τεστ με λαδι αυτοκινήτου...

Λύσε δέσε σέ δουλειά να βρισκόμαστε

Συντονιστής: Συντονιστές

Re: τεστ με λαδι αυτοκινήτου...

Δημοσίευσηαπό karaferas την Τετ Μαρ 31, 2010 9:35 pm

μόλις ολοκλήρωσα τα 100 πρώτα χλμ εντός της πόλης...
συμπέρασμα 1ο
ανεβάζει θερμοκρασία πολύ πιο γρήγορα , στο μποτιλιάρισμα το βεντυλατέρ του ψυγείου μπήκε σε λειτουργία 5-6 φορές.
αυτά προς το παρόν..
karaferas
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2008 3:38 pm
Τοποθεσία: thess, kalamaria
Μοντέλο: aprilia
Κυβικά: 0

Re: τεστ με λαδι αυτοκινήτου...

Δημοσίευσηαπό Acacius την Πέμ Απρ 01, 2010 8:41 pm

Λοιπόν δεν είμαι κανένας προφέσσορας, μάλιστα στη μηχανή μου βάζω και λάδια αυτοκινήτου χωρίς τύψεις (τουλάχιστον βάζω το σωστό τύπο) αλλά το να βάζεις μονότυπο λάδι όταν ο κατασκευαστής λέει πολύτυπο συγκεκριμένων προδιαγραφών μου φαίνεται μεγάλο φάουλ. Δεν ξέρω αν πάρεις κανένα πιστόνι στο χέρι, αλλά καλό σίγουρα δεν κάνεις.

Μπορείς να μου εξηγήσεις τι σε παρακίνησε να διαλέξεις μονότυπο λάδι; Πειραματίζεσαι ή έχεις κάποιο λόγο; Αν δε σου βγάλει ζημιά στα επόμενα 2000 χιλιόμετρα θα βάλεις ελαιόλαδο καλαμάτας για να δεις αν κάνει κι αυτό;
Acacius
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Απρ 07, 2009 4:35 am
Κυβικά: 0

Re: τεστ με λαδι αυτοκινήτου...

Δημοσίευσηαπό karaferas την Παρ Απρ 02, 2010 6:11 pm

πειραματίζομαι θα έλεγα, χωρίς να κάνω ταρζανιές και υπερβολές... το οτι είναι μονότυπο σημαίνει ότι δεν κάνει για χειμώνα, διότι παγώνει. θα το κρατήσω για 100-200 χλμ ακόμα, όχι παραπάνω.

ένας μηχανικός της fiat μου έχει πει σε άσχετο χρόνο ( με fiat uno άριστα συντηρημένο! ), ότι καλό θα ήταν ανάμεσα στις αλλαγές λαδιών, να βάζουμε ένα ορυκτέλαιο για 500 χλμ. το οποίο θα τραβήξει όλη τη μούργα και τη μαυρίλα από τα προηγούμενα. έτσι τα φρέσκα καλά λάδια θα μπουν σε έναν πεντακάθαρο κινητήρα...

σε μερικές μέρες θα διαπιστώσω ιδίοις όμασοι του λόγου το αληθές..
karaferas
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2008 3:38 pm
Τοποθεσία: thess, kalamaria
Μοντέλο: aprilia
Κυβικά: 0

Re: τεστ με λαδι αυτοκινήτου...

Δημοσίευσηαπό karaferas την Τρί Απρ 06, 2010 2:11 pm

άλλαξα πριν λίγο το μονότυπο ορυκτέλαιο sae 30 έπειτα από 200χλμ με ημισυνθετικο 15w-50 shell advance με προδιαγραφές ανώτερες του κατασκευαστή + φίλτρο λαδιού. πραγματικά το λάδι που βγήκε ήταν κατράμι...
οι εντυπώσεις και τα σχόλια για το νέο λαδάκι θα καταγραφούν κ πάλι. :drinkers:
karaferas
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2008 3:38 pm
Τοποθεσία: thess, kalamaria
Μοντέλο: aprilia
Κυβικά: 0

Re: τεστ με λαδι αυτοκινήτου...

Δημοσίευσηαπό zireous την Τρί Απρ 06, 2010 7:14 pm

Κάνετε καγκουριές με τα λάδια και οι συνέπειες για τον κινητήρα θα φανούν μετά από 10.000χλμ....

Βάλτε λάδια αυτοκινήτου ρε άσχετοι σε κάνα R1 και θα το πετάξετε σύντομα.
http://z-moto.freehostia.com/gr_moto_brc.html

Ο έξυπνος άνθρωπος φοράει κράνος για να πραγματοποιεί τα όνειρά του, ο ανόητος οδηγάει αυτοκίνητο.
Άβαταρ μέλους
zireous
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Παρ Σεπ 01, 2006 10:37 pm

Re: τεστ με λαδι αυτοκινήτου...

Δημοσίευσηαπό karaferas την Τρί Απρ 06, 2010 7:32 pm

δεν έχω R1, scooter με ξεχωριστή λίπανση του αυτόματου κιβωτίου. γιατί λες ότι κάνω καγκουριές ? πού το στηρίζεις? φιλικά πάντα...
karaferas
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2008 3:38 pm
Τοποθεσία: thess, kalamaria
Μοντέλο: aprilia
Κυβικά: 0

Re: τεστ με λαδι αυτοκινήτου...

Δημοσίευσηαπό zireous την Τετ Απρ 07, 2010 11:54 am

Άν διαβάσεις προηγούμενα τοστ μου στο ίδιο θρεντάκι θα καταλάβεις τι εννοώ.


Για παράδειγμα, στο αγαπημένο μου δίχρονο του βάζω μόνο τα καλύτερα συνθετικά λάδια, το ζεσταίνω (και το κρυώνω) υπομονετικά και το στίβω εκτός δρόμου.

Ο λόγος είναι απλός. Δε ζούμε στο 1980, η τεχνολογία στα λάδια έχει προχωρήσει, και η σωστή λίπανση του κινητήρα του δίνει περισσότερα χρόνια ζωής.


Από την άλλη, είστε ελεύθεροι να δοκιμάσετε ότι θέλετε.

Μακροπρόθεσμα όμως, δεν σε συμφέρει να αλλάξεις κινητήρα πιο γρήγορα επειδή τσιγκουνεύεσαι στα λάδια.
http://z-moto.freehostia.com/gr_moto_brc.html

Ο έξυπνος άνθρωπος φοράει κράνος για να πραγματοποιεί τα όνειρά του, ο ανόητος οδηγάει αυτοκίνητο.
Άβαταρ μέλους
zireous
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Παρ Σεπ 01, 2006 10:37 pm

Re: τεστ με λαδι αυτοκινήτου...

Δημοσίευσηαπό karaferas την Τετ Απρ 07, 2010 1:03 pm

κ γω στο δίχρονο που είχα (typhoon 80 σκυλί), έβαζα συνθετικό motul 510 κ πήγαινε ρολόι.

το σημερινό είναι σκούτερ 4τ 200cc

φυσικά και δεν πρέπει να τσιγγουνευόμαστε τα λάδια, το 15w-50 ημισυνθετικό shell advance δε νομίζω να είναι φτηνιάρικο ή κυρίως ακατάλληλο για το σκούτερ, αφου οι προδιαγραφές api κ.α. είναι ανώτερες του κατασκευαστή aprilia.σε 3.000 χλμ (αντί σε 6.000 που προτείνει η aprilia) θα το αλλάξω. ως τότε θα καταγράψω τις εντυπώσεις

καλές βόλτες b010
karaferas
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2008 3:38 pm
Τοποθεσία: thess, kalamaria
Μοντέλο: aprilia
Κυβικά: 0

Προηγούμενη

Επιστροφή στο ΤΕΧΝΙΚΑ-ΘΕΜΑΤΑ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες