίνεις το όχημα σε άλλον έχεις πλήρη ευθύνη για ότι συμβεί. έτσι νομίζω.

Αφού φταίμε... δεν πειράζει..... τουλάχιστον να φχαριστιόμαστε τα μηχανάκια μας.. δεν κάνουμε και κανένα έγκλημα...

Η απορία μου είναι... κάτι τζιπάκια που πάνε με 180+... τα πιάνει το ραντάρ??? ή είναι με leasing σε εταιρίες και την γλυτώνουμε???? κάτι τέτοιο έχω ακούσει.....
Άβαταρ μέλους
GUZZISTAS
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Παρ Απρ 24, 2009 3:50 pm
Ονομα χρήστη: GUZZISTAS
Μοντέλο: MOTO GUZZI BREVA
Κυβικά: 1100

Re: Φωτογραφικά ραντάρ τροχαίας

Δημοσίευσηαπό Dimitris την Σάβ Αύγ 01, 2009 11:17 pm

ώχ! Αν πάς εντός 10ημέρου τουλάχιστον ισχύει οτι θα πληρώσεις τα μισά;
Ποιό πολύ πονάει το "60 μέρες" παρά το 350 Ε..
Moderator of Motocikleta.Gr

Moto Guzzi Breva V1100 2006
Moto Guzzi Le Mans V11 2003
Moto Guzzi World Club

The way the "V" is meant to be...



Δημοπρασίες Αγάπης ! Δεν έχεις ακόμα την κάρτα μέλους ? Δες τι χάνεις !
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Παλαιό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 7897
Εγγραφή: Τετ Αύγ 30, 2006 8:11 pm
Τοποθεσία: Μακεδονία, Θεσσαλονίκη, Καλαμαριά
Μοντέλο: Moto Guzzi 1100 Breva 2006 ABS, V11 Le Mans 2003, 1100 sport 1998
Κυβικά: 1100

Re: Φωτογραφικά ραντάρ τροχαίας

Δημοσίευσηαπό HNIOXOS KTM την Σάβ Αύγ 01, 2009 11:20 pm

Επειδή το έψαξα λίγο το θέμα, σε πληροφορώ ότι εταιρικά ή άλλα (τύπου leasing που αναφέρεις) δεν εξαιρούνται του μέτρου.
Για μεν τα εταιρικά αυτοκίνητα, την ευθύνη φέρει η εταιρία, για δε τα leasing αντιλαμβάνεσαι ότι δεν είναι δύσκολο να μάθουν ποιός το έχει μισθώσει!

και μια και όπως φαίνεται δεν τη γλυτώνω, μήπως υπάρχει ... υποκατάστατο ρε παιδιά;

Εξήντα ημέρες;
Χωρίς ΚΤΜ;
Το δικαίωμά σου να μιλάς, δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε παίρνω στα σοβαρά!!!
Άβαταρ μέλους
HNIOXOS KTM
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Δευτ Μαρ 16, 2009 1:43 am
Ονομα χρήστη: Δημήτρης
Μοντέλο: KTM Adventure
Κυβικά: 990

Re: Φωτογραφικά ραντάρ τροχαίας

Δημοσίευσηαπό HNIOXOS KTM την Σάβ Αύγ 01, 2009 11:56 pm

Dimitris έγραψε:ώχ! Αν πάς εντός 10ημέρου τουλάχιστον ισχύει οτι θα πληρώσεις τα μισά;
Ποιό πολύ πονάει το "60 μέρες" παρά το 350 Ε..


Ναι, αν το πληρώσεις εντός 10ήμερου, τότε το πρόστιμο είναι το μισό, δηλ. 175€.

Και βέβαια, η αφαίρεση του διπλώματος πονάει! Τσακίζει λέμε!
Το δικαίωμά σου να μιλάς, δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε παίρνω στα σοβαρά!!!
Άβαταρ μέλους
HNIOXOS KTM
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Δευτ Μαρ 16, 2009 1:43 am
Ονομα χρήστη: Δημήτρης
Μοντέλο: KTM Adventure
Κυβικά: 990

Re: Φωτογραφικά ραντάρ τροχαίας

Δημοσίευσηαπό iliasRC31 την Κυρ Αύγ 02, 2009 10:01 am

πληρωσε το εντος τον 10 ημερών , μολις το πληρωσεις πηγαινε στον διοικητη και ριξε κλαμα , ξερεις τα γνωστα , οτι δεν το οδηγουσες εσυ εκεινες τις μερες , οτι επειδη χρειαζεσαι το διπλωμα στην δουλεια σου και αν δεν το εχεις θα σε απολυσουν .

Μερικες φορές πιανει το κολπο με την δουλεια . Πες οτι ελεγχουν το διπλωμα καθε βδομαδα . Μην πουλησεις τσαμπουκα αλλα κλαμα .
Ακριβές ασφάλειες ; Οχι ποιά ! https://www.insurance4you.gr & https://www.ins4youdirect.gr/
Το Motocikleta στο Facebook http://www.motocikleta.gr/facebook
Το Motocikleta στο Twitter http://twitter.com/motocikleta
------------------------------------------------
Άβαταρ μέλους
iliasRC31
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 7007
Εγγραφή: Τετ Ιουν 14, 2006 10:22 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Ονομα χρήστη: Ηλίας
Κυβικά: 1050
Επάγγελμα: Ασφαλιστικός Σύμβουλος -www.Insurance4you.gr

Re: Φωτογραφικά ραντάρ τροχαίας

Δημοσίευσηαπό HNIOXOS KTM την Κυρ Αύγ 02, 2009 10:07 am

GUZZISTAS έγραψε:Πριν 2 εβδομα΄δες πλήρωσα κι εγώ μια κλήση από φωτογραφικό ραντάρ σε επαρχιακό δρόμο στο νομό Τρικάλων το όριο ήταν 55 και εγώ πήγαινα σύμφωνα με το ραντάρ με 79....... δεν νομίζω να την γλυτώνεις με κάποιο τρόπο... ότι κι αν ισχυριστείς εσύ είσαι ο ιδιοκτήτης της μοτοσυκλέτας και νομίζω ότι υποχρεούσαι από το νόμο να υποστείς τις συνέπειες.... δυστυχώς...

Αλλά 350 ευρώ... πολλά μου φαίνονται, καλά με πόσο πήγαινες??? :smt102


Δεν ισχύει αυτό. Την παράβαση ΚΟΚ τη διαπράττει ο οδηγός και όχι η μοτο (ποτέ δεν φταίει το μωρό μου). Η τροχαία μάλιστα το δέχεται αυτό και γι' αυτό λέει "Άγνωστος οδηγός που οδηγούσε την τάδε μοτο που ανήκει στον ταδε".

Εκείνο που ζητά η τροχαία είναι να παραδεχτεί κάποιος ότι διετέλεσε την παράβαση.

Τώρα που θυμάμαι καλύτερα, είχα δώσει τη μηχανή για μια βόλτα στον ξάφερφό μου, που μένει μόνιμα Αυστραλία. Τι θα του κάνουν; Αφαίρεση του αυστραλέζικου διαβατηρίου; (Το πρόστιμο έτσι και αλλιώς θα το πληρώσω εγώ)
Το δικαίωμά σου να μιλάς, δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε παίρνω στα σοβαρά!!!
Άβαταρ μέλους
HNIOXOS KTM
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Δευτ Μαρ 16, 2009 1:43 am
Ονομα χρήστη: Δημήτρης
Μοντέλο: KTM Adventure
Κυβικά: 990

Re: Φωτογραφικά ραντάρ τροχαίας

Δημοσίευσηαπό HNIOXOS KTM την Κυρ Αύγ 02, 2009 10:13 am

iliasRC31 έγραψε:πληρωσε το εντος τον 10 ημερών , μολις το πληρωσεις πηγαινε στον διοικητη και ριξε κλαμα , ξερεις τα γνωστα , οτι δεν το οδηγουσες εσυ εκεινες τις μερες , οτι επειδη χρειαζεσαι το διπλωμα στην δουλεια σου και αν δεν το εχεις θα σε απολυσουν .

Μερικες φορές πιανει το κολπο με την δουλεια . Πες οτι ελεγχουν το διπλωμα καθε βδομαδα . Μην πουλησεις τσαμπουκα αλλα κλαμα .


Ευχαριστώ για τη συμβουλή. Τι εννοείς λέγοντας "Πες οτι ελεγχουν το διπλωμα καθε βδομαδα";
Το θέμα πάντως είναι ότι αν δεν αποδεχθώ την παράβαση και προβάλλω μια αληθοφανή δικαιολογία (περί του αυστραλού ξαφέρφου που λέω και παραπάνω), τι θα γίνει;
Το δικαίωμά σου να μιλάς, δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε παίρνω στα σοβαρά!!!
Άβαταρ μέλους
HNIOXOS KTM
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Δευτ Μαρ 16, 2009 1:43 am
Ονομα χρήστη: Δημήτρης
Μοντέλο: KTM Adventure
Κυβικά: 990

Re: Φωτογραφικά ραντάρ τροχαίας

Δημοσίευσηαπό iliasRC31 την Κυρ Αύγ 02, 2009 10:20 am

HNIOXOS KTM έγραψε:
iliasRC31 έγραψε:πληρωσε το εντος τον 10 ημερών , μολις το πληρωσεις πηγαινε στον διοικητη και ριξε κλαμα , ξερεις τα γνωστα , οτι δεν το οδηγουσες εσυ εκεινες τις μερες , οτι επειδη χρειαζεσαι το διπλωμα στην δουλεια σου και αν δεν το εχεις θα σε απολυσουν .

Μερικες φορές πιανει το κολπο με την δουλεια . Πες οτι ελεγχουν το διπλωμα καθε βδομαδα . Μην πουλησεις τσαμπουκα αλλα κλαμα .


Ευχαριστώ για τη συμβουλή. Τι εννοείς λέγοντας "Πες οτι ελεγχουν το διπλωμα καθε βδομαδα";
Το θέμα πάντως είναι ότι αν δεν αποδεχθώ την παράβαση και προβάλλω μια αληθοφανή δικαιολογία (περί του αυστραλού ξαφέρφου που λέω και παραπάνω), τι θα γίνει;


εννοώ οτι στην εργασια σου ελεγχουν το δίπλωμα καθε βδομαδα και αν δεν το εχεις δεν σε αφηνουν να εργαστεις ,φυσικα χωρις να σε πληρωνουν .

Σχετικα με τον αυστραλο ξαδελφο δεν προκειται να σε πιστεψει ο μπατσος αλλωστε την κληση θα την πληρωσεις θες δεν θες . Προσπαθεις να γλυτωσεις τις 60 μερες .

Μην τα θες ολα δικα σου , εισαι στο ελλεος του διοικητού ποια με βαση τον νεο νομο .
Ακριβές ασφάλειες ; Οχι ποιά ! https://www.insurance4you.gr & https://www.ins4youdirect.gr/
Το Motocikleta στο Facebook http://www.motocikleta.gr/facebook
Το Motocikleta στο Twitter http://twitter.com/motocikleta
------------------------------------------------
Άβαταρ μέλους
iliasRC31
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 7007
Εγγραφή: Τετ Ιουν 14, 2006 10:22 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Ονομα χρήστη: Ηλίας
Κυβικά: 1050
Επάγγελμα: Ασφαλιστικός Σύμβουλος -www.Insurance4you.gr

Re: Φωτογραφικά ραντάρ τροχαίας

Δημοσίευσηαπό HNIOXOS KTM την Κυρ Αύγ 02, 2009 10:26 am

Πρώτα - πρώτα, φταίω.
Όχι δεν τα θέλω όλα δικά μου. Το πρόστιμο θα το πληρώσω και θα πω και ένα τραγούδι.
Ναι! Το δίπλωμα θέλω μόνο!
Το δικαίωμά σου να μιλάς, δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε παίρνω στα σοβαρά!!!
Άβαταρ μέλους
HNIOXOS KTM
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Δευτ Μαρ 16, 2009 1:43 am
Ονομα χρήστη: Δημήτρης
Μοντέλο: KTM Adventure
Κυβικά: 990

Re: Φωτογραφικά ραντάρ τροχαίας

Δημοσίευσηαπό dionhaya την Δευτ Αύγ 03, 2009 8:26 pm

αμαννννννννννννννννν!!!!!!!!!!!!!!!!! :Hangman: :Hangman: :Hangman: :Hangman: :Hangman: :Hangman: :smt090 :smt090
Άβαταρ μέλους
dionhaya
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 693
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 08, 2007 9:40 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Ονομα χρήστη: Διονύσης
Μοντέλο: Hayabusa GSX1300R K8
Κυβικά: 1300

Re: Φωτογραφικά ραντάρ τροχαίας

Δημοσίευσηαπό Typhoon την Τετ Αύγ 05, 2009 1:04 am

Κατ αρχήν καλή δύναμη γιατί έμπλεξες

Απορία, σε ποιο σημείο της Α.Ο. έχει φωτογραφικό ρανταρ? Δεν κινούμαι ιδιαιτέρως στην Α.Ο. αλλά ας ξέρουμε που βρίσκεται ο διαολας...
Άβαταρ μέλους
Typhoon
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 20, 2006 12:07 pm

Re: Φωτογραφικά ραντάρ τροχαίας

Δημοσίευσηαπό HNIOXOS KTM την Τετ Αύγ 05, 2009 9:47 am

Μετά από μικρή έρευνα βρήκα ότι η ΑΟ έχει 2 σταθερά (σε συνεχή λειτουργία) φωτογραφικά ραντάρ ταχύτητας.
Το ένα βρίσκεται στην είσοδο της ΑΟ από την πλευρά της Ελευσίνας (αμέσως μετά τα διόδια της Αθηνών Κορίνθου, στο τούνελ) και το άλλο -αυτό που με πήρε φωτογραφία- βρίσκεται στο ύψος της εξόδου της ΑΟ στην περιφερειακή του Αιγάλεω. Υπόψη ότι τα παραπάνω καλύπτουν και τα δυο ρεύματα κυκλοφορίας.
Σε όλο το μήκος της ΑΟ υπάρχουν κάμερες διαχείρισης κυκλοφορίας (όχι ραντάρ ταχύτητας), οι οποίες ανήκουν και χρησιμοποιούνται από την ΑΟ.
Σε διάφορα σημεία της ΑΟ, υπάρχουν μπλόκα τροχαίας με φορητά ραντάρ ταχύτητας. Δεν υπάρχουν όμως στανταρ ημέρες και ώρες και δεν ξέρεις αν και πότε θα τα συναντήσεις.
Μετά το πάθημά μου σκέφτομαι να χρησιμοποιώ σε μόνιμη βάση GPS, το οποίο έχει ειδοποιήσεις για όλα τα παραπάνω.
Το δικαίωμά σου να μιλάς, δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε παίρνω στα σοβαρά!!!
Άβαταρ μέλους
HNIOXOS KTM
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Δευτ Μαρ 16, 2009 1:43 am
Ονομα χρήστη: Δημήτρης
Μοντέλο: KTM Adventure
Κυβικά: 990

Re: Φωτογραφικά ραντάρ τροχαίας

Δημοσίευσηαπό HNIOXOS KTM την Παρ Αύγ 21, 2009 10:23 am

Τελικά τα νεότερα από την περιπέτειά μου, έχουν ως εξής: Πήγα στην Τροχαία της Αττικής Οδού και ζήτησα να δω τον διοικητή. Μου είπαν να πληρώσω το πρόστιμο (δεν το γλυτώνεις με τίποτα μου είπαν χαρακτηριστικά) και έλα μετά από δέκα ημέρες που θα είναι εδώ ο διοικητής, που έτυχε να λείπει σε άδεια. Εν τω μεταξύ συμπλήρωσε (μου είπαν) και ένα έντυπο ένστασης.
Πράγματι συμπλήρωσα το έντυπο της ένστασης, στο οποίο έγραψα ότι τη χρονική περίοδο που διαπράχθηκε η παράβαση είχα βάλει πωλητήριο στη μηχανή και πως ένας υποψήφιος αγοραστής την πήρε για δοκιμή και πιθανότατα αυτός είναι ο παραβάτης. Επίσης έγραψα ότι τα στοιχεία του παραβάτη οδηγού δεν τα γνωρίζω γιατί τελικά η πώληση δεν έγινε.

Όταν τελικά πήγα να δω το διοικητή διαπίστωσα ότι η ένστασή μου είχε απορριφθεί πανηγυρικά!
Ο διοικητής είναι ένας εξαιρετικός κύριος, ευγενέστατος, με άκουσε με προσοχή και δέχθηκε την παράκλησή μου για μη αφαίρεση του διπλώματος, καθώς μου χρησιμεύει για επαγγελματικούς λόγους.

Έτσι έχω δίπλωμα και τη μηχανούλα μου.
Το δικαίωμά σου να μιλάς, δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε παίρνω στα σοβαρά!!!
Άβαταρ μέλους
HNIOXOS KTM
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Δευτ Μαρ 16, 2009 1:43 am
Ονομα χρήστη: Δημήτρης
Μοντέλο: KTM Adventure
Κυβικά: 990

Re: Φωτογραφικά ραντάρ τροχαίας

Δημοσίευσηαπό HNIOXOS KTM την Παρ Αύγ 21, 2009 10:42 am

Συμπεράσματα από τη μικρή (και ανώδυνη τελικά) περιπέτειά μου:
1. Η ταυτότητα του παραβάτη οδηγού είναι άγνωστη στην τροχαία. Μόνο αν κάποιος το παραδεχθεί η παράβαση τελεσιδικεί εναντίον του.
2. Ήταν λάθος μου που υπέγραψα την κλήση, όταν με κάλεσαν από το αστυνομικό τμήμα της περιοχής μου. Ο διοικητής της ΑΟ μου είπε ότι αφού υπέγραψα, ουσιαστικά (μάλλον τυπικά) αποδέχθηκα ότι είμαι ο παραβάτης.
3. Το έντυπο της κλήσης, προβλέπει (και αποδέχεται) την άρνηση του οδηγού να μην υπογράψει την κλήση. Βεβαίως δεν μπορεί ο οδηγός να αρνηθεί να παραλάβει την κλήση.
4. Κατά τη γνώμη μου, ΠΟΤΕ μην υπογράψετε σε ανάλογη με τη δική μου περίπτωση, ώστε να μπορέσετε να διεκδικήσετε από καλύτερη θέση το δίκιο σας (αν έχετε) ή την καλύτερη υπεράσπισή σας.
5. Αν αρνηθείτε την παράβαση, θα σας ζητηθεί να δηλώσετε τα στοιχεία του παραβάτη οδηγού. Αν δηλώσετε ότι τη μηχανή σας την οδηγούν περιστασιακά μερικοί φίλοι (δεν απαγορεύεται από το νόμο), τότε κατά την άποψή μου υπάρχει κενό και σε ενδεχόμενη διαδικασία δίκης, μάλλον θα αθωωθείτε λόγω αμφιβολιών. Την άποψη αυτή υποστηρίζουν και μερικοί άλλοι φίλοι με τους οποίους συζήτησα το θέμα.
6. Η στάση του διοικητή της τροχαίας ΑΟ ήταν άψογη σε κάθε περίπτωση και μπράβο του. Ερμήνευσε διασταλτικά το νόμο και δε στάθηκε στο "γράμμα" του νόμου που λέμε. Πάντως σχολίασε ότι τα 171 χαω δεν του κάνουν εντύπωση, καθώς στην ΑΟ διαπιστώνονται ΣΥΧΝΟΤΑΤΑ παραβάσεις με ταχύτητες πολύ πάνω των 220 χαω. Τον "ενόχλησε" όμως ότι η παράβαση έγινε με μηχανή!
7. Από ότι έμαθα, τα συγκεριμένα ραντάρ ταχύτητας αρχικά ήταν ρυθμισμένα να καταγράφουν παραβάσεις άνω των 140 χαω. Όμως ήταν τόσες πολλές, που τελικά τα ρύθμισαν να φωτογραφίζουν παραβάσεις άνω των 160 χαω.
8. Η ΑΟ είναι απίθανος δρόμος και ευνοεί την ανάπτυξη τέτοιων (και μεγαλύτερων) ταχυτήτων. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΠΙΣΤΑ.
Το δικαίωμά σου να μιλάς, δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε παίρνω στα σοβαρά!!!
Άβαταρ μέλους
HNIOXOS KTM
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Δευτ Μαρ 16, 2009 1:43 am
Ονομα χρήστη: Δημήτρης
Μοντέλο: KTM Adventure
Κυβικά: 990

Επόμενο

Επιστροφή στο ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες