Ψυχολογία αναβάτη στις στροφές με πολλά ΧΛΜ !!

Οτι σάς συμβαίνει - οτι βλέπουν τα μάτια μας στον μοτοσυκλετιστικό χώρο και οχι μόνο.

Re: Ψυχολογία αναβάτη στις στροφές με πολλά ΧΛΜ !!

Δημοσίευσηαπό Gandalf την Κυρ Σεπ 20, 2009 10:04 am

Δυο πράγματα με όλη την καλή θέληση φιλε Kyriakos..

1. το αίσθημα της αδρεναλίνης το έχουμε όλοι απο την στιγμή που είμαστε πάνω σε δύο ρόδες. Τώρα το οτι νιώθεις ανασφαλής πάνω στην μηχανή σου, μπορεί να έχει να κάνει και με το στήσιμο της. Ειδικότερα αν όπως λές την έχεις τέρμα γκάζι που σημαίνει πως όλες οι ρυθμίσεις και το στήσιμο της δουλεύει στα "κόκκινα". Είναι λογικό λοιπόν να σου δίνει μια αίσθηση ανασφάλειας η μηχανή όταν οι αναρτήσεις και τα φρένα - σκελετός δουλεύουν "υπερωρίες".

Επίσης οι εξωγενείς παράγοντες (γλίτσα, υγρασία, κίνηση) είναι μέρος της κίνησης-οδήγηησς με μηχανή. Απο την στιγμή που επιλέγεις να κινηθείς με μηχανή, αυτά είναι παρελκόμενα της. Ο μόνος τρόπος για να νιώσεις καλύτερα είναι να μειώσεις ταχύτητα ώς εκεί που νιώθεις οτι πηγαίνεις την μηχανή και δεν σε πηγαίνει. Δεν είναι ντροπή... υπάρχουν μέρες που όλοι μας ίσως να μην πάρουμε και μηχανή διότι απλά δεν νιώθουμε καλά για να οδηγήσουμε μηχανή. Τώρα το αν έχεις αργήσει στην δουλειά .. νομίζω οτι δεν κερδίζεις τίποτα με +5-+10 λεπτά που θα έχεις κέρδος αν πάς τσιτωμένος. Καλύτερα να αργήσεις και να πηγαίνεις με άνεση άρα πάντα ακέραιος, παρά να ρισκάρεις για αυτό τον λίγο χρόνο.

2. Τα CSS δεν είναι χαμένος χρόνος. Αντίθετα μπορείς να μάθεις πάρα πολλά που δεν θα μάθεις όσα χρόνια και αν οδηγήσεις μηχανή. Είναι ο μόνος τρόπος να διαπιστώσει κάποιος οτι ο τρόπος οδήγησης του, έχει ψεγάδια που διαιωνίζονται αφού δεν τα συνηδειτοποιεί.

Είναι περίπου το ίδιο σαν να είναι κάποιος οδηγός ΤΑΧΙ , να κάνει δεκάδες χιλιάδες χιλιόμετρα τον χρόνο αλλά να αγνοεί τις βασικές αρχές ασφαλείας στην οδήγηση που θα μάθαινε ας πούμε στις σχολές Ιαβέρη. Σίγουρα λοιπόν βοηθάει και κακώς θεωρείς οτι είναι χάσιμο χρόνου.

Άλλωστε για να κρίνεις κάτι σωστά πρέπει να το δοκιμάσεις πρώτα, έτσι δεν είναι; Κάνε μια προσπάθεια λοιπόν να το δοκιμάσεις και μπορείς να μοιραστείς μετά τις εμπειρίες σου μαζί μας.

Καλημέρα φίλε και πάντα όρθιος.

[smilie=beer.gif]

Gandalf
let there be light!
Άβαταρ μέλους
Gandalf
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Τρί Αύγ 29, 2006 11:17 am

Re: Ψυχολογία αναβάτη στις στροφές με πολλά ΧΛΜ !!

Δημοσίευσηαπό tntyliss την Δευτ Σεπ 21, 2009 11:30 am

Συμφωνώ απόλυτα φίλε Gandalf. Και σε συγχαίρω γιατί κάθε σου post έχει ουσία και πάντα με καλή διάθεση.
Νομίζω οτι είσαι σοφός.... :prayer:
Benelli Club Cyprus
Άβαταρ μέλους
tntyliss
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 433
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 22, 2008 1:40 pm
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Ονομα χρήστη: Χρίστος
Μοντέλο: Benelli Tornado 1130 KTM adventure 950
V-strom 650
Κυβικά: 1130

Re: Ψυχολογία αναβάτη στις στροφές με πολλά ΧΛΜ !!

Δημοσίευσηαπό Gandalf την Δευτ Σεπ 21, 2009 12:31 pm

σοφός;;;...χαχαχαχα..μπα.. ΜΜΜ είμαι ή πιο απλά Μέσος **Motocikleta Bot** Μοτοσυκλετιστής. :smt005

Gandalf
let there be light!
Άβαταρ μέλους
Gandalf
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Τρί Αύγ 29, 2006 11:17 am

Re: Ψυχολογία αναβάτη στις στροφές με πολλά ΧΛΜ !!

Δημοσίευσηαπό HNIOXOS KTM την Τρί Σεπ 22, 2009 9:55 pm

Ρε παιδιά δεν έχω περάσει κανένα level του CSS και σκέφτομαι σοβαρά να το κάνω προσεχώς. Διαπίστωσα όμως ότι υπάρχει και άλλο σχετικό σχολείο το motoadventures της BMW, το οποίο προσφέρει και εκπαίδευση δρόμου (road - 1 level) και εκπαίδευση στην οδήγηση enduro (3 levels).

Δεδομένου ότι το κόστος συμμετοχής στο σχολείο της motoadventure είναι περίπου το μισό από εκείνο του CSS (μιλάω για το πρώτο επίπεδο), υπάρχει κάποιος λόγος να μην πάει κανείς, έστω και από περιέργεια, στο σχολείο αυτό;
Το δικαίωμά σου να μιλάς, δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε παίρνω στα σοβαρά!!!
Άβαταρ μέλους
HNIOXOS KTM
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Δευτ Μαρ 16, 2009 1:43 am
Ονομα χρήστη: Δημήτρης
Μοντέλο: KTM Adventure
Κυβικά: 990

Re: Ψυχολογία αναβάτη στις στροφές με πολλά ΧΛΜ !!

Δημοσίευσηαπό Gandalf την Τετ Σεπ 23, 2009 12:45 pm

Για να είμαι ειλικρινής αν ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ στο BMW riding school, έχω ακούσει γενικά παράπονα για το συγκεκριμένο.

Πάντως όπως και να έχει και στα δύο μπορείς να μάθεις. Είναι δική σου απόφαση και τσέπη. Οπότε τι να σου πω;

Gandalf
let there be light!
Άβαταρ μέλους
Gandalf
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Τρί Αύγ 29, 2006 11:17 am

Re: Ψυχολογία αναβάτη στις στροφές με πολλά ΧΛΜ !!

Δημοσίευσηαπό HNIOXOS KTM την Τετ Σεπ 23, 2009 1:25 pm

Gandalf έγραψε:Για να είμαι ειλικρινής αν ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ στο BMW riding school, έχω ακούσει γενικά παράπονα για το συγκεκριμένο.

Πάντως όπως και να έχει και στα δύο μπορείς να μάθεις. Είναι δική σου απόφαση και τσέπη. Οπότε τι να σου πω;

Gandalf


Μήπως μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος, όσο αφορά στα παράπονα που έχουν ακουστεί;
Γιατί τελικά νομίζω ότι ένα μη ικανοποιητικό σχολείο, είναι πολύ ακριβό έστω και αν κοστίζει τα μισά από ένα σωστό σχολείο.
Το δικαίωμά σου να μιλάς, δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε παίρνω στα σοβαρά!!!
Άβαταρ μέλους
HNIOXOS KTM
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Δευτ Μαρ 16, 2009 1:43 am
Ονομα χρήστη: Δημήτρης
Μοντέλο: KTM Adventure
Κυβικά: 990

Re: Ψυχολογία αναβάτη στις στροφές με πολλά ΧΛΜ !!

Δημοσίευσηαπό Gandalf την Τετ Σεπ 23, 2009 4:00 pm

Κοίτα... δεν έχω ιδίαν άποψη και αν τοποθετήσω παράπονα κάποιων εδώ , είναι σαν να τα υιοθετώ ο ίδιος, κάτι που δεν μπορώ να κάνω.

Θεωρώ πάντως οτι να ψάξεις στο Google όλο και κάποια γνώμη απο κάποιον που ήταν εκεί θα βρείς.

Gandalf
let there be light!
Άβαταρ μέλους
Gandalf
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Τρί Αύγ 29, 2006 11:17 am

Re: Ψυχολογία αναβάτη στις στροφές με πολλά ΧΛΜ !!

Δημοσίευσηαπό HNIOXOS KTM την Τετ Σεπ 23, 2009 7:05 pm

Gandalf έγραψε:Κοίτα... δεν έχω ιδίαν άποψη και αν τοποθετήσω παράπονα κάποιων εδώ , είναι σαν να τα υιοθετώ ο ίδιος, κάτι που δεν μπορώ να κάνω.

Θεωρώ πάντως οτι να ψάξεις στο Google όλο και κάποια γνώμη απο κάποιον που ήταν εκεί θα βρείς.

Gandalf



Κατανοητή η ευαισθησία σου.
Πάντως μεταφέροντας, με επιφύλαξη έστω, τα παράπονα κάποιων, δεν σημαίνει ότι απαραίτητα υιοθετείς και την άποψή τους.
Σε κάθε περίπτωση, ευχαριστώ.
Το δικαίωμά σου να μιλάς, δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε παίρνω στα σοβαρά!!!
Άβαταρ μέλους
HNIOXOS KTM
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Δευτ Μαρ 16, 2009 1:43 am
Ονομα χρήστη: Δημήτρης
Μοντέλο: KTM Adventure
Κυβικά: 990

Re: Ψυχολογία αναβάτη στις στροφές με πολλά ΧΛΜ !!

Δημοσίευσηαπό Kiriakost την Τετ Σεπ 23, 2009 8:20 pm

Αδέλφια θα μιλήσω με μια παραβολή ..

Πριν 25 χρόνια γράφτηκα πρόσκοπος .
Εκτός του θέματος , παρέα - νεολαία κοινωνικότητα - και προσφορά στην κοινωνία ,
είχαμε και βασική εκπαίδευση , τριών βαθμίδων , όπου άμα την βγάλεις , παίρνεις το ανάλογο έμβλημα και είσαι έτοιμος , για να γίνεις βαθμοφόρος ή ακόμα και υπαρχηγός ομάδας .

Η εκπαίδευση περιλάμβανε κυρίως , επιβίωση σε δάσος - διαμονή - διατροφή - προσανατολισμό - πρώτες βοήθειες .
Ακόμα - ακόμα, μάθαμε να ψήνουμε αυγό χωρίς μαγειρικά σκεύη ....

Υπέροχες εμπειρίες , αλλά χρήσιμες μόνο εαν χαθώ στο δάσος , ή αναγκαστώ να ζήσω σε αυτό .
Συμπέρασμα , υψηλής ποιότητας πληροφορίες , αλλά με χαμηλή χρησιμότητα στην καθημερινότητα .

Αυτο θα πρέπει να είναι το ζητούμενο σε κάθε επιλογή σχολής .. ( Και από το κανόνα εξαιρούνται οι σχολές αυτοάμυνας ) Το ότι γνωρίζω καράτε , δεν πάει ποτέ χαμένο .

Τώρα η όποια δυσαρέσκεια άλλων , οφείλετε στο γεγονός οτι δεν βρήκαν τα πράγματα όπως τα περίμεναν.

Θα πρότεινα , να βρει ο κάθε ενδιαφερόμενος , το πρόγραμμα μιας τέτοιας σχολής μοτοσυκλέτας ,
και πριν εγγραφεί , καλό θα ήταν να πάει πρώτα μια βόλτα ως θεατής .


Τέλος, όποιος αποφασίσει να πάει στο βουνό , να με πάρει να πάμε παρέα ,
ξέρω να ψήνω αυγό μέσα σε φλούδα απο πορτοκάλι ,
και να παίζω καράτε με τις αρκούδες .

:smt005
Άβαταρ μέλους
Kiriakost
Συχνό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2019
Εγγραφή: Παρ Οκτ 19, 2007 11:15 pm
Τοποθεσία: ΒΟΛΟΣ
Ονομα χρήστη: Κυριάκος
Μοντέλο: Old Cut Japani _ AX-1 HONDA
Κυβικά: 250

Re: Ψυχολογία αναβάτη στις στροφές με πολλά ΧΛΜ !!

Δημοσίευσηαπό HNIOXOS KTM την Τετ Σεπ 23, 2009 9:37 pm

Αρχηγέ, είναι σίγουρα εντυπωσιακό να ψήνεις αυγό σε φλούδα από πορτοκάλι.

Εκείνο που δεν θέλω να χάσω με τίποτα είναι να σε δω να παίζεις καράτε με τις αρκούδες.

Παραλλαγή του χορεύοντας με τους λύκους, κάπως.
Το δικαίωμά σου να μιλάς, δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε παίρνω στα σοβαρά!!!
Άβαταρ μέλους
HNIOXOS KTM
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Δευτ Μαρ 16, 2009 1:43 am
Ονομα χρήστη: Δημήτρης
Μοντέλο: KTM Adventure
Κυβικά: 990

Re: Ψυχολογία αναβάτη στις στροφές με πολλά ΧΛΜ !!

Δημοσίευσηαπό tntyliss την Πέμ Σεπ 24, 2009 11:52 am

Σε μια δύσκολη στιγμή δεν είναι άχρηστη η ικανότητα να μπαίνεις γρήγορα στη στροφή με την ασφάλεια της γνώσης και του οτι το έχεις κάνει πολλές φορές (με γνώση του τί κάνεις).
π.χ μπαίνεις σε μια στροφή, οχι στα όρια σου αλλά γρήγορα, και ξαφνικά βλέπεις ενα εμπόδιο στον δρόμο, αμέσως (αφού στενεύει ο δρόμος) είναι σαν να πήγαινεις με μεγαλήτερη ταχύτητα. Εκεί σου χρειάζεται η γνώση της γρήγορης οδήγησης.Άρα στα σχολεία αυτά μαθαίνεις να οδηγάς και με ασφάλεια.
Benelli Club Cyprus
Άβαταρ μέλους
tntyliss
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 433
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 22, 2008 1:40 pm
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Ονομα χρήστη: Χρίστος
Μοντέλο: Benelli Tornado 1130 KTM adventure 950
V-strom 650
Κυβικά: 1130

Re: Ψυχολογία αναβάτη στις στροφές με πολλά ΧΛΜ !!

Δημοσίευσηαπό bros400pgm την Πέμ Σεπ 24, 2009 2:07 pm

Στον κυριακο απευθυνεσαι?

Τα ξεραμενα supercοrsa παραμονευουν
δειξτους ποιος ειναι το ΑΦΕΝΤΙΚΟ

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
bros400pgm
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 199
Εγγραφή: Πέμ Απρ 24, 2008 8:55 pm
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
Ονομα χρήστη: ΚΟΣΜΑΣ
Μοντέλο: APRILIA MILLE FACTORY
Κυβικά: 1000

Re: Ψυχολογία αναβάτη στις στροφές με πολλά ΧΛΜ !!

Δημοσίευσηαπό Greek_sailor62 την Παρ Σεπ 25, 2009 2:04 pm

Οι υποψήφιες νύφες απο facebook ξέρουν οτι παίζει και καρτάτε?
:smt005 :smt005


HNIOXOS KTM έγραψε:Αρχηγέ, είναι σίγουρα εντυπωσιακό να ψήνεις αυγό σε φλούδα από πορτοκάλι.

Εκείνο που δεν θέλω να χάσω με τίποτα είναι να σε δω να παίζεις καράτε με τις αρκούδες.

Παραλλαγή του χορεύοντας με τους λύκους, κάπως.
Άβαταρ μέλους
Greek_sailor62
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 25, 2008 12:20 am
Ονομα χρήστη: Νικόλας
Μοντέλο: FJR1300
Κυβικά: 1300

Re: Ψυχολογία αναβάτη στις στροφές με πολλά ΧΛΜ !!

Δημοσίευσηαπό Kiriakost την Παρ Σεπ 25, 2009 7:25 pm

Greek_sailor62 έγραψε:Οι υποψήφιες νύφες απο facebook ξέρουν οτι παίζει και καρτάτε?
:smt005 :smt005


Τι να σε πω δεν ξέρω... Προς το παρών βγαζω τα μάτια μου με τις υποψήφιες των κομμάτων , που μου την πέφτουν έτσι και αλλιώς.

Ωραίο παιδί είμαι , και μηχανάρα έχω , τις τύφλωσα ... :smt005
Άβαταρ μέλους
Kiriakost
Συχνό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2019
Εγγραφή: Παρ Οκτ 19, 2007 11:15 pm
Τοποθεσία: ΒΟΛΟΣ
Ονομα χρήστη: Κυριάκος
Μοντέλο: Old Cut Japani _ AX-1 HONDA
Κυβικά: 250

Προηγούμενη

Επιστροφή στο ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες