Νέα σύνδεση ADSL και εντυπώσεις .

Οτι σάς συμβαίνει - οτι βλέπουν τα μάτια μας στον μοτοσυκλετιστικό χώρο και οχι μόνο.

Νέα σύνδεση ADSL και εντυπώσεις .

Δημοσίευσηαπό Kiriakost την Παρ Οκτ 16, 2009 2:43 am

Είμαι στις χαρές μου , μιας και είμαι στην διαδικασία ενεργοποίησης νέας τηλεφωνικής σύνδεσης στο ιδιόκτητο της Forth-net . [smilie=pdt_aliboronz_24.gif]

Κατά βάση ήθελα μόνο ADSL , μιας και βαρέθηκα τις ασύρματες λύσεις , και έτσι πήρα το πακέτο ADSL economy 24Μbιτ, και μαζί έρχεται και τηλεφωνία με χρονοχρέωση , που άμα θες την δουλεύεις.

Βέβαια είμαι 1000 μέτρα απο το DSLAM , και ελπίζω να δω καλά γκάζια .
Σήμερα πήρα και το ρουτεράκι - εξοπλισμό , το βίδωσα στον τοίχο , έβαλα και φρέσκο Firmware,
και είμαι έτοιμος για το ραντεβού με το μάστορα , που θα κάνει την τελική σύνδεση .

Απο χρονοδιάγραμμα πάει σφαίρα η διαδικασία ..
15/10/2009 13:05.......... Αποστολή εξοπλισμού από τη Forthnet.
14/10/2009 17:37.......... Επιτυχής καταχώρηση αίτησης από ΟΤΕ
10/10/2009 16:43.......... Ολοκλήρωση δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ
10/10/2009 16:43.......... Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ



Για πέστε και τα δικά σας ... Εταιρεία - ταχύτητα - εντυπώσεις .
Άβαταρ μέλους
Kiriakost
Συχνό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2019
Εγγραφή: Παρ Οκτ 19, 2007 11:15 pm
Τοποθεσία: ΒΟΛΟΣ
Ονομα χρήστη: Κυριάκος
Μοντέλο: Old Cut Japani _ AX-1 HONDA
Κυβικά: 250

Re: Νέα σύνδεση ADSL και εντυπώσεις .

Δημοσίευσηαπό zireous την Παρ Οκτ 16, 2009 8:49 pm

Cosmote...

Όταν πρωτοβγήκε η forthnet, ήταν κάτι νέο, αλλά θέλω σταθερότητα, και κάνω όλες μου τις δουλειές από ένα αρχαίο τουρμπισμένο λάπιτοπ... Το θηρίο το desktop είναι σπίτι και εκτελεί χρέη επαγγελματικού studio μουσικής χαλαρά.

Φυσικά Ubuntu, σε όλα, εκτός όταν ηχογραφώ που μπαίνει cubase, protools κλπ οπότε τον ήπιες και έβαλες winblows...

:smt015 ireous
http://z-moto.freehostia.com/gr_moto_brc.html

Ο έξυπνος άνθρωπος φοράει κράνος για να πραγματοποιεί τα όνειρά του, ο ανόητος οδηγάει αυτοκίνητο.
Άβαταρ μέλους
zireous
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Παρ Σεπ 01, 2006 10:37 pm

Re: Νέα σύνδεση ADSL και εντυπώσεις .

Δημοσίευσηαπό rednose την Σάβ Οκτ 17, 2009 11:39 am

οπως το ειπες εισαι ακομα στην αρχη της συνδεσης.εγω ψαχνω κατι καλυτερο για να την κοψω.την 24αρα της φορθνετ εχω κι εγω και πανω απο 2 μερες χωρις να πεσει το ιντερνετ δεν υπηρξαν.αν και τωρα εχει φτιαξει λιγο.πιο παλια ζητημα να ειχα 1 ωρα τη μερα νετ.γενικα δεν θα εβαζα φορθνετ ουτε και την συστηνω σε κανεναν.απο ταχυτητες παλι αστο.αμα νομιζεις οτι θα πιασεις το 1/10 των 24 παλι γελασμενος εισαι.εγω θα εβαζα μια αλλη συνδεση και με λιγοτερη ταχυτητα.θα πληρωνεις λιγοτερα και θα πλησιαζεις και την ταχυτητα που πληρωνεις
rednose
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 12, 2009 7:19 pm
Ονομα χρήστη: mitsos
Μοντέλο: kawasaki kx 250
Κυβικά: 250

Re: Νέα σύνδεση ADSL και εντυπώσεις .

Δημοσίευσηαπό Kiriakost την Σάβ Οκτ 17, 2009 9:04 pm

Πριν κάνω την σύνδεση έκανα μια τιμολογιακή έρευνα .. για την περίπτωση μου ( χωρίς γραμμή ) .
Το νέο Forth-net economy ( ADSL + τηλεφωνία ) , ήταν το καλύτερο πακέτο .
Ομως δεν υπάρχει επιλογή ταχύτητας ...
Το πρώτο εξάμηνο δίνεις 14,75 το δεύτερο 24.90 .
50 € ενεργοποίηση νέας γραμμής , 70€ τιμωρία για διακοπή πριν το χρόνο .
Και δωρεάν πολύ καλό εξοπλισμό , το Thomson TG585 ρουτερ , το οποίο δουλεύει LINUX και είναι σκυλί.

Έβαλα στο ρουτερ , και την τελευταία ενημέρωση , και έγινε μάγκικο ..
Η αλήθεια είναι οτι είμαι τεχνικός , και όλα φαίνονται ποιο εύκολα ..


Στο θέμα ταχύτητας , έχω γείτονα δίπλα πόρτα ( έχω μαγαζί σε πολυκατοικία ) ,
ο οποίος έχει μαγαζί με υπολογιστές , και δυο συνδέσεις .
Μια HOL που κλειδώνει στα 17.000
Και μια ΟΤΕ που κλειδώνει στα 14.000

Οταν με το καλό κουμπώσει και η δικιά μου Forth-net, θα έχω λόγο για σύγκριση .

Είναι γεγονός οτι ο ΒΟΛΟΣ αναβαθμίστηκε , την τελευταία δεκαετία ..
Και το DSLAM είναι κάπου στο κέντρο της πόλης .

Γενικότερα σε μια δύσκολη περιοχή , καμιά σύνδεση , δεν θα είναι αποδοτική.
Εγω είμαι 1600 μέτρα από το DSLAM !!
Αρα ... ιδιαίτερα αισιόδοξος .
Άβαταρ μέλους
Kiriakost
Συχνό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2019
Εγγραφή: Παρ Οκτ 19, 2007 11:15 pm
Τοποθεσία: ΒΟΛΟΣ
Ονομα χρήστη: Κυριάκος
Μοντέλο: Old Cut Japani _ AX-1 HONDA
Κυβικά: 250

Re: Νέα σύνδεση ADSL και εντυπώσεις .

Δημοσίευσηαπό zireous την Κυρ Οκτ 18, 2009 9:21 am

Κυριάκο, όπως είπε και ο rednose, η Forthnet έχει προβλήματα συχνά με διακοπές...

Άμα βολεύτηκες εσύ βέβαια, κανένα πρόβλημα, εγώ που είμαι ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ, δε παίζω, απαιτώ για τη ΔΟΥΛΕΙΑ μου σύνδεση χωρίς απώλειες...

:smt015 ireous
http://z-moto.freehostia.com/gr_moto_brc.html

Ο έξυπνος άνθρωπος φοράει κράνος για να πραγματοποιεί τα όνειρά του, ο ανόητος οδηγάει αυτοκίνητο.
Άβαταρ μέλους
zireous
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Παρ Σεπ 01, 2006 10:37 pm

Re: Νέα σύνδεση ADSL και εντυπώσεις .

Δημοσίευσηαπό giorgidm την Κυρ Οκτ 18, 2009 12:04 pm

εχω το ιδιο πακετο με τον κυριακο και μπορω να πω οτι ειμαι πολυ καλα.
ειναι το πιο οικονομικο ειναι σταθερο αλλα λογο περιοχης (συκιες - θεσσαλονικη) η ταχυτητα ειναι χαλια.....
οταν εμενα στο κεντρο της πολης ειχα ΟΤΕ στα 2mbs και ηταν πολυ καλα μπορω να πω αλλα τωρα με 24 στις Συκιες με forthnet δεν μπορω να πω οτι ειμαι καλα........
βεβαια να αναφερω οτι ειμαι ασχετος με το θεμα....... [smilie=bs_offtopic.gif]
Άβαταρ μέλους
giorgidm
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 768
Εγγραφή: Τρί Δεκ 19, 2006 10:47 pm
Τοποθεσία: porto salonico
Ονομα χρήστη: GEORGE DIMITRIOU
Μοντέλο: XT660 X
Κυβικά: 660

Re: Νέα σύνδεση ADSL και εντυπώσεις .

Δημοσίευσηαπό bros400pgm την Κυρ Οκτ 18, 2009 12:46 pm

Η καλυτερη συνδεση ειναι ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ, ο ΟΤΕ............................

8αρα, με σχεδον 5 χλμ μακρια απο το DSLAM και παει ΣΦΑΙΡΑ..............κανει μια-δυο αποσυνδεσεις των 10sec καθε μερα, αλλα κατα τα αλλα ειναι ΣΟΥΠΕΡ...............

ιδιοκτητα και μαλακιες
δειξτους ποιος ειναι το ΑΦΕΝΤΙΚΟ

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
bros400pgm
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 199
Εγγραφή: Πέμ Απρ 24, 2008 8:55 pm
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
Ονομα χρήστη: ΚΟΣΜΑΣ
Μοντέλο: APRILIA MILLE FACTORY
Κυβικά: 1000

Re: Νέα σύνδεση ADSL και εντυπώσεις .

Δημοσίευσηαπό iliasRC31 την Κυρ Οκτ 18, 2009 8:08 pm

αν εισαι κοντα στο dslam kαι το καλοδιο στο σπιτι σου ειναι μια χαρα τοτε ολα ΟΚ , αν εισαι μακρια μονο ΟΤΕ ,ολοι οι αλλοι ειναι χαλια στο service .

Θες γρηγορη και αμεση εξηπηρετηση ΟΤΕ , θες χαμηλο κοστος , βρες καποιον αλλο .

Εχω δοκιμασει HOL, Forthnet, OTE και παντα αυτη που ηταν το dslam ποιο κοντα στο σπιτι μου .
Ακριβές ασφάλειες ; Οχι ποιά ! https://www.insurance4you.gr & https://www.ins4youdirect.gr/
Το Motocikleta στο Facebook http://www.motocikleta.gr/facebook
Το Motocikleta στο Twitter http://twitter.com/motocikleta
------------------------------------------------
Άβαταρ μέλους
iliasRC31
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 7007
Εγγραφή: Τετ Ιουν 14, 2006 10:22 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Ονομα χρήστη: Ηλίας
Κυβικά: 1050
Επάγγελμα: Ασφαλιστικός Σύμβουλος -www.Insurance4you.gr

Re: Νέα σύνδεση ADSL και εντυπώσεις .

Δημοσίευσηαπό HNIOXOS KTM την Κυρ Οκτ 18, 2009 11:29 pm

Forthnet ήταν η πρώτη σύνδεση που έκανα και κυριολεκτικά έφτυσα αίμα.
Η εξυπηρέτηση (τηλεφωνική υποτίθεται) άθλια, η απόδοση σκατ@.
Πρέπει όμως να πω ότι έχω και γνωστούς (ένας είναι) που είναι ευχαριστημένοι από τη Forthnet.

Όταν είπα να αλλάξω και αποφάσισα να βάλω TELLAS διότι ήταν φθηνή και πίστευα ότι θα είχα την "εγγύηση" της ΔΕΗ, η καλή Forthnet μου άλλαξε τα φώτα στην καθυστέρηση (επίτηδες) και με άφησε εκτός διαδικτύου για κάποιους μήνες!

Παραμύθια στο πάτερο και με την TELLAS. Ομοίως έφτυσα αίμα στην αρχή τόσο στην απόδοση του ADSL όσο και στις τηλεφωνικές συνδιαλέξεις. Πρέπει να πω ότι με την πάροδο του χρόνου τα πράγματα βελτιώθηκαν αρκετά.
Υποψιάζομαι (μάλλον βέβαιος είμαι) ότι όλοι οι μάγκες οι ιδιόκτητοι, στον πισινό μας έμαθαν να κάνουν sex.

Τέλος πάντων, αυτή τη στιγμή είμαι σχετικά ικανοποιημένος από την TELLAS , χωρίς όμως να τη θεωρώ κορυφαία.

Από κουβέντες που έχω κάνει με άλλους μόνο ο ΟΤΕ μου φαίνεται αξιόπιστος και τελικά δίνει όσα υπόσχεται!

Υπόψη όλοι λένε ΜΕΧΡΙ Χ Mbps. Κανένας φούστης δε λέει από πόσα minimum.

Ιδιωτικός τομέας και παπ@ρια μάντολες!
Το δικαίωμά σου να μιλάς, δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε παίρνω στα σοβαρά!!!
Άβαταρ μέλους
HNIOXOS KTM
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Δευτ Μαρ 16, 2009 1:43 am
Ονομα χρήστη: Δημήτρης
Μοντέλο: KTM Adventure
Κυβικά: 990

Re: Νέα σύνδεση ADSL και εντυπώσεις .

Δημοσίευσηαπό iliasRC31 την Δευτ Οκτ 19, 2009 10:25 pm

HNIOXOS KTM έγραψε:Forthnet ήταν η πρώτη σύνδεση που έκανα και κυριολεκτικά έφτυσα αίμα.
Η εξυπηρέτηση (τηλεφωνική υποτίθεται) άθλια, η απόδοση σκατ@.
Πρέπει όμως να πω ότι έχω και γνωστούς (ένας είναι) που είναι ευχαριστημένοι από τη Forthnet.

Όταν είπα να αλλάξω και αποφάσισα να βάλω TELLAS διότι ήταν φθηνή και πίστευα ότι θα είχα την "εγγύηση" της ΔΕΗ, η καλή Forthnet μου άλλαξε τα φώτα στην καθυστέρηση (επίτηδες) και με άφησε εκτός διαδικτύου για κάποιους μήνες!

Παραμύθια στο πάτερο και με την TELLAS. Ομοίως έφτυσα αίμα στην αρχή τόσο στην απόδοση του ADSL όσο και στις τηλεφωνικές συνδιαλέξεις. Πρέπει να πω ότι με την πάροδο του χρόνου τα πράγματα βελτιώθηκαν αρκετά.
Υποψιάζομαι (μάλλον βέβαιος είμαι) ότι όλοι οι μάγκες οι ιδιόκτητοι, στον πισινό μας έμαθαν να κάνουν sex.

Τέλος πάντων, αυτή τη στιγμή είμαι σχετικά ικανοποιημένος από την TELLAS , χωρίς όμως να τη θεωρώ κορυφαία.

Από κουβέντες που έχω κάνει με άλλους μόνο ο ΟΤΕ μου φαίνεται αξιόπιστος και τελικά δίνει όσα υπόσχεται!

Υπόψη όλοι λένε ΜΕΧΡΙ Χ Mbps. Κανένας φούστης δε λέει από πόσα minimum.

Ιδιωτικός τομέας και παπ@ρια μάντολες!


Υπαρχει και δημοσιο και δεν το ξερω ? ο ΟΤΕ ειναι ιδιωτικος εδω και πολυ καιρο . Εχει γερμανους απο πισω και για υτο φροντιζει να παρεχει υπηρεσιες ωστε να μαζεψει τους πελατες που εχασε οταν ηταν δημοσιος .
Ακριβές ασφάλειες ; Οχι ποιά ! https://www.insurance4you.gr & https://www.ins4youdirect.gr/
Το Motocikleta στο Facebook http://www.motocikleta.gr/facebook
Το Motocikleta στο Twitter http://twitter.com/motocikleta
------------------------------------------------
Άβαταρ μέλους
iliasRC31
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 7007
Εγγραφή: Τετ Ιουν 14, 2006 10:22 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Ονομα χρήστη: Ηλίας
Κυβικά: 1050
Επάγγελμα: Ασφαλιστικός Σύμβουλος -www.Insurance4you.gr

Re: Νέα σύνδεση ADSL και εντυπώσεις .

Δημοσίευσηαπό Kiriakost την Τρί Οκτ 20, 2009 2:00 am

HNIOXOS KTM έγραψε:Όταν είπα να αλλάξω και αποφάσισα να βάλω TELLAS διότι ήταν φθηνή και πίστευα ότι θα είχα την "εγγύηση" της ΔΕΗ, η καλή Forthnet μου άλλαξε τα φώτα στην καθυστέρηση (επίτηδες) και με άφησε εκτός διαδικτύου για κάποιους μήνες!
...............
..............
..............

Ιδιωτικός τομέας και παπ@ρια μάντολες!


Με ψόφησες στο γέλιο .... :smt082

Για το παραπάνω θέμα , έπρεπε να κάνεις " φορητότητα αριθμού " , και όχι διακοπή ..
Εκεί την πάτησες ...


Οσο για μένα ... είμαι σαν το γαμπρό έξω από την εκκλησιά , και περιμένω την νύφη ..
Τώρα αμα μου δώσουν την Βασιλιάδου για νύφη , θα γίνει μπάχαλο όπως συνήθως ..

Τελικά έκανα λάθος για την θέση του DSLAM , είναι ποιο κοντά, στο χιλιόμετρο.. για να δούμε .. :prayer:
Άβαταρ μέλους
Kiriakost
Συχνό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2019
Εγγραφή: Παρ Οκτ 19, 2007 11:15 pm
Τοποθεσία: ΒΟΛΟΣ
Ονομα χρήστη: Κυριάκος
Μοντέλο: Old Cut Japani _ AX-1 HONDA
Κυβικά: 250

Re: Νέα σύνδεση ADSL και εντυπώσεις .

Δημοσίευσηαπό HNIOXOS KTM την Τρί Οκτ 20, 2009 8:57 am

Kiriakost έγραψε:
HNIOXOS KTM έγραψε:Όταν είπα να αλλάξω και αποφάσισα να βάλω TELLAS διότι ήταν φθηνή και πίστευα ότι θα είχα την "εγγύηση" της ΔΕΗ, η καλή Forthnet μου άλλαξε τα φώτα στην καθυστέρηση (επίτηδες) και με άφησε εκτός διαδικτύου για κάποιους μήνες!
...............
..............
..............

Ιδιωτικός τομέας και παπ@ρια μάντολες!


Με ψόφησες στο γέλιο .... :smt082

Για το παραπάνω θέμα , έπρεπε να κάνεις " φορητότητα αριθμού " , και όχι διακοπή ..
Εκεί την πάτησες ...


Οσο για μένα ... είμαι σαν το γαμπρό έξω από την εκκλησιά , και περιμένω την νύφη ..
Τώρα αμα μου δώσουν την Βασιλιάδου για νύφη , θα γίνει μπάχαλο όπως συνήθως ..

Τελικά έκανα λάθος για την θέση του DSLAM , είναι ποιο κοντά, στο χιλιόμετρο.. για να δούμε .. :prayer:



Δεν είχε να κάνει με τη φορητότητα τότε, άλλωστε δεν υπήρχε καν ως όρος.
Η καλή Forthnet έπρεπε να "ελευθερώσει" τη γραμμή, προκειμένου να πάω στο φορέα επιλογής μου.
Τα στήλωσε λοιπόν η εταιριάρα και με είχε στο περίμενε (να μάθεις παλιόπ@στα που θες να πας αλλού) για μερικούς μήνες, όπως είπα και παραπάνω. Τελικά με την απειλή του ΙΝΚΑ έκανε το αυτονόητο.

Και μην μασάτε! Όλες οι ιδιωτικές εταιρείες τα ίδια έκαναν τότε, για σήμερα δεν ξέρω.
Κάποια στιγμή αποφάσισα να πάω ΟΤΕ να ησυχάσω, αλλά σκέφτηκα πάλι το πόσο θα με έχουν στο περίμενε, ο πιτσιρικάς μου ούτε να το σκεφτεί ότι δεν θα είχε πρόσβαση στο διαδίκτυο, οπότε είπα σκάσε και κολύμπα.

Γι' αυτό συγχίζομαι όταν ακούω για τον "κακό" δημόσιο τομέο και τον "καλό" ιδιωτικό.
Λες και η Ελλάδα έχει καλούς και συνεπείς πολίτες (του ιδιωτικού τομέα) και κακούς (του δημόσιου).
Το δικαίωμά σου να μιλάς, δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε παίρνω στα σοβαρά!!!
Άβαταρ μέλους
HNIOXOS KTM
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Δευτ Μαρ 16, 2009 1:43 am
Ονομα χρήστη: Δημήτρης
Μοντέλο: KTM Adventure
Κυβικά: 990

Re: Νέα σύνδεση ADSL και εντυπώσεις .

Δημοσίευσηαπό HNIOXOS KTM την Τρί Οκτ 20, 2009 9:08 am

Όσο αφορά τον ΟΤΕ είχε καλή φήμη ανέκαθεν. Κάποιο τμήμα του έχει δοθεί στους Γερμανούς, αλλά υπάρχει και το δημόσιο ακόμη.

Και επίτηδες τον είχαν υποχρεώσει να έχει υψηλά τιμολόγια για να κάνουν δουλίτσα οι υπόλοιποι του ιδιωτικού. Μη μασάτε. Ο ΟΤΕ θα μπορούσε να παρέχει Internet σε πολύ χαμηλές τιμές ακόμη και τζάμπα.

Πως όμως θα έκαναν τότε δουλίτσα οι άλλοι;;;;

Θυμάμαι μάλιστα, όταν ήταν να συνδέσω τη Forthnet και αντιμετώπιζα δυσκολίες, η εταιριάρα είχε βγάλει την ουρά της απέξω, κανονικότατα. Καμία τηλεφωνική υποστήριξη. Ζήτησα θυμάμαι να έρθει σπίτι μου τεχνικός τους (επί πληρωμή βεβαίως) και αρνήθηκαν.
Στην απελπισία μου (έχω πάρει ADSL και δεν μπορώ να το βάλω να δουλέψει) πήρα τηλέφωνο ... τον ΟΤΕ και τους εξήγησα ότι έχω πάρει Forthnet και δεν μπορώ να κάνω σύνδεση!

Και μου έδωσαν κατατοπιστικότατες οδηγίες (βήμα-βήμα λέμε) και τελικά συνδέθηκα!

Α-σιχτίρ! Τα θυμήθηκα και συγχύστηκα πάλι!
Το δικαίωμά σου να μιλάς, δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε παίρνω στα σοβαρά!!!
Άβαταρ μέλους
HNIOXOS KTM
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Δευτ Μαρ 16, 2009 1:43 am
Ονομα χρήστη: Δημήτρης
Μοντέλο: KTM Adventure
Κυβικά: 990

Re: Νέα σύνδεση ADSL και εντυπώσεις .

Δημοσίευσηαπό HNIOXOS KTM την Τρί Οκτ 20, 2009 9:14 am

Παιδιά, στην Ελλάδα βρίσκουν και κάνουν.
Δεν έχουμε οι Έλληνες καταναλωτική συνείδηση. Γι' αυτό μας πιάνουν τον κώλο κανονικότατα.

Κοίτα τις τιμές στα βενζινάδικα: Ο ένας έχει 1 ΕΥΡΩ και ο διπλανός του έχει 1,30.
Και πάνε οι στόκοι και βάζουν σε αυτόν με το 1,30. Δικαίως σκέφτεται λοιπόν και ο πρατηριούχος, ότι τα θέλει ο κώλος μας. Και δώστου ματσούκι!!
Το δικαίωμά σου να μιλάς, δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε παίρνω στα σοβαρά!!!
Άβαταρ μέλους
HNIOXOS KTM
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Δευτ Μαρ 16, 2009 1:43 am
Ονομα χρήστη: Δημήτρης
Μοντέλο: KTM Adventure
Κυβικά: 990

Re: Νέα σύνδεση ADSL και εντυπώσεις .

Δημοσίευσηαπό Kiriakost την Τρί Οκτ 20, 2009 11:52 am

HNIOXOS KTM έγραψε:Α-σιχτίρ! Τα θυμήθηκα και συγχύστηκα πάλι!


Ακου να σου πω, πια είναι η διαφορά μεταξύ τεχνικών OTE & Forth-Net .

Εαν αποφασίσεις να βγεις απο το καβούκι σου , ώστε να πας να δεις ποιοι είναι ,
με κάμποσο ψάξιμο θα τους βρεις .. και θα συνεννοηθείς ..

Στην Forth-Net , ο τεχνικός τους στο Βόλο είναι ένας ... και δεν έχει τηλέφωνο... κατά δήλωση της εταιρείας.

Το μόνο θετικό είναι , οτι αμα δεν κάνουν την νέα σύνδεση ... δεν μπορούν να με τιμολογήσουν !!
Στην ΕΛΛΑΔΑ ... οτι δουλεύει, το οφείλουμε στον Γάιδαρο και το καρότο .
Το φιλότιμο έχει σχεδόν χαθεί .


Στην περίπτωση μου , που βάση των στατιστικών , θα έχω μια αρκετά υψηλή ταχύτητα σύνδεσης ....
είμαι ήδη ψυχολογικά προετοιμασμένος , για να δεχτώ ανεβοκατεβάσματα στην ταχύτητα που κουμπώνει το ρουτερ , και ακόμα ακόμα .... μειωμένη απόδοση λόγο ωρών αιχμής .

Οπως οι άλλοι , έτσι και εγώ .. αυτός είναι ο κανόνας στην Ελλάδα .


Το μόνο που με γαληνεύει , είναι η σκέψη οτι όσο καλά έφτιαξα το ΑΧ-1 , άλλο τόσο έφτιαξα και τις καλωδιώσεις και συνδέσεις του ρουτερ .
Μέχρι κατανεμητή πολυκατοικίας έφτασα , και έχω φρέσκο καλώδιο .
Made in Japan Λέμε .... τώρα μπορείτε να αρχίσετε το δούλεμα ... :smt005
Άβαταρ μέλους
Kiriakost
Συχνό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2019
Εγγραφή: Παρ Οκτ 19, 2007 11:15 pm
Τοποθεσία: ΒΟΛΟΣ
Ονομα χρήστη: Κυριάκος
Μοντέλο: Old Cut Japani _ AX-1 HONDA
Κυβικά: 250

Re: Νέα σύνδεση ADSL και εντυπώσεις .

Δημοσίευσηαπό Kiriakost την Τρί Οκτ 20, 2009 1:42 pm

Σήμερα δεν πήγα για δουλειά , γιατί έχω κρύωμα ...

Μερικά λεπτά μετά το παραπάνω μήνυμα , ηρθε στο χώρο μου τεχνικός του ΟΤΕ , για να ελέγξει και να παραδώσει το βρόχο ( ενεργή γραμμή ) στην Forth-net , κάνοντας εργασίες στο κατανεμητή της πολυκατοικίας . :smt005

Πέρασα κάτι δράματα , γιατί ο βλάκας ο διαχειριστής δεν ήταν εδώ να ξεκλειδώσει τον κατανεμητή πολυκατοικίας !!
Έτρεχα μόνος μου να βρω λύση , και ο τεχνικός περίμενε να του την δώσω .. τι να κάνει και αυτός !!
Το καθήκον το έκανε .. ήρθε ..
Τελικά βρέθηκε μια φίλη από το προεδρείο διαχείρισης , να έχει και αυτή το κλειδί , και έτσι έγινε η δουλειά .

Τώρα περιμένουμε το μάστορα της Forthnet , για το τελικό κούμπωμα . :prayer:

Φαντάσου λέει ... να ήμουν στην δουλειά .... και να μην έτρεχα ..
Συνημμένα

OTE_Tue20_Oct.jpg
OTE_Tue20_Oct.jpg (33.35 KiB) 5755 προβολές

OTE_Tue20_Oct2.jpg
OTE_Tue20_Oct2.jpg (51.48 KiB) 5755 προβολές
Άβαταρ μέλους
Kiriakost
Συχνό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2019
Εγγραφή: Παρ Οκτ 19, 2007 11:15 pm
Τοποθεσία: ΒΟΛΟΣ
Ονομα χρήστη: Κυριάκος
Μοντέλο: Old Cut Japani _ AX-1 HONDA
Κυβικά: 250

Re: Νέα σύνδεση ADSL και εντυπώσεις .

Δημοσίευσηαπό zireous την Τρί Οκτ 20, 2009 6:59 pm

Kiriakost έγραψε:
HNIOXOS KTM έγραψε:Α-σιχτίρ! Τα θυμήθηκα και συγχύστηκα πάλι!


Ακου να σου πω, πια είναι η διαφορά μεταξύ τεχνικών OTE & Forth-Net .

Εαν αποφασίσεις να βγεις απο το καβούκι σου , ώστε να πας να δεις ποιοι είναι ,
με κάμποσο ψάξιμο θα τους βρεις .. και θα συνεννοηθείς ..

Στην Forth-Net , ο τεχνικός τους στο Βόλο είναι ένας ... και δεν έχει τηλέφωνο... κατά δήλωση της εταιρείας.

Το μόνο θετικό είναι , οτι αμα δεν κάνουν την νέα σύνδεση ... δεν μπορούν να με τιμολογήσουν !!
Στην ΕΛΛΑΔΑ ... οτι δουλεύει, το οφείλουμε στον Γάιδαρο και το καρότο .
Το φιλότιμο έχει σχεδόν χαθεί .


Στην περίπτωση μου , που βάση των στατιστικών , θα έχω μια αρκετά υψηλή ταχύτητα σύνδεσης ....
είμαι ήδη ψυχολογικά προετοιμασμένος , για να δεχτώ ανεβοκατεβάσματα στην ταχύτητα που κουμπώνει το ρουτερ , και ακόμα ακόμα .... μειωμένη απόδοση λόγο ωρών αιχμής .

Οπως οι άλλοι , έτσι και εγώ .. αυτός είναι ο κανόνας στην Ελλάδα .


Το μόνο που με γαληνεύει , είναι η σκέψη οτι όσο καλά έφτιαξα το ΑΧ-1 , άλλο τόσο έφτιαξα και τις καλωδιώσεις και συνδέσεις του ρουτερ .
Μέχρι κατανεμητή πολυκατοικίας έφτασα , και έχω φρέσκο καλώδιο .
Made in Japan Λέμε .... τώρα μπορείτε να αρχίσετε το δούλεμα ... :smt005


Κυριάκο εν μέρει έχεις δίκιο.

Σου ξαναλέω, εγώ είμαι ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ.

Όταν πάνε να μου κάνουνε μαλα#ία, πηγαίνω στα κεντρικά, και μετά από τις σχετικές ΦΩΝΕΣ, κάνουνε τη δουλειά και με λένε ΚΥΡΙΟ -άστους πίσω από τη πλάτη μου να με βρίζουνε.

Άμα μου πούνε μα μου, στη τελική φωνάζω τους μπάτσους και όλοι γίνονται ΚΟΤΕΣ, τα μου#άκια οι καρεκλοκένταυροι.

ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΩΝΩ, ΔΕΝ ΜΕ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ.

:smt015 ireous
http://z-moto.freehostia.com/gr_moto_brc.html

Ο έξυπνος άνθρωπος φοράει κράνος για να πραγματοποιεί τα όνειρά του, ο ανόητος οδηγάει αυτοκίνητο.
Άβαταρ μέλους
zireous
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Παρ Σεπ 01, 2006 10:37 pm

Επόμενο

Επιστροφή στο ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες