Χρεπια που λατρέψαμε

Αναβάτες & μοτοσικλέτες που άφησαν εποχή...

Χρεπια που λατρέψαμε

Δημοσίευσηαπό zero την Δευτ Οκτ 29, 2007 12:31 pm

και μάθαμε πάνω σ αυτά.

Προσωπικά το πρώτο μου μηχανάκι (και παντοτινό!) ήταν το Ζundapp Cs50 αυτό στην φωτό. Δεν βρήκα καποια καλύτερη φωτό αλλα είναι ακριβώς αυτό που είχε ο πατέρας μου.

Με έβαζε πάνω στο ντεπόζιτο από την ηλικία των 5(οκ δεν έπρεπε αλλά άλλες εποχές τότε). Επειδή είχε και παρμπριζ μπροστα (θυμάστε κάτι τεράστεια που δεν τα λες με τίποτα φερινγκ) είχε δυο σίδερα πάνω στα οποία στηρίζονταν. Όταν το καλοκαίρι έβγαζε ο πάτερας μου το παρμπριζ έμεναν τα σιδέρα σταυρωτά και εγώ κρατιόμουν από αυτα, νιώθοντας ότι οδηγάω εγώ το μοτόρι.

Εκεί κόλησα το μικρόβιο. Μόλις τελείωσα το δημοτικό άρχισα να παίρνω κρυφά το μηχανάκι. Ήμουν τόσο μικρός που το θέαμα με εμένα πάνω στο zundapp έφερνε γέλια σε όλους όσους με έβλεπαν. Τρελό κόλλημα είχα φάει τότε. Η μυρωδιά της διχρονίλας είναι ακόμα στα ρουθούνια μου. Αρχικά έκανα πέρα δώθε τον δρόμο έξω από το σπίτι μου. Σιγά σιγά ξεμάκραινα. Όταν το κατάλαβε ο πατέρας μου έπεσαν τρελες φωνές (ίσως να είχα αρπάξει και καμιά, δεν θυμάμαι).

Συνέχισα το ίδιο βιολί για κάνα χρόνο και μάλιστα βρήκα και άλλα καγκουράκια με παπιά. Πηγαίναμε βόλτες από Ν. Ηράκλειο στην Μεταμόρφωση, Νεα Ιωνία. Η διαδρομές αυτές που τώρα μου φαίνονται αστείες τότε μου φαίνονταν τεράστειες.

Το μηχανάκι φύσαγε. Διχρονίλα, 72cc πειραγμένο, δεν υπήρχε παπί που να μου την έβγαινε (χε χε) μέχρι που εμφανίστικαν αυτα τα GLX.

Anyway, η ιστορία έληξε άδοξα όταν έπεσα δικάβαλος πάνω στην πόρτα ενος αυτοκινητου, σε μια διαστάυρωση που πέρασα με στοπ. Ο αυτοκινητάκιας με έλουσε με πήγε σπίτι μου για να κανονίσει την ζημιά με τον πατέρα μου. Εγώ νόμιζα ότι είχα κάνει το έγκλημα του αίωνα (8000 δρχ η ζημιά).

Μετά από αυτό έκανα 3 χρόνια να ξανακαβαλήσω...

Ωραίες εποχές.
Συνημμένα

Άβαταρ μέλους
zero
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 263
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 21, 2007 9:36 pm
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό X_NR750 την Δευτ Οκτ 29, 2007 12:58 pm

Το πρωτο μου μηχανακι ηταν ενα Motobecane Velosolex

οδηγησα για λιγο μια 50αρα Vespa

και τελικα το μηχανακι που εμαθα συμπλεκτη ηταν ενα Yamaha DT 50 MX αεροψυκτο μαυρο
Άβαταρ μέλους
X_NR750
Τακτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 644
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 17, 2007 12:49 am
Τοποθεσία: Μυτιληνη

Δημοσίευσηαπό zero την Δευτ Οκτ 29, 2007 10:42 pm

Καλά όλοι οι άλλοι εσείς, με καθαρόαιμα ξεκινήσατε??
Άβαταρ μέλους
zero
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 263
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 21, 2007 9:36 pm
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό Περιπέτειας την Τρί Οκτ 30, 2007 11:32 am

Honda C50 J το τριτάχυτο,κόκκινο, πολύ μεγάλη αγάπη σε συνδυασμό με την απίθανη ηλικία των 16. Εκπληκτικός συνδυασμός. :smt020. Εννοείται βέβαια πως ήταν και είναι το μόνο Honda που αξίζει - άντε και το XR :smt077
Άβαταρ μέλους
Περιπέτειας
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Παρ Ιαν 26, 2007 1:12 am
Τοποθεσία: Isle of Rodos
Ονομα χρήστη: Τάσος
Μοντέλο: KTM 690SMC 08
Κυβικά: 0

Δημοσίευσηαπό Sougamoto την Τρί Οκτ 30, 2007 12:09 pm

Piaggio SI 1982...Πραγματικό μηχανάκι και σκύλος μαυρος.Ακόμα δουλευει το άτιμο.Αγορασμένο από τον Βαρόγλου στη Νίκαια το 1982. [smilie=pdt_xtremez_28.gif]
Sougamoto has left the building
Άβαταρ μέλους
Sougamoto
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: Παρ Οκτ 19, 2007 11:11 pm
Τοποθεσία: Western Hills
Ονομα χρήστη: Νίκος
Μοντέλο: Honda CBF 600S
Κυβικά: 0


Επιστροφή στο ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟΝ ΧΡΟΝΟ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες