Αναζήτηση δότη Μυελού

Αναζήτηση δότη Μυελού

Δημοσίευσηαπό HawkGt την Τρί Ιαν 30, 2007 10:51 pm

Αδελφός πολύ καλής μου φίλης, καταπληκτικό παιδί. Ξέρω ότι η πιθανότητα να βρεθεί κάποιος εκτός της οικογενείας είναι απειροελάχιστη, αλλά πάντως υπάρχει... Αντιγράφω το mail που έχει στείλει η φίλη του η Βάγια.

Βασίλης


Στις αρχές του έτους διαγνώστηκε πως ο καλός μου φίλος Μανώλης πάσχει από Οξεία Μυελοβλαστική Λευχαιμία (Μ5a). Ο Μανώλης είναι 36 χρονών, γεμάτος ζωντάνια και πάντα θετικός ακόμα και τώρα. Βρίσκεται στη φάση της χημειοθεραπεία ς σκοπός της οποίας είναι να οδηγηθεί η ασθένεια σε ύφεση. Ωστόσο η θεραπεία που μπορεί να οδηγήσει σε πιο καλά αποτελέσματα είναι η μεταμόσχευση μυελού των οστών. Ο Μανώλης έχει μία αδελφή που ήταν και το πρώτο άτομο που ελέγχθηκε για ιστοσυμβατότητ α προκειμένου να γίνει δότης. Δυστυχώς δεν είναι συμβατή. Τώρα θα αναζητηθεί συμβατός δότης στην παγκόσμια τράπεζα μυελού των οστών. Ο Μανώλης και όλοι του οι αγαπημένοι ζητάμε από όλους όσοι μπορείτε, να αυξήσετε την πιθανότητα να βρεθεί δότης. Μπορείτε να το κάνετε, πηγαίνοντας σε ένα από τα παρακάτω νοσοκομεία όπου θα δώσετε δείγμα αίματος. Μπορείτε να πείτε ότι πρόκειται για τον ασθενή Εμμανουήλ Βιδόπουλο ή να ζητήσετε να ενταχθείτε στη λίστα εθελοντών δοτών.
Παρακαλώ να προωθήσετε το μήνυμα όπου μπορείτε. Αν χρειάζεστε περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μου. Το όνομά μου είναι Βάγια Μπαϊραμπά. Τηλ. 210-3347722
Σας ευχαριστώ όλους

Τα κέντρα τυποποίησης εθελοντών δοτών αρχέγονων αιμοποιητικών κυττάρων είναι τα Εργαστήρια Ιστοσυμβατότητ ας των Νοσοκομείων:
Γ.Ν.Α. Ευαγγελισμός.
Δ/ντρια : κα Χρ. Παπαστεριάδη
Τηλ. 210-7248312
Γ.Ν.Α. Γ.Γεννηματάς.
Δ/ντρια : κα Αικ. Σταυροπούλου
Τηλ. 210-7711914
Ιπποκράτειο Νοσοκομείο Θεσσαλονίκης.
Δ/ντής : κος Ζαφείρης Πολυμενίδης
Τηλ. 2310-892650
Π. Γ.Ν. Α. " Έλενα Βενιζέλου"
Ανοσοβιολογικό Τμήμα
Τηλ. 210-6402266-6432220
Γ.Ν. Πειραιά: "Τζάνειο",

Tηλ. 210-4592460
Άβαταρ μέλους
HawkGt
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: Παρ Ιουν 23, 2006 10:22 pm

Επιστροφή στο ΑΝΘΡΩΠΟΣ & ΥΓΕΙΑ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες