Τρωτός και αόρατος...

Οτι σάς συμβαίνει - οτι βλέπουν τα μάτια μας στον μοτοσυκλετιστικό χώρο και οχι μόνο.

Τρωτός και αόρατος...

Δημοσίευσηαπό zireous την Πέμ Οκτ 15, 2009 8:28 pm

Είμαι με το gsxr κάπου στα Τρίκαλα...

Προσπερνάω προπορευόμενο αυτοκίνητo, γυρνάω το κεφάλι δεξιά και βλέπω ότι κόβει ένα άσπρο αυτοκίνητο...

Πηγαίνω με 30. και ανοίγω λίγο το γκάζι για να προσπεράσω.
Η "κυρία" αντί να πατήσει φρένο και να με αφήσει να προσπεράσω, πατάει γκάζι.
Πριν καταλάβω τί παίχτηκε, με βρίσκει στο δεξί μέρος της μηχανής και με ρίχνει κάτω αριστερά.
Τελευταία στιγμή μαζεύομαι και δεν μου πατάει το κεφάλι αυτοκίνητο που ερχόταν από την άλλη.
Φόραγα κράνος κλπ εξοπλισμό.

Σηκώνω τη μηχανή και τη βγάζω στην άκρη.

Φωνάζω τη τροχαία, και περιμένω...
Καταγράφεται το ατύχημα.

Αυτά Τρίτη και 13, όχι ότι τις άλλες μέρες δεν είναι στη κοσμάρα τους.

Αφού κατεβαίνω και περιμένω να μου ζητήσει ένα συγγνώμη, αυτή λέει ότι φταίω...
Της εξηγώ ότι άν είμουν ποδηλάτης θα με είχε σκοτώσει...

Η ασφάλειά της κατά τα άλλα θα διεκδικήσει την αποζημίωση... Λόγω μονής διαχωριστικής.

Πέρασα προληπτικά από γιατρούς, και η ακτινογραφία έδειξε απλά έναν πρησμένο αστράγαλο.

Το νού σας, στις ζούγκλες που οδηγάτε, δεν δίνουν δεκάρα για σας οι περισσότεροι και οι περισσότερες, ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΟΔΗΓΑΝΕ... :smt093 :smt093 :smt093 :smt093 :smt093

:smt015 ireous
http://z-moto.freehostia.com/gr_moto_brc.html

Ο έξυπνος άνθρωπος φοράει κράνος για να πραγματοποιεί τα όνειρά του, ο ανόητος οδηγάει αυτοκίνητο.
Άβαταρ μέλους
zireous
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Παρ Σεπ 01, 2006 10:37 pm

Re: Τρωτός και αόρατος...

Δημοσίευσηαπό iliasRC31 την Πέμ Οκτ 15, 2009 10:40 pm

Για αρχη θα ήθελα να σου ευχηθω περαστικά. Οποιος οδηγει μοτο και θεωρει οτι ισχυουν οι νομοι του ΚΟΚ για αυτον καποια στιγμη θα ξυπνησει .

Οδηγουμε σε μια ζουγκλα απο μεταλικα θηρία που τα οριζουν εγκληματιες και ενα σωρο παγιδες που καποιος εξυπνος επινοησε.

Μεγαλη προσοχη καθε στιγμη καθε λεπτο για να δουμε αλλο ενα καλοκαιρι !!!

Ο σεβασμος στην εποχη μας εχει εκλειψει απο το λεξιλογιο αρκετων . Δεν σεβονται τον εαυτο τους και εμεις τους ζηταμε να μας σεβαστουν .

Τα ζωα εκπαιδευονται , οι ανθρωποι που εχουν στα χερια τους τιμονι εχουν ηδη εκπεδαιυτει ή μαλλον κακο εκπεδευτει . Τι περιμένεις απο αγραμματους .


ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΟΣΟΧΗ
Ακριβές ασφάλειες ; Οχι ποιά ! https://www.insurance4you.gr & https://www.ins4youdirect.gr/
Το Motocikleta στο Facebook http://www.motocikleta.gr/facebook
Το Motocikleta στο Twitter http://twitter.com/motocikleta
------------------------------------------------
Άβαταρ μέλους
iliasRC31
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 7007
Εγγραφή: Τετ Ιουν 14, 2006 10:22 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Ονομα χρήστη: Ηλίας
Κυβικά: 1050
Επάγγελμα: Ασφαλιστικός Σύμβουλος -www.Insurance4you.gr

Re: Τρωτός και αόρατος...

Δημοσίευσηαπό zireous την Παρ Οκτ 16, 2009 8:28 am

iliasRC31 έγραψε:Για αρχη θα ήθελα να σου ευχηθω περαστικά. Οποιος οδηγει μοτο και θεωρει οτι ισχυουν οι νομοι του ΚΟΚ για αυτον καποια στιγμη θα ξυπνησει .

Οδηγουμε σε μια ζουγκλα απο μεταλικα θηρία που τα οριζουν εγκληματιες και ενα σωρο παγιδες που καποιος εξυπνος επινοησε.

Μεγαλη προσοχη καθε στιγμη καθε λεπτο για να δουμε αλλο ενα καλοκαιρι !!!

Ο σεβασμος στην εποχη μας εχει εκλειψει απο το λεξιλογιο αρκετων . Δεν σεβονται τον εαυτο τους και εμεις τους ζηταμε να μας σεβαστουν .

Τα ζωα εκπαιδευονται , οι ανθρωποι που εχουν στα χερια τους τιμονι εχουν ηδη εκπεδαιυτει ή μαλλον κακο εκπεδευτει . Τι περιμένεις απο αγραμματους .


ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΟΣΟΧΗ


Ευχαριστώ Ηλία για τα περαστικά.

Όποτε κατεβαίνω Αθήνα, ή όταν ανεβαίνω Θεσσαλονίκη βλέπω πιτσιρικάδες με παπιά που φοράνε μπουφανάκι μηχανής και κράνος και τους χαίρομαι...

Η επαρχία είναι άλλο πράμα, και το μόνο που θα τους σώσει είναι οι ΚΑΙΝΟΥΡΙΕΣ γενιές να μεγαλώσουν όχι με το ΦΟΒΟ του κράνους αλλά με τη ΣΥΝΗΘΕΙΑ του κράνους.

Καλώς η κάκώς, ο εξοπλισμός μου και τα αντανακλαστικά μου μου σώσαν ΠΑΛΙ τη ζωή.

Το ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΛΑΘΟΣ που έκανα ήταν ότι ΕΔΩΣΑ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ σε αυτοκινητιστή (κοινώς κουτάκια), και αυτή "φρόντισε" να πατήσει γκάζι αντί για φρένο.

Στην Ιταλία που πέρασα πριν κάποια χρόνια, με το που βγάζεις φλας δεξιά για να ΞΑΝΑΜΠΕΙΣ στη λωρίδα σου, ΩΣ ΔΙΑ ΜΑΓΕΙΑΣ σε αφήνουν να μπεις και σου αφήνουν και χώρο...

Ως γνήσιος μηχανόβιος, ακόμα και με πρησμένο αστράγαλο, πήρα το εντουράκι και έκανα βόλτα την ίδια μέρα που είχα το ατύχημα -περισσότερο για ψυχολογικούς λόγους μιας και το αστικό περιβάλλον με έχει ΤΙΜΩΡΗΣΕΙ για την εμπιστοσύνη που κατά καιρούς του έχω δώσει ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ.



Το ηθικό δίδαγμα παραμένει:

Στη κίνηση οι δικυκλιστές είμαστε ΤΡΩΤΟΙ και ΑΟΡΑΤΟΙ όσον αφορά τα αυτοκίνητα.

Η επαρχία ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ 20 χρόνια πίσω όσον αφορά την ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ αλλά και την ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ των ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΩΝ σαν ανθρώπους...
http://z-moto.freehostia.com/gr_moto_brc.html

Ο έξυπνος άνθρωπος φοράει κράνος για να πραγματοποιεί τα όνειρά του, ο ανόητος οδηγάει αυτοκίνητο.
Άβαταρ μέλους
zireous
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Παρ Σεπ 01, 2006 10:37 pm

Re: Τρωτός και αόρατος...

Δημοσίευσηαπό Greek_sailor62 την Δευτ Οκτ 19, 2009 1:21 am

Ένα θα πω και πείτε με όπως θέλετε!
ΔΕΙΧΝΕΤΕ ΔΕΚΑΠΛΑΣΙΑ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΟΔΗΓΟΥΣ.
Ιδιαίτερα σ αυτές με τα μεγάλα ακριβά SUV που αγόρασαν από τον μισθό τους ύστερα από χρόνια οικονομίας !

Είναι εγκληματικά επικίνδυνες!
Είναι απρόβλεπτες!
Είναι εριστικές!
Είναι αγενέστατες!
Άβαταρ μέλους
Greek_sailor62
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 25, 2008 12:20 am
Ονομα χρήστη: Νικόλας
Μοντέλο: FJR1300
Κυβικά: 1300

Re: Τρωτός και αόρατος...

Δημοσίευσηαπό zireous την Δευτ Οκτ 19, 2009 9:22 am

Πήρα τηλέφωνο τη "κυρία" και είχε καταλάβει ότι παραλίγο να με σκοτώσει...

Σχεδόν έκλαιγε, και την ηρέμησα μιας και οι ασφαλιστές έχουν αναλάβει το θέμα για να φτιαχτεί η τρύπα που έκανε το δεξί μου γόνατο στο αριστερό φλας της...

Η στατιστική που λέει ότι το 80% των ατυχημάτων συμβαίνει σε αστικό περιβάλλον απλά επαληθεύτηκε.

Τώρα άν άκουγε Τερλέγκα ή έστελνε sms στο γκόμενο, δε ξέρω δεν απαντώ...

Η ουσία είναι ότι η ΠΡΟΣΟΧΗ της πήγε περίπατο, ενώ ΚΟΚΚΙΝΑ κολωνάκια στα Τρίκαλα μπαίνουν και ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΚΟΜΒΙΚΑ ΣΗΜΕΙΑ, με ΣΟΒΑΡΟΥΣ κινδύνους για τους ΠΟΔΗΛΑΤΕΣ.

Η λύση είναι πάναπλη, βγάζεις ΟΛΑ τα ΠΑΡΚΑΡΙΣΜΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ από τις κεντρικές αρτηρίες και η κίνηση ρέει με 40 - 60 χαω αντί για 20, και οι ποδηλάτες έχουν το χώρο τους ΑΝΕΤΑ.

Θα θρηνήσουμε πολλούς ποδηλάτες με τις μα#ακίες που κάνουν με τα κολωνάκια...

Άμα είχαν μυαλό βέβαια στους δήμους, θα είχαμε ποδηλατολωρίδες όπως στην Ευρώπη, και σε μερικές πόλεις στην Ελλάδα...

Πωτάνα ελλάδα, δίπλα σου είναι η γνώση και επιμένεις στα ΗΜΙΜΕΤΡΑ......

:smt015 ireous
http://z-moto.freehostia.com/gr_moto_brc.html

Ο έξυπνος άνθρωπος φοράει κράνος για να πραγματοποιεί τα όνειρά του, ο ανόητος οδηγάει αυτοκίνητο.
Άβαταρ μέλους
zireous
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Παρ Σεπ 01, 2006 10:37 pm

Re: Τρωτός και αόρατος...

Δημοσίευσηαπό mechie την Δευτ Οκτ 19, 2009 11:59 am

Περαστικά και εύχομαι μακριά σου κάθε κάφρος στο μέλλον.

Είναι πανέμορφη πόλη τα Τρίκαλα, τελευταία φορά που είχα ανέβει άνοιξη και κάτσαμε έξω σε κάτι καφετέριες κοντά στο ποτάμι, ηρεμία, πεζόδρομος, πολύ το χάρηκα. Τα κολωνάκια που λες είναι όπως αυτά στο Βόλο, μέσα στη μέση του δρόμου; Τι βλακεία...

Θα συμφωνήσω με το ηθικό δίδαγμα 100%.

Πάντως χωρίς να το πάρεις ότι μιλάω για εσένα, οι μοτοσικλετιστές είμαστε εξίσου ζώα στο δρόμο, απλά λόγω μικρού οχήματος ίσως φαίνεται λιγότερο η καφρίλα.


Για τις ποδηλατολωρίδες, θέλει πολεοδομικό σχεδιασμό από την αρχή. Ο δρόμος που είναι 6 μέτρα, πως θα μεγαλώσει για να πάρει και άλλα 2 μέτρα λωρίδα για ποδήλατα; Αν δεν έχουν προβλεφθεί θέσεις πάρκινγκ εκτός κεντρικών αρτηριών και μεγάλα γκαράζ κοντά σε μετεπιβίβαση σε άλλα μέσα, πως θα αδειάσεις τους κεντρικούς δρόμους; Θεωρητικά, πρέπει να γκρεμίσουμε όλες τις πόλεις και να τις ξαναχτίσουμε "σωστά". Δεν γίνεται...
the true dream is being able to dream... at all.
Άβαταρ μέλους
mechie
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 22, 2007 11:46 am
Τοποθεσία: Αφίδνες Αττικής
Ονομα χρήστη: Γιάννης
Μοντέλο: Suzuki GSF650SA K5
Kawasaki Z750 K5
Κυβικά: 0

Re: Τρωτός και αόρατος...

Δημοσίευσηαπό zireous την Δευτ Οκτ 19, 2009 12:33 pm

Τα Τρίκαλα είναι μεγάλη πόλη, και στις βασικές αρτηρίες θα μπορούσε απλά να απαγορευτεί το παρκάρισμα...

Παραδείγματα: Στην Ασκληπιού, στη Τσιτσάνη κλπ.

Η μοτοφοβία επιμένει και ο Έλληνας σώνει και καλά θέλει αυτοκίνητο, και μιας και δουλεύει σε αστικά κέντρα, το παρκάρει όπου βρεί.

Η λύση που προτείνω είναι πάναπλη, ο συνδυασμός κολωνάκια και ποδηλάτες οδηγεί καθημερινά σε ατυχήματα.

Σκέψου τον μέσο Έλληνα κουτάκια, που τον περιορίζεις σε μία λωρίδα, βάλε και ένα ποδηλάτη, που πηγαίνει δεξιά...

Καταλαβαίνεις ότι ο αρχάριος κουτάκιας ΔΕΝ ξέρει να οδηγεί -συγκεκριμένα δεν ξέρει να διαχειριστεί τη ΔΕΞΙΑ πλευρά του αυτοκινήτου-, βάλε και ένα ποδηλάτη που οδηγάει χωρίς χέρια, ή κρατάει ομπρέλα και έχεις το φαινόμενο η ΣΥΝΟΛΙΚΗ κίνηση να πηγαίνει με 20 και να θυμίζει Αθήνα...


Όσο για μας τους μηχανάκηδες...

Βλέπω στη Καρδίτσης τυπάκια νεοκάγκουρες με ss να πηγαίνουν με 160 και σκέφτομαι "Άνοιξέ το παραέξω ρε ηλίθιε, άμα σου βγει ποδηλάτης τον ΣΚΟΤΩΣΕΣ, μπες σε κάμια πίστα.."... Κράνος, φυσικά... στον αγκώνα.

Τέσπα.

Σε γειτονικές πόλεις οι ποδηλατόδρομοι είναι λύση, ΣΩΣΤΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΒΟΥΛΗΣΗ από ανθρώπους που έχουν ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ της ΠΡΟΚΟΠΗΣ δεν υπάρχει.

Τα κολωνάκια κάνουν ΖΗΜΙΑ και εκνευρίζουν ήδη ΕΡΙΣΤΙΚΟΥΣ και ΜΗ ΨΥΧΡΑΙΜΟΥΣ οδηγούς αυτοκινήτων.


Το κόλπο είναι να ΡΕΕΙ η κίνηση που έλεγε και ο Ηράκλειτος...
Και κάτι τελευταίο, παίζει πολύ τροχαία στα Τρίκαλα, και ως δια μαγείας εξαφανίζονται τα προβλήματα με το που δουν ζητά.

:smt015 ireous
http://z-moto.freehostia.com/gr_moto_brc.html

Ο έξυπνος άνθρωπος φοράει κράνος για να πραγματοποιεί τα όνειρά του, ο ανόητος οδηγάει αυτοκίνητο.
Άβαταρ μέλους
zireous
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Παρ Σεπ 01, 2006 10:37 pm

Re: Τρωτός και αόρατος...

Δημοσίευσηαπό zireous την Τρί Οκτ 20, 2009 6:45 pm

Ευχαριστώ για τα περαστικά παίδες.
Το έριξα στο ποδήλατο και είμαι ΟΚ...


Για να δείτε όμως ΠΟΣΟ ΜΑΛ#ΚΕΣ είναι...


Επιστρέφω μόλις τώρα από γρήγορη βόλτα σε άδειες λεωφόρους και είμαι στη Καρδίτσης...

Έχω κόψει και πηγαίνω με 60.

Με βλέπει ο ΚΛΑΣΙΚΟΣ ΜΑΛ#ΚΑΣ ΕΛΛΗΝΑΣ που περιμένει να βγει από στενάκι.

Τον κοιτάω και σκέφτομαι "Θα βγει".

Και βγαίνει...

ΚΑΙ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ...

Φταίω εγώ να πέσω πάνω του, και να μου πληρώσει ΟΛΑ ΤΑ ΚΕΡΑΤΙΑΤΙΚΑ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΟΥ;

Ευτυχώς η κοινή λογική πρυτανεύει και λέω, άστονα το ΓΑΜ#ΟΛΗ, θα τη βρει από άλλον.


ΠΡΟΣΟΧΗ παιδιά, όλοι την έχουνε δει οδηγοί, σε μια χώρα που κανείς δεν τους έμαθε ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΗ.

ΚΑΜΜΙΑ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΣΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΙΣΤΕΣ, ΠΟΤΕ, ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ.

:smt015 ireous
http://z-moto.freehostia.com/gr_moto_brc.html

Ο έξυπνος άνθρωπος φοράει κράνος για να πραγματοποιεί τα όνειρά του, ο ανόητος οδηγάει αυτοκίνητο.
Άβαταρ μέλους
zireous
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Παρ Σεπ 01, 2006 10:37 pm


Επιστροφή στο ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες