Ψαχνω για βιβλίο

Οτι σάς συμβαίνει - οτι βλέπουν τα μάτια μας στον μοτοσυκλετιστικό χώρο και οχι μόνο.

Ψαχνω για βιβλίο

Δημοσίευσηαπό Typhoon την Παρ Αύγ 11, 2006 12:38 pm

Γεια σας. Έντελώς άσχετο το μηνυμά μου αλλά έχω πελαγώσει και χρειάζομαι βοήθεια.Τέλος του μήνα δίνω κάτι γραπτές εξετάσεις στην Τράπεζα Κύπρου.Μου στείλανε κάποιο σχετικό ενημερωτικό υλικό για το τι θα δώσουμε.Οι εξετάσεις λοιπόν δεν αυτές καθεαυτές εξετάσεις γνώσεων, είναι πολύ απλές ερωτήσεις,αλλά εξετάζουν την απόδοσή κάποιου υπο συνθήκες πίεσης χρόνου.Δηλαδή είναι πολλές οι ερωτήσεις και πολύ λίγος ο χρόνος για να απαντήσεις,σχεδόν δεν προλαβαίνεις να σκεφτείς η να κάνεις πράξεις αριθμητικές γιατί θα μείνεις πολύ πίσω.Οτι πιάσεις με την πρώτη ανάγνωση κατ ευθείαν πρέπει να παει το μυαλό σου στην απάντηση, για αυτό και η απάντηση είναι πολύ απλή.

Αυτά τα τεστ ονομάζονται APPITUDE TESTS και χωρίζονται σε διάφορες κατηγορίες, πχ αριθμητικός συλλογισμός, όπου καλείσαι να βρείς το αποτέλεσμα μιας απλής πράξης(απλό εντελώς αλλά η πιέση χρόνου έιναι μεγάλη), λογικός συλλογισμός(σε μια σειρά σχημάτων ποιο θα ακολουθήσει βάση λογικής), γλωσσικός συλλογισμός (όπου σου δίνει κάποιες οδηγίες κωδικοποιημένες και μετά σου κάνει ερωτήσεις σχετικά με αυτές τις οδηγίες) κλπ. Αν έχει δώσει κανείς καταλαβαίνει τι εννοώ. Τεστ λογικού συλλογισμού δίνανε και στον στρατό, όποιοι πηγαίναν για δόκιμοι.

Τελοσπάντων για να μην μακρυγορώ, είχα δώσει μια φορά αυτές τις εξετάσεις αλλά απέτυχα οποτε θα ήθελα να προετοιμαστώ κάπως περισσότερο αυτή τη φορά. Για αυτό ψάχνω για κάποια βιβλία που θα περιέχουν τέτοια τεστ και απαντήσεις. Στην αγορά δεν μπόρεσα να βρώ τίποτα δυστυχώς, οπότε σαν τελευταία ελπίδα απευθήνομαι σ όποιον μπορεί να γνωρίζει κάτι για το που θα μπορούσα να βρώ αυτό που ψάχνω... :what:
Άβαταρ μέλους
Typhoon
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 20, 2006 12:07 pm

Δημοσίευσηαπό HawkGt την Παρ Αύγ 11, 2006 6:43 pm

Μπορεί να είναι και άσχετο, αλλά τα τεστ αυτά, όπως τα περιγράφεις, μου θυμίζουν το λεγόμενο GMAT τεστ που δίνεις για να μπεις σε πανεπιστήμιο των ΗΠΑ. Για ψάχτο στο google...
Άβαταρ μέλους
HawkGt
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: Παρ Ιουν 23, 2006 10:22 pm

Δημοσίευσηαπό ''GSXR 1300'' την Σάβ Αύγ 12, 2006 12:21 pm

Μπηκα και εψαξα στο google εγω και βρηκα πολλα μπες νομιζω πως θα βρεις αυτο που θελεις.
''GSXR 1300''
 

Δημοσίευσηαπό Typhoon την Δευτ Αύγ 14, 2006 9:57 am

Κι εγώ το κοίταξα με το google αλλά δεν κατάφερα και σπουδαία πράγματα. "appitude tests" στην αναζήτηση δεν μου βγάζει κάτι ουσιαστικό. Ειδικά για αποτελέσματα στα ελληνικά δεν μπορώ να βρώ τίποτε.

Μπορείς να με βοηθήσεις σε παρακαλω?????? τι κριτήρια να βάλω στην αναζήτηση???Heeeelp!! :cry:
Άβαταρ μέλους
Typhoon
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 20, 2006 12:07 pm

Δημοσίευσηαπό HawkGt την Δευτ Αύγ 14, 2006 8:07 pm

Ελληνικά αμφιβάλλω αν θα βρεις...Αλλά αγγλικά, αν βάλεις GMAT θα σου βγάλει άπειρα
Άβαταρ μέλους
HawkGt
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: Παρ Ιουν 23, 2006 10:22 pm

Δημοσίευσηαπό zaxaroplastis την Πέμ Αύγ 24, 2006 12:45 pm

Βρηκες κάτι φιλε τελικα?
zaxaroplastis
 

Δημοσίευσηαπό Typhoon την Παρ Αύγ 25, 2006 9:39 am

Δυστυχώς δεν κατάφερα να βρώ τίποτα απο αυτα που έψαχνα. Εντόπισα μερικά τεστάκια ελαφρώς(αλλά πολύ ελάφρώς!) παρεμφερή απο διάφορα site και απο παλαιότερους διαγωνισμούς τραπεζών μέσω ΑΣΕΠ, αλλά καμία σχέση με aptitude tests.

Δε πειράζει, προσπάθησαμε, σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια.
Άβαταρ μέλους
Typhoon
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 20, 2006 12:07 pm

Δημοσίευσηαπό ''GSXR 1300'' την Παρ Αύγ 25, 2006 3:04 pm

Kρίμα φιλε .Ποτε δινεις?Περιμενουμε αποτελεσματα
''GSXR 1300''
 

Δημοσίευσηαπό Typhoon την Κυρ Αύγ 27, 2006 11:34 pm

Την τρίτη δίνω ρε παίδες,και μαλιστα δεν δίνω ο ίδιος αλλά το ετερον μου ήμισυ!Οπότε καταλαβαίνετε ότι το άγχος είναι διπλό!
ΑΧ!
Άβαταρ μέλους
Typhoon
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 20, 2006 12:07 pm

Δημοσίευσηαπό zaxaroplastis την Δευτ Αύγ 28, 2006 11:19 am

Μπράβο ρε φιλε που βοηθας την κοπελια σου 8)
Καλη επιτυχια στο κοριτσι σου και ευχομαι να πανε ολα καλα
zaxaroplastis
 

Επππππππππππππππππππ!!!

Δημοσίευσηαπό ktm_isa την Κυρ Σεπ 10, 2006 1:22 pm

Typhoon_άκο μ' :-) τα χαιρετίσματα μου και την αγάπη μου στην κοπελάρα σου :-)
Καλή επιτυχία να τις πείς και απο εμένα, και περιμένουμε αποτελεσματάκια !!!

Να περνάς καλά καμαράκι μ΄;)
ktm_isa
 

Δημοσίευσηαπό Typhoon την Κυρ Σεπ 10, 2006 2:05 pm

Ευχαριστώ παιδιά, είμαστε εν αναμονη των αποτελεσμάτων!
Άβαταρ μέλους
Typhoon
Νέος στο forum
 
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 20, 2006 12:07 pm

Δημοσίευσηαπό andreastt600 την Κυρ Σεπ 10, 2006 7:00 pm

καλα αποτελεσματα
να εχετε !!!!!!!!!
ευχομαι τα καλυτερα !!!!!!!!
andreastt600
 


Επιστροφή στο ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες