kawasaki z750 or yamaha fazer s2?

Ακούσαμε-Διαβάσαμε-ειδαμε-
Πληροφορίες - Γνώμες - Συγκριτικά

Συντονιστής: Συντονιστές

kawasaki z750 or yamaha fazer s2?

Δημοσίευσηαπό petext την Σάβ Ιουν 23, 2007 9:35 pm

Περιμένω τις γνώμες σας δεν ξερω τι να διαλέξω.
Βασική προυπόθεση επιλογής είναι και η θέση συνοδηγού.
Μεγάλο δίλημμα και οι δύο είναι κούκλες.
Please help! :neutral:
petext
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 10, 2006 12:06 pm

Δημοσίευσηαπό nfot την Σάβ Ιουν 23, 2007 10:03 pm

Το Ζ ειναι σαφως πιο "αλητικο" σε εμφανιση και εχει περισσοτερη ροπη και δυναμη απο το Fazer.
Το Fazer εχει περισσοτερη τεχνολογια παντου, εχει πιο διακριτικη εμφανιση, καλυτερη προστασια απο τον αερα. Ειδικα το S2 εχει βελτιωθει σε σχεση με το προηγουμενο σε φρενα, ροπη απο χαμηλα, αναρτηση, οργανα και αρκετες αλλες λεπτομερειες. Και ειναι και ΥΑΜΑΗΑ.
Κι εγω, πριν 2 χρονια, αναμεσα σε αυτα τα 2 ημουν, αλλα πηρα το Fazer λογω εμφανισης και εγγυημενα καλου εξουσιοδοτημενου συνεργειου στο Βολο.

Για τη θεση οδηγησης, μονο εσυ μπορεις να κρινεις.
"Motor racing, mountain climbing and bull fighting are the only true sports.
All the rest are children's games played by adults."

- Ernest Hemingway -
Άβαταρ μέλους
nfot
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1553
Εγγραφή: Τρί Σεπ 05, 2006 9:13 pm
Τοποθεσία: Βολος
Ονομα χρήστη: Νικος
Μοντέλο: FZ6 & Daytona 675
Κυβικά: 1275

Δημοσίευσηαπό lord την Κυρ Ιουν 24, 2007 4:49 pm

παιδια οδηγησα το s2 και μου φανηκε πολυ πεσμενο....τωρα απο τεχνολογια πιστευω ειναι καλυτερο..
NERO DIABLO. . . . . . . . . . ITALO MAFIOZO
Εικόνα
proud member of xelona v-twin crew
Άβαταρ μέλους
lord
Συχνό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2682
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 09, 2006 11:08 pm
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
Ονομα χρήστη: ΑΡΗΣ
Μοντέλο: APRILIA TUONO R 08
Κυβικά: 1000

Δημοσίευσηαπό petext την Κυρ Ιουν 24, 2007 6:05 pm

ευχαριστώ κατα αρχας για τις απαντήσεις σας.
Από τεχνολογία τι παραπάνω έχει το fazer?
Η τεχνολογία ειναι κιόλας δικοπο μαχαίρι γιατί αν κατι χαλασει δεν ξέρω κατα πόσο θα μπορεί να επισκευαστει στην Ελλαδα.
Ενα αλλο θεμα που με απασχολεί είναι και η θέση του συνεπιβάτη για μετακινήσεις μέσα στην πόλη βασικά όχι και για μεγάλες διαδρομές.
petext
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 10, 2006 12:06 pm

Δημοσίευσηαπό iliasRC31 την Κυρ Ιουν 24, 2007 6:38 pm

αν με την λεξη τεχνολογια μιλανε για το συνολικο πακετο yamaha τοτε ναι αν μιλανε σε κατι εξιδικευμενο τοτε δεν καταλαβαίνω

συγκρινεις 2 εξισου καλα μηχανακια που μπορουν να κανουν με ανεση αυτα που λες οτι θες .

ας τα δουμε λιγο ποιο σφαιρικά

Fazer

λιγο καλητερη αντιπροσοποια απο την kawasaki και καλητερη πανελαδικη καληψη
καλητερη προστασια στον αερα (το ντυμενο)
μεγαλητερη θεση συνεπιβατη
δυνατοτητα να παρει μπαγκαζιερα χωρις να το χαλαει πολυ αισθητικά

Kawasaki

τα αντιθετα απο το fazer
περισσοτερα κυβικά
ποιο αλητικο στησιμο και look
λοιγοτερα ανετο για 2 σε μεγαλες διαδρομες ,
λιγοτερη ανεση στην φορτωση του


τελικα οπως καταλαβαινεις ειναι πολυ δυσκολο απο εδω να σου πουμε ποιο ειναι καλητερο αφου ο καθε ενας μας εχει διαφορετικα κριτιρια

εγω αυτο που σου προτείνω ειναι να κανεις ενα test ride 2κιβαλος ωστε να δεις πραγματικα ποιο σου κανει . Με αυτο τον τροπο θα εισαι πραγματικα απελευθερομενος απο εκπληξεις .
Ακριβές ασφάλειες ; Οχι ποιά ! https://www.insurance4you.gr & https://www.ins4youdirect.gr/
Το Motocikleta στο Facebook http://www.motocikleta.gr/facebook
Το Motocikleta στο Twitter http://twitter.com/motocikleta
------------------------------------------------
Άβαταρ μέλους
iliasRC31
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 7007
Εγγραφή: Τετ Ιουν 14, 2006 10:22 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Ονομα χρήστη: Ηλίας
Κυβικά: 1050
Επάγγελμα: Ασφαλιστικός Σύμβουλος -www.Insurance4you.gr

Δημοσίευσηαπό Dimitris την Δευτ Ιουν 25, 2007 12:57 am

Το να κάνεις test ride 2κάβαλος είναι το ιδανικό, όπως είπε και ο Rc31. Εγώ ήμουν έτοιμος να σου ξεχωρίσω του S2 γιατί έγραψες πως σε νοιάζει πολύ και η θέση συνεπιβάτη. Μόλις όμως έγραψες πως δεν σεν ενδιαφέρουν μεγάλες αποστάσεις αλλά κυρίως μέσα στη πόλη τότε....

απλά επέλεξε αυτό που σου αρέσει περισσότερο και σου κάθεται καλύτερα! (test it)!
Moderator of Motocikleta.Gr

Moto Guzzi Breva V1100 2006
Moto Guzzi Le Mans V11 2003
Moto Guzzi World Club

The way the "V" is meant to be...



Δημοπρασίες Αγάπης ! Δεν έχεις ακόμα την κάρτα μέλους ? Δες τι χάνεις !
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Παλαιό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 7897
Εγγραφή: Τετ Αύγ 30, 2006 8:11 pm
Τοποθεσία: Μακεδονία, Θεσσαλονίκη, Καλαμαριά
Μοντέλο: Moto Guzzi 1100 Breva 2006 ABS, V11 Le Mans 2003, 1100 sport 1998
Κυβικά: 1100

Δημοσίευσηαπό SAM.KOSTAS την Δευτ Ιουν 25, 2007 9:26 pm

Από άποψη επιδόσεων,ομορφιάς κλπ θα σου πρότεινα το Ζ750 αλλα εχει πολύ άβολη θέση συνεπιβάτη και ειναι γυμνό,με την ταλαιπωρία που αυτό συνεπάγεται. Το fazer στερείται ροπής κ μονο ψηλά έχει μια εκρηξη,χωρίς επίσης να έχει να επιδείξει κάτι άλλο σημαντικό για να δικιολογήσει την ιδια τιμη με το νέο Ζ750.


θέλοντας να σε μπερδέψω ακόμη περισσότερο όμως :smt040 θα σου πρότεινα το Ζ750S!

πλάκα κάνω-αντιθέτως είναι πιο ξεκάθαρα τα πράγματα-,αν δεν είσαι απ'αυτούς που το μισούν εμφανισιακά, τότε είναι η πιο ολοκληρωμένη μηχανή από άποψη άνεσης,ανεμοκάλυψης,επιδόσεων και χρηστικότητας & γιατί οχι και οικονομίας για τα δεδομένα του ποσού που πρόκειται να διαθέσεις. Μοναδικό μειονέκτημα είναι ότι δεν εχει ανανεωθει ακομη απ'το '05 που κυκλοφορεί. Το εχω οδηγήσει & στην πίστα του Αιγινίου και σε Ε.Ο κι εμεινα ενθουσιασμένος.



αλλα και πάλι,ανάμεσα στο γυμνό Ζ750 & to Fazer S2 ----> με χιλια το Ζ750
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
SAM.KOSTAS
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 264
Εγγραφή: Δευτ Δεκ 18, 2006 2:58 am
Τοποθεσία: Thessaloniki

Δημοσίευσηαπό thymios z 750 την Δευτ Ιουν 25, 2007 11:13 pm

φιλαρακι, θα σου πω ενα πραγμα.μολις ετυχε να ανεβω στο μηχανακι μου συνοδηγος, για 500 μετρα,εστησα προτομη σε οποιον εκανε ταξιδι μαζι μου.βεβαια μεσα στην πολη τετοιο προβλημα δεν εχεις γιατι φτανεις παντου γρηγορα...
:lol: :lol: :lol: το fazer δεν ετυχε να το οδηγησω για να μπορω να εχω σωστη συγκριση,παντως πιστευω πως για τον λογο που το θελεις και τα 2 σε καλυπτουν.(μεσα στην πολη,δηλαδη)
θα στο πω πιο απλα παντως για να με πιασεις.υποθετω πως ο λογος που σε καιει,ειναι γυναικα,αφου ρωτας για δικαβαλο,ετσι?
αν ειναι η γυναικα σου και δεν θες να την κουραζεις ιδιαιτερα και απλα να κανετε τις βολτιτσες σας,μπανακια κτλ εδω γυρω,ανετα και τα σχετικα και κυριως χωρις κρεβατομουρμουρα,(τι ειναι αυτο που πηρες κτλ.)παρε το fazer.
τωρα,αν απλα ειναι η κοπελια σου,(που σημερα εισαι και αυριο δεν εισαι)και δεν θες να μετανοιωσεις για το μηχανακι που πηρες και να την ξεχασεις και γρηγορα (θα σε κανει αυτο,πιστεψε με)κανοντας οτι θες με αυτο που εχεις κατω απο τα ποδια σου,παρε ασυζητητη το Ζ.(οχι οτι το αλλο δεν τα κανει,απλα ειναι πιο αλητης) :smt007 :smt007 :smt007

Υ.Γ αν ο λογος ειναι αυτος,επαιξες και εχασες,φιλε!

ευχαριστω τον Θεο,που πηρα την μηχανη,ενω ημουν ελευθερος... :smt004 :smt004 :smt004
η ζωη ειναι μικρη,για να ειναι θλιβερη.......
Άβαταρ μέλους
thymios z 750
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 10, 2006 12:54 am
Τοποθεσία: PERISTERI 7


Επιστροφή στο ΜΟΝΤΕΛΑ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες