YAMAHA XT 660X

Συντονιστές: Tdmrider, Ofanis, Συντονιστές

YAMAHA XT 660X

Δημοσίευσηαπό XT660X CM την Δευτ Ιούλ 06, 2009 10:51 am

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ. ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ MEMBER ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΝΕΟΣ ΜΟΤΟΣΙΚΛΕΤΙΣΤΗΣ. ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΓΟΡΑΣΑ ΕΝΑ YAMAHA XT 660X ΤΕΛΗ 2006 ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΙΣ ΓΝΩΜΕΣ ΣΑΣ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΘΑ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΑΠΟ ΜΕΝΑ. ΣΕ ΚΑΤΕΒΑΣΜΑ ΑΠΟ ΤΡΙΤΗ ΣΕ ΔΕΥΤΕΡΑ ΟΡΙΣΜΕΝΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΒΗΝΕΙ. ΤΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΡΑΓΕ? ΔΙΟΡΘΩΝΕΤΑΙ?
XT660X CM
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 06, 2009 10:37 am
Ονομα χρήστη: XT660X CM
Μοντέλο: XT 660X
Κυβικά: 660
Επάγγελμα: ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ

Re: YAMAHA XT 660X

Δημοσίευσηαπό iliasRC31 την Δευτ Ιούλ 06, 2009 4:42 pm

καλως ηλθες στην παρεα μας ! μια παρακληση μην γραφεις με κεφαλαια , η γραφή με κεφαλαια στα forum συμαινει οτι φωναζεις .

Στο προβλημα σου τωρα :

Τα XT οπως και αρκετα μονοκυλινδρα εχουν την ταση να σβηνουν . Μεγάλο το μπιστονι βλεπεις . Να υποθεσω οτι σβηνει καθως πατας συμπλεκτη και πεφτουν οι στροφες πολυ χαμηλα . Μονο απο 3 σε 2 στο κανει ?
Ακριβές ασφάλειες ; Οχι ποιά ! https://www.insurance4you.gr & https://www.ins4youdirect.gr/
Το Motocikleta στο Facebook http://www.motocikleta.gr/facebook
Το Motocikleta στο Twitter http://twitter.com/motocikleta
------------------------------------------------
Άβαταρ μέλους
iliasRC31
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 7007
Εγγραφή: Τετ Ιουν 14, 2006 10:22 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Ονομα χρήστη: Ηλίας
Κυβικά: 1050
Επάγγελμα: Ασφαλιστικός Σύμβουλος -www.Insurance4you.gr

Re: YAMAHA XT 660X

Δημοσίευσηαπό dionhaya την Δευτ Ιούλ 06, 2009 10:39 pm

του 2006 δεν είχε πρόβλημα με την ηλεκτρονική?
Άβαταρ μέλους
dionhaya
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 693
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 08, 2007 9:40 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Ονομα χρήστη: Διονύσης
Μοντέλο: Hayabusa GSX1300R K8
Κυβικά: 1300

Re: YAMAHA XT 660X

Δημοσίευσηαπό Dakota την Δευτ Ιούλ 06, 2009 10:50 pm

Κατά πάσα πιθανότιτα είναι το TPS, το οποίο ο προηγούμενος ιδιοκτήτης όφειλε να το είχε αλλάξει μιας και η Yamaha είχε βγάλει ανάκληση για αυτό το εξάρτημα. Πήγαινε σε ένα εξουσιοδοτημένο συνεργείο και θα σου πούνε αμέσως αν είναι αυτό. Δεν ξέρω κόστος, ακριβό πολύ δεν είναι και ξέρω περιπτώσεις που τα αλλάξανε ακόμα και εκτός εγγύησης.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Dakota
Συχνό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2185
Εγγραφή: Τρί Αύγ 29, 2006 4:08 pm
Τοποθεσία: Hell for Leather
Ονομα χρήστη: Μήτσος
Μοντέλο: Moto Guzzi 1200 Sport
Yamaha YBR 125
Κυβικά: 1275

Re: YAMAHA XT 660X

Δημοσίευσηαπό Tassos την Τετ Ιούλ 08, 2009 9:36 am

Τα ΧΤ660 είχαν - έχουν πρόβλημα με σβησίματα. Στα μοντέλα 2005 (ίσως και 2006) αλλάχθηκε εγκέφαλος και TPS (είχε γίνει ανάκληση) και στα μοντέλα 2007 (όπως αυτό που είχα εγώ) το TPS. Ρώτα σε αντιπροσωπεία μήπως καλύπτεσαι γιατί για το TPS εφαρμόστηκε μια άτυπη "ανάκληση". Για παράδειγμα, στο δικό μου το ΧΤ (μοντ. 2007), αν και παραεισαγωγής οπότε δεν το κάλυπτε καμμία εγγύηση, το TPS αλλάχθηκε χωρίς καμμία δική μου επιβάρυνση.

ΥΓ. Αν αλλάξεις το TPS λόγω σβησιμάτων, παίρνεις (σαν bonus [smilie=beer.gif] ) και λίγο πιο ομαλή λειτουργία του ψεκασμού (μην φανταστείς όμως ότι θα γλιτώσεις τα σκορτσαρίσματα στις χαμηλές στροφές).
Άβαταρ μέλους
Tassos
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 16, 2006 1:05 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Μοντέλο: Aprilia Dorsoduro
Κυβικά: 750

Re: YAMAHA XT 660X

Δημοσίευσηαπό Typhoon την Πέμ Ιούλ 09, 2009 12:26 am

Για τα σβησίματα απαντήσαν τα παιδιά παραπάνω. Είναι το ΤPS, αλλαζότανε στην εγγύηση απο την Yamaha, αλλά έτσι κι αλλιώς το πρόβλημα δεν λυνότανε οριστικά - δυστυχώς. Όντως συνέβαινε στην 2α αλλαγή 3η και τουμπαλιν στο αντιστοιχο κατέβασμα.
Είναι σοβαρό το πρόβλημα ειδικά αν σου σβήσει πάνω σε προσπέραση(την π...τσισες) ή σε ελιγμό με χαμηλή ταχύτητα(σου έπεσε, γιατί είναι πολύ βαρύ το ρημάδι!)
Αντιμετωπιζόταν και με ημίμετρα του στυλ σήκωμα ρελαντί, ελέυθερο φίλτρο κ.α. γιατροσόφια. Δυστυχώς ίαση δεν υπήρξε (ούτε και στο 07 λύθηκε τελείως, ελλατώθηκε όμως σε σημαντικό βαθμό)και προσωπικά το μόνο που έχω παρατηρήσει είναι ότι συμβαίνει σπανιότερα όταν βάζω βενζίνα απο συγκεκριμένο βενζινάδικο(πιθανως να είναι και ιδέα μου...)
Γενικά το μηχανάκι χαμηλά "βήχει" απο ψεκασμό και δεν παέι στρωτά.

Κατά τα άλλα έχει **Motocikleta-Bot** τις ροπές, σηκώνεται μόνο του στην πρώτη, παντιλικιάζει και την 3η σε άσφαλτο γυαλί, το μοτερ μόνο λάδια χρειαζεται (και βαλβίδες εννοείται) και κατανάλωση max 7 λιτρα στα 100km σπασμένες πρώτες δευτέρες απο φανάρι σε φανάρι μέσα στην πόλη.
Το μοτερ "ανοίγει" μετά τις 13.000km , όπου και παρατηρείς ότι το ρεζερβουαρ (πριν ανάψει το λαμπακι της ρεζερβας , δηλαδή με 10 λίτρα) σου βγάζει άνετα 170-180 km αυτονομίας εντός πόλης με νορμαλ οδήγηση.

Φρένα χωρίς αίσθηση, ειδικά το μπροστινό, και αμα μπλοκάρει τό χασες.Τουλάχιστον δεν μπλοκάρει έυκολα...
Αναρτήσεις άνετες, χωρίς ρυθμίσεις δυστυχώς, παρά μόνο προφόρτιση ελατηρίου πίσω.Για καθημερινή χρήση χωρίς πολλά πολλά είναι μια χαρά.Ανεβαίνεις πεζοδρόμια άνετα δεν βρίσκει.
Εξατμίσεις αθόρυβες (και καλό και κακό...) με καταλύτες μέσα τους.Είναι θεόβαρες και με αλλαγη σε aftermarket θα καταλάβεις διαφορα(σε αίσθηση όχι τόσο σε επιδόσεις)
Τελικές, αναλόγως με τον αναβάτη(βάρος-όγκο) και το περιβάλλον(ανηφόρα-ίσιωμα-κατηφορα και αέρα αντίθετος ή όχι).Οπου και όπως θες έχει 150 ανετα.Για να δείς 170 σκύψιμο, υπομονή και...λοβοτομη(γιατί το μοτερ σπαράζει..)
Ταξιδέυει με 110-120(να μην μας ζαλίζει και ο αέρας) έχει αυτονομία περίπου 200kmπριν μπει ρεζερβα και υπολόγισε άλλα 60 τουλάχιστον με ρεζέρβα και ταξιδιάρικη ταχύτητα.
Η σέλα δεν είναι για πολλά πολλά στο ταξίδι, κουράζει εύκολα και στο δίωρο δεν αντέχεται.
Αν φοράς κάνα χαλαρό μπουφανάκι μετά τα 120 αρχίζει και κουνάει το μπροστινό.Όχι ανησυχητικά, αλλά σου τη σπάει.Σφίγγεις ρεζερβουαρ με προσαγωγούς και χαλαρώνεις τα χέρια στο τιμόνι, δοκιμασμένη λύση δουλέυει.
Την αλυσίδα να προσέξεις για σωστή λίπανση και τέντωμα.Γενικά κάνει θόρυβο (όλες οι αλυσίδες κάνουν)αλλά άμα έχεις "μουσικό" αυτί καταλαβαίνεις κάθε πότε θέλει λίπανση.Η Yamaha λέει κάθε 500χλμ και κάθε φορά που η μοτοσυκλέτα πλύθηκε, ή οδηγήθηκε σε βροχή, αλλά θεωρώ ότι τα 350-400χλμ είναι καλά.Την καθαρίζεις με πινελάκι και κηροζίνη(πουλάνε τα βενζινάδικα), σκούπισμα με πανί και σπρέυ αλυσίδας στο τέλος για λίπανση.(χρησιμοποιώ castrol chain wax, δεν πετάει πολύ πάνω στη ζάντα.)
Το μηχανάκι έχει δυο μερικούς χιλιομέτρητές.Τον πρώτο τον χρησιμοποιείς (μηδενίζεις) κάθε φορά στο βενζινάδικο οπότε ξέρεις περίπου τι βενζίνη σου περισσέυει κάθε φορά(πχ ρεζέρβα μπαίνει περίπου μετά τα 150 χλμ οπότε μπορείς να υπολογίσεις πόση απόσταση μπορείς να κάνεις ακόμη.Τι να κάνουμε , τσιγκουνευτήκανε ένα μετρητη καυσίμου οπότε "πενία τέχνας κατεργάζεται..") Τον δεύτερο τον μηδενίζεις κάθε φορά που λιπαίνεις αλυσίδα για να τσεκάρεις πόσα χλμ έκανες απο την τελευταία λίπανση.
Λάστιχα υποθέτω ότι δεν φοράει τα dragon της μάνας του.Σκληρό λάστιχο, μεγάλη διάρκεια, ανεπαρκές κράτημα, έναν αιώνα να ζεσταθεί..(αλλά άμα ζεσταινότανε κράταγε όμορφα!)Μου κρατήσανε 12.000χλμ όπου παρέδωσε λινά το πίσω λόγω αθλοπαιδιών.Έβαλα pirreli MT60 και είδα το φως το αληθινό!Απίθανο κράτημα, δυσκολότερο μπλοκάρισμα του μπροστινού , εμφάνιση (υποκειμενικό...)Το κακό είναι ότι κόστιζουν περί τα 300€ (μπορεί να τα βρείς και λίγο φθηνότερα) και κρατάνα λίγο (6000-7000 χλμ με σεβασμό στη χρήση)
Γενικά το μηχανάκι είναι απροβλημάτιστο και εφ όσον έχεις συνείδηση του τι καβαλας θα το ευχαριστηθείς!Συγνώμη αν σας κούρασα με το κατεβατό ,αλλά πορώθηκα!!! :smt006
Άβαταρ μέλους
Typhoon
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 20, 2006 12:07 pm

Re: YAMAHA XT 660X

Δημοσίευσηαπό iliasRC31 την Παρ Ιούλ 10, 2009 2:18 pm

:smt041 απο τις ποιο καλες περιγραφες !
Ακριβές ασφάλειες ; Οχι ποιά ! https://www.insurance4you.gr & https://www.ins4youdirect.gr/
Το Motocikleta στο Facebook http://www.motocikleta.gr/facebook
Το Motocikleta στο Twitter http://twitter.com/motocikleta
------------------------------------------------
Άβαταρ μέλους
iliasRC31
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 7007
Εγγραφή: Τετ Ιουν 14, 2006 10:22 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Ονομα χρήστη: Ηλίας
Κυβικά: 1050
Επάγγελμα: Ασφαλιστικός Σύμβουλος -www.Insurance4you.gr

Re: YAMAHA XT 660X

Δημοσίευσηαπό XT660X CM την Δευτ Ιούλ 13, 2009 8:39 pm

iliasRC31 έγραψε::smt041 απο τις ποιο καλες περιγραφες !


Γεια και παλι. Ηθελα να ρωτησω 2 πραγματακια για το XT660X που εχω. Πως γίνεται να χαμηλωσει 5 ποντους και τι κοστος περιπου εχει? Τι λάστιχα προτεινετε να βάλω? Φοραει τα Dragon Pirelli της μανας του και ειναι καμενα. Κοιταξα τα Pirelli mt60 αλλα με χαλάει που ειναι τρακτερωτα. Καλα μπορει να ειναι αλλα αισθητικα με χαλάσανε. Για τα Metzeler τι εχετε να πείτε? Επισης να ρωτησω και κατι αλλο. Η αναρτηση του μπροστα ειναι πολυ μαλακη. Ετσι πρεπει να ειναι? Πως την σκληραίνω?
XT660X CM
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 06, 2009 10:37 am
Ονομα χρήστη: XT660X CM
Μοντέλο: XT 660X
Κυβικά: 660
Επάγγελμα: ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ

Re: YAMAHA XT 660X

Δημοσίευσηαπό iliasRC31 την Τρί Ιούλ 14, 2009 9:35 am

XT660X CM έγραψε:
iliasRC31 έγραψε::smt041 απο τις ποιο καλες περιγραφες !


Γεια και παλι. Ηθελα να ρωτησω 2 πραγματακια για το XT660X που εχω. Πως γίνεται να χαμηλωσει 5 ποντους και τι κοστος περιπου εχει? Τι λάστιχα προτεινετε να βάλω? Φοραει τα Dragon Pirelli της μανας του και ειναι καμενα. Κοιταξα τα Pirelli mt60 αλλα με χαλάει που ειναι τρακτερωτα. Καλα μπορει να ειναι αλλα αισθητικα με χαλάσανε. Για τα Metzeler τι εχετε να πείτε? Επισης να ρωτησω και κατι αλλο. Η αναρτηση του μπροστα ειναι πολυ μαλακη. Ετσι πρεπει να ειναι? Πως την σκληραίνω?


Οταν χαμηλωνεις ενα μοτορι σημαινει οτι του πειραζεις την γεομετρια . Στους 5 ποντους δεν ειμαι και πολυ σιγουρος οτι θα κανει καλο στο ΧΤ .

Μπορείς ομως να το χαμηλωσεις χωρις να χαλασεις γεομετρια . Αφαιρεις υλικο απο την σελα στο σημειο που καθεσαι και βαζεις χαμηλοτερου προφιλ ελαστικα . Ετσι θα κερδισεις μερικους ποντους χωρις να εχεις προβλημα.

Η αναρτηση στα ΧΤ ειναι απο την μανα του πολυ μαλακη . Ο μονος τροπος ειναι να αλλαξεις ελλατηρια με κατι ποιο καλο αφου δεν ειναι ρυθμιζομενο το μπροστινο του ΧΤ . Κοστος περίπου 120 € για Olihns .

Τωρα αν εσυ θεωρεις συμαντικο την μοστρα και οχι την ποιοτητα στα επιλογη ελαστικου εγω παο πασο . Για δες και τα Pirelli Diablo και Diablo Strada .
Ακριβές ασφάλειες ; Οχι ποιά ! https://www.insurance4you.gr & https://www.ins4youdirect.gr/
Το Motocikleta στο Facebook http://www.motocikleta.gr/facebook
Το Motocikleta στο Twitter http://twitter.com/motocikleta
------------------------------------------------
Άβαταρ μέλους
iliasRC31
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 7007
Εγγραφή: Τετ Ιουν 14, 2006 10:22 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Ονομα χρήστη: Ηλίας
Κυβικά: 1050
Επάγγελμα: Ασφαλιστικός Σύμβουλος -www.Insurance4you.gr

Re: YAMAHA XT 660X

Δημοσίευσηαπό Tassos την Παρ Ιούλ 17, 2009 2:50 pm

iliasRC31 έγραψε:Μπορείς ομως να το χαμηλωσεις χωρις να χαλασεις γεομετρια . Αφαιρεις υλικο απο την σελα στο σημειο που καθεσαι και βαζεις χαμηλοτερου προφιλ ελαστικα . Ετσι θα κερδισεις μερικους ποντους χωρις να εχεις προβλημα.


Με τα χαμηλότερου προφίλ ελαστικά μπορεί να έχεις άλλες παρενέργειες, οπότε δεν θα σου το πρότεινα.

iliasRC31 έγραψε:Η αναρτηση στα ΧΤ ειναι απο την μανα του πολυ μαλακη . Ο μονος τροπος ειναι να αλλαξεις ελλατηρια με κατι ποιο καλο αφου δεν ειναι ρυθμιζομενο το μπροστινο του ΧΤ . Κοστος περίπου 120 € για Olihns.


Να έχεις υπόψη σου ότι αν σκληρύνεις την ανάρτηση (μάλλον χρήσιμο στο XT), το μηχανάκι θα ψηλώσει περισσότερο (λόγω μείωσης του sag - πόσο δηλαδή "κάθεται" με το βάρος μηχανής και αναβάτη).

iliasRC31 έγραψε:Τωρα αν εσυ θεωρεις συμαντικο την μοστρα και οχι την ποιοτητα στα επιλογη ελαστικου εγω παο πασο . Για δες και τα Pirelli Diablo και Diablo Strada .


Τα Diablo μπορεί να είναι καλή επιλογή. Tα Diablo Strada όμως νομίζω είναι τουριστάδικα λάστιχα, οπότε δεν ξέρω αν θα ζεσταίνονται ποτέ από ένα μηχανάκι με τα άλογα του XT. Ρίξε μια ματιά και στα Pirelli Scorpion Synq, που έχουν τη φήμη ότι είναι μαλακά και ζεσταίνονται γρήγορα (δεν τα έχω δοκιμάσει, αλλά ομολογώ ότι τα σκέφτομαι).
Άβαταρ μέλους
Tassos
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 16, 2006 1:05 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Μοντέλο: Aprilia Dorsoduro
Κυβικά: 750

Re: YAMAHA XT 660X

Δημοσίευσηαπό Typhoon την Δευτ Ιούλ 20, 2009 7:44 pm

Αγαπητέ συνφορουμίτη, το ΧΤ και γενικά κανένα μηχανάκι δεν χαμηλώνει 5 πόντους (και να οδηγιέται μετα...)
Μπορείς να επιτύχεις ένα "ανέξοδο" χαμήλωμα με σήκωμα τις μπουκάλες του πιρουνιού, αλλά η μεταφορά βάρους θα αλλάξει δραστικά και το τιμόνι θα βαρύνει.Αντίστοιχα προχωράς και σε αποφόρτιση του πίσω ελατηρίου(στάνταρ είναι στη δεύτερη σκάλα απο τέρμα μαλακό, οπότε το βάζεις στην πρώτη-τέρμα μαλακό)

Έτσι θα χαμηλώσει κάπως το μηχανάκι, αλλά απο αναρτήσεις θα είναι σούπα.

Λάστιχα κοίτα αυτά που λένε τα παιδιά.

Το πιρουνι του ΧΤ είναι ελεεινά μαλακό-και έτσι πρέπει να είναι. Το μηχανάκι προσανατολίζεται προς το άνετο των αναρτήσεων.

Γενικά δεν προτείνω να αρχίσεις να το πειράζεις και πολύ πολύ. Αν θές κάτι χαμηλότερο πάρε το aprilia strada, κάτι πιο πολεμικό KTM 640-και μετά.Γενικά πούλα το και πάρε κάτι που να μην χρειάζεται να το πειράξεις για να σ αρέσει(είμαι λίγο σκληροπυρηνικός sorry :smt054 )
Άβαταρ μέλους
Typhoon
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 20, 2006 12:07 pm

Re: YAMAHA XT 660X

Δημοσίευσηαπό XT660X CM την Τετ Ιούλ 22, 2009 10:53 am

Ευχαριστώ για τις γνώμες σας παιδιά. Από λάστιχα μάλλον έχω καταλήξει στα Pirelli MT60 RS που μου λένε όλοι ότι είναι φοβερά στο κράτημα και πανε και λίγο χωματάκι. Όσο για το χαμήλωμα μάλλον θα το αφήσω ως έχει το πολύ πολύ μόνο 2 πόντους να το χαμηλώσω. Θα σας πω εντυπώσεις απο λάστιχα σε καμιά εβδομάδα που θα τα βάλω. Σας ευχαριστώ όλους πάντως. Από aftermarket προϊόντα τι παιζει? Ξέρετε για κανα φθηνό μερος για εξατμίσεις κλπ? E-BAY? Λέω για Akrapovic τελικά και λαιμούς ή Termignoni. Έχει βάλει κανείς σας? Θέλω μπάσο και ξερό ήχο αλλά και απόδοση. Τα Power commander πόσο πάνε?
Thanks...

Αλήθεια με την αλυσίδα του XT660 τι παίζει? Μου λένε πολλοί να την αλλάξω γιατί σπάνε ξαφνικά και είναι επικίνδυνο, έχει 12,500 ΧΛΜ. Ποια προτείνετε να βάλω? DID o-ring σε χρυσό έχω ακούσει, αλλά και JT. Εχετε δοκιμάσει κάποια?
XT660X CM
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 06, 2009 10:37 am
Ονομα χρήστη: XT660X CM
Μοντέλο: XT 660X
Κυβικά: 660
Επάγγελμα: ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ

Re: YAMAHA XT 660X

Δημοσίευσηαπό FLOVAG την Σάβ Αύγ 08, 2009 5:14 pm

kalispera se olous!!!

mias k eimai kenourios na sas doso k mia efxi: panta orthioi pedia!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

loipon tha ithela na sas kano merikes erotisis gia to xtaki mou... pou to exo edo k ena xrono k me vasanizoun kapoia kapoia provlimatakia..

to mixanaki mou einai xtx660 2008

proton tha sas po ti exo vali:acrapo telika 1 k 2 stadio filtra k mou rithmisan to kaysimo apo to konter afta exo kani mexri tora.


ta provlimatakia mou einai
1 mou kani pola k dynata skasimata
2 mou exei svisi merikes fores apo to tps
3 exei agriepsi sta xamila

kapoioi moulene na valo power comander k tha lithon ola ta provlimata... einai alithia????????????
k poso tha stixisi???
k ti allo mou protinete...??????????????

as mou stili kapoios email parakalo pistevo pos kapoios tha me voithisi...... efxaristo!
FLOVAG
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 08, 2009 3:36 pm
Μοντέλο: YAMAXA XTX
Κυβικά: 660

Re: YAMAHA XT 660X

Δημοσίευσηαπό XT660X CM την Δευτ Αύγ 10, 2009 7:24 pm

Κατ'αρχάς καλως όρισες φίλε. Εγώ δεν μπορώ να σου πω πολλά για το πρόβλημα που έχεις απλά καποιες ερωτήσεις. Εγώ προσφατα αγόρασα το XT660X μοντελο τελη 2006. Πρόβλημα με σβησίματα εχω και εγω αλλα με την αλλαγή του φιλτρου αερα με ενα της ΚΝ ψιλοδιορθώθηκε το πρόβλημα. Ο μαστοράς μοϋ είπε οτι χρειάζεται να αλλάξω και εξατμισεις γιατι το μηχανάκι είναι μπουκωμένο. Το TPS στο δικό σου μοντέλο νομίζω οτι ειναι βελτιωμενο. Αληθεια ο αριθμος σειρας του με τι νουμερο ξεκινάει? Εμένα που ειναι το 4 μου είπαν οτι ειναι το βελτιωμένο. Το 3 είχε προβλημα. Παντωσ σε μια αντιπροσωπεια θα σου πουν σίγουρα. Αλήθεια ποσο στοιχιοαν οι εξατμίσεις? Akrapovic Carbon είναι? Εχεις δει διαφορα στο γκάζι μεγάλη? Τι ακριβώς εννοείς Σκασίματα? Θόρυβο πολύ? Παντως η γνώμη μου ειναι να βάλεις το Power Commander για σωστη ρυθμιση του καυσίμου και πιο σωστη λειτουργία. Να'σαι καλα και ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΣ!!!
XT660X CM
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 06, 2009 10:37 am
Ονομα χρήστη: XT660X CM
Μοντέλο: XT 660X
Κυβικά: 660
Επάγγελμα: ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ

Re: YAMAHA XT 660X

Δημοσίευσηαπό manai την Τετ Αύγ 12, 2009 6:25 pm

geia sas paidia!prosfata agorasa ena xtx 660 tou '04,teleiws mama me 16.000xlm,egw exw kanei 5.000xlm akoma,eimai polu euxaristhmenos alla 8elw na rwthsw gia to 8oruvo pou kanei to moter.prosfata to ekana service valvides,ladia,mpouzi kai elegxo kadenas kai pali mou fainetai oti krotalizei sto moter.mporei na einai ki h idea mou,to phga se duo mastorous.O enas mou eipe oti einai h kadena kai o allos leei oti doulevei swsta..ti ladia proteinete na valw?sas parakalw apanthste mou...einai to prwto mou mhnuma,molis grafthka...euxaristw!
manai
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Αύγ 12, 2009 6:10 pm
Ονομα χρήστη: giannis
Μοντέλο: yamaha xt660x 2004
Κυβικά: 660
Επάγγελμα: foititis

Re: YAMAHA XT 660X

Δημοσίευσηαπό Typhoon την Πέμ Αύγ 13, 2009 1:28 am

welcome on board
Αν επιτρεπεται ποσο το αγορσες το μηχανακι

ο θορυβος απο τον κινητηρα θεωρείται "φυσιολογικός" εννοώ ότι κάνει κάπως θόρυβο αλλά δεν πρέπει να σ ανησυχεί.

Λάδια προτείνω τα motul 15-50 ημισυνθετικά, με τακτικές αλλαγές.
Προσωπικά τα αλλάζω στις 3-3.500χλμ μαζί με το φίλτρο λαδιού δια προληπτικούς λόγους και διότι την αλλαγή την κάνω εγώ κι όχι σε συνεργείο, οπότε το κόστος είναι μόλις 35€ (στο συνεργείο τσιμπάν στην καλύτερη 50€ και λαδάκια σου βάζουν ότι πουλάνε οι ίδιοι.)

Τα 15-50 κάνουν για θερμοκρασίες περιβάλλοντος απο 0 έως 50 βαθμούς κελσίου (σύμφωνα με το service manual της yamaha)

Απο σβησίματα πως τα πάς?
Άβαταρ μέλους
Typhoon
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 20, 2006 12:07 pm

Re: YAMAHA XT 660X

Δημοσίευσηαπό FLOVAG την Σάβ Αύγ 15, 2009 3:04 pm

file mou to tps mou einai 4 k oso gia tis akrapo den einai carbon kai tis pira 1000 euro prin ena
xrono. oso gia thorivo kristalo....foveros. tora me ta skasimata exo to provlima kani dinata mpam
k apoti mou ipan ftai i rithmisi apo to konter... oti exo vali ful kafsimo. isxih ayto????????
ne exo di diafora einai poli pio nevriko to mixanaki apo prota me tis mama. tora den ksero na valo power comander i oxi??????
FLOVAG
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 08, 2009 3:36 pm
Μοντέλο: YAMAXA XTX
Κυβικά: 660

Επόμενο

Επιστροφή στο YAMAHA

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες