Αλλαγή μοτέρ σε ΑFRICA...ερωτήσεις...

Λύσε δέσε σέ δουλειά να βρισκόμαστε

Συντονιστής: Συντονιστές

Αλλαγή μοτέρ σε ΑFRICA...ερωτήσεις...

Δημοσίευσηαπό V7 την Πέμ Δεκ 21, 2006 6:30 pm

Παίδες ζητώ τα φώτα σας καθότι σκράπας από μηχανικά... :smt102

Αγοράζω ένα μοτέρ για το AFRICA (μοντ. ΄98, το μοτέρ το έχω κατεβάσει καθότι δεν έπαιρνε γιατριά και πολλά χλμ. το έιχα πάει σε δυο - τρείς), του 2002, 30000 χλμ. από τρακαρισμένο για 500 - 600 Ευρώ. Θα το δω την Κυριακή και θα αποφασίσω...

1) Η τιμή είναι σωστή; (καθότι θα πάει για αγορά μετά το μηχανάκι λόγω αγοράς καινούριου)
2) Πόσο περίπου μπορεί να μου πάει η τοποθέτηση;
3) Υπάρχει καμμία πρόταση για συνεργείο - μηχανικό που θα μπορουσε να μου το "ανεβάσει";
"Πραγματική ευτυχία είναι να είσαι υπεράνω της σχετικότητας των πραγμάτων της καθημερινής ζωής χωρίς να βρίσκεσαι έξω από αυτή..."
Άβαταρ μέλους
V7
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 14, 2006 2:04 pm
Τοποθεσία: Α. Γλυφάδα

Δημοσίευσηαπό iliasRC31 την Πέμ Δεκ 21, 2006 9:38 pm

Η τιμή καθορίζεται απο την κατασταση και απο αυτα που αγοράζεις .

Οποιοσδηποτε μηχανικος μπορει να στο ανεβασει αφου η τοποθετηση ετοιμου μοτερ ειναι απλως βιδωμα μερικων βιδων και ενωση μερικων φυσων .

Εκτος τωρα αν εννοεις λυσιμο και δεσιμο μοτερ οποτε παμε αλλου .

Συνεργεια υπαρχουν πολλα ,μπορεις να κοιταξεις στα προνομια μελων , στις κιτρινες σελιδες του Μοτο και με μερικα τηλεφωνα να μαθεις τιμες .

Αν και παλι δεν βγαζεις ακρη στειλε μου προσωπικο μηνημα να δω τι μπορω να κανω για εσενα με διαφορους γνωστους .
Ακριβές ασφάλειες ; Οχι ποιά ! https://www.insurance4you.gr & https://www.ins4youdirect.gr/
Το Motocikleta στο Facebook http://www.motocikleta.gr/facebook
Το Motocikleta στο Twitter http://twitter.com/motocikleta
------------------------------------------------
Άβαταρ μέλους
iliasRC31
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 7007
Εγγραφή: Τετ Ιουν 14, 2006 10:22 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Ονομα χρήστη: Ηλίας
Κυβικά: 1050
Επάγγελμα: Ασφαλιστικός Σύμβουλος -www.Insurance4you.gr

Δημοσίευσηαπό iliasRC31 την Πέμ Δεκ 21, 2006 9:47 pm

οταν λες θα το δεις το μοτερ τι εννοεις ? θα το δεις σε τι κατασταση ειναι εξωτερικα ? θα το πας σε καποιο συνεργειο ?
Ακριβές ασφάλειες ; Οχι ποιά ! https://www.insurance4you.gr & https://www.ins4youdirect.gr/
Το Motocikleta στο Facebook http://www.motocikleta.gr/facebook
Το Motocikleta στο Twitter http://twitter.com/motocikleta
------------------------------------------------
Άβαταρ μέλους
iliasRC31
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 7007
Εγγραφή: Τετ Ιουν 14, 2006 10:22 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Ονομα χρήστη: Ηλίας
Κυβικά: 1050
Επάγγελμα: Ασφαλιστικός Σύμβουλος -www.Insurance4you.gr

Δημοσίευσηαπό V7 την Παρ Δεκ 22, 2006 10:51 am

Θα πάω με τον πεθερό μου (μηχανικός στα καράβια) και ένα φίλο (μηχ/κος αυτοκινήτων). Αν είναι δυνατον θα το πάρουμα για να το πάμε σε συνεργείο (αν και το παλληκάρι ισχυρίζεται ότι το μοτέρ είναι χαρτι και είναι 1ο χέρι...)
"Πραγματική ευτυχία είναι να είσαι υπεράνω της σχετικότητας των πραγμάτων της καθημερινής ζωής χωρίς να βρίσκεσαι έξω από αυτή..."
Άβαταρ μέλους
V7
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 14, 2006 2:04 pm
Τοποθεσία: Α. Γλυφάδα

Δημοσίευσηαπό nemesispm την Παρ Δεκ 22, 2006 12:15 pm

Εγω παντος παντα τις φοβομουν αυτες τις τραμπες με τα μοτερ και οσο και να το δεις αν ειναι κλειστο το μοτερ δεν βγαζεις και φοβερα συμπερασματα και απτην αλη το να το ανοιξεις ειναι παραπανω λεφτα . Τι να πω μακαρι ολα να ειναι οκ. :smt109
Moderator of Motocikleta.Gr - Δημοπρασίες Αγάπης !

Δεν έχεις ακόμα την κάρτα μέλους ? Δες τι χάνεις !

Ολα οσα μας συμβαίνουν είναι αγγελιοφόροι ή της θείας αγαθότητας ή της θείας δικαιοσύνης ...... ΝΕΜΕΣΗΣ
Άβαταρ μέλους
nemesispm
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1200
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 20, 2006 9:17 pm
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό Dirty Harry την Παρ Δεκ 22, 2006 12:42 pm

ΨΑΧΤΟ ΠΟΛΥ.
Καταρχήν τα νούμερα ότι είναι εργοστασιακά και ότι δεν έχει τρίψει κάποιος τα παλιά και έχει χτυπήσει καινούρια.
:smt017
:smt017
Εγώ θα επιμείνω στο "τι έχει το δικό σου και το αλλάζεις", για την ιστορία θα σου πώ ότι ο Δημήτρης Τσομπάνης μου είχε δέσει το 1993 ένα μοτέρ GSX750E του 84 και δουλέυει ακόμα. Ο άνθρωπος είναι κορυφή και θα μπορεί να σε βόηθήσει και στην αξιολόγηση του καινούριου μοτέρ - αν δεν σε πείθω.

Εχει συνεργείο στο Γαλάτσι
και το τηλ. του είναι 2223077, αν δεν το θυμάμαι καλά κοίταξε Χρυσό οδηγό ή στείλε pm να ψάξω να το βρώ.
:D :D :D Φιλικά
Ο Βρώμικος Χάρυ
Άβαταρ μέλους
Dirty Harry
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Τετ Αύγ 30, 2006 9:59 pm

Δημοσίευσηαπό V7 την Παρ Δεκ 22, 2006 2:50 pm

Εγώ θα επιμείνω στο "τι έχει το δικό σου και το αλλάζεις",


Χτύπησε το μοτερ. Βάρεσε μπιέλα και τα κύλινδρα σε κακό χάλι...Η επισκευή κοστίζει περισσότερο με γνήσια και αντιπροσωπείας ανταλλάκτικά.

Δέυτερο χέρι την έχω και την έπαθα γιατί δεν την είχα ψάξει καλά όταν την είχα πάρει... :smt021

Thanks Χάρυ...
"Πραγματική ευτυχία είναι να είσαι υπεράνω της σχετικότητας των πραγμάτων της καθημερινής ζωής χωρίς να βρίσκεσαι έξω από αυτή..."
Άβαταρ μέλους
V7
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 14, 2006 2:04 pm
Τοποθεσία: Α. Γλυφάδα

Δημοσίευσηαπό 4-V-FORCE την Παρ Δεκ 22, 2006 8:24 pm

sthn louba me to ton afrikano...tora epeses...
to na to dosis me moter madara...den leei....
na ksereis oti kai na to ftiakseis....ego thn... vlepo na gineis kaliteros filos tou synergia....
me thn sxetikh pira pou exo
tha sou elega mia gnomh....
vale ena kalo(oso borei na einai)motaraki...epano....kai pes to sta isa ston agorasth...tha to ektimish...

gia to moter tora....des genikes diaroes.....ths eksagoges..ean einai ladomenes....
na yparxoun bosika ston syblekth,,,ta kalodia..na einai se kalh katastash.....
kai to pio kyrio(opou exo piash polla moter na einai koukouroukou)

na deis oles ths vides tou moter...an exoun lithi....o mixanikos pou tha exeis,,,tha to katalavei.....

gia afto otan pernoume ena moto...kitame pada tous arithmous...ths vides....an paei isia....an keai ladia.....ta hlakrteika tou.....kai an mas fanh kati...kapos....vlepoume ena idio modelo......an einai odos etsi.....
an se kourasa..sorry...
alla ebidh eimai mixanikos auto moto....kai pio poly me ptixia auto
goystaro pio poly ta moto....
ta leo ta pragmata...opos ta ksero afta ta xronia.....
kai ebidh erxome poles fores sthn thesh...stou anthropou pou den kserei
leo afta pou ksero.....giati oi epoxes einai dyskoles...kai merikoi kitane
na se fane laxaxo....me to gadi..pada....


giati opos kai to kaneis.....me thn moto sou...denese gia pada
:smt006 :smt006 :smt006
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
4-V-FORCE
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 754
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 12, 2006 8:35 pm
Τοποθεσία: MAROUSI
Κυβικά: 0

Δημοσίευσηαπό V7 την Παρ Δεκ 22, 2006 8:42 pm

Έτσι όπως τα λες είναι φίλε 4VFORCE..

Δυστυχώς όταν δεν υπάρχει χρόνος από την κ...δουλειά που κάνεις και κάνεις βιαστικές κινήσεις αυτά παθαίνεις...

...πες μου όμως κάτι, όταν εγώ την είχα αγοράσει τη μηχανή όλα πήγαιναν ρολόι, τα προβλήματα άρχισαν όταν την πήγα σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο HONDA για αλλαγή λαδιών και service και τότε άρχισαν τα σφυρίγματα και τα χτυπήματα...Ο έμπορας από όπου την έιχα πάρει μου λέει ότι εκεί σου κάναν μ...κία και δεν σου βάλαν τα σωστά λάδια, και ποιοτικά και ποσοτικά (αυτό έιναι ένα θέμα μεγάλο το κατα πόσο μπορείς ή πρέπει να είσαι πάνω από το κεφάλι του μηχανικού), πράγμα το οποίο το θεωρώ χλωμό...Μου έιπαν λοιπόν ότι ο έμπορας (στον οποίο και την πήγαινα τόσο καιρό ενδεχομένων να την πλάκωνε στο STP και μόλις μπήκαν τα σωστά λαδάκια το μοτέρ χτύπησε και άρχισε να τα καίει...

Στέκει αυτό;;;

(thanks για τις πολύτιμες συμβουλές σου :smt023 )
"Πραγματική ευτυχία είναι να είσαι υπεράνω της σχετικότητας των πραγμάτων της καθημερινής ζωής χωρίς να βρίσκεσαι έξω από αυτή..."
Άβαταρ μέλους
V7
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 14, 2006 2:04 pm
Τοποθεσία: Α. Γλυφάδα

Δημοσίευσηαπό 4-V-FORCE την Παρ Δεκ 22, 2006 9:25 pm

V7 έγραψε:Έτσι όπως τα λες είναι φίλε 4VFORCE..

Δυστυχώς όταν δεν υπάρχει χρόνος από την κ...δουλειά που κάνεις και κάνεις βιαστικές κινήσεις αυτά παθαίνεις...

...πες μου όμως κάτι, όταν εγώ την είχα αγοράσει τη μηχανή όλα πήγαιναν ρολόι, τα προβλήματα άρχισαν όταν την πήγα σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο HONDA για αλλαγή λαδιών και service και τότε άρχισαν τα σφυρίγματα και τα χτυπήματα...Ο έμπορας από όπου την έιχα πάρει μου λέει ότι εκεί σου κάναν μ...κία και δεν σου βάλαν τα σωστά λάδια, και ποιοτικά και ποσοτικά (αυτό έιναι ένα θέμα μεγάλο το κατα πόσο μπορείς ή πρέπει να είσαι πάνω από το κεφάλι του μηχανικού), πράγμα το οποίο το θεωρώ χλωμό...Μου έιπαν λοιπόν ότι ο έμπορας (στον οποίο και την πήγαινα τόσο καιρό ενδεχομένων να την πλάκωνε στο STP και μόλις μπήκαν τα σωστά λαδάκια το μοτέρ χτύπησε και άρχισε να τα καίει...

Στέκει αυτό;;;

(thanks για τις πολύτιμες συμβουλές σου :smt023 )


to na thn patishs einai efkolo.....oloi kapou thn exoume faei thn fola......

to mono pou steki einai oti to moter ekege ladia...h piotita den einai kai simadikh
opote xoris ladaki(esto kai ths plakas)..den varaei...
gia afto..kapaki molis to pernoume apo ton eborolamogio...ladia filtro alazoume....
..h lamogia einai apo to atomo pou afise ton afrikano...
ektos an einai eboros pou poulaei 1 mixanaki to xrono......

me to afrika pou peira ego apo megalo magazi,,eixa provlima sto depozito..kala pou evgala to bakster...eixe lakouva kai apo ths 2 meries....omiomorfes.

kai ksereis pos egine??sto valsimo depozitou apo (synergeio..apo ton proigoymeno pou eixe to afrika)
tsakise mia ipopiesh....alla ok mou evale kainourgio depozito xoris na pliriso mia...
ase pou meta mou ekapse kai thn droba venzinhs....
me liga logia...ta stp sta mixanakia...kai ta prionidia sta sasman sta ayto paizoun...
o eboros den asxolite kai poly me ayta.....gia afto ta pernei kai kopsoxronia...ola...


afto pou kano ego einai....oti kathe pragma thelh kai ton gnosto tou...apo giatroys mexri mixanikous.....
kai na ksereis (apo filo dighgoro)...ite eboros einai ite idioths...
exeis eghish...pou htan 6 mhnes ...kai tora einai ena xrono///

den emai dikomanhs.....alla exo kanei magazakia..olon ton idon ...
kai klanoun medes......
ola ne ton nomo......kai pistepseme...vgazeis akrh.......
..san ellinas poliths...kai forologoumenos.... :smt006
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
4-V-FORCE
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 754
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 12, 2006 8:35 pm
Τοποθεσία: MAROUSI
Κυβικά: 0

Δημοσίευσηαπό V7 την Παρ Δεκ 22, 2006 10:31 pm

..h lamogia einai apo to atomo pou afise ton afrikano...
ektos an einai eboros pou poulaei 1 mixanaki to xrono......

Μάλλον αυτός που του το πούλησε την έκανε και ο έμπορος επειδή πούλησε GS 1150 (από ανταλλαγή ήταν!) το πήρε με κλειστά μάτια...όπως πήρε και το δικό μου CBδάκι ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΕΛΕΓΞΕΙ!!!

Α ΡΕ ΑΘΑΝΑΤΟ CB :smt009 ... Σκυλί μαύρο, αλλα, έλα που το όνειρο μου από παλιά ήταν η AFRICA...

Και μόλις την απέκτησα... :smt022
"Πραγματική ευτυχία είναι να είσαι υπεράνω της σχετικότητας των πραγμάτων της καθημερινής ζωής χωρίς να βρίσκεσαι έξω από αυτή..."
Άβαταρ μέλους
V7
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 14, 2006 2:04 pm
Τοποθεσία: Α. Γλυφάδα

Δημοσίευσηαπό iliasRC31 την Παρ Δεκ 22, 2006 10:38 pm

Ο έμπορας από όπου την έιχα πάρει μου λέει ότι εκεί σου κάναν μ...κία και δεν σου βάλαν τα σωστά λάδια, και ποιοτικά και ποσοτικά (αυτό έιναι ένα θέμα μεγάλο το κατα πόσο μπορείς ή πρέπει να είσαι πάνω από το κεφάλι του μηχανικού), πράγμα το οποίο το θεωρώ χλωμό..


εχω ακουσει και εχω ακουσει δικαιολογίες αλλα αυτη ειναι φοβερή .

Ναι δεν του εβαλες βαλβολινη οπως ειχε αυτος μεσα .

Οταν ενα μοτερ καιει λαδι το καιει απο τσιμουχακια κεφαλής ή απο ελατηρια μπιστονιου .

Απλως το μοτερ ειχε προβλημα και σου το εβγαλε , η αλλαγη λαδιων ειτανε απλως συμπτωση .

Και γω κανω οτι και ο 4V δεν τους αφηνω υσηχους και να τους περασει λεγοντας μου μια βλακεια , αγωγη και ερχονται και συμορφόνονται . Μαλιστα εναν το εκανα να ανοιξει το μαγαζι του 15 αυγουστου για να μου παραδοσει το μοτορι μου .
Ακριβές ασφάλειες ; Οχι ποιά ! https://www.insurance4you.gr & https://www.ins4youdirect.gr/
Το Motocikleta στο Facebook http://www.motocikleta.gr/facebook
Το Motocikleta στο Twitter http://twitter.com/motocikleta
------------------------------------------------
Άβαταρ μέλους
iliasRC31
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 7007
Εγγραφή: Τετ Ιουν 14, 2006 10:22 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Ονομα χρήστη: Ηλίας
Κυβικά: 1050
Επάγγελμα: Ασφαλιστικός Σύμβουλος -www.Insurance4you.gr

Δημοσίευσηαπό 4-V-FORCE την Σάβ Δεκ 23, 2006 12:53 am

V7 έγραψε:Έτσι όπως τα λες είναι φίλε 4VFORCE..

(αυτό έιναι ένα θέμα μεγάλο το κατα πόσο μπορείς ή πρέπει να είσαι πάνω από το κεφάλι του μηχανικού),

(thanks για τις πολύτιμες συμβουλές σου :smt023 )


to an den boreis....tou les ade geia.....sto kato kato ...lefta tou dinhs..kai einai h periousia sou......

giati den borei kiolas na vazei kathe pitsirika na sou kanei to moto....les kai plakothikan ta plastika ...me gata

pados na ksereis...oti ta analosima...kai kyrios ta ladia ...den einai tipota
alzeta monos sou....kai graftous olous tous robagides...(pou se paramithiazoun...kyrios se AKSOUSIODODIMENA).....KSEREIS POU....
kai otan pote erthei h ora...na se sevode oloi...se kathe magazi.....ebidh tous dineis lefta..kai oxi malia..
na tous kaneis kai doro....p.x....mia galopoula....logo ton hmeron

DEN TA VRISKOUME STO DROMO TA EVRA...FATETOUS...PRIN MAS FANE..
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
4-V-FORCE
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 754
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 12, 2006 8:35 pm
Τοποθεσία: MAROUSI
Κυβικά: 0

Δημοσίευσηαπό 4-V-FORCE την Σάβ Δεκ 23, 2006 1:10 am

rc31 έγραψε:

Και γω κανω οτι και ο 4V δεν τους αφηνω υσηχους και να τους περασει λεγοντας μου μια βλακεια , αγωγη και ερχονται και συμορφόνονται . Μαλιστα εναν το εκανα να ανοιξει το μαγαζι του 15 αυγουστου για να μου παραδοσει το μοτορι μου .



bravo liako...
etsi theloun.....

ola ta synergia....exoun diaforetikh siberifora...gia kathe atomo...
p.x...gia digigorous...einai me to sis kai me to sas....ebidh...klanoun..opos eipame me ton nomo.....

kai gia mas tous koinous..einai ta eksd
odika...kai ta xosimata pou tous kanoume me ths fones...

ase pou tha se thimoude oloi...kai tha lene...aman pali aftos o trelos....ftiaxteto kala giati tha mas ta xosh......(kai xoris na yparxei logos),

...etsi apla...oloi theloun...ton germano tous....
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
4-V-FORCE
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 754
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 12, 2006 8:35 pm
Τοποθεσία: MAROUSI
Κυβικά: 0

Δημοσίευσηαπό V7 την Κυρ Δεκ 24, 2006 1:16 pm

Μάλλον έιμαι λίγο ρομαντικός και αθώος που πιστευω ακόμα ότι ο καθένας στο επάγγελμα του είναι ευσυνείδητος. Θα ήθελα και εγώ να μην ενοχλώ και να αφήνω τον άλλο να κάνει τη δουλέιά του με το κεφάλι του ήσυχο αλλα δυστυχώς στον τομέα αυτό δεν γίνεται γιατί υπάρχει πολύ λαμογιά...

Τhanks για τις συμβουλές σας... :smt023 Θα πάω να δω το καινούριο μοτεράκι και αν είναι όλα οκ θα ψαξω να βρω έναν καλό επαγγελματία να μου το φορέσει και να ησυχάσω μέχρι να πουλήσω τη μηχανή...
"Πραγματική ευτυχία είναι να είσαι υπεράνω της σχετικότητας των πραγμάτων της καθημερινής ζωής χωρίς να βρίσκεσαι έξω από αυτή..."
Άβαταρ μέλους
V7
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 14, 2006 2:04 pm
Τοποθεσία: Α. Γλυφάδα

Δημοσίευσηαπό fotini την Τετ Δεκ 27, 2006 4:16 pm

και οπως γραφει το εν λογω αρθρο

http://motocikleta.gr/forum/viewtopic.php?t=2505

βλάβη λογω κακης ποιοτητας λιπαντικου ερχεται μετα απο πολλες αλλαγες και ακομη και τοτε αποδίδεται σε αλλη αιτία
Άβαταρ μέλους
fotini
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 25, 2006 9:04 am

Δημοσίευσηαπό V7 την Τετ Ιαν 03, 2007 5:00 pm

Υπερμέγιστη γκαντεμιά... Το μοτέρ πουληθηκε μέσα στις γιορτές... :smt009 Ενώ είχε πει ότι θα το κρατήσει το έδωσε... taou!!!! Σνίφ...

Αν πετύχει κανείς ή ακούσει τίποτε ειδοποιήστε please...
"Πραγματική ευτυχία είναι να είσαι υπεράνω της σχετικότητας των πραγμάτων της καθημερινής ζωής χωρίς να βρίσκεσαι έξω από αυτή..."
Άβαταρ μέλους
V7
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 14, 2006 2:04 pm
Τοποθεσία: Α. Γλυφάδα

Επόμενο

Επιστροφή στο ΤΕΧΝΙΚΑ-ΘΕΜΑΤΑ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες